1 pażdziernika uczniowie gimnazjum i uczniowie klasy VI uczestniczyli w spotkaniu z Janem Januszem Jastrzębskim- poetą, fraszkopisarzem,propagatorem pamięci zasłużonych Łukowian. Poznali człowieka z pasją, który w ciekawy sposób przedstawił uczniom historię naszego kraju. Nawiązał również do postaci naszego Henryka Sienkiewicza, którego twórczość miała ogromny wpływ na Polaków. Nasz gość przypomniał, że uczcił rajdem rowerowym rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza. Rajd obejmował miejsca związane z Noblistą: Stanin, Wolę Okrzejską, Okrzeję, Adamów, Wolę Gułowską, Burzec i Wojcieszków. Trasa liczyła 80 km.
Grażyna Świeczak
Wystawa Okres II wojny światowej w literaturze i prasie
W ramach obchodów Miesiąca Patrona uczniowie klasy VI i uczniowie gimnazjum zapoznali się z publikacjami, które podejmują temat II wojny światowej, wysłuchali fragmentów wspomnień o ludziach-bohaterach z naszego regionu.Mieli możliwość zobaczyć plakaty, ogłoszenia, prasę z tamtego okresu.
Grażyna Świeczak
W sobotę 9 stycznia 2016 roku odbył się międzyklasowy turniej w piłkę nożną.
Pomimo niesprzyjającej pogody, na rozpoczęciu sportowej imprezy stawiło się ponad 40 zawodników. Piłkarze rywalizowali w drużynach złożonych z trzech zawodników + bramkarz. Spotkania rozgrywane były systemem “każdy z każdym”. O rozstawieniu końcowym miejsc decydowała większa ilość zdobytych punktów. Najlepsza okazała się drużyna klasy III b pokonując rywali we wszystkich spotkaniach. Drugie miejsce po zaciętym i wyrównanym boju zdobyła drużyna z klasy III a, a trzecie miejsce przypadło drużynie z klasy II b. Czwarte miejsce zdobyła drużyna z klasy I a, piąte z klasy I b i szóste klasa II a. Uczestnicy turnieju podeszli do zawodów z ogromnym zaangażowaniem, starając się wypaść jak najlepiej, co bardzo cieszy, to ważne, że uczniowie poważnie podchodzą do sportu. Młody człowiek dzięki wysiłkowi fizycznemu jest w stanie pozbyć się negatywnych emocji, całą złość przełożyć na ćwiczenia, co powoduje rozprężenie psychiczne.
organizator Andrzej Osiak
we współpracy z przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Magdaleną Rosłoń
Dnia 7 grudnia 2015r. uczniowie klas I - III SP w Zagoździu uczestniczyli w wycieczce do kina w Łukowie oraz sali zabaw ARKABOS. Obejrzeli film pt. „Bella i Sebastian”, który opowiadał o przyjaźni małego chłopca z psem. Sebastian wychowuje się w alpejskiej wiosce, a Bella to porzucony pies, który doznał wiele zła od człowieka. Sebastian przełamując swój strach otwiera się na pierwszą w życiu przyjaźń. Mieszkańcy wioski postrzegają psa jako „górską bestię”. Niesamowicie mądry i wierny wrażliwemu chłopcu owczarek wykazuje się ogromną odwagą i bohaterstwem. Film oczarowuje niezwykłymi zdjęciami, przejmującą akcją ale przede wszystkim historią , która wzrusza i uczy dobroci.
Następnym punktem programu wycieczki był czas spędzony na sali zabaw Arkabos w Łukowie. Dzieci miały możliwość wypróbować swoje umiejętności na kręgielni. Wielką radością dla nich okazał się również pobyt na dużym placu zabaw. Przez dwie godziny bawiły się korzystając z różnych możliwych form rozrywki. Po wyczerpującej zabawie udały się na poczęstunek (frytki). Uśmiech nie znikał z ich twarzy i ciężko im było opuścić to miejsce. Oprócz świetnej zabawy, dzieci rozwijały również sprawność fizyczną. Był to dobry sposób na aktywne spędzenie czasu. Wrażenia z wyjazdu były niesamowite, a uczniowie bardzo zadowoleni. Stwierdzili, że z chęcią wezmą udział w następnym takim wyjeździe. Wszyscy pełni wrażeń ok. godz. 14:00 wróciliśmy do szkoły.
Kierownikiem wycieczki była p. Małgorzata Miernicka, a opiekunami : p.Agnieszka Lewandowska i p. Barbara Król.
Po raz trzeci w naszej szkole zorganizowaliśmy akcję charytatywną ,,Polacy Rodakom”, która trwała od 28 października do 4 grudnia. Do Polaków na Wschodzie pojedzie przed świętami i po Nowym Roku około 2800 paczek zebranych w ramach tej akcji.
W paczkach była trwała żywność, słodycze, zabawki, przybory szkolne oraz książki i opłatek. Celem akcji było niesienie pomocy polskim dzieciom mieszkających na Białorusi i Ukrainie. Podziękowanie dla Tych, którzy chcieli dać radość innym! Wszystkie podarunki traktujemy jako wyraz dobroci i chęci niesienia pomocy potrzebującym dzieciom.
Akcję patronował Stanisław Gogacz - Senator RP.
Akcję w szkole organizowały: p. Małgorzata Miernicka – koordynator, p. Agnieszka Lewandowska oraz p. Justyna Kuryła Małgorzata Miernicka
W dniu 21.12.2015 w naszej szkole odbyły się jasełka pt. „ Mały pastuszek i wielki rozbójnik” przygotowane przez uczniów klas II i III szkoły podstawowej. Na uroczystość przybył ks. proboszcz parafii Jedlanka Piotr Kardas, radni Gminy Stanin: p. Aneta Witkowska, p. Piotr Szewczak, p. Sabina Rosińska oraz p. Monika Pawlak – przedstawiciel Rady Rodziców, jak również zaproszeni nauczyciele emeryci i rodzice.
Spotkanie rozpoczęło się od zaśpiewania kolędy „Lulajże Jezuniu” i powitania gości, które wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój. Takim akcentem rozpoczęliśmy część artystyczną. Wiele emocji wywołało przedstawienie jasełkowe w wykonaniu dzieci ze szkoły podstawowej, które zaprezentowały historię narodzin Jezusa. Zgodnie z tradycją byli więc Maryja i Józef, Szopka Bożonarodzeniowa, Trzej Królowie i Anioły, które zstąpiły tego dnia na ziemię oraz pastuszkowie dążący do stajenki. Spektakl zawierał zarówno partie mówione, jak i śpiewanie kolęd, które wykonał nasz chór szkolny przygotowany przez p. Annę Oskroba-Suśniak.
Po przedstawieniu było wspólne kolędowanie, odczytanie fragmentu ewangelii o Narodzeniu Pana Jezusa z Pisma Św., dzielenie się opłatkiem, wręczenie upominków zaproszonym gościom, które zostały wykonane dzięki pomocy rodzicom klas I-III, a na zakończenie krótkie słowo ks. proboszcza i świąteczne życzenia p. dyrektor Jadwigi Grudzień.
Barbara Fornal Kazimiera Powalska Małgorzata Szostek Anna Oskroba-Suśniak Agnieszka Lewandowska
Ideą prowadzonego projektu „MultiSport” była organizacja i prowadzenie systematycznych zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych dla dzieci z klas IV-VI szkół podstawowych. Zajęcia prowadzone były w różnorodnych, nowoczesnych i atrakcyjnych formach, stymulując aktywność fizyczną uczestników. Istotnym założeniem było również, aby realizowane zajęcia odbywały się na różnych obiektach sportowych, dających możliwość upowszechniania wielu sportów, zachęcając uczestników projektu do wyboru preferowanej formy aktywności fizycznej, zgodnie z zainteresowaniami i indywidualnymi predyspozycjami. Zajęcia te rekomendował Minister Sportu i Turystyki. Organizowane i prowadzone były w okresie luty – grudzień 2015 (z przerwą wakacyjną), w wymiarze 3 x w tygodniu dla każdego uczestnika, w 90-minutowych jednostkach szkoleniowych, w grupach 20-osobowych.
Główne cele projektu
Efekty
Uczniowie reprezentowali szkołę na zawodach
Andrzej Osiak- nauczyciel wychowania fizycznego
Uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Marioli Zientary wzięli udział w ogólnopolskim konkursie literackim organizowanym przez Nadleśnictwo Łuków pt. „Bohaterowie Jaty”. Celem konkursu było miedzy innymi przybliżenie historii rezerwatu, pokazanie bogactwa przyrodniczego „Jaty” oraz rozwijanie zdolności literackich uczestników.
Gimnazjaliści skupili się nad opisaniem:
Komisja pod przewodnictwem redaktora ‘Tygodnika Siedleckiego” Piotra Giczeli wyłoniła laureatów. Wyróżnienie oraz nagrody (pendrive i pióro) otrzymały:
Nadleśnictwo Łuków postanowiło podziękować za pracę włożoną w konkurs pozostałym uczestnikom. Obdarowani zostali upominkami.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W szkole podstawowej został przeprowadzony konkurs pt „Gruntownie przygotowani na lekcje w-fu”. Przez 2 miesiące uczniowie byli monitorowani czy:
Zwycięzcami zostali:
Klasa IV:
Klasa V:
Klasa VI:
Gratulujemy.
Mariola Zientara
"W świecie, gdzie wszystko jest mierzalne jesteśmy spragnieni magii, wiary w siły mądrzejsze od nas; w jakiś wyższy porządek, który nad nami czuwa…. „
Dlatego zapewne tak bardzo lubimy andrzejkowe wróżenie. 26 listopada 2015 r. uczniowie klas trzecich gimnazjum przygotowali dla pozostałych uczniów naszego Zespołu imprezę andrzejkową. Współpraca układała się pomyślnie, a kreatywność naszych wychowanków przerosła nasze oczekiwania. Nie było ani jednej osoby, która nie włączyłaby się w wir pracy. A tej było sporo. Należało przygotować dekoracje. Zająć się organizacją bufetu oraz przygotowaniem wróżb.
Zgodnie z koncepcją Agaty Kiełczykowskiej został przeprowadzony konkurs na najlepsze przebranie.W szkole podstawowej zwycięzcami zostali:
-Przemek Goławski z kl. V oraz Julia Krasuska z kl. IV.
-w gimnazjum Paulina Tomasik i Grzesiek Kosiba – uczniowie klas trzecich.
Nasze uczennice zadbały też o atrakcje dla najmłodszych uczestników: gry i zabawy zintegrowały starszych i młodszych - nawet panie wychowawczynie i mamy nie odmówiły udziału. Śmiechu było mnóstwo… i o to właśnie chodziło! Po dawce humoru i dobrej zabawy uczestnicy postanowili sobie powróżyć; a potem wszyscy dali się porwać dyskotekowym rytmom. Wieczór upłynął w miłej atmosferze. Życzymy wszystkim spełnienia pomyślnych wróżb.
W dniu 4 grudnia w piątkowe popołudnie rozpoczęliśmy biwak klas pierwszych gimnazjum. Motywem przewodnim były Mikołajki. „Biletem wstępu „ były drobiazgi darowane przez uczniów dla dzieci z Domu Dziecka z Łukowa. Ponieważ empatia to jedna z najszlachetniejszych zdolności jakie może rozwinąć w sobie młody człowiek. Pomaga odnaleźć radość i sens życia. Zgodnie z myślą "Nawet jeśli masz mało - wciąż masz wystarczająco dużo by to podzielić” Kolejnym wydarzeniem, które miało nas zintegrować, były konkursy, wymyślone przez uczestników biwaku. Z boku wyglądały dość zabawnie, ale to dopiero sam udział w nich wywoływał niesamowicie pozytywne emocje. Rzuty piłką i bieganie wokół krzeseł może nie brzmią zbyt kreatywnie, ale naprawdę to podobało się wszystkim uczestnikom zabaw. Równie dużym powodzeniem cieszyła się gra na sali gimnastycznej w piłkę nożną i ręczną. Na koniec uczniowie przygotowali wspólną kolację na słodko.
Wychowawcy klas I gimnazjum
Iwona Krasuska
Joanna Osiak
W związku z realizacją projektu ”Nienawiść-jestem przeciw” w listopadzie klasy II gimnazjum zorganizowały Dzień Życzliwości. Włączyli się do niego uczniowie klas 1-6 oraz I-III gimnazjum.
Kilka tygodni przed uroczystością wychowawcy klas otrzymali zadania:
Z mini-twórczości uczniów powstało drzewo życzliwości. Imiona i nazwiska wszystkich zwycięzców konkursu na królową lub króla życzliwości znalazły się na gazetce na głównym korytarzu. Uczennice obu klas upiekły rogaliki i babeczki wręczane na podsumowaniu.
Podsumowanie odbyło się 20 listopada, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Życzliwości. W tym dniu wszyscy uczniowie nosili ordery życzliwości. Klasy II gimnazjum wykonały też ordery dla nauczycieli i pracowników szkoły. Podsumowanie było podzielone na dwie części.
Pierwsza część zaczęła się o 8.50. Wzięły w niej udział klasy 1-3. Na początku uczennice z klasy IIA przedstawiły krótką scenkę o niegrzecznym skrzacie, który używał mowy nienawiści, ale przemyślał swoje zachowanie i stał się miły. Później dzieci opowiedziały o swoich działaniach. Na koniec królom i królowym wręczono rogalikii babeczki z pouczającymi napisami na chorągiewkach, by podzielili się z kolegamii koleżankami.
Druga część odbyła się o 10.45. Wzięli w niej udział klasy 4-6 oraz I-III gimnazjum. Na początku wszystkie klasy przedstawiły swoje działania. Potem przedstawiono wszystkich zwycięzców konkursu. Następnie wystąpiła klasa IIA ze swoja scenką. Na koniec wszystkie klasy zostały obdarowane słodkościami.
Aż do końca dnia panowała miła atmosfera.
W nawiązaniu do 97. Rocznicy wydarzeń historycznych, które są tak bardzo ważne dla każdego obywatela Polski, co roku mamy bardzo bogaty program obchodów tych uroczystości.
Przede wszystkim flagi przyozdabiają budynek naszej szkoły. Pracownicy również pamiętają o tym aby pokazać jak ważne jest to święto poprzez wywieszenie barw narodowych. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowują uroczystą akademię aby przypomnieć społeczności szkolnej o tym jak Polacy na czele z Józefem Piłsudskim walczyli o wolność naszego kraju. Każdego roku poczet sztandarowy wraz z opiekunem uczestniczy w gminnych obchodach 11 listopada. W tej mszy świętej bierze udział wielu naszych uczniów, podczas której modlimy się za walczących i poległych w naszej gminie. Chór szkolny wyjeżdża do kościoła parafialnego a w późniejszym terminie korzysta z zaproszenia do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych przez Dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach, aby dopełnić obchody dnia 11 listopada.
Staramy się bardzo aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach najważniejszego dnia w życiu każdego patrioty.
Mariola Zientara
W dniu 5 listopada 2015 r. w Zespole Szkół w Wojcieszkowie odbył się Powiatowy Turniej w tenisa stołowego.
Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły zajęli wysokie miejsca w tym turnieju.
I miejsce – Konrad Redzik z klasy I b
IV miejsce –Arek Buczyński z klasy I b
VII miejsce –Łukasz Pieniak z klasy III b
Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły i życzymy dalszych sukcesów na arenach sportowych!!
opiekun Andrzej Osiak
W dniu 07.11.2015 r. - w sobotę na sali gimnastycznej odbył się międzyklasowy turniej w piłkę siatkową. Do turnieju zgłosiło się sześć klas gimnazjum. Bardzo miłym zaskoczeniem była wysoka frekwencja publiczności na „trybunach”. Do boju naprzeciw siebie stanęły następujące zespoły:
I a – I b 1 : 3
II a- II b 3 : 0
III a- III b 1 : 3
Turniej rozgrywany był na dobrym, wyrównanym poziomie, a o końcowej kolejności zadecydował bilans setów w poszczególnych spotkaniach oraz bezpośrednie wyniki pomiędzy zainteresowanymi drużynami. Ostatecznie najlepszym zespołem w roku szkolnym 2015/2016 została drużyna klasy III b w składzie-Weronika Michalak, Daniel Muszyński, Karol Błaszczyk, Mateusz Niemczuk, Łukasz Pieniak, Mateusz Redzik.
Taki turniej pokazuje aktualny poziom siatkówki w szkole, także pozwala wykazać się zdolnym uczniom, którzy nie ćwiczą na co dzień tej dyscypliny sportowej. Pozwala również ,,wyłowić’’ do reprezentacji szkoły nowe talenty siatkarskie.
organizator Andrzej Osiak
we współpracy z przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Magdaleną Rosłoń
Dnia 06.11.2015 (piątek) odbyło się w naszej szkole webinarium w ramach projektu ''Nienawiść!Jestem przeciw ''. Rozpoczęło się o godzinie 10:00. Wzięli w nim udział uczniowie klas II wraz z wychowawcami. Prowadzone było przez dziennikarkę Gazety Wyborczej- Justynę Suchecką.
Prowadząca poruszyła temat manipulacji w mediach. Uczniowie dowiedzieli się, że nie należy sugerować się nagłówkami artykułów prasowych. Często na portalach społecznościowych pojawiają się zdjęcia z prawdziwych zdarzeń, ale ze sfałszowanym komentarzem. Dziennikarka poradziła, jak sprawdzić, czy, informacja jest prawdziwa. Pani Justyna poruszyła temat uchodźców. Pokazała wiele materiałów świadczących przeciw uchodźcom. Później jednak udowadniała, że te informacje były fałszywe. Zachęcała do pomocy. Na koniec był czas na zadawanie pytań przez chat. Webinarium zakończyło się o godzinie 11:00. Uczniowie opuścili klasę wzbogaceni o wiedzę na temat manipulacji w mediach i o uchodźcach. Wychowawacy klas wraz z uczniami dziękują Pani Justynie Sucheckiej za przeprowadzenie seminarium.
Klasa IIa i IIb wraz z wychowawcami
Dnia 30 października w naszej szkole odbył się apel poświęcony uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego. Była to okazja do zastanowienia się nad własnym życiem i jego jakością, nad śmiercią i przemijaniem.
„Wszystko przemija, wszystko jest w ruchu,każda godzina jak garstka puchu.I ty, człowieku, ciągle się zmieniasz,rodzisz się, żyjesz, potem umierasz.Gdzie jest sens, gdzie jest cel, jaki kres życia?Boże - Ty to wiesz, więc mów, bo pytam, gdzie jest sens?Sensem jest miłość, celem Ty - Panie.Śmierć to nie nicość, lecz zmartwychwstanie.I po to człowiek został stworzony,żeby przez życie mógł być zbawiony,,.
Uczniowie klasy III b przypomnieli nam co jest sensem i celem życia człowieka. Przedstawili wiersze mówiące o jesiennej zadumie, o przemijaniu, wędrowaniu, niepotrzebnym lęku przed śmiercią oraz oddali hołd zmarłym nauczycielom, żołnierzom i wszystkim bliskim.
Refleksyjny i wzruszający program przybliżył atmosferę i nastrój święta oraz skłonił do przemyśleń na temat przemijania.
„Żyj tak, abyś przy śmierci się cieszył, gdy wszyscy będą smutni”.
Barbara Fornal
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do VI edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego
„Twoje dane - Twoja sprawa.
Program jest skierowany do nauczycieli i uczniów, którzy chcą podnieść poziom wiedzy i kształtować pozytywne nawyki w obszarze ochrony prywatności i danych osobowych. Będzie on realizowany przez cały rok szkolny 2015/2016. Poprzez podejmowane działania chcemy uświadomić uczniom, rodzicom i nauczycielom znaczenie ochrony danych osobowych we współczesnym świecie oraz kształtować pozytywne, świadome i odpowiedzialne postawy.
Inicjatywa edukacyjna realizowana jest przez Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka
Projekt: Zielnik
Cel:
podstawa programowa z biologii
UCZEŃ
Czas trwania: czerwiec – wrzesień
Uczestnicy: 35 uczniów z kl. IIIa, IIIb, IIa
Efekt: Publiczna prezentacja wykonanych prac.
Opiekun projektu: Grudzień Jadwiga
23 października 2015 r. odbyła się uroczystość ślubowania kl.I. W uroczystości udział wzięli pani dyrektor Jadwiga Grudzień, rodzice, nauczyciele, uczniowie kl. 0-III.
Przebieg uroczystości:
Na zakończenie uroczystości wszyscy pozowali do pamiątkowego zdjęcia. Z okazji tej uroczystości rodzice przygotowali dla dzieci poczęstunek.
Życzymy uczniom kl.I samych sukcesów w nauce.
Wychowawca kl.I-Barbara Król