Nawigacja

  • Śladami bohaterów 2015r.

    Kontynuując lekcję patriotyzmu rozpoczętą w naszej szkole Miesiącem Patrona, udaliśmy się z gimnazjalistami do Warszawy na wycieczkę pod hasłem: „Szlakiem bohaterów Kamieni na szaniec”.

                Najpierw odwiedziliśmy Sejm. Uczniowie wysłuchali historii polskiego parlamentaryzmu. Pani przewodnik opowiedziała nam, na czym polega praca posła. Podała wiele ciekawostek związanych z funkcjonowaniem polskiego parlamentu: gimnazjaliści dowiedzieli się, które miejsca zajmują ważne osobistości w państwie, dlaczego marszałek stuka trzy razy laską marszałkowską przed rozpoczęciem i na zakończenie obrad, jaka jest rola pań stenotypistek.  Zostaliśmy oprowadzeni po salach sejmowych, obejrzeliśmy tablicę upamiętniające posłów pomordowanych w czasie II. wojny światowej oraz tablicę z nazwiskami ofiar katastrofy smoleńskiej.

                Następnie udaliśmy się do Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Alei Szucha, które znajduje się w podziemiach Ministerstwa Edukacji Narodowej. Obejrzeliśmy etiudę „Twarze zamęczonych i wieczny płomień” oraz prezentację interaktywną przedstawiającą trasę, jaką z Pawiaka na Szucha pokonywały ciężarówki z więźniami. Uczniowie obejrzeli również cele m. in. tzw. „tramwaje”, czyli cele zbiorowe, w których więźniowie czekali na przesłuchania, czasem po kilka dni i nocy. Nie wolno im było w tym czasie ze sobą rozmawiać ani zasnąć. Za złamanie zakazu byli dotkliwie bici.

    To właśnie w jednej z cel w alei Szucha na ścianie odkryto napis- wyryty przez jednego z więźniów, obecnie często przytaczany w literaturze historycznej i patriotycznej:

    „Łatwo jest mówić o PolsceTrudniej dla niej pracowaćJeszcze trudniej umrzećA najtrudniej cierpieć”

     

    W jednej z sal odtworzono pokój dyżurującego gestapowca, w którym dokonywano przesłuchań. Znajdują się tam: podręczne narzędzia tortur wykorzystywane przez Niemców, m. in. drewniany kozioł do bicia więźniów. Na biurku leżą rozłożone akta, pistolet oraz maszyna do pisania, w której wałek wkręcony jest protokół z przesłuchania, a obok stoi wieszak, na którym wisi płaszcz, czapka oraz pas z kaburą pistoletu.

                Więzienie na Pawiaku było kolejnym punktem naszej wycieczki.  Uczniowie mieli możliwość wysłuchania grypsów pisanych do swoich bliskich przez więźniów. Mogli również przeczytać historie więźniów zamieszczone na planszach. Zadumać się na chwilę nad ogromnym cierpieniem i ofiarą, jaką ci ludzie złożyli ze swego życia Ojczyźnie. Wielu z nich, mimo bardzo wymyślnych metod torturowania fizycznego i psychicznego stosowanego przez hitlerowców, nigdy nie wydało swoich współtowarzyszy- tak jak Rudy- bohater naszej lektury. 

                Na koniec tej części wycieczki oddaliśmy cześć poległym bohaterom na wojskowych Powązkach.

                Była to ważna lekcja historii dla naszych gimnazjalistów.

                 Po popołudniu przyszedł czas na odpoczynek i posiłek w centrum handlowym. Dzień zakończyliśmy seansem w kinie Cinema City. Obejrzeliśmy film z gatunku science – fiction traktujący również o młodych bohaterach, którzy nie wahają się poświęcić dla swoich przyjaciół.  Nadrzędnymi wartościami w ich życiu są honor, braterstwo i odwaga, a walka o godne życie, prawdę i dobro to ich główny cel. 

                Żywimy nadzieję, że podczas wycieczki uczniowie mieli możliwość zastanowić się nad tym, co tak naprawdę w życiu się liczy.

     

    Opiekunowie:

    Anna Kobojek

    Agnieszka Mućka

  • Dzień Patrona 2015r.

    05 października 2015 r. w Zespole Szkól w Zagoździu odbyła się uroczystość Dnia Patrona Szkoły. Licznie przybyli zaproszeni goście.

    Tradycyjnie uroczystość rozpoczęliśmy od wyjścia pod pomnik i złożenia hołdu poległym bohaterom z okolic Zagoździa. Następnie udaliśmy się do szkoły, aby wziąć udział w dalszej części spotkania. Hasłem przewodnim uroczystości były słowa: „Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia.”

    Część artystyczną przygotowali uczniowie klas III gimnazjum pod kierunkiem p. Anny Kobojek.  Do stworzenia scenariusza posłużył tekst pamiętnika Joanny Ostrowskiej pt.:”Tak musiało być”. Uczniowie zaprezentowali sceny z życia szkoły i jej Patrona- Stanisława Grafika. W rolę Joanny Ostrowskiej wcieliła się Magdalena Rosłoń, w rolę Grafika – Bartosz Kępka, Grafikową zagrała Aleksandra Kachniarz, sołtysa odegrał Mateusz Redzik, dwóch Niemców- Karol Błaszczyk i Rafał Stefaniak. Współczesnym narratorem, który przenosi nas w tę opowieść z lat wojennych była Agata Kiełczykowska.    O oprawę muzyczną całości zadbała p. Anna Oskroba- Suśniak wzbogacając występ oryginalnymi utworami bardzo trafnie dobranymi do scenariusza. Po części artystycznej głos zabrali: p. dyrektor Jadwiga Grudzień, p. Ryszard Grafik- syn Patrona, p. Wójt Gminy Stanin Krzysztof Kazana oraz p. Zofia Mateńko – przedstawiciel ZNP . Pani dyrektor podziękowała nauczycielom i uczniom za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości, zwróciła uwagę na hasło przyświecające całości, podkreślając, że dziś nie trzeba już poświęcać życia dla innych, ale w różny sposób można  pomagać innym ludziom. Być patriotą dziś – to być uczciwym człowiekiem szanującym innych ludzi.

    Przemówienie pana Grafika było szczególne- mówił o swoim wzruszeniu sceną pojmania swego ojca przedstawioną przez uczniów. Opowiedział nam o tej chwili jeszcze raz, bo jako dziecko był jej świadkiem. Bezcenne to było dla nas wszystkich przeżycie.

    Pan Wójt podkreślił zalety naszego Patrona, jako człowieka godnego naśladowania. Powiedział o ogromnym wzruszeniu, jakie zaobserwował w oczach pana Grafika w czasie inscenizacji. Również nie krył swojego poruszenia prezentowanymi scenami.

    Pani Zofia Mateńko zaznaczyła, że bardzo ważne jest, aby kultywować pamięć o naszych lokalnych bohaterach.

                    Następnie proboszcz parafii Jedlanka-  Piotr Kardas - odprawił mszę świętą w intencji Patrona i całej społeczności szkolnej, w której wzięli udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście. Za przygotowanie oprawy mszy św. odpowiedzialna była pani Barbara Fornal.  Ksiądz w homilii dobitnie podkreślił, że warto mieć w życiu określony system wartości; wiedzieć, do czego się dąży. Należy pamiętać też o tym, że nie można żyć tylko dla siebie.

    Wiedzą to z pewnością nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół w Zagoździu. Wielu z nich zaangażowało się w przygotowanie tej podniosłej uroczystości:

    Dzięki zaangażowaniu p. M. Zientara poczet sztandarowy godnie reprezentował nasząszkołę od momentu wyjścia pod pomnik aż po uroczystą celebrację mszy św.

    Dekoracje zostały przygotowane pod kierunkiem p. Agnieszki Sawczuk. Pani Grażyna Świeczak wykonała wystawę książek opowiadających o czasach II. wojny św, znajdujących się w szkolnej bibliotece. Sala gimnastyczna została również udekorowana plakatami wykonanymi przez uczniów pod okiem wychowawców- znalazły się na nich wartości propagowane w życiu przez naszego Patrona.  Oprawą multimedialną całości zajął się pan Janusz Fijał, pomocą służył również pan Andrzej Osiak.

    Za rok czeka nas setna rocznica obchodów istnienia szkoły- już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich absolwentów do udziału w projekcie pomysłu naszej pani dyrektor Jadwigi Grudzień- zaproponowała ona wydanie książki pt.: „Stu absolwentów na 100- lecie szkoły”- wszystkich chętnych do zamieszczenia w niej swojego życiorysu zapraszamy do współpracy

  • Wycieczka do Lichenia 2015r.

    Dnia 15 października uczniowie wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. Grupa liczyła 42 osoby  z klasy I- III gimnazjum.

    Pierwszego dnia  po zakwaterowaniu się w Domu Pielgrzyma ,,Arka” zwiedzaliśmy  Bazylikę, w której znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Licheńskiej. Uczniowie byli  pod ogromnym wrażeniem Sanktuarium. Następnie udaliśmy się na wieżę,  gdzie uczniowie pokonując 762 schodki dotarlina tarasy widokowe, by podziwiać panoramę Lichenia i okolic. Po zdobyciu wieży udaliśmy sięna Golgotę, tam wspólnie rozważaliśmy stacje Drogi Krzyżowej.

    Drugiego dnia po śniadaniu i porannej Mszy Świętej zwiedzaliśmy podziemia bazyliki, kościół Św. Doroty oraz Dom Papieski.

    Po wykwaterowaniu udaliśmy się w drogę powrotną. Po wyjeździe z Lichenia zatrzymaliśmy sięw lasku grąblińskim, znanego z objawień Matki Bożej. Po przejściu krętymi ścieżkami lasu udaliśmy się w dalszą podróż do domu.

    W drodze powrotnej, po wspólnej modlitwie umilaliśmy sobie czas śpiewem, dzięki czemu podróż minęła szybko, w miłej i przyjemnej atmosferze.

    Myślę, że wycieczko-pielgrzymka była niezwykle udana oraz, że wszyscy uczestnicy będą ją mile wspominać.

    Opiekunowie:

    Barbara Fornal

    Halina Krasuska

    Iwona Krasuska

  • Nienawiść. Jestem przeciw! 2015r.

    Nienawiść. Jestem przeciw! 2015r.

     Nasza szkoła znalazła się w grupie 200 szkół przyjętych do     programu „Nienawiść. Jestem przeciw!” Realizatorami projektu są uczniowie klas drugich gimnazjumCelem projektu jest włączenie społeczności szkolnej w działania przeciw mowie nienawiści, zwiększenie świadomości problemu w szkole oraz manifestacja swojego sprzeciwu wobec nienawiści i hejtowaniu!   Uczestnictwo w programie wiąże się z koniecznością podejmowania działań zmierzających do tego, by nasze gimnazjum stało się miejscem wolnym od nienawiści. Już w październiku młodzież uczestniczyć będzie w kursie internetowym „Miej oko na nienawiść” Informacja o programie oraz pełna lista szkół uczestniczących w programie: http://www.ceo.org.pl/pl/mowanienawisci

    Czym jest mowa nienawiści?„Mowa nienawiści według definicji Komitetu Ministrów Rady Europy obejmuje wszelkie formy wypowiedzi, które podżegają, szerzą, promują lub usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm oraz inne formy nienawiści opartej na nietolerancji, w tym nietolerancję wyrażoną przez agresywny nacjonalizm, etnocentryzm, dyskryminację oraz wrogość wobec mniejszości, imigrantów i osób o pochodzeniu imigranckim. Na potrzeby kampanii inne formy dyskryminacji i uprzedzeń, takie jak antyromskość, chrystianofobia, islamofobia, mizoginia, seksizm i dyskryminacja na podstawie orientacji seksualnej czy identyfikacji płciowej, również są traktowane jako mowa nienawiści”.

    Opiekunowie: Iwona Czernic, Elżbieta Gajownik

  • Dzień chłopaka w klasie V 2015r.

    Dnia 18 września 2015r. uczniowie klasy V obchodzili Dzień Chłopaka podczas wspólnego biwaku.

    Dziewczęta przygotowały mnóstwo atrakcji dla swoich rówieśników. Pierwszym punktem uroczystości było złożenie chłopcom życzeń, odśpiewanie „Sto lat…” oraz wręczenie skromnych upominków kolegom z okazji ich święta.

    Potem mieliśmy w planie wspólne zabawy. Jedną z nich były podchody. Szybko okazało się, że las jest najlepszym miejscem na szukanie zadań, wskazówek, kolegów i koleżanek. Zmęczeni poszukiwaniami mogliśmy posilić się pachnącymi kiełbaskami upieczonymi na ognisku. Było już ciemno, ale nie przeszkadzało nam to. Mieliśmy ze sobą kamizelki odblaskowe i latarki, byliśmy widoczni z daleka, a co za tym idzie - bezpieczni. W doskonałych humorach wróciliśmy do naszych domów.

    Gorące podziękowania składamy Pani Marioli Zientara, cieszymy się, że możemy na Panią liczyć 

    Kuryła Justyna

  • Spotkanie integracyjne klas pierwszych 2015r.

    Marzeniem każdego wychowawcy, a jednocześnie celem, jest stworzenie zgranych zespołów klasowych, aby panowała w nich życzliwa atmosfera, oparta na poczuciu bezpieczeństwa, wzajemnej akceptacji, zaufania i otwartym porozumiewaniu się. W tym roku zaproponowałyśmy klasom pierwszym gimnazjum realizację zajęć integracyjnych poza szkołą - w formie ogniska klasowego. Uczniowie szybko podchwycili pomysł, a rodzice zaakceptowali tę formę zajęć. Już na początku trudności organizacyjne scaliły zespoły klasowe, a w fazie organizacji ważnym elementem był przydział nawet najdrobniejszych obowiązków, które dały młodzieży poczucie ważności, oraz umiejętności pracy w zespole.

    Ważnym punktem spotkanie były zabawy integracyjne przeprowadzone przez pedagoga szkolnego- Małgorzatę Szostek. Celem zajęć było poznanie się wzajemne uczniów, zaprezentowanie siebie w  klasie. Zajęcia prowadzone były metodą warsztatową z udziałem wychowawców. W trakcie zajęć młodzież miała opowiedzieć o sobie, o swoich zainteresowaniach, pasjach, hobby, marzeniach, wadach, zaletach.

    Spotkanie integracyjne  pomogło młodzieży zaadaptować się do warunków w nowej szkole i klasie, pomóc w integracji z grupą,  zobaczyć siebie na tle innych. 

    Wychowawcy klas I gimnazjum Joanna Osiak i Iwona Krasuska

     

  • Wybory do SU 2015r.

    Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Zagoździu 

     

    W dniu 11 września 2015 odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej. W głosowaniu wzięło udział 41 uczniów. Oddano 41 ważnych głosów. A oto wyniki: P

    Przewodnicząca SU - Lewandowska Gabriela kl. VI 

    Zastępca - Wardak Sebastian kl. V 

    Sekretarz - Michalak Bartosz kl. IV 

     

    Gratulujemy zwycięzcom! 

     

    Justyna Kuryła - opiekun Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej

  • Wybory do SU 2015r.

    W dniu 14 września 2015r zostały przeprowadzone wybory do SU gimnazjum. W głosowaniu wzięło udział 97 uczniów gimnazjum. Oddano 95 głosów ważnych oraz 2 głosy nieważne. Dwóch uczniów było nieobecnych tego dnia w szkole.

    Wyniki wyborów na Przewodniczącego SU Publicznego Gimnazjum w Zagoździu

    W roku szkolnym 2015/16 Przewodniczącą SU została wybrana Magda Rosłoń!

    Gratulujemy!

  • Native speaker z Ameryki w Zespole Szkół w Zagoździu 2015r.

    W dniach 29.06.2015r. – 12.07.2015r. Zespół Szkół w Zagoździu odwiedził Neil Miller – native speaker z Ameryki, który w ramach wolontariatu prowadził dodatkowe zajęcia z języka angielskiego dla chętnych uczniów naszej szkoły.

    Chcąc pokazać wyjątkowemu gościowi piękno naszego kraju zabraliśmy go na wycieczkę do Warszawy. Nasza stolica zrobiła na nim ogromne wrażenie. Najbardziej podobało mu się Muzeum Żydów Polskich. Neil złożył też hołd żołnierzom poległym w I wojnie światowej pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz oglądał musical Mamma Mia w teatrze Roma, gdzie zachwycał się przebojami Abby.

    W naszej, polskiej kulturze ważne miejsce zajmuje religia. W związku z tym zaprosiliśmy naszego gościa na dwudniową pielgrzymkę do Częstochowy. Oprowadziliśmy native speakera po sanktuarium oraz zespole klasztornym na Jasnej Górze, opowiadając jednocześnie historię obrony Częstochowy oraz obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej przed najazdem Szwedów. Po drodze zatrzymaliśmy się w Miechowie, gdzie znajduje się replika Grobu Pańskiego podobna do tej z Jerozolimy. Pomimo zmęczenia podróżą wolontariusz słuchał naszej historii z ogromnym zainteresowaniem, zadając mnóstwo pytań.

    Dzięki wsparciu Wójta Gminy Stanin w trakcie pobytu Neila w naszej szkole udało nam się dwa razy zorganizować wycieczkę do Parku Wodnego w Siedlcach. Kompleks basenowy, zjeżdżalnie oraz sauny pozwoliły na aktywny wypoczynek oraz świetną zabawę.

    Wplatanie elementów gier i zabaw w zajęcia prowadzone przez native speakera sprawiły, iż uczniowie bardzo chętnie przychodzili na zajęcia, zwiększyło to również motywację wśród uczniów naszej szkoły do nauki języków obcych.

    Serdeczne podziękowania składamy rodzicom: Pani Małgorzacie Smolińskiej, Pani Elżbiecie Goławskiej, Pani Ewie Cizio, Pani Marzenie Cizio, Pani Agacie Strzyżewskiej, Pani Małgorzacie Białach, Pani Joannie Osińskiej oraz Pani Jolancie Rosłoń za pomoc i wsparcie okazane w trakcie realizowania programu „Wakacje z angielskim”. Cieszymy się, że w każdej sytuacji możemy liczyć na naszych rodziców.

  • Sekcja zapaśnicza dziewcząt w Zespole Szkół w Zagoździu 2015r.

    Powstała zaledwie kilka miesięcy temu, ale jej członkinie już mogą się pochwalić kilkoma sukcesami. We wtorek 23 czerwca w szkole odbył się pierwszy Turniej Zapaśniczy o Puchar Wójta Gminy Stanin, którego celem była m.in. promocja tej dyscypliny wśród dzieci i młodzieży.W zawodach wystartowało prawie 60 zapaśniczek nie tylko z Zagoździa, ale również sekcji z Chełma, Struży koło Kraśnika, Zalesia w gminie Łuków i Zamościa. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach - młodziczek, urodzonych w latach 2001 - 2003 oraz dzieci.Reprezentantki gospodarzy spisały się bardzo dobrze, zdobywając 9 medali i wygrywając klasyfikację drużynową.Wśród młodziczek w kategorii 34 kilogramów turniej wygrała Urszula Piotrowska. W kategorii 37 kilogramów trzecia była Karolina Gryczon. Całe podium w kategorii 40 kilogramów zajęły uczennice ZS w Zagoździu. Na najwyższym stopniu stanęła Magdalena Sadło, drugie miejsce zajęła Gabriela Lewandowska, a trzecie Julia Smolińska. Ponadto na drugiej pozycji w kategorii 44 kilogramów turniej zakończyła Monika Białach, a w kategorii 67 kilogramów zwyciężyła Karolina Piskorek.W rywalizacji dzieci na drugich miejscach uplasowały się Oliwia Królak i Wiktoria Brodzik.Oprócz najlepszych zawodniczek medale z rąk wójta Krzysztofa Kazany odebrali także dwaj chłopcy - Tomasz Brodzik i Jakub Pawlak, którzy stoczyli walkę towarzyską.Organizatorzy turnieju są bardzo zadowoleni z przebiegu rywalizacji i mają nadzieję, że takie zawody wejdą na stałe do kalendarza gminnych imprez sportowych.Trener sekcji zapaśniczej w Zagoździu Ryszard Wałachowski przypomina, że na początku tego miesiąca jego podopieczne z powodzeniem wystartowały także w Ogólnopolskim Turnieju Kwalifikacyjnym, który odbył się w Radomiu. Drugie miejsce zajęła wtedy Magdalena Sadło, trzecia była Karolina Gryczon, a na piątej pozycji uplasowała się Urszula Piotrowska.Już w najbliższy piątek kilkunastoosobowa sekcja zapaśniczek z Zagoździa wyjeżdża z trenerem Wałachowskim na pierwszy obóz przygotowawczy do Okuninki. W wakacyjnych planach jest również sierpniowy obóz, który odbędzie się w Szczecinku.

  • Pożegnanie roku szkolnego przez klasy III gimnazjum 2015r.

    25 czerwca 2015 roku – dzień zakończenia roku szkolnego - był szczególny dla uczniów klas trzecich, którzy zostali absolwentami Publicznego Gimnazjum w Zagoździu.

    Na uroczystość przybyli rodzice absolwentów, przedstawiciele władz samorządowych, banku spółdzielczego oraz proboszcz parafii w Jedlance. Niezapomnianym momentem uroczystości był polonez w wykonaniu abiturientów. Przyjemnym momentem akademii było wyróżnienie uczniów, którzy dzięki swojej ciężkiej pracy i nienagannej postawie przez cały rok szkolny osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce. Efektem tego były świadectwa z biało- czerwonym paskiem.  Absolwenci szkoły odebrali świadectwa, nagrody książkowe i rzeczowe za wzorowe zachowanie, bardzo dobre wyniki w nauce oraz za osiągnięcia sportowe i działalność w organizacjach uczniowskich.

        Młodzież pożegnała się ze szkołą wzruszającymi przemówieniami i inspirującą do głębszej refleksji poetycko - muzyczną częścią artystyczną, której mottem były słowa: 

    „Przed nami życie, biała karta..

    Przed nami wiele jeszcze dróg…” 

    Te niezapomniane chwile uświetniły również przemówienia Wójta Gminy Stanin Krzysztofa Kazana oraz księdza parafii Jedlanka Piotra Kardasa.

    Wierzymy, że w niedalekiej przyszłości na ponadgimnazjalnych ścieżkach nie zawiedziecie oczekiwań swoich Rodziców, a nasze środowisko będziecie godnie reprezentować.

    Życzymy Wam, aby w nowym roku szkolnym wasze pasje i marzenia spotkały się na jednej wspólnej drodze.

     

    Wychowawca klasy III a –Joanna Osiak                       Wychowawca klasy III b-  Barbara Fornal

  • "Owoce i warzywa w szkole" 2015r.

    Już po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie „Owoce i warzywa w szkole”. Wszyscy uczniowie klas I-III za zgodą rodziców brali udział w powyższej akcji.

             Głównym celem programu Wspólnej Polityki Rolnej „ Owoce i warzywa w szkole” jest trwała zmiana nawyków żywieniowych wśród dzieci poprzez zwiększanie owoców i warzyw w codziennej diecie dziecka, oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.

             Wszystkie dzieci z klas I-III , które biorą udział w programie otrzymują 2-3 razy w tygodniu:

    -świeże owoce (jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie),

    -warzywa (marchewki, rzodkiewki, paprykę, pomidory, kalarepę)

    - soki (owocowe i warzywne).

             Dzieci nie tylko otrzymują owoce i warzywa ale także uczestniczą w działaniach edukacyjnych promujących zdrowy styl życia. W roku szkolnym 2014/2015 uczestniczyliśmy w programie „ 5 porcji owoców i warzyw”, przystąpiliśmy do projektu prowadzonego przez fundację BOŚ dla klas I-III „ Zdrowo jem, więcej wiem”. Nauczyciele klas I-III przeprowadzili interesujące zajęcia kulinarne i edukacyjne. Na podsumowanie projektu 10.06.2015r. do naszej szkoły przybyli animatorzy promujący zdrowy styl życia. W trakcie zajęć zostały przeprowadzone ciekawe gry i zabawy, podczas których dzieci dostawały upominki. Na zakończenie dzieci uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, podczas których same przyrządzały sobie koktajle, sałatki owocowe i szaszłyki. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach realizowanych w ramach projektu.

             Dziękujemy rodzicom za współpracę w realizacji projektu.

     

    Lewandowska Agnieszka

  • "Wspaniali ludzie odchodzą, lecz pamięć o nich trwa przez pokolenia" 24 VI 2015r.

    24 czerwca 2015 roku pożegnaliśmy wieloletniego kierownika Szkoły Podstawowej w Zagoździu Mariana Śnieżka. Sprawował tę funkcję w latach 1950- 1966. Msza żałobna została odprawiona w kościele parafialnym w Stoczku Łukowskim. W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli przedstawiciele uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół w Zagoździu z pocztem sztandarowym w składzie: Karolina Piskorek, Klaudia Świeczak i Paweł Piotrowicz. Składamy wyrazy współczucia pogrążonej w żałobie rodzinie: żonie Gabrieli, dzieciom i wnukom oraz wszystkim, których ta śmierć dotknęła. Pamiętajmy jednak, że - „Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej.”

     

    „Jego uczniowie wspominają, że w tym okresie zelektryfikowano wieś Zagoździe, założono telefon w szkole..’’

    Opracowała Mariola Zientara

  • "Nie ma jak u mamy" koncert chóru Zespołu Szkół w Zagoździu 2015r.

    Już po raz czwarty w tym roku szkolnym,  chór  Zespołu Szkół w Zagoździu pod kierownictwem Anny Oskroba – Suśniak, wystąpił z koncertem  w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Chrystusa Króla w Jedlance.  

    Tym razem okazja była bardzo wyjątkowa – Dzień Matki.

    Uczniowie solidnie przygotowywali się do tego wydarzenia, chcąc jak najlepiej podziękować swoim mamom, rodzicom za wychowanie, miłość oraz opiekę.

    W trakcie mszy świętej, chórzystka Patrycja Świeczak, zaśpiewała psalm oraz pieśń na ofiarowanie.

    Chór na zakończenie mszy świętej wystąpił z pieśnią „Powierz się Matce.”

    Po jej wykonaniu, chórzyści wraz z dyrygentką uważnie obserwowali, jak wiele osób zechce zostać na koncercie. Jakaż radość zapanowała w ich sercach, kiedy okazało się, że wszystkie ławki wypełnione były po brzegi.

    Następnie chór wykonał pieśni i piosenki poświęcone Matkom. Utwory były bardziej lub mniej znane, jedne napawały optymizmem, a inne bardzo wzruszały, co widać było na twarzach zarówno wykonawców jak i publiczności. Każdą piosenkę  nagradzano brawami. Jako soliści wystąpili: Katarzyna Kiełczykowska, Karolina Piskorek, Magdalena Rosłoń, Anna Ostrysz, Patrycja Brodzik, Karolina Gryczon, Klaudia Świeczak. 

    Ostatnia piosenka,  była podsumowaniem, podziękowaniem dla wszystkich rodziców, dla matek i dla ojców. Podziękowaniem za trud wychowania, za wszystko to, co ofiarują swoim dzieciom.

    Chór został nagrodzony gromkimi brawami, nie bez powodu, koncert był wyjątkowy, pokazał przede wszystkim szacunek i miłość dzieci do swoich rodziców, ale i ich talent wokalny, oraz ogrom pracy włożony w przygotowania.

    Publiczność nie kryła wzruszenia, w niejednym oku zakręciła się łza. Na pewno na długo pozostanie w pamięci, zarówno występujących artystów, jak i publiczności.

     Anna Oskroba-Suśniak

  • Uczniowie naszej szkoły na Koncercie Sienkiewiczowskim w Woli Okrzejskiej 28 V 2015r.

    Dnia 28 maja 2015r. pojechaliśmy na szkolną wycieczkę do Woli Okrzejskiej.

    Na początku weszliśmy na kopiec Henryka Sienkiewicza, usypany w latach 1932-1938 tuż za wsią Okrzeja. Ziemia została przywieziona z różnych stron świata, w których był pisarz i z okolicznych wiosek. Mogliśmy podziwiać piękne widoki ze szczytu góry, ponieważ dopisała nam słoneczna pogoda. Niestety, przy schodzeniu zdarzyły się niektórym przykre upadki w świeżo skoszoną trawę. Na szczęście były niegroźne, ucierpiała jedynie garderoba.

     Potem odwiedziliśmy cmentarz parafialny w Okrzei, na którym została pochowana matka sławnego pisarza, Stefania z domu Cieciszowska. Niedawno stanął tu wysoki na 6 metrów pomnik przedstawiający matkę z Henrykiem. Obok zachowano także oryginalną płytę nagrobkową.

    Następnym etapem naszego zwiedzania było muzeum w Woli Okrzejskiej. Po muzeum oprowadziła nas pani przewodnik, której opowieści były bardzo ciekawe. Mogliśmy zobaczyć pokój, w którym urodził się polski noblista, salon czy pomieszczenie z rekwizytami z filmów- adaptacji dzieł pisarza. Mieliśmy okazję zrobić sobie zdjęcia na tronie Nerona, w zbroi Zbyszka, czy z mieczem Juranda, a nawet z samym Henrykiem Sienkiewiczem (oczywiście woskowym).

     Następnie w parku otaczającym dworek pośród starych drzew i pięknych kolorowych kwiatów wzięliśmy udział w zajęciach plenerowych:

    - pokazy z animacji na podstawie twórczości H. Sienkiewicza,

    - nauka fechtunku rycerskiego,

    - dawne techniki mennicze,

    - warsztaty rzeźbiarskie i malarskie

    W plenerze oglądaliśmy także rzeźby przedstawiające znane postacie Sienkiewiczowskie. Kto zaopatrzył się wcześniej w kiełbaskę, mógł upiec ją w płonącym ognisku.

     Wycieczka była bardzo udana i na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. Wzbogaciła naszą wiedzę o wiele interesujących ciekawostek o naszym wielkim Rodaku- pisarzu Henryku Sienkiewiczu.

    Organizatorzy: E. Mroczek, G. Świecza

  • 15 Gminny Przegląd Form Teatralnych 29 V

    W dniu 29 maja 2015 roku w naszej szkole odbył się po raz 15 Gminny Przegląd Form Teatralnych o treściach ekologicznych.

    Cele główne  spotkania to:

    popularyzacja wiedzy z zakresu ochrony środowiskaintegracja środowisk szkolnych z terenu Gminy Stanindoskonalenie umiejętności występowania przed większą publicznością

    W tym roku na przegląd przyjechały reprezentacje dwóch  szkół z terenu Gminy Stanin:

    SP w Staninie pod opieką p. Nowak i p. Koniecznej z przedstawieniem „Sami swoi i ekologia.”SP we Wnętrznem pod opieką p. Malinowskiej i p. Kalinowskiej z przedstawieniem „Złota rybka”Nasza szkołę  reprezentowała klasa III  pod opieką p. Krasuskiej z przedstawieniem „Ziemia woła S.O.S”

    Przegląd uświetnił swoją obecnością leśniczy Romuald Grochowski z  maskotką nadleśnictwa Łuków borsukiem Luckiem.

    Ważnym punktem przeglądu było podsumowanie ogólnopolskiego konkursu „Dni Przyjaciół Lasu 2015” przeprowadzanego pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polski, a którego koordynatorem szkolnym była p. Agnieszka Lewandowska. Jest to ogólnopolska akcja mająca na celu przybliżenie wszystkim wiedzy o polskich lasach oraz ludziach, którzy o nie dbają. Konkurs cieszył się dużą popularnością wśród dzieci szkoły podstawowej. Zadaniem było wykonanie pracy plastycznej „Drzewa naszych lasów” na poziomie nauczania początkowego oraz prezentacji multimedialnej „Przyjaciele lasu „na poziomie klas IV-VI.  Najlepiej wywiązali się z zadania Kacper Szostek z kl. II i Gabrysia Lewandowska z kl. V i właśnie ich prace reprezentowały szkołę na poziomie krajowym.

    Organizatorzy spotkania

    A.Lewandowska

    J.Osiak

  • Dzień Matki 26 V 2015r.

    Dnia 26.05.2015r. odbyła się w naszej szkole uroczystość: Dzień Matki. Uczniowie klas pierwszych gimnazjum zaprezentowali montaż słowno - muzyczny, podczas którego można było usłyszeć wiersze samodzielnie napisane przez uczniów dla Mam oraz piosenki.

    Podczas uroczystości uczniowie wręczyli własnoręcznie wykonane upominki. Podsumowaniem spotkania był słodki poczęstunek.

    Atmosfera, która tam panowała była bardzo podniosła i u wielu zebranych wywołała łzy wzruszenia.

    Wychowawcy klas pierwszych:

    I. Czernic

    E. Gajownik

  • Z podwórka na stadiony. Sukces drużyny piłkarskiej 13 V 2015r.

    W dniu 13 maja 2015 r. na boisku gminnym Orlik w Kosutach odbył się gminny turniej w piłkę nożną, w którym brała udział również reprezentacja szkoły podstawowej w składzie:

    1. Szymon Osiak
    2. Mateusz Rendzio
    3. Marcin Chojecki
    4. Konrad Kępka
    5. Mateusz Cizio
    1. Konrad Wardak
    2. Kuba Nawrocki
    3. Karol Cizio
    4. Bartosz Cizio
    5. Norbert Sadło

    Chłopcy z Zagoździa  byli najlepsi wśród drużyn reprezentujących szkoły podstawowe  Gminę Stanin. Wyniki z tego turnieju przedstawiły się następująco:

    SP Zagoździe – SP Sarnów 0:0

    SP Zagoździe – SP Zastawie  3:0

    SP Zagoździe – SP Stanin 1:0

    SP Zagoździe – SP Tuchowicz 2:0

    Zagrali oni 4 mecze, które zakończyły się zwycięstwami i jeden mecz remisem.

    Dzięki temu dostali się do rozgrywek na szczeblu powiatowym w Łukowie.

    W dniu 18 maja 2015 roku drużyna chłopców uczestniczyła w rozgrywkach w Łukowie, gdzie było 11 drużyn z całego powiatu Łuków,  podzielonych w wyniku losowania na 3 grupy. Zagoździe było w grupie III z reprezentacją:  SP w Krynce, SP w Jarczewie, SP w Jedlance.

    Rozegrali 3 mecze, które dały im pierwsze miejsce w grupie i możliwość gry w dalszej części turnieju.

    W finale spotkały się drużyny: SP Stoczek Łukowski, SP nr 1 Łuków, SP Zagoździe

    Po losowaniu Zagoździe rozegrało mecz z:

    SP Zagoździe - SP Stoczek Łukowski 3:0  

    SP Zagoździe - SP nr 1 Łuków 0:0

    Stosunek bramek zdecydował o wyłonieniu zwycięzcy turnieju, w którym została drużyna SP nr 1 Łuków, a drużyna SP Zagoździe zajęła zaszczytne drugie miejsce w powiecie łukowskim.

    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    Trener Andrzej Osiak

  • Wyróżnienie dla kl.6 na 3. etapie ogólnopolskiego konkursu czytelniczego 2015r.

    Klasa szósta po raz kolejny otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskiej grze czytelniczej Między nami czytelnikami organizowanej przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, wydawcę serii podręczników do języka polskiego Między nami.

    W grze brały udział klasy 4, 5 i 6 szkoły podstawowej oraz 1, 2 i 3 gimnazjum z całej Polski, zgłoszone przez nauczycieli języka polskiego.

    Rozgrywka w roku szkolnym 2014/2015 miała 3 etapy. Na każdym z nich uczniowie wykonywali wyznaczone zadania związane z czytaniem.

    Celem działań była promocja czytelnictwa wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów poprzez skłonienie ich do refleksji nad literaturą. Zadania były tak opracowane, żeby  zachęcić uczniów do mówienia o książkach, komentowania ich treści i wzajemnego przekonywania do przeczytania ciekawych książek.

    Zadanie 3., za które otrzymaliśmy wyróżnienie, brzmiało: Zaprojektuj w swojej miejscowości miejsce przyjazne czytaniu. Organizatorzy docenili nas za dbałość o zróżnicowane gusta czytelników.

                Dodatkowo cieszy fakt, że nasza grupa pod nazwą Fani Przygody zdobyła w 2. edycji gry najwięcej punktów- kapsli (34 kapsle MN) spośród 47 szkół z woj. lubelskiego.

                Serdecznie gratuluję wszystkim uczniom, których praca przyczyniła się do naszego wspólnego zwycięstwa!

    Opiekun grupy: Elżbieta Mroczek

  • Wyniki wyborów "Młodzi Głosują" 2015r.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. St. Grafika w Zagoździu,
    Lipniak 5
    21-421 Tuchowicz
  • 25 796 18 12

Galeria zdjęć