W dniu 28 lutego 2014r. odbył się szkolny konkurs pod hasłem „Najładniejsza kanapka” pod opieką nauczyciela świetlicy Małgorzaty Miernickiej. Uczniowie samodzielnie robili i sami zdecydowali z jakimi dodatkami chcą przygotować kanapki. Kanapki były robione z bułek, a także z jasnego i ciemnego chleba. Dodatkami były między innymi: szynka, pasztet, różnego rodzaju sery, a także różnorodne warzywa - sałata, pomidory, papryka, szczypior, rzodkiewka i ogórek. Nie zabrakło także masła do smarowania pieczywa.
W czasie przygotowania posiłku przestrzegane były zasady bezpieczeństwa i higieny. Kanapki smakowały wybornie.
W konkursie wzięło udział 11 uczniów klasy I i II szkoły podstawowej.
Komisja konkursowa po dokonaniu oceny kanapek ogłosiła następujące wyniki konkursu:
Miejsce I: Oliwka Królak kl. I
Miejsce II: Weronika Czajka kl. II
Miejsce III: Adrian Wardak kl. I
Pozostałym uczniom zostały wręczone dyplomy za udział w konkursie.
Opracowała:
Małgorzata Miernicka
W środę 19 lutego 2014 roku odbył się w Zespole Szkół w Zagoździu bal karnawałowy dla klas 0-III. Tradycyjnie w klasach dzieci miały przygotowany poczęstunek przez Rodziców.
Wszystkie klasy 0-III zamieniły się w sale balowe, które były ozdobione balonami i serpentynami. Na początku każde dziecko jak i panie przedstawiły swoje stroje. Dzieci wspaniale bawiły się przy nowoczesnej muzyce jak również podczas zorganizowanych przez panie gier i zabaw. W trakcie balu wszystkie dzieci i panie w swoich strojach przeszły korowodem przez całą szkołę.
Na zakończenie panie wybrały z każdej klasy najpiękniej ubrane dzieci i wręczyły im dyplomy za miejsca I, II, III pozostali uczniowie dostali dyplom z wyróżnieniem.
Dzieci z żalem opuszczały salę balową i z niecierpliwością czekają na następny bal.
Agnieszka Lewandowska
Halina Krasuska
Kazimiera Powalska
Krystyna Redzik
Barbara Król
Katarzyna Czupryna
Małgorzata Miernicka
Pierwszy tydzień ferii uczniowie spędzili na sportowo. Chętnie grali w piłkę nożną na sali gimnastycznej. Ogromnym zainteresowaniem ciszyły się stoły tenisowe, gdzie dzieci i młodzież doskonaliły swoje umiejętności.
Grupa uczniów pod kierunkiem nauczycieli realizowała projekty. Opiekę nad dziećmi i młodzieżą sprawowali nauczyciele.
Codziennie uczestnicy zajęć otrzymali ciepły posiłek przygotowany przez stołówkę szkolną z produktów podarowanych od hurtowni „Mię – Hurt” ; „Mango”, „Nektarynka” ; piekarni - „Nowa Piekarnia” ; „Piekarnia Smoleń ” oraz Goławskiego Stanisława.
Serdecznie dziękujemy darczyńcom.
W niedzielę 19 stycznia 2014 roku odbyła się w Zespole Szkół w Zagoździu uroczystość z okazji Święta Najukochańszych Babć i Dziadków. Zapraszanie tych szczególnych i wyjątkowych gości jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły nie tylko dla dzieci. Jest to czas pełen uśmiechów, radości, łez i wzruszeń.
Na wstępie pani dyrektor Jadwiga Grudzień przywitała zacnych gości ciepłymi słowami. Następnie uczniowie z poszczególnych klas przedstawili program artystyczny, wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe. Na scenie zaprezentował również swoje umiejętności zespół ludowy „Tańczące Nutki”, który zachwycił publiczność wspaniałym tańcem i strojem. Po części artystycznej nie zabrakło także wesołej zabawy! Chętni dziadkowie i babcie uczestniczyli w tańcach i konkursach przygotowanych przez wnuczki – Śnieżynki. Wiele uśmiechu i zabawy przysporzyły takie zabawy jak np. taniec na gazecie, konkurs z piernikiem na nitce, rozpoznawanie przedmiotów za pomocą dotyku, taniec w kołach oraz zabawa z balonem. Tańcem, który spowodował wiele radości były znane i lubiane „Kaczuchy” w wykonaniu babć, dziadków i wnucząt. Ostatnim, podsumowującym tańcem był bardzo długi, rozśpiewany i wesoły „Pociąg”.
Każdy wnuk i wnuczka wręczyli swoim babciom i dziadkom upominki. Dziadkowie którzy przybyli bardzo licznie i wypełnili salę po brzegi, obejrzeli swoje pociechy na scenie, wypili kawę, herbatę, poczęstowali się ciastem i miło porozmawiali z innymi.
Namalowane wzruszenie i radość na twarzach dziadków podsumowało tę wyjątkową uroczystość.
Kolejnym etapem tego dnia była druga uroczystość, która również odbyła się w niedzielę- zabawa choinkowa. Uczniowie chętnie uczestniczyli w tańcu przy dobrej, dyskotekowej muzyce, o którą zadbał DJ Oles. Duże podziękowania należy skierować do rodziców uczniów zamieszkałych w Zagoździu, którzy bardzo zaangażowali się w organizację i sprawne przeprowadzenie imprezy. Licznie przybyli i zadbali o przygotowanie poczęstunku dla dzieci i młodzieży, a nawet wspierali nauczycieli w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas niedzielnej uroczystości.
W sobotę 11 stycznia 2014 r. w Zespole Szkół w Zagoździu odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i mieszkańców Gminy Stanin. Nadrzędnym celem turnieju było krzewienie kultury fizycznej oraz popularyzacja tenisa stołowego w Gminie i wydaje się, że założony przez nas cel został osiągnięty.
Organizatorami turnieju byli: p. Andrzej Osiak, p. Małgorzata Miernicka oraz p. Mariola Zientara. Patronat nad imprezą sprawowali: pan Krzysztof Kazana - Wójt Gminy Stanin, pani Jadwiga Grudzień - Dyrektor Zespołu Szkół w Zagoździu, pan Leszek Świętochowski – Prezes ANR w Warszawie.
Opracowała Małgorzata Miernicka
W związku ze świętami Bożego Narodzenia, Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie ogłosił konkurs na projekt własnoręcznie wykonanej ozdoby świątecznej w formie przestrzennej w dowolnej technice i rozmiarze. Na konkurs napłynęło kilkaset propozycji, z których wybrano tylko trzy.
Wśród trzech autorów nagrodzonych prac, było dwóch uczniów Zespołu Szkół w Zagoździu. Tymi uczniami byli: Piotr Grudzień i Gabriela Lewandowska. Szkolnym koordynatorem konkursu była p. Agnieszka Sawczuk. Nagrodzeni autorzy prac otrzymali równorzędne nagrody książkowe oraz podwójne zaproszenia na wybrany przez siebie spektakl Teatru Andersena. Teatralne foyer w Lublinie zdobią prace uczniów.
Agnieszka Sawczuk
W poniedziałek 16.12.2013r w oddziale przedszkolnym, odbyła się lekcja otwarta z udziałem rodziców i dyrekcji szkoły. Zajęcia rozpoczęły się od rozmowy na temat zwyczajów Świąt Bożego Narodzenia. Szczególną uwagę zwróciliśmy na potrawy wigilijne, jakie powinny znajdować się na naszych stołach podczas kolacji wigilijnej.
W dalszej części zajęć przypomnieliśmy o higienie przyrządzania posiłków i przeszliśmy do najważniejszej części zajęć czyli PIECZENIA PIERNIKÓW. Po nałożeniu fartuszków i czapek kucharskich dzieci z pomocą rodziców wałkowały i wycinały pierniki. Podczas oczekiwania na wypieki dzieci śpiewały kolędy dla swoich rodziców.
W końcu nadszedł oczekiwany czas na degustację – pierniczki były pyszne.
Dzieci planują już następne zajęcia, na których mogłyby pobawić się w wyśmienitych kucharzy.
Nauczyciel prowadzący zajęcia
Agnieszka Lewandowska
Nasza szkoła 7 września 2013 roku wzieła udział w drugiej edycji ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Tegoroczna akcja poświęcona była twórczości Aleksandra Fredry.
W grudniu otrzymaliśmy z kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego serdeczne podziękowania za udział w akcji, a nasza miejscowość została umieszczona na
Jestem uczennicą klasy VI. Od września wraz z moimi braćmi uczęszczam do Zespołu Szkół w Zagoździu. Wcześniej mieszkaliśmy w Zalesiu. Od tego roku mieszkam w miejscowości Kij wraz z rodzicami i rodzeństwem Konrad(13), Norbert (9) Maja(5) Nikola (2).
Już 2 lata trenuję zapasy pod okiem Trenera Ryszarda Wałachowskiego. Od najmłodszych lat interesowałam się tym sportem.
Zapasy to sport walki, polegający na fizycznym zmaganiu dwóch zawodników - walka odbywa się wręcz przez stosowanie chwytów. Zapasy charakteryzują się położeniem przeciwniczki na łopatki. Walka trwa 3 rundy po 2 min w tym 30 sekund przerwy. Trenuję w kategorii 34 kg. Wielokrotnie brałam udział w zawodach.
W grudniu mury naszej szkoły odwiedził niecodzienny gość p. Katarzyna Gajownik z Józefowa k/ Łukowa, studentka studiów doktoranckich w dyscyplinie zootechnika oraz absolwentka Wydziału Przyrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach, która została pierwszą Królową Mleka w Polsce.
Po zwiedzeniu szkoły przeprowadziła ona prelekcję dla uczniów klas IV-VI o wartościach odżywczych mleka i nabiału. Poprzez działania edukacyjne Królowa pokazała dzieciom związek między spożywaniem mleka, a zdrowiem, wdziękiem i intelektem.
Joanna Osiak
W piątek 20.12.2013 roku w Zespole Szkół w Zagoździu odbyło się spotkanie opłatkowe. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Wójt gminy Stanin Krzysztof Kazana.
W świąteczny nastrój wprowadził obecnych występ chóru, który uświetnił część artystyczną przygotowaną przez uczniów klas trzecich gimnazjum. Część artystyczna skłaniała do refleksji "Jak kierować swoim życiem i jakie decyzje podejmować, aby odnaleźć Boga w swoim życiu." Podkreślały, że "Boże Narodzenie to czas radości, miłości i przebaczenia." Jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.
Po przedstawieniu Pani Dyrektor Jadwiga Grudzień wraz z Panem Wójtem Krzysztofem Kazana złożyła wszystkim obecnym świąteczne życzeniaWszyscy w atmosferze wzajemnej życzliwości składali sobie życzenia i dzielili się opłatkiem. Goście dodatkowo otrzymali drobne upominki świąteczne wykonane przez uczniów.
Barbara Fornal
W dniu 12 listopada 2013r. w Zespole Szkół w Jeleńcu odbyła się Gminna Gimnazjada. Z radością informujemy, że nasi koledzy zajęli wysokie miejsca w drużynowym tenisie stołowym.
I miejsce - Mateusz Chudzyński, Cezary Redzik.
II miejsce - Adrian Gromada, Bartłomiej Szewczak.
Sukces zawdzięczamy panu Andrzejowi Osiakowi i wytrwałej pracy chłopców.
Dziękujemy za reprezentację naszej szkoły i życzymy dalszych sukcesów!!
Klasa IIIa
Dnia 11 grudnia 2013r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta w Łukowie odbyło się spotkanie podsumowujące Wizytę Studyjną na temat „W jaki sposób technologie informacyjno – komputerowe wspomagają proces uczenia się i nauczania”, gdzie wicestarosta łukowski Pan Krzysztof Tymoszuk wręczył listy gratulacyjne dyrektorom i nauczycielom zaangażowanym w projekt: Pani Jadwidze Grudzień, Justynie Kuryła i Iwonie Krasuskiej. Na sali obecny był również przedstawiciel FRSE, który poza gratulacjami zaprezentował nowy program unijny ErasmusPlus na lata 2014-2020.
W dniach od 21 października do 5 grudnia 2013r. w naszej szkole przeprowadzona była akcja ,,Polacy Rodakom”, która polegała na zbiórce i przygotowaniu paczek świąteczno – noworocznych dla polskich dzieci mieszkających na Białorusi i Ukrainie. Zbierane były produkty spożywcze o długim okresie przechowywania, słodycze, książki dla dzieci, przybory szkolne oraz maskotki.
Akcję patronował Stanisław Gogacz - Senator RP.
Koordynatorem akcji na terenie powiatu łukowskiego był Dariusz Szustek - Burmistrz Miasta Łuków.
Akcję w szkole organizowały: p. Małgorzata Miernicka – koordynator, p. Agnieszka Lewandowska oraz p. Barbara Fornal.
Małgorzata Miernicka
Mikołaju nasz, długą brodę masz,
Ja Ci wierszyk powiem, Ty mi prezent dasz!
W piątek 6 grudnia wszystkie dzieci z przedszkola w Zespole Szkół w Zagoździu z utęsknieniem czekały na niezwykłego gościa. Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały czy nie słychać dzwonka Świętego Mikołaja. Na to spotkanie zaproszeni byli również rodzice.
Gdy tylko Mikołaj wszedł do sali na buziach dzieci pojawiło się zdziwienie, zaskoczenie ale przede wszystkim widoczny był uśmiech. Jak się okazało Mikołaj nie był sam, przybyła z nim na to spotkanie Śnieżynka, która pomagała wręczać prezenty dzieciom. Jednak zanim Mikołaj przystąpił do rozdawania upominków, grupa 4 i 5- latków powitała go częścią artystyczną. Na jego wizytę dzieci nauczyły się wielu piosenek i wierszyków przygotowanych specjalnie dla niego.
Po wspaniałych występach nadszedł najbardziej oczekiwany przez dzieci moment – rozdawanie prezentów! Przedszkolaki otrzymały zabawki oraz słodycze.
Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Dzieci obiecały Mikołajowi, że będą grzeczne w domu i w przedszkolu.
Szkoda, że ten wspaniały gość odwiedza nas tylko raz w roku .
Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb. Dlatego właśnie 28 listopada nasza szkoła zamieniła się w magiczny salon, w którym zgodnie z tradycją, odbyły się różne wróżby i zabawy, w których udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, nauczyciele i rodzice. Organizatorem tej uroczystości była pani Małgorzata Miernicka. W dekoracji sali udział wzięli p. Krystyna Redzik i p. Andrzej Osiak.
Najpierw opowiedzieliśmy sobie o historii andrzejkowych tradycji, następnie uczniowie przedstawili część artystyczną, przygotowaną pod kierunkiem p. Iwony Czernic. P. Elżbieta Gajownik kierowała przygotowanymi przez uczniów wróżbami. Każdy chciał poznać swoją przyszłość, np. losując za pomocą czarodziejskiego klucza wróżbę, czy wybierając pewien atrybut przyszłości schowany pod kubeczkiem. Czytaliśmy również horoskopy, dowiedzieliśmy się też, jakie cechy charakteryzują nasz znak zodiaku. Oczywiście uczniowie wiedzą, że wszystkie wróżby traktujemy z przymrużeniem oka, jednak Andrzejki mają niezaprzeczalnie magiczny klimat.
Oczywiście nie mogło zabraknąć andrzejkowej dyskoteki. Przy wspaniałej muzyce wszyscy bawili się doskonale! Było bardzo miło i wesoło. W przerwie między piosenkami, dzieci mogły kupić i posilić się przygotowanymi przez rodziców: goframi, frytkami, hot dogami, napojami i słodyczami.
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat tradycji i zwyczajów andrzejkowych oraz zintegrować się poprzez wspólną zabawę i działanie.
Organizator Małgorzata Miernicka
SUKCES ANNY OSTRYSZ I GABRIELI SPRYCHA W KONKURSACH
"LEŚNIK GOSPODARZEM LASU" I "OZDOBA CHOINKOWA INSPIROWANA LASEM"
Konkurs "Leśnik gospodarzem lasu" zorganizowany został przez Nadleśnictwo Łuków. Celem konkursu było: zainteresowanie lasem i ludźmi w nim pracującymi; poznanie otaczającej nas przyrody; poznawanie pracy leśnika; poznanie problemów leśników np. dotyczących utrzymania czystości w lesie, pożarów lasu itp.; popularyzacja Nadleśnictwa Łuków oraz zagadnień związanych z leśnictwem; rozwijanie kreatywności i zainteresowań twórczych, których inspiracją jest przyroda; rozwijanie zdolności manualnych uczestników. Nadleśnictwo Łuków również ogłosiło konkurs na ozdobę choinkową inspirowaną lasem. Celem konkursu było: poznanie otaczającej nas przyrody; popularyzacja Nadleśnictwa Łuków oraz zagadnień związanych z leśnictwem; rozwijanie kreatywności i zainteresowań twórczych, których inspiracją jest przyroda; rozwijanie zdolności manualnych uczestników; kształtowanie wyobraźni dzieci i młodzieży poprzez prace plastyczne. Technika wykonania prac dowolna, z użyciem materiałów pochodzących z lasu
Rozstrzygnięcie obu konkursów nastąpiło 6 grudnia w siedzibie Nadleśnictwa Łuków. Uczennice Zespołu Szkół w Zagoździu Anna Ostrysz i Gabriela Sprycha zajęły III miejsca w konkursach. Ania w konkursie "Leśnik gospodarzem lasu" a Gabrysia w konkursie "Ozdoba choinkowa inspirowana lasem". Szkolnym koordynatorem konkursu była p. Agnieszka Sawczuk. Na oba konkursy wpłynęło około 300 prac.
W dniu 6 grudnia na terenie Zespołu Szkół w Zagoździu odbyły się warsztaty przyrodniczo- plastyczne dla dzieci z okazji Mikołajek.
Dzieci pomimo bardzo niekorzystnych warunków pogodowych przybyły do szkoły i uczestniczyły w zabawach w specjalnie przystosowanych do tego salach:
POKÓJ ZIELONY: Roztańczony świat i zabawy ze Śnieżynkami.
POKÓJ NIEBIESKI: Niebiańska przygoda w chmurze laboratoryjnej magii
POKÓJ CZERWONY: Christmasowa loteria – każdy wygrać może o ile magia świąt mu troszkę pomoże
POKÓJ RÓŻOWY: Wszystko o śniegu i Świętach - prace plastyczne
POKÓJ ŻÓŁTY: W świecie młodego biologa co szukał grzybów i sprawdzał jakie ptaki po Ziemi fruwają
Zajęcia były prowadzone we współpracy z Projektorem –wolontariatem studenckim- odział Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Opiekunowie: Bożena Kiełczykowska, Agnieszka Lewandowska, Joanna Osiak
Chór szkolny pod kierunkiem Pani Anny Oskroba – Suśniak wystąpił z ponadgodzinnym programem pieśni patriotycznych w ramach organizowanych przez Muzeum Regionalne w Siedlcach „Dniach Niepodległej” .
Zaproszenie dla naszej młodzieży wystosował Dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach Sławomir Kordaczuk.
W szkole w Zagoździu mieliśmy okazję gościć delegację turecką. Przygotowaliśmy uroczyste powitanie w holu szkoły – uczniowie wystąpili z pocztem sztandarowym i wraz z chórem szkolnym pod kierunkiem p. Anny Oskroba – Suśniak odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy, a następnie goście wysłuchali przepięknej pieśni patriotycznej i zostali udekorowani kotylionami wykonanymi przez dzieci. Następnie zostali zaproszeni na górę do klasy IIIa, w której p. Anna Kobojek przeprowadziła lekcję wiedzy o społeczeństwie dotyczącą procesu legislacyjnego . Lekcja miała na celu pokazanie uczniom jak i zaproszonym gościom w jaki sposób obywatele Polski mogą wpływać na proces tworzenia ustaw w naszym kraju.
Po lekcji Turcy zwiedzali szkołę oraz spotkali się z rodzicami. Zadawali mnóstwo pytań odnośnie funkcjonowania polskiej szkoły oraz współpracy rodziców z placówką. Tłumaczeniem na język angielski zajmowały się panie Justyna Kuryła i Iwona Krasuska.