Wyniki wyborów na Przewodniczącego SU Publicznego Gimnazjum w Zagoździu
Przewodniczącą SU została wybrana Patrycja Świeczak
Wyniki wyborów na Przewodniczącego SU Szkoły Podstawowej w Zagoździu
Przewodniczącą SU została wybrana Klaudia Świeczak.
Zespół Szkół w Zagoździu już trzeci raz z rzędu wziął udział w programie „Wakacje z angielskim”. W tym roku naszą szkołę odwiedził Conor Hiorth – wolontariusz z Ameryki. Postawa tolerancji, jaką prezentował native speaker oraz jego wrażliwa osobowość sprawiły, iż nasza młodzież z niecierpliwością czekała na kolejne zajęcia.
Celem spotkań z gościem było rozwijanie umiejętności komunikacyjnych naszych uczniów. Lekcje opierały się głównie na rozmowie (oczywiście w języku angielskim), nie było zeszytów, książek, długopisów. Atrakcyjnym dodatkiem do zajęć okazały się technologie informacyjno-komunikacyjne, z których Conor bardzo często korzystał – szczególnie tablica interaktywna. Mnóstwo ćwiczeń językowych odbywało się również na świeżym powietrzu.
Składamy serdeczne podziękowania: Pani Elżbiecie Goławskiej, Pani Annie Kobojek oraz Pani Iwonie Czernic za zaangażowanie w życie szkoły.
Justyna Kuryła
Otwierajcie śmiało nowe rozdziały życia, pod takim hasłem przebiegała uroczystość pożegnania gimnazjum przez trzecioklasistów.
Na uroczystość przybyli: Wójt Gminy Stanin Krzysztof Kazana, dyrekcja szkoły, przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Łukowie i Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa w Łukowie, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz rodzice, którzy bardzo zaangażowali się w przygotowania.
Aby tradycji stało się zadość, po słowach powitania, uroczystość rozpoczęto przepięknym układem poloneza, w pierwszych parach zatańczyły wychowawczynie obu klas: Elżbieta Gajownik i Iwona Czernic. Następnie uczniowie przedstawili montaż słowno- muzyczny, w którym zaprezentowali ostatnią lekcję o trudnej sztuce tworzenia siebie. Przepiękne recytacje i popisy wokalne sprawiły, że zaproszeni goście i rodzice nie szczędzili słów uznania.
Następnie pani dyrektor Jadwiga Grudzień wręczyła nagrody i dyplomy za wysokie wyniki w nauce, wzorowe zachowanie i za stuprocentową frekwencję. Rodzice otrzymali listy gratulacyjne. Wszyscy uczniowie stali się absolwentami Publicznego Gimnazjum w Zagoździu po odebraniu świadectw.
Po części oficjalnej uczniowie przygotowali niespodziankę w formie prezentacji multimedialnej i filmu, w których podsumowali swój trzyletni pobyt w gimnazjum. Wielkim zaskoczeniem było wniesienie przepięknych tortów, które dziewczynki z obu klas same upiekły i udekorowały w ramach zajęć kulinarnych.
Wszyscy świetnie się bawili przy dyskotekowej muzyce.
Dnia 09.06.2014 r. uczniowie z Zespołu Szkół w Zagoździu wyruszyli na wycieczkę do Warszawy, gdzie czekały na nich liczne atrakcje.
Pierwszą z nich były zajęcia z instruktorem „Małego Inżyniera”, p. Agatą Grudzień, podczas których dzieci same mogły przeprowadzać ciekawe doświadczenia.
Miały możliwość wykonania nieskomplikowanych doświadczeń: pompowanie balonu w nietypowy sposób, malowanie na mleku bez zastosowania farb,a także odbyły podróż do niskich temperatur.
W krainie zimna uczniowie zamrażali róże oraz kurczyli balony w ciekłym azocie.
Dzieci podczas wyjazdu do Warszawy poznały także historię kolei w Muzeum. Szczególnie interesujące nie tylko dla dzieci, ale również i dla opiekunów wycieczki okazały się eksponaty w skansenie starych lokomotyw.
Osobowy parowóz, lokomotywa parowa i wiele innych modeli rozbudziło wśród uczestników wycieczki ogromne zainteresowanie.
Poznali konstrukcję parowozu pośpiesznego, zajrzeli do przedziałów sypialnianych, służbowych i spacerowali długim korytarzem.
Ciekawym podsumowaniem wycieczki była wizyta w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.
W sali tradycji uczniowie wysłuchali genezy, zapoznali się z zadaniami i współpracą międzynarodową ŻW.
Powrót do domu również minął w miłej i wesołej atmosferze. Rozbawieni i uśmiechnięci śpiewali głośno piosenkiJ
Uczniowie z niecierpliwością czekają na następny taki wyjazd.
Ogólnopolska gra czytelnicza Między nami czytelnikami to konkurs zorganizowany przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, do udziału w którym zgłosiły swój udział klasy 4, 5 i 6 szkoły podstawowej, przyjmując nazwy:
Klasa 6a - Mole książkowe
Klasa 5a - Fani przygody
Klasa 4a - Tropiciele akcji
04. czerwca w naszej szkole odbyły się „Lekcje wolności”, podczas których rozmawialiśmy o trudnych czasach PRL-u, „Solidarności” i jej wpływie na obalenie komunizmu w naszym kraju. Doszliśmy do wniosku, że wolność jest bardzo ważna. Podczas przerw ze szkolnego radiowęzła rozbrzmiewały „Muzyczne wspomnienia z PRL-u”. Aby uczcić ten dzień przygotowaliśmy również „apetyczne” flagi z truskawek i bitej śmietany. Na zakończenie zajęć odbyła się ich degustacja. Po takiej lekcji uczniowie z pewnością na zawsze zapamiętają słodki smak wolności.
Uczniowie klasy II pod opieką p. Haliny Krasuskiej brali udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Ministerstwa Środowiska „Małe czy duże przyda się naturze – różnorodność biologiczna i działania na rzecz ekosystemów”. Jednym z elementów kampanii był program „Lekcje z natury”. Udział w programie zobowiązywał do wykonania różnorodnych zadań związanych ze środowiskiem w klasie i w terenie. Zrealizowano z dziećmi 10 zajęć edukacyjnych - pięć zajęć w terenie, pozostałe pięć w klasie. Po wykonaniu zadań i zdobyciu odpowiedniej liczby punktów otrzymaliśmy wybraną nagrodę – Interaktywną mapę ,,Zwierzęta świata”.
Ciekawe, dostosowane do nowej podstawy programowej zadania pozwoliły wprowadzić dzieci w fascynujący świat różnorodności biologicznej. Zajęcia prowadzone w oparciu o udostępnione scenariusze i materiały dydaktyczne pozwoliły dzieciom odkryć i zrozumieć, jak ważna jest różnorodność biologiczna świata, nauczyły się dostrzegać tę różnorodność w najbliższym otoczeniu i chronić ją. Dzieci nie tylko dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy, ale również doskonale się przy tym bawiły.
Halina Krasuska
1 czerwca 2014 r. Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki Janusz Piechociński wręczył nagrody laureatom konkursu Ambasador Szkolnej Wynalazczości, zorganizowanego przez Urząd Patentowy RP oraz Polską Akademię Dzieci.
Wśród nich znaleźli się dwaj uczniowie z naszej szkoły:
Zwycięzcy otrzymali Mini Patenty Urzędu Patentowego, atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez liczne instytucje i przedsiębiorstwa wspierające konkurs oraz zaproszenie do udziału w krajowych i międzynarodowych konkursach naukowych i warsztatach.
Po uroczystej ceremonii wieńczącej konkurs oraz występach artystycznych zaproszeni goście mogli bezpośrednio zapoznać się z projektami, prototypami i opisami nagrodzonych wynalazków i gier prezentowanymi na specjalnie przygotowanej ekspozycji.
Szkoła otrzymała Dyplom Ambasady Szkolnych Wynalazców za wspieranie kultury technicznej, promowanie postaw innowacyjnych uczniów, zachęcanie ich do twórczego myślenia oraz podejmowania prób praktycznego wykorzystywania wiedzy. Ponadto otrzymaliśmy dwa vouchery dla grupy dzieci: na warsztaty „Ukręć SAM lizak” do realizacji w Manufakturze Cukierków oraz wizytę w studiu telewizyjnym.
Opiekun konkursu Elżbieta Mroczek.
Popularyzowanie nauki to najlepsza z możliwych inwestycja w młodych ludzi.
31 maja mimo, że to sobota, dzień wolny od zajęć lekcyjnych, uczniowie klasy V i VI pod opieką Bożeny Kiełczykowskiej i Joanny Osiak wyruszyli na wyprawę do Warszawy, gdzie na Stadionie Narodowym odbywał się już po raz 18 Piknik Naukowy- największa w Europie impreza popularnonaukowa promująca nauki ścisłe Przy piknikowym stole Centrum Nauki Kopernik dzieci mogły zobaczyć bardzo ciekawe pokazy związane z tematem tegorocznego pikniku, czyli: CZASEM. Nie tylko takie dosłownie połączone z pomiarem czasu, ale też naszym zegarem biologicznym, starzeniem się komórek, tym co się dzieje, kiedy komórka nie umiera, ale namnaża się. Mogły zbudować prosty model zegara słonecznego, zapisać swoje imię hieroglifami, pismem klinowym, chińskimi znakami i innymi systemami zapisu języka mówionego. Uczniowie uczestniczyli również w pokazach podczas, których mogli zobaczyć drużynę robotów podczas meczu piłkarskiego. Skorzystali z doświadczeń chemicznych, eksperymentów optycznych, zabaw z laserem i zajęć z matematyki. Największą jednak atrakcją, która mogli zobaczyć na własne oczy był prezentowany na płycie Stadionu Narodowego - gigantyczny samochód Bloodhound SSC, który w 2016 roku ma bić rekord prędkości - ponad 1600 km/h.
Patrycja Strzyżewska z kl. IIa została laureatką IV Powiatowego Konkursu Literacko- Plastycznego "Artystyczne inspiracje". Zajęła II miejsce za wiersz "Jestem..."
Jestem jak wiatr...
Nie do zatrzymania.
Jestem jak gwiazda...
Spełniam marzenia.
Jestem jak kropla deszczu...
Żyję tylko chwilą.
Jestem jak zagadka...
Nie odgadniesz mnie łatwo.
Jestem jak powietrze...
Beze mnie nie da się żyć.
Jestem jak nadzieja...
Tak łatwo mnie stracić.
Dnia 26 maja 2014r. w naszej szkole było uroczyście obchodzone święto najukochańszych osób – Dzień Matki.
Z tej okazji uczniowie klas szkoły podstawowej, dzieci oddziału przedszkolnego i zerówki zaprosiły swoje mamy do szkolnej sali gimnastycznej, aby obejrzały przygotowaną część artystyczną.
Rozpoczął szkolny zespół „Tańczące Nutki” tańcem i piosenką. Następnie uczniowie poszczególnych klas oraz przedszkolaki recytowali wiersze i śpiewali piosenki poświęcone mamom.
Na zakończenie części artystycznej dzieci wręczyły gościom własnoręcznie wykonane prezenty, laurki, kwiatuszki, złożyły życzenia i zaśpiewały 100 lat! Na twarzach mam pojawiło się wzruszenie i uśmiech.
Podsumowaniem uroczystości był słodki poczęstunek i wesoła zabawa przy muzyce. Rodzice oraz dzieci uczestniczyli w konkursach i tańcach przygotowanych przez kolorowego Klauna i jego asystentów. Miła atmosfera wypełniła salę po brzegi, a uśmiech na twarzach dzieci i mam pozostał do końca dnia.
Dnia 20 maja 2014r. w Szkole Podstawowej w Zagoździu odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka – święto tych, którzy pełnią niebezpieczną, pełną zagrożeń, ale też piękną służbę. Uczniowie oddziałów przedszkolnych i kl. I-III przygotowali piękną część artystyczną. Było trochę radości, uśmiechu, a także wzruszenia.
W uroczystości uczestniczyły dzieci, nauczyciele i przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Gozdu. Największą atrakcją dla uczniów było gaszenie ogniska za pomocą wody i piany oraz oglądanie wozu strażackiego. Wszystkie dzieci dostały po lizaku.
Dzień strażaka na długo pozostanie w pamięci uczniów naszej szkoły.
Życzymy naszym strażakom satysfakcji i zadowolenia z ich ciężkiej, pełnej poświęcenia pracy i zapraszamy ich do naszej szkoły ponownie za rok.
Organizator: M. Miernicka
W dniu 23.05.2014r uczniowie naszej szkoły Daniel Brauła oraz Marcin Białach brali udział w finale IX edycji Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego „Fizyczny Czar Par 2014” Konkurs objęty jest patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Wojwództwa Lubelskiego oraz Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas drugich szkół gimnazjalnych województwa lubelskiego. Celem konkursu było popularyzowanie fizyki wśród młodzieży gimnazjalnej oraz motywowanie do nauki tego niełatwego dla większości osób przedmiotu.
Przygotowaniem i przeprowadzeniem konkursu zajęli się uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 9 im. cc. majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie przy współpracy z doradcą metodycznym fizyki miasta Lublin oraz pracownikami i studentami Zakładu Dydaktyki Fizyki UMCS.
W drugim etapie konkursu uczestniczyło 29 szkół z województwa lubelskiego. Do trzeciego finałowego etapu zakwalifikowało się 13 najlepszych zespołów, wśród nich byli nasi reprezentanci :).
Konkurs ma nowatorską formułę, gdyż dwóch uczniów reprezentujących szkołę musi ciągle ze sobą współpracować. W myśl zasady, „co dwie głowy to nie jedna” uczniowie rozwiązywali zadania testowe, potem zadania otwarte a w III etapie omawiali zjawiska fizyczne zachodzące w prezentowanych przez organizatorów doświadczeniach.
Uczennica naszej szkoły: Magda Sadło uzyskała wyróżnienie w XV polsko-litewskim Konkursie Geologicznym „Nasza Ziemia” pod hasłem „Od pionierów do gazu łupkowego”
Uroczystość wręczenia nagród tegorocznej edycji konkursu odbyła się 15 maja w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego. Reprezentantka naszej szkoły otrzymała od organizatorów cenne nagrody za przygotowaną pracę konkursową.
Konkurs objęty był patronatem Głównego Geologa Kraju, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, Polskiego Towarzystwa Geologicznego i Kuratoriów Oświaty z poszczególnych województw w tym również lubelskiego.
opiekun konkursu Joanna Osiak
Rozbawieni, roztańczeni i rozśpiewani po raz kolejny na scenie widowiskowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Chodowie.
Zespół ludowy "Tańczące Nutki" z Zespołu Szkół w Zagoździu zachwycił podczas IV Festiwalu Tańca Chodów 2014. Przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum zaprezentowali swoje taneczne umiejętności przed pięcioosobowym jury i wspaniałą publicznością. Młodzi tancerze zostali nagrodzeni głośnymi brawami, a jury przyznało I miejsce!:)
Pani Jadwiga Grudzień, opiekun zespołu jest dumna ze swoich artystów i z uśmiechem na twarzy życzy dalszych sukcesów podczas występów.
W dniu 07.05.2014r. w Szkole Podstawowej w Zagoździu w klasach I - III odbył się konkurs wiedzy o bezpieczeństwem ph. "JESTEM BEZPIECZNY".
Głównym celem tego konkursu było podniesienie bezpieczeństwa w szkole i poza nią oraz utrwalenie wiedzy dotyczącej znajomości podstawowych znaków drogowych i zasad ruchu drogowego. Udział wzięło 37 uczniów kl. I - III.
Na podstawie przeprowadzonego testu, wyłoniono najlepszych:
Akcja Podaruj dzieciom książkę zorganizowana przez bibliotekę szkolną adresowana do okolicznych przedsiębiorców oraz wydawnictw spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem.
Nadrzędnym celem akcji było uzupełnienie księgozbioru biblioteki, aby móc zaspakajać potrzeby czytelnicze związane z zainteresowaniami uczniów. Mam tu na myśli bestsellery czytelnicze, nowości i książki popularne wśród młodzieży. Obecność nowych książek na półkach bibliotecznych na pewno skłoni uczniów, rodziców do odwiedzenia biblioteki nie tylko ze względu na "konieczność wypożyczenia lektury".
Na listę z propozycjami darowanych książek do sponsorów trafiły m. in. tytuły, serie książek wybranych przez dzieci i młodzież. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem wyszukiwali, podawali tytuły pozycji, które ich zdaniem powinny znaleźć się w bibliotece. Wyszukując ciekawych pozycji zapoznali się z ofertami wydawnictw, przeczytali wiele recenzji i rekomendacji poszerzając swoje zainteresowania czytelnicze.
Sponsorzy to także rodzice, których dzieci chodzą lub będą chodzić do naszej szkoły biorąc udział w takiej akcji siłą rzeczy sami przypominają sobie o takiej komórce w szkole jak biblioteka i przekazując dla niej książki zachęcają swoje pociechy do czytania. Mając przeświadczenie, że ich pieniądze nie poszły na marne.
Dzięki akcji na wydzielonym regale Nowości pojawiło się 373 woluminy z literatury pięknej dla dzieci i młodzieży, a także dla dorosłych. Wartość rynkowa darów to 8301zł. 46gr.
Zakupy nowości czytelniczych stanowią jeden z podstawowych warunków uatrakcyjnienia księgozbiorów biblioteki, a w konsekwencji podniesienia czytelnictwa.
Czytelnicy z wielką niecierpliwością czekali na dzień, w którym będą mogli wypożyczać nowe książki. Zaraz po opracowaniu wiele z nich przechodzi z rąk do rąk i tylko na chwilę trafiają do biblioteki, aby zmienić czytelnika. Dla mnie nauczyciela bibliotekarza największą radością jest widok uśmiechniętych czytelników wypożyczających nowe książki. Włożyłam w to dużo serca i kosztowało mnie to dużo pracy, ale było warto.
Grażyna Świeczak
Miło jest nam poinformować wszystkich, że w naszej szkole odbył się „Wielki konkurs wiedzy i konkurs plastyczny o funduszach europejskich”. Organizatorem i fundatorem nagród ( tablet, słuchawki nauszne, opaski odblaskowe, długopisy, etui na telefony) było Województwo Lubelskie (Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013). Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas I-III gimnazjum. Aby wziąć udział w konkursach należało zgłosić chęć uczestnictwa w akcji nauczycielowi odpowiedzialnemu za przeprowadzenie konkursu. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy młodzieży gimnazjalnej na temat funduszy europejskich oraz pokazanie pozytywnych zmian jakie zaszły dzięki środkom unijnym w województwie lubelskim. Uczestnicy konkursu opanowali wiedzę dotyczącą polityki spójności, narodowej strategii spójności, programów operacyjnych, a także wykazali się dobrą znajomością Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Nasi gimnazjaliści zaprezentowali wysoki poziom, o czym świadczą wyniki przeprowadzonego konkursu. Przygotowując się do konkursu uczniowie mogli skorzystać z materiałów informacyjnych przygotowanych w formie „Skryptu wiedzy”.
Spośród wszystkich zgłoszonych uczniów w konkursie wiedzy najlepszymi okazali się:
I miejsce – Karolina Gromada i Daniel Brauła
II miejsce- Agata Kiełczykowska i Aleksandra Urbanek
III miejsce- Piotr Grudzień
W konkursie plastycznym laureatami zostali:
I miejsce – Paulina Tomasik
II miejsce- Olga Szewczak
III miejsce- Małgorzata Krasuska
Nauczycielem odpowiedzialnymi za przygotowanie konkursu w naszej szkole oraz nadzór nad jego prawidłowym przebiegiem była pani Anna Kobojek i pani Agnieszka Sawczuk. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów.
10 kwietnia klasy drugie gimnazjum podsumowały swoją dwumiesięczną pracę.
Przybyli liczni goście: p. Piotr Michalak – dyrektor ZEA w Staninie, p. Marek Kopeć dyrektor ZGK w Staninie, p. Anna Cmiel pracownik firmy Eko-lider z Garwolina oraz rodzice.
Projekt miał na celu uświadomienie, że człowiek jest cząstką świata i umie w nim żyć.
Realizacji projektu przyświecała myśl: M.Gandhiego „Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie”