Nawigacja

Historia biblioteki Z życia biblioteki Regulamin biblioteki Regulamin ICIM Regulamin wypożyczania Nowości Lektury szkolne klasy I-III Lektury szkolne klasy IV-VIII

Biblioteka szkolna

Historia biblioteki

Biblioteka funkcjonuje od 1930 roku. Lokal, który zajmowała to niewielka sala, ale wyposażona w regały na książki, biurko i krzesła dla czytelników. Aby móc spełniać jedną z najważniejszych funkcji, a więc udostępniać zbiory podejmowano wiele działań m.in. organizowano przedstawienia z biletami, loterie fantowe. Liczba woluminów w dn. 21.VI.1939r. wynosiła 200. W tym czasie biblioteką opiekowała się Joanna Ostrowska, która tak wspomina ten okres „… Sześcioosobowa obsada miała pełne ręce roboty w tym pierwszym roku. Trzeba było zgromadzić sprzęt i pomoce naukowe, kompletować bibliotekę, zaopatrzyć dzieci w podręczniki i przybory szkolne. Siedziałam więc, tak jak wszyscy, po godzinach lekcyjnych , sporządzałam katalogi książek, okładałam, znakowałam, sporządzałam listy potrzeb…”(…) „ 10.IX. 1939 roku szkołę zajęli Niemcy niszcząc sprzęy i pomoce naukowe. Bibliotekę kompletowaną z wielkim trudem , w myśl zarządzenia władz niemieckich, odstawić miano do Łukowa. Zarządzenie szkoła formalnie wykonała, odesłano kilkanaście zniszczonych książek, wraz z wyjaśnieniem, że księgozbiór został zniszczony i rozgrabiony gdy w budynku stacjonowały wojska”.

Od 1945r. do 1960r. Ministerstwo Oświaty zasiliło zbiory bibliotek za pomocą centralnych zakupów. Bibliotece w Szkole Podstawowej w Zagoździu do 1960r. przydzielono 1487 woluminów w tym około 69% książek stanowiły przekłady z literatury radzieckiej.

W pierwszych latach po wojnie z powodu dużej płynności kadry zmieniali się opiekunowie biblioteki. W 1948r. biblioteką opiekowała się Janina Pietryka, która założyła Koło Czytelnika, dwa razy w tygodniu na zajęciach tego koła czytała głośno lektury obowiązkowe. W 1949r. opiekę nad zbiorami przejęła Maria Oliwińska. Prenumerowano Płomyk i Płomyczek. Powołano komisję naukowo-wychowawczą , której zadaniem było szerzenie czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej jak i dorosłych.

W 1952r. prowadzenie biblioteki przydzielono Teresie Grzelak. W tym okresie biblioteka prenumerowała wiele czasopism: Głos Nauczycielski, Radio i Świat, Trybuna Ludu, Biologia w Szkole, Życie Szkoły, Świat Młodych, Drużyna, Matematyka, Polonistyka, Iskierki, Płomyczek, Płomyk.

Od 1.XII.1952r. prowadzenie biblioteki przejęła Janina Horbowiec. Kierownik szkoły Marian Śnieżek powołując się na znowelizowane przepisy Zarządzenia w sprawie organizacji i prowadzenia bibliotek szkół powszechnych (1953) zobowiązał nauczycieli do założenia w swoich klasach dziennika lektur i zwrócenia uwagi na czytelnictwo poszczególnych klas. Wprowadzono opłatę dla czytelników w wysokości 15 zł. miesięcznie oraz karę za przetrzymywanie książek 1 zł. za każdy dzień. Zebrane pieniądze przeznaczane były na zakup książek.

 W latach 1966-1973 w bibliotece pracowała Zofia Kiełczykowska- nauczyciel języka polskiego w wymiarze 10 godzin tygodniowo. Przy bibliotece działał Ośrodek Kultury. Wypożyczenia książek przebiegały zgodnie z terminarzem( każdego dnia inna klasa). Czytelnikami byli nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także okoliczni mieszkańcy. Biblioteka pracowała według planu pracy, który zatwierdzała Rada Pedagogiczna. Aby podnieść stan czytelnictwa wykorzystywane były różne formy propagujące książkę. Wszyscy nauczyciele byli zobowiązani do współpracy z biblioteką. Biblioteka nawiązała współpracę z Biblioteką Powiatową w Łukowie. W poszczególnych klasach prowadzone były dzienniki lektur. Zwracano uwagę jakie książki dzieci czytają i czy je rozumieją. W 1970 r. został powołany Aktyw Biblioteczny. Uczniowie bardzo chętnie pracowali w bibliotece. Powiatowe władze oświatowe oceniły pracę biblioteki pozytywnie, stan czytelnictwa określono jako ponadprzeciętny. W 1972 r. biblioteka założyła punkt biblioteczny w Zagoździu. W tym okresie księgozbiór powiększył się o 2766 woluminów. Przeciętna przeczytanych książek przez jednego ucznia w latach 1966-1974 wahała się w granicach 18-22. Biblioteka wyposażona była w telewizor, 2 rzutniki, magnetofon, radio.

30.VIII. 1973 r. nastąpiła zmiana obsady biblioteki. Barbara Głuchowska w wymiarze 10 godzin pracowała w bibliotece do 1982 r. W pracy pomagali jej uczniowie z Aktywu Bibliotecznego oraz harcerze. Rok 1976 w Szkole Podstawowej w Zagoździu ogłoszono Rokiem Biblioteki i Czytelnictwa. Zakupiono 2588 woluminów. Rocznie liczba wypożyczeń wahała się w granicach 5300 woluminów, co dawało średnią na jednego ucznia 21 książek. Stan czytelnictwa oceniano jako dobry.

W 1983 r. pracę w bibliotece podjęła Monika Osiak. Księgozbiór powiększył się o encyklopedie i słowniki , które biblioteka otrzymała od Szkoły Gminnej w Staninie.

 W latach 1985-1987 liczba godzin pracy zwiększyła się do 15. W tym czasie prowadzeniem biblioteki zajmowała się Teresa Lendzion. Uczniowie chętnie odwiedzali bibliotekę, czytali czasopisma, poprawił się stan czytelnictwa (27 książek na 1 ucznia). Zakupiono 150 woluminów. Z biblioteki usunięto podręczniki szkolne niezgodne z programem. Zaczytane książki przekazano na makulaturę.

 W latach 1987-1991 biblioteką opiekowała się Barbara Król w wymiarze 10 godzin. Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny zakupił 180 woluminów. Prenumerowano czasopisma, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Należały do nich: Sportowiec, Świerszczyk, Miś, Płomyczek, Płomyk.

Od 7.XI. 1991 r. do 1995 r. opiekę nad biblioteką powierzono Krystynie Zdunek. Zakupiono 488 woluminów. Prowadzone były lekcje biblioteczne, a także różne formy pracy z czytelnikiem.

W latach 1996-1999 w bibliotece pracowała Janina Goławska. Księgozbiór zwiększył się o 201 woluminów. Część książek biblioteka otrzymała z Fundacji Pomocy Dzieciom oraz ze środków Komitetu Rodzicielskiego. W związku z przejściem pracownika na emeryturę opiekę nad zbiorami przejmuje Joanna Osiak.

 Od 1.IX. 1999 r. w bibliotece pracuje w wymiarze 30 godzin Grażyna Świeczak. Za zgodą Urzędu Gminy w Staninie oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Zagoździu połączono księgozbiory Filii Biblioteki Publicznej w Zagoździu i biblioteki szkolnej.

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. St. Grafika w Zagoździu,
    Lipniak 5
    21-421 Tuchowicz
  • 25 796 18 12

Galeria zdjęć