.

„Jeśli nic nie zmienisz, nic się nie zmieni.”

„innowacja pedagogiczna” w literaturze funkcjonuje także pojęcie „innowacji edukacyjnej”. Jest ona pojmowana w sensie rzeczowym, jako „nowy element, czyli wytwór aktywności twórczej, program zmiany, idee i treści nowatorskich przedsięwzięć w edukacji; natomiast w sensie czynnościowym – proces społecznej kreacji przyswajania nowych rozwiązań, planowania i realizacji zmian, w toku, którego jego uczestnicy się uczą” Innowacja, jest, więc zmianą odnoszącą się do całości systemu edukacyjnego, dotyczącą zarówno władz oświatowych ustroju szkolnego, jak również programów nauczania.
Celem owych zmian „jest przekształcanie dotychczasowej praktyki oświatowej w myśl wspomagania prawidłowego i wszechstronnego rozwoju dzieci, młodzieży czy osób dorosłych”.

1. „Szkolny ratownik” autorzy : p. I. Czernic, p. E. Gajownik, p. M. Szostek

-zajęcia mają za zadanie zrealizować potrzebę na zdobycie wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie udzielania pierwszej pomocy

2. „Znajomość języków obcych – kluczem do sukcesu” autor: I. Krasuska

- rozwijanie kompetencji językowych w języku angielskim z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych