Dnia 20 maja 2014r. w Szkole Podstawowej w Zagoździu odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka – święto tych, którzy pełnią niebezpieczną, pełną zagrożeń, ale też piękną służbę. Uczniowie oddziałów przedszkolnych i kl. I-III przygotowali piękną część artystyczną. Było trochę radości, uśmiechu, a także wzruszenia.
W uroczystości uczestniczyły dzieci, nauczyciele i przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Gozdu. Największą atrakcją dla uczniów było gaszenie ogniska za pomocą wody i piany oraz oglądanie wozu strażackiego. Wszystkie dzieci dostały po lizaku.
Dzień strażaka na długo pozostanie w pamięci uczniów naszej szkoły.
Życzymy naszym strażakom satysfakcji i zadowolenia z ich ciężkiej, pełnej poświęcenia pracy i zapraszamy ich do naszej szkoły ponownie za rok.
Organizator: M. Miernicka
W dniu 23.05.2014r uczniowie naszej szkoły Daniel Brauła oraz Marcin Białach brali udział w finale IX edycji Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego „Fizyczny Czar Par 2014” Konkurs objęty jest patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Wojwództwa Lubelskiego oraz Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas drugich szkół gimnazjalnych województwa lubelskiego. Celem konkursu było popularyzowanie fizyki wśród młodzieży gimnazjalnej oraz motywowanie do nauki tego niełatwego dla większości osób przedmiotu.
Przygotowaniem i przeprowadzeniem konkursu zajęli się uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 9 im. cc. majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie przy współpracy z doradcą metodycznym fizyki miasta Lublin oraz pracownikami i studentami Zakładu Dydaktyki Fizyki UMCS.
W drugim etapie konkursu uczestniczyło 29 szkół z województwa lubelskiego. Do trzeciego finałowego etapu zakwalifikowało się 13 najlepszych zespołów, wśród nich byli nasi reprezentanci :).
Konkurs ma nowatorską formułę, gdyż dwóch uczniów reprezentujących szkołę musi ciągle ze sobą współpracować. W myśl zasady, „co dwie głowy to nie jedna” uczniowie rozwiązywali zadania testowe, potem zadania otwarte a w III etapie omawiali zjawiska fizyczne zachodzące w prezentowanych przez organizatorów doświadczeniach.
Uczennica naszej szkoły: Magda Sadło uzyskała wyróżnienie w XV polsko-litewskim Konkursie Geologicznym „Nasza Ziemia” pod hasłem „Od pionierów do gazu łupkowego”
Uroczystość wręczenia nagród tegorocznej edycji konkursu odbyła się 15 maja w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego. Reprezentantka naszej szkoły otrzymała od organizatorów cenne nagrody za przygotowaną pracę konkursową.
Konkurs objęty był patronatem Głównego Geologa Kraju, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, Polskiego Towarzystwa Geologicznego i Kuratoriów Oświaty z poszczególnych województw w tym również lubelskiego.
opiekun konkursu Joanna Osiak
Rozbawieni, roztańczeni i rozśpiewani po raz kolejny na scenie widowiskowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Chodowie.
Zespół ludowy "Tańczące Nutki" z Zespołu Szkół w Zagoździu zachwycił podczas IV Festiwalu Tańca Chodów 2014. Przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum zaprezentowali swoje taneczne umiejętności przed pięcioosobowym jury i wspaniałą publicznością. Młodzi tancerze zostali nagrodzeni głośnymi brawami, a jury przyznało I miejsce!:)
Pani Jadwiga Grudzień, opiekun zespołu jest dumna ze swoich artystów i z uśmiechem na twarzy życzy dalszych sukcesów podczas występów.
W dniu 07.05.2014r. w Szkole Podstawowej w Zagoździu w klasach I - III odbył się konkurs wiedzy o bezpieczeństwem ph. "JESTEM BEZPIECZNY".
Głównym celem tego konkursu było podniesienie bezpieczeństwa w szkole i poza nią oraz utrwalenie wiedzy dotyczącej znajomości podstawowych znaków drogowych i zasad ruchu drogowego. Udział wzięło 37 uczniów kl. I - III.
Na podstawie przeprowadzonego testu, wyłoniono najlepszych:
Akcja Podaruj dzieciom książkę zorganizowana przez bibliotekę szkolną adresowana do okolicznych przedsiębiorców oraz wydawnictw spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem.
Nadrzędnym celem akcji było uzupełnienie księgozbioru biblioteki, aby móc zaspakajać potrzeby czytelnicze związane z zainteresowaniami uczniów. Mam tu na myśli bestsellery czytelnicze, nowości i książki popularne wśród młodzieży. Obecność nowych książek na półkach bibliotecznych na pewno skłoni uczniów, rodziców do odwiedzenia biblioteki nie tylko ze względu na "konieczność wypożyczenia lektury".
Na listę z propozycjami darowanych książek do sponsorów trafiły m. in. tytuły, serie książek wybranych przez dzieci i młodzież. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem wyszukiwali, podawali tytuły pozycji, które ich zdaniem powinny znaleźć się w bibliotece. Wyszukując ciekawych pozycji zapoznali się z ofertami wydawnictw, przeczytali wiele recenzji i rekomendacji poszerzając swoje zainteresowania czytelnicze.
Sponsorzy to także rodzice, których dzieci chodzą lub będą chodzić do naszej szkoły biorąc udział w takiej akcji siłą rzeczy sami przypominają sobie o takiej komórce w szkole jak biblioteka i przekazując dla niej książki zachęcają swoje pociechy do czytania. Mając przeświadczenie, że ich pieniądze nie poszły na marne.
Dzięki akcji na wydzielonym regale Nowości pojawiło się 373 woluminy z literatury pięknej dla dzieci i młodzieży, a także dla dorosłych. Wartość rynkowa darów to 8301zł. 46gr.
Zakupy nowości czytelniczych stanowią jeden z podstawowych warunków uatrakcyjnienia księgozbiorów biblioteki, a w konsekwencji podniesienia czytelnictwa.
Czytelnicy z wielką niecierpliwością czekali na dzień, w którym będą mogli wypożyczać nowe książki. Zaraz po opracowaniu wiele z nich przechodzi z rąk do rąk i tylko na chwilę trafiają do biblioteki, aby zmienić czytelnika. Dla mnie nauczyciela bibliotekarza największą radością jest widok uśmiechniętych czytelników wypożyczających nowe książki. Włożyłam w to dużo serca i kosztowało mnie to dużo pracy, ale było warto.
Grażyna Świeczak
Miło jest nam poinformować wszystkich, że w naszej szkole odbył się „Wielki konkurs wiedzy i konkurs plastyczny o funduszach europejskich”. Organizatorem i fundatorem nagród ( tablet, słuchawki nauszne, opaski odblaskowe, długopisy, etui na telefony) było Województwo Lubelskie (Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013). Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas I-III gimnazjum. Aby wziąć udział w konkursach należało zgłosić chęć uczestnictwa w akcji nauczycielowi odpowiedzialnemu za przeprowadzenie konkursu. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy młodzieży gimnazjalnej na temat funduszy europejskich oraz pokazanie pozytywnych zmian jakie zaszły dzięki środkom unijnym w województwie lubelskim. Uczestnicy konkursu opanowali wiedzę dotyczącą polityki spójności, narodowej strategii spójności, programów operacyjnych, a także wykazali się dobrą znajomością Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Nasi gimnazjaliści zaprezentowali wysoki poziom, o czym świadczą wyniki przeprowadzonego konkursu. Przygotowując się do konkursu uczniowie mogli skorzystać z materiałów informacyjnych przygotowanych w formie „Skryptu wiedzy”.
Spośród wszystkich zgłoszonych uczniów w konkursie wiedzy najlepszymi okazali się:
I miejsce – Karolina Gromada i Daniel Brauła
II miejsce- Agata Kiełczykowska i Aleksandra Urbanek
III miejsce- Piotr Grudzień
W konkursie plastycznym laureatami zostali:
I miejsce – Paulina Tomasik
II miejsce- Olga Szewczak
III miejsce- Małgorzata Krasuska
Nauczycielem odpowiedzialnymi za przygotowanie konkursu w naszej szkole oraz nadzór nad jego prawidłowym przebiegiem była pani Anna Kobojek i pani Agnieszka Sawczuk. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów.
10 kwietnia klasy drugie gimnazjum podsumowały swoją dwumiesięczną pracę.
Przybyli liczni goście: p. Piotr Michalak – dyrektor ZEA w Staninie, p. Marek Kopeć dyrektor ZGK w Staninie, p. Anna Cmiel pracownik firmy Eko-lider z Garwolina oraz rodzice.
Projekt miał na celu uświadomienie, że człowiek jest cząstką świata i umie w nim żyć.
Realizacji projektu przyświecała myśl: M.Gandhiego „Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie”
Z przyjemnością informuję, że reprezentacja naszego gimnazjum zakwalifikowała się do II etapu konkursu :)
W pierwszym etapie wzieło udział 726 szkół z całej Polski, do II etapu zakwalifikowało się 100 najlepszych.
Etap regionalny odbędzie się 29 kwietnia 2014, w wyznaczonych miejscach pod opieką komisji konkursowych. Miejsca w których uczeń powinien pojawić się w celu przystąpienia do gry w II etapie zostaną zapisane w ostatniej kolumnie listy z wynikami.
Uczniowie klasy IIb gimnazjum przygotowali apel poświęcony Kanonizacji Jana Pawła II pt. „Recepta na świętość”.
Celem apelu było:
Uczniowie przekazali cenne wskazówki Ojca Świętego na temat świętości życia. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem byli wsłuchani w część artystyczną, która na długo zostanie w naszej pamięci.
Barbara Fornal
Uczniowie Zespołu Szkół w Zagoździu już po raz kolejny wzięli udział w Szkolnym Konkursie Palm Wielkanocnych.
Celem konkursu było kultywowanie tradycji wielkanocnych.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Wszystkie palmy były przepiękne i każda z nich jedyna w swoim rodzaju. Wykonane były z wierzbowych bazi, gałązek tui, przyozdobione kwiatami z bibuły.
Każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz za miejsca I-III drobny upominek.
Barbara Fornal
Agnieszka Lewandowska
Zostali po lekcjach by tworzyć z papieru, bibuły, tasiemek, a nawet filcu świąteczne ozdoby.
Uczniowie Zespołu Szkół w Zagoździu wykonywali na zajęciach pisanki zdobione tasiemkami, kartki okolicznościowe, witraże okienne, kolorowe kwiaty.
Radość, uśmiech na twarzy pomagały młodym artystom wykonywać kolejne, ciekawe prace, które wkrótce ozdobią świąteczny stół, koszyczek wielkanocny, ścianę własnego pokoju.
Na zakończenie zajęć zorganizowanych przez wolontariat studencki "PROJEKTOR" stworzono wystawę prac, która wprowadza nastrój Świąt Wielkanocnych.
Katarzyna Czupryna
W dniu 4 kwietnia 2014 r. reprezentacja naszego gimnazjum wzieła udział w II Konkursie Wiedzy Technicznej „Zawodowe Aleje”w Zespole Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie. Patronat nad konkursem sprawuje Starosta Powiatu Łukowskiego, pan Janusz Kozioł.
Wyjazd okazał się owocny i nasza drużyna w składzie: Karolina Gromada, Piotr Grudzień i Dominik Szewczak odebrała z rąk Sekretarza Starostwa Powiatowego p. Jerzego Siwca puchar za zajęcie zaszczytnego III miejsce :)
Uczniowie uczestnicząc w konkursie meli okazję sprawdzić swoją wiedzę oraz umiejętności praktyczne z podstaw mechaniki, elektroniki, ekonomii oraz informatyki. Konkurs został przeprowadzony w dwóch etapach. W pierwszym etapie uczestnicy udzielali odpowiedzi na pytania testowe. W drugim etapie, w części praktycznej trzyosobowe zespoły uczniów z poszczególnych gimnazjów wykonywały po dwa zadania praktyczne. Zadanie pierwsze z informatyki, natomiast drugie z mechaniki, ekonomii lub elektroniki.
21 marca 2014 r. w Publicznym Gimnazjum w Zagoździu podsumowano ogólnopolski program „Trzymaj formę”.
Już po raz 8 szkoła uczestniczyła w programie, którego celem jest promocja zdrowego stylu odżywiania się i higienicznego trybu życia, oraz ruch i ćwiczenia fizyczne.
Poszczególne klasy prezentowały swój dorobek w prezentacjach multimedialnych i występach artystycznych.
Młodzież zachwyciła zaproszonych gości swymi utworami poetyckimi, piosenkami tematycznie związanymi z treściami programu i układami tanecznymi.
Podsumowaniem występów klasowych był wspólny taniec do piosenki „Wiosna” zespołu Skaldowie przygotowany pod kierunkiem p. M. Czarnockiej – instruktorki Szkoły Tańca do Caro Dance.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Sanitarno – Epidemiologicznego w Łukowie.
Celem Konkursu jest rozwijanie zainteresowań informatycznych i przygotowanie młodzieży do funkcjonowania w zinformatyzowanym społeczeństwie. Jednocześnie chcemy stworzyć uczniom możliwości sprawdzenia własnej wiedzy i umiejętności, a także wyłonić i wspierać uczniów zdolnych w rozwijaniu i poszerzaniu zainteresowań informatycznych. Naszym celem jest również zachęcanie szkół do rozpoznawania i rozwijania zainteresowań i uzdolnień swoich uczniów oraz podejmowania różnorodnych działań w zakresie pracy z uczniem zdolnym.
Udział w konkursie dla uczniów jest bezpłatny i dobrowolny. Konkurs, o zasięgu ogólnopolskim, przeprowadzony będzie w trzech etapach: - etap szkolny: 7 – 11 kwietnia 2014, - etap regionalny: 29 kwietnia 2014, - finał 14 maja 2014 w Warszawie, podczas obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego.
21.03.2014r. odbyło się podsumowanie z realizacji programów profilaktycznych "Trzymaj formę" realizowanych w klasach IV-VI i "Moje dziecko idzie do szkoły" realizowanych w klasach I-III oraz oddziale przedszkolnym. Na uroczystości swoją obecnością zaszczycili nas goście z PSSE w Łukowie p.Beata Baran oraz pielęgniarka z OZ w Jedlance p. Lidia Kruk. Każda klasa, jak również przedszkolaki chwalili się działaniami podczas prezentacji multimedialnej. Całość imprezy uświetniły występy artystyczne, były to wiersze, rymowanki i piosenki promujące zdrowe żywienie.
Uczniowie klas drugich przez ostatnie dwa miesiące realizowali projekt w ramach przedmiotu wiedza o społeczeństwie, podczas którego poznali zasady funkcjonowania Urzędu Gminy, zasady powoływania władz samorządowych, wypełniali druki urzędowe, poznawali sposoby wpływania na decyzje władz. Główną częścią projektu była „Nasza Kampania”, której efekty uczniowie zaprezentowali. Na spotkanie przybyli przedstawiciele rady gminy Stanin- pan radny z Zagoździa Piotr Szewczak oraz niedawno wybrana Pani radna z Zastawia Katarzyna Gryczka. Poszczególne zespoły uczniów utworzyły sztaby wyborcze, wyłoniły swoich kandydatów na Wójta i prowadziły kampanię. W jej ramach spisali programy wyborcze, wykonali plakaty i ulotki oraz prezentacje multimedialne o swojej gminie. Kandydaci wygłosili samodzielnie napisane przemówienia.
Pod koniec spotkania uczniowie przeprowadzili wywiad z radnymi.
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny był okazją do świętowania w oddziale przedszkolnym w Zespole Szkół w Zagoździu.
Pani Wiosna dotarła do przedszkola z kolorowym bukietem kwiatów. Grupa przedszkolaków radośnie przywitała Panią śpiewając głośno piosenkę dla nowej pory roku.Pani przeczytała dzieciom list oraz wiosenne zagadki z nazwami ptaszków.
Zajęcia były uzupełnione wesołymi piosenkami. Do śpiewu włączyły się też starsze dzieci, które uczestniczyły w zabawie z Panią Wiosną.
Dzieci przebrane za różne zwierzęta, ale też i Wiosna spędziły wesoło i w miłej atmosferze ten słoneczny dzień. Nie zabrakło również wiosennego spaceru, na który wybraliśmy się z rodzicami. Pani Wiosna, uśmiechnięte przedszkolaki oraz mamy wędrowały ulicą naszej miejscowości szukając pierwszych oznak nowej pory roku.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pierwszego Dnia Wiosny!
Czupryna Katarzyna
Dnia 12.03.2014r. uczniowie klas 0 -III oraz dzieci z przedszkola wzięli udział w wycieczce do Siedlec, w której towarzyszyli im rodzice. Głównym punktem programu było obejrzenie spektaklu "Calineczka" w wykonaniu Teatru Tańca Caro Dance i adeptów Szkoły Tańca do Caro Dance, w Teatrze Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Dzieci cieszyły się również z pobytu w Macdonald´s gdzie miały możliwość samodzielnego zakupu przekąski.
Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach i rodzicach, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonej wycieczce.
Małgorzata Miernicka
Agnieszka Lewandowska
Halina Krasuska
Katarzyna Czupryna
Dnia 7 marca 2014r. odbył się biwak klasowy. Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia przez chłopców kwiatów koleżankom i wychowawczyni z okazji Dnia Kobiet. Po części oficjalnej rozpoczęły się rozgrywki klasowe w piłkę siatkową. Po zakończonym turnieju część osób zajęło się przygotowaniem układu tanecznego a pozostali miło spędzili czas na grach i zabawach. Wieczór szybko minął na dobrej zabawie. Wszyscy w doskonałych humorach rozeszli się do domów.