Uczniowie klas V i VI uczestniczyli w konkursie w ramach projektu „Zrób niedźwiedziom przysługę. Edukacja dla zrównoważonego rozwoju w szkołach podstawowych” , który był przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i trwał od 1 lutego do 1 czerwca br. Jego tematyka dotyczyła kwestii ochrony środowiska i koegzystencji ludzi i zwierząt we wspólnej przestrzeni. Główne zadanie polegało na stworzeniu makiety - zaprojektowaniu przestrzeni najbliższego otoczenia, tak by było ono przyjazne i ludziom, i środowisku. Uczestnicy konkursu otrzymali od Fundacji Uniwersytet Dzieci specjalne materiały pomagające w stworzeniu takiego projektu. Zanim jednak uczniowie mogli przystąpić do pracy, uczestniczyli w lekcji na podstawie scenariusza wprowadzającego w tematykę zrównoważonego rozwoju: dla klas IV-VI: Jak człowiek może uratować zagrożone gatunki?
Efektem przeprowadzonej lekcji oraz stworzonej makiety były zdjęcia gotowego projektu wraz z opisem zaproponowanych rozwiązań. Wszystkie przesłane prace oceniało jury, w skład którego wchodzili przedstawicielka Niemieckiej Fundacji Federalnej Środowisko Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU), przedstawiciele wydawnictwa SIGMA, miesięcznika AURA, doradcy metodyczni oraz egzaminatorzy OKE Kraków i Fundacji Uniwersytet Dzieci.
Uczniowie z klas V i VI otrzymali wyróżnienie, dyplomy oraz nagrodę książkową omawiającą tematykę zrównoważonego rozwoju. Gratulacje !!
Poniżej znajdują się opisy i zdjęcia wyróżnionych makiet.
nauczyciel przyrody Joanna Osiak
Dnia 27. 04. 2016r. w Zespole Szkół w Zgoździu odbyły się gminne eliminacje konkursu wiedzy prewencyjnej "Jestem bezpieczny”. Trzyosobowa reprezentacja naszej szkoły: Mikołaj Osiński, Gabriela Lewandowska i Natalia Bajura zdobyła drugie miejsce. Rywalizowały z siedmioma drużynami szkół podstawowych naszej gminy. Uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali nagrody rzeczowe. Gratulujemy!
Małgorzata Miernicka
W ubiegły piątek 10 czerwca 2016 roku w Zespole Szkółw Zagoździu odbył się TURNIEJ MIĘDZYKLASOWY W PIŁKĘ NOŻNĄ drużyn mieszanych. Rywalizację otworzył mecz uczniów klasy czwartej i piątej.
Najlepszym bramkarzem okazał się Mateusz Wysokiński z klasy 5 a królem strzelców został Mateusz Cizio z klasy 6.
Sędziowie w składzie: M. Redzik, K. Wardak, Sz. Osiak, M. Rendzio oraz publiczność uznali, że najładniejszy gol został strzelony przez Anetę Buczyńską z klasy 6.
Mistrzami Szkoły Podstawowej okazali się uczniowie z klasy 6 w składzie: M. Cizio,G. Lewandowska, A. Buczyńska, A. Zabłocki, D. Murawiec, U. Piotrowska K. Kępka.
Gratuluję wszystkim sportowcom i życzę dalszych sukcesów.
Mariola Zientara
W ramach „dnia pustej klasy” 17 czerwca 2016r. w piątek uczniowie klasy V pojechali na wycieczkę rowerową do parku linowego. Celem wyjazdu było podnoszenie sprawności fizycznej młodzieży oraz promowanie spędzania czasu na świeżym powietrzu. Pokonując przeszkody mieliśmy okazję do rozwijania poczucia równowagi, pewności siebie, koordynacji ruchów oraz przełamywania bariery strachu.
Najpierw zostaliśmy przeszkoleni w zakresie bezpieczeństwa. Potem pod czujnym okiem instruktora i nauczycieli naszej szkoły ruszyliśmy na trasy zawieszone między drzewami. Ciekawe przeszkody i zjazdy przyniosły nam wiele radości. Każdy musiał koncentrować się na swoim zadaniu. Korzystaliśmy ze wszystkich sprzętów, które znajdowały się na terenie parku.
Aby uzupełnić siły odwiedziliśmy pobliską restaurację. Szerokie menu pozwoliło posilić się nawet najbardziej wymagającym smakoszom.
Wykonaliśmy również pamiątkową fotografię przy pomniku zwycięskiej bitwy powstańców nad armią rosyjską w pobliżu Stoczka Łukowskiego.
Pomimo zawirowań pogodowych udało nam się bezpiecznie dotrzeć do domu. Byliśmy bardzo zmęczeni, ale zadowoleni i szczęśliwi. Bliski kontakt z naturą to idealna odskocznia od szkolnych ławek i bezcenna korzyść dla zdrowia.
Zobaczcie jak było superJ
Kuryła Justyna
Zientara Mariola
Tyle lat, taka nieskończoność przypomnień, epizodów, taka mnogość przeżytych lat…
/Stefan Żeromski/
We wrześniu 2016 roku nasza szkoła obchodzić będzie jubileusz 100-lecia istnienia.
Jest to doskonała okazja do spojrzenia wstecz i powspominania…
Z okazji tego wydarzenia zaprosiłyśmy uczniów do udziału w konkursie„Nasza szkoła na przestrzeni wieku”.
Uczniowie wykonywali prace w trzech kategoriach wiekowych, wykazując się pracowitością, kreatywnością i sporym talentem.
Jury w składzie: Pani Grażyna Świeczak, Pani Katarzyna Gajowa
oraz uczennica klasy Ia Natalia Kulik
- wyłoniło zwycięzców.
W kategorii klas I-III SP
(kartka okolicznościowa)
I miejsce – Maja Szewczak, kl. II
II miejsce – Amelia Ostrysz kl. III
III miejsce – Kacper Gryczon, kl. II
wyróżnienie – Wiktoria Skrobas, kl. III
W kategorii klas IV-VI SP
(plakat)
I miejsce – Dawid Sawczuk, kl. IV
II miejsce – Bartosz Cizio, kl. IV
III miejsce – Małgorzata Piotrowska, kl. VI
wyróżnienie – Daria Świętochowska, kl. IV
W kategorii klas I-III PG
(film; reportaż filmowy)
I miejsce ex aequo dwa zespoły:
Natalia Gromada i Andżelika Białach, kl. IIIa
Magdalena Rosłoń i Tomasz Kania, kl. IIIa
Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i życzymy kolejnych sukcesów.
Barbara Kachniarz
Mariola Zientara
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć oraz filmów wykonanych przez gimnazjalistów
Drużyna chłopców w składzie: Przemek Goławski, Cizio Bartek, Sadło Norbert, Krasuski Mateusz, Piotrowicz Mateusz, Mikołaj Osiński, Cizio Mateusz, Kępka Kuba, Zabłocki Arek, Bartek Chudzyński wzięła udział w XIV Turnieju Piłki Nożnej Chłopców pod Patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Impreza odbywała się 4 i 5 czerwca w Zespole Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym. Udział w turnieju zgłosiło 13 drużyn.
Drużyna rozegrała 6 meczy. Spośród , których tylko dwa były przegrane.
Ostateczna klasyfikacja dała drużynie III miejsce.
Nasz zespół otrzymał okazały puchary PZPN, medale i upominki rzeczowe. Dodatkowe nagrody powędrowały także do najlepszego bramkarza tego turnieju Kuby Kępki.
Dziękujemy panu Wójtowi Krzysztofowi Kazana, p. Elżbiecie Goławskiej, p. Władysławowi Mucha, p. Antoniemu Krasuskiemu za umożliwienie dotarcia na zawody.
opiekun grupy Andrzej Osiak
10 maja uczniowie klasy II i III czytali wiersze Jana Brzechwy. W konkursie wzięło udział 11 osób. Każdy uczestnik przedstawił własną interpretację dowolnie wybranego wiersza oraz utworu wylosowanego podczas konkursu.
Występy dzieci oceniało jury w składzie: pani Małgorzata Miernicka, pani Kazimiera Powalska, pani Barbara Król. Po krótkich obradach jury zdecydowało, że 1 miejsce zdobyła Amelia Czernic, II miejsce Marta Gajowniczek, III miejsce Wiktoria Skrobas. Pani Dyrektor wręczyła dyplomy Mistrz Pięknego Czytania wszystkim uczestnikom konkursu.
Ponadto uczniowie uczestniczący w konkursie poznali biografię Jana Brzechwy przedstawioną przez uczennicę gimnazjum Karolinę Rytel
„Jest na świecie piękna istota, której jesteśmy wiecznie wdzięcznymi dłużnikami -matka”
M. Ostrowski
W dniu 31 maja 2016 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji „Dnia Matki ” w wykonaniu klas pierwszych gimnazjum zorganizowana pod opieką wychowawczyń: p. Iwony Krasuskiej i p. Joanny Osiak oraz nauczyciela muzyki p.Anny Oskroba-Suśniak.
Uczniowie wierszem i piosenką przybliżyli rolę mamy. Wyszukali i odczytali bardzo ciekawe znaczenie imion swoich mam, ta część przedstawienia szczególnie spodobało się mamom, ponieważ po występach nie milkły rozmowy na ten temat, każda z Pań porównywała swoje cechy w wysłuchanych opisach.
Odbył się również konkurs, gdzie mamy miały rozpoznać siebie na portretach wykonanych przez uczniów na plastyce pod kierunkiem nauczyciela plastyki p. Agnieszki Sawczuk.
Na zaproszenie biblioteki szkolnej odpowiedziała Zofia Kamola, łukowska poetka i nauczycielka języka polskiego w IV Liceum Ogólnokształcącym w Łukowie. Spotkanie odbyło się 12 maja.
Już na samym początku spotkania Zofia Kamola nawiązała kontakt z uczniami. Opowiedziała o początkach swojej przygody z poezją i o tym, że inspiracją do pisania jest dla niej samo życie, a podoba się jej wszystko to, co dzisiejsze. Wspólnie z uczennicami z IV LO recytowała swoje utwory, zapoznała z publikacjami, w których jej twórczość została zamieszczona oraz zaśpiewała kilka piosenek we własnej aranżacji z repertuaru legendarnej grupy „Dżem” .Uczestnicy spotkania otrzymali w prezencie wierszowaną pocztówkę, a biblioteka wzbogaciła się o zbiór wierszy pani Zofii.
Rok 2016 to rok trzech rocznic związanych z Henrykiem Sienkiewiczem - mija 170 rocznica urodzin noblisty, 100 rocznica jego śmierci oraz 50 rocznica utworzenia Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej - miejscu urodzenia pisarza. Z tej okazji także nasza szkoła włączyła się w uroczyste Obchody .
- Wykonanie 4tablic tematycznych o życiu i twórczości pisarza.
- 5 maja – wycieczka do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej i udział w ogólnopolskiej akcji ustanowienia rekordu Polski w kategorii Jak największa liczba osób czytających wspólnie Sienkiewicza.
- 9 maja - konkurs dla uczniów gimnazjum Mistrz Pięknego Czytania utworów H. Sienkiewicza I miejsce Karolina Rytel, II miejsce Magdalena Rosłoń, III miejsce Mateusz Redzik
-13 maja- konkurs dla uczniów klas IV – VI Mistrz Pięknego Czytania utworów H. SienkiewiczaI miejsce Amelia Czernic, II miejsce Marta Gajowniczek, III miejsce Wiktoria Skrobas.
W piątek 20 maja 2016 po raz 16 w naszej szkole odbył się Gminny Przegląd Form Teatralnych o treściach ekologicznych.
Cele spotkania to:
integracja środowisk szkolnych z terenu Gminy Stanin
popularyzacja wiedzy z zakresu ochrony środowiska
W tym roku w przeglądzie uczestniczyły zespoły uczniowskie z :
-Szkoły Podstawowej w Zastawiu pod opieką p. Moniki Rek
- Szkoły Podstawowej we Wnętrznem pod opieką p. Edyty Malinowskiej i p. Anny Oskroba –Suśniak
- Szkoły Podstawowej SP w Staninie pod opieką p. Anity Koniecznej i p. Anny Nowak
Szkoła Podstawowa w Zagoździu reprezentowana była przez dwa zespoły:
-klasa II pod opieką p. Agnieszki Lewandowskiej
-klasa III pod opieką p. Kazimiery Powalskiej
Z inicjatywy nauczyciela bibliotekarza p. Grażyny Świeczak przegląd uświetniła prezentacja wystawy fotografii autorstwa Pawła Przeździaka i Grzegorza Ussa pokazująca Rezerwat Jata - największy pod względem powierzchni rezerwat w województwie lubelskim, najstarszy po Białowieskim Parku Narodowym chroniony obszar w Polsce. Gościem przeglądu był również komisarz wystawy Robert Wysokiński jeden z pomysłodawców plenerów w Jacie. Wystawa zdjęć zanim dotarła do Zagoździa gościła w wielu innych miejscach np. w Centrum Promocji Województwa Lubelskiego, na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie oraz w Brześciu na Białorusi w Obwodowym Muzeum Krajoznawczym. Mogliśmy zobaczyć wiele intrygujących fotografii, które ukazują świat roślin i zwierząt oraz wyjątkowe miejsca w rezerwacie Jata.
Uczestnictwo w Gminnym Przeglądzie było dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów okazją do skonfrontowania swoich dokonań z osiągnięciami kolegów z innych szkół . Wszyscy mieli czas i możliwość do refleksji nad pięknem przyrody, „zatrzymania się na chwilę”, pooglądania wspaniałość natury.
Relacja ze spotkania jest również na stronie profil www.facebook.com/tphorlik
Koordynator przeglądu Joanna Osiak
W dniu 11 maja 2016 roku na Orliku w Kosutach odbył się gminny turniej piłki nożnej Szkolnego Związku Sportowego .
Do turnieju przystąpiło 7 drużyn. Naszą szkołę reprezentowali: Cizio Bartek, Sadło Norbert, Krasuski Mateusz, Piotrowicz Mateusz, Wysokińskie Mateusz, Cizio Mateusz, Kępka Kuba, Zabłocki Arek.
Turniej odbył się w II grupach. Z pierwszej grupy wyszła drużyna SP w Zagoździu a z drugiej drużyna SP w Staninie. Mecz pomiędzy nimi zakończył się remisem. W rzutach karnych wygrała drużyna Zagoździe i awansowało do rozgrywek powiatowych
W dniu 17 maja reprezentowaliśmy Gminę Stanin w powiatowym turnieju piłki nożnej.
Uczestniczyło w nim 9 drużyn. Nasi chłopcy pięknie i walecznie grali, ale niestety przegrali z reprezentacją SP nr 1 w Łukowie i SP w Krzywdzie co nie dało im awansu do dalszej gry.
Po powrocie omówiliśmy naszą strategię i z jeszcze większym zapałem trenujemy, aby za rok poprawić wynik.
Opiekun grupy Andrzej Osiak
Dnia 17.05.2016 uczennice naszej szkoły Weronika Białach i Patrycja Brodzik wzięły udział w gminnym konkursie ,,1z 10’’ zorganizowanym prze gminną Bibliotekę publiczna w Staninie –poświęcony wiedzy o powiecie łukowskim ze szczególnym uwzględnieniem gminy Stanin. Patronat nad konkursem objął Wójt naszej gminy Krzysztof Kazana .
Konkurs był bardzo trudny o dużym zasięgu tematycznym : pytania np. jaka powierzchnię zajmują stawy rybne w gminie Stanin, jaki procent bezrobocia w skali województwa przypada na nasza gminę w 2014 r ……
Nasza uczennica Weronika zajęła II miejsce w nagrodę otrzymując dysk przenośny.
Dziękujemy panu Wójtowi Krzysztofowi Kazana oraz pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Anecie Rosie za zorganizowanie konkursu i ufundowanie nagród.
Uczennice do konkursu przygotowała Mariola Zientara.
Dnia 5 maja 2016 odbyła się szkolna wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej im. St. Grafika z Zagoździa do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Punktualnie o godzinie 1000 zebraliśmy się na placu muzealnym i przystąpiliśmy do wspólnego głośnego czytania fragmentu „Potopu”, rozdz. VII. . Była to akcja Ustanowienia Rekordu Polski w kategorii: „Jak największa liczba osób czytających wspólnie Sienkiewicza” zorganizowana przez Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz Biuro Rekordów Guinnessa w hołdzie dla pisarza w 170 Rocznicę Jego urodzin. Wszyscy spisali się na medal, przeczytali głośno i wyraźnie wskazany fragment. Czuliśmy się dumni, że możemy uczestniczyć w tak podniosłym wydarzeniu. Akcję uwiecznili dziennikarze telewizyjni nagrywając reportaż. Niezależny świadek wydarzenia czuwał nad regulaminowym przebiegiem całego przedsięwzięcia oraz liczeniem czytających. Do wspólnego czytania przystąpiło 379 uczestników.
Następnie zwiedziliśmy Muzeum, udaliśmy się na Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei oraz na cmentarz, gdzie pochowana jest Matka pisarza.
Organizatorki: G. Świeczak, E. Mroczek
W sobotę 7 maja 2016 roku uczniowie pod opieką Joanny Osiak i Bożeny Kiełczykowskiej pojechali na Jubileuszowy XX Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który w tym roku poświęcony był związkom nauki z naszym zdrowiem. W trakcie wycieczki zobaczyli wkład polskich naukowców w powstawanie współczesnej nauki o zdrowiu oraz nasz dzisiejszy wpływ na jej światowy rozwój. Zobaczyli również na „własne oczy”, jak nauki szczegółowe i współczesna technika (np. inżynieria materiałowa) torują drogę postępowi w medycynie i ochronie zdrowia. Oraz odwrotnie, jak walka o dłuższe, zdrowsze i szczęśliwsze życie ludzi stymuluje rozwój pozostałych nauk.
Udział w takim wyjeździe pozwala zrozumieć uczniom iż: „…nauka rozpoczynać się musi od zmysłowych spostrzeżeń, a nie od opisu rzeczy słowami .”
W piątek, 8 kwietnia 2016 roku, gościł w naszej szkole pan Roman Brochocki - poeta, muzyk, satyryk, człowiek orkiestra. Przedstawił uczniom program muzyczny Różne instrumenty muzyczne – prezentacja, budowa, pochodzenie i gra. W trakcie spotkania zademonstrował oraz zagrał na dziewięciu instrumentach: akordeonie, harmonijce ustnej, fletni pana, okarynie, ligawce, trąbce, banjo, bałałajce, sazie. Niektóre z tych instrumentów uczniowie widzieli i słyszeli po raz pierwszy, ponieważ są rzadko spotykane.
Na lekcjach muzyki oraz zajęć artystycznych uczniowie utrwalili wiadomości na temat przedstawionych instrumentów. Padało wiele pytań, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu jakie wzbudził artysta.
Serdecznie dziękujemy za wspaniały program muzyczny, który był ciekawą podróżą w świat muzyki.
Trudno sobie dziś wyobrazić funkcjonowanie człowieka bez maszyn i urządzeń, które pomagają nam w życiu codziennym, ułatwiają naukę, zabawę, uprzyjemniają czas.
Klasa 6 na zajęciach technicznych zrealizowała projekt „URZĄDZENIA DAWNIEJ I DZIŚ”, który miał na celu uświadomić uczniom jak szybki jest postęp techniki, jak rozwój otaczających nas urządzeń niesie za sobą wiele korzyści, np. łatwość robienia prania.
Uczniowie wykonali projekt w trzech grupach tematycznych:
Każda z grup miała za zadanie przygotować plakat informacyjny o urządzeniach dawnych i używanych dziś, a następnie wykonać model dwóch sprzętów technicznych z dostępnych im materiałów.
Uczniowie przystąpili do pracy bardzo chętnie a efekty ich pracy można podziwiać w głównym holu szkoły.
Barbara Kachniarz
W dniu 21 marca 2016 roku w naszej szkole, odbył się po raz pierwszy Festiwal Poezji Mówionej i Śpiewanej.
Słowo mówione i śpiewane zawsze dostarcza wielu wzruszeń i emocji. Jest to efekt złożony z niewymiernego trudu włożonej pracy, poświęcenia, indywidualnej osobowości, a przede wszystkim pasji organizatorów, opiekunów i co najważniejsze wykonawców.
Publiczność wysłuchała i obejrzała prezentacje artystów ze szkół w: Kisielsku, Staninie, Zastawiu, Sarnowie, Zagoździu. Miłym zaskoczeniem dla organizatorów było duże zainteresowanie, w festiwalu wzięło udział 52 osoby.
Sponsorami nagród była Hurtownia i Księgarnia Taniej Książki w Tuliszkowie, Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, Łukowski Ośrodek Kultury. Każdy z uczestników w drodze losowania otrzymał bilet do kina na wybrany film lub książkę.
Grażyna Świeczak
Anna Oskroba-Suśniak
Małgorzata Miernicka
NA JUBILEUSZ 100-LECIA SZKOŁY ORGANIZUJEMY
SZKOLNY KONKURS „NASZA SZKOŁA NA PRZESTRZENI WIEKU”
Cele konkursu:
- inspiracja do twórczej aktywności uczniów;
- popularyzacja wiedzy na temat tradycji, wartości i historii szkoły;
- kształcenie umiejętności posługiwania się narzędziami nowoczesnej technologii;
- promowanie młodych talentów;
Konkurs rozpoczyna się 5 kwietnia 2016 r. i trwa do 20 maja 2016 r.
Na uczestników czekają dyplomy i nagrody!
Kategoria – klasy I-III Gimnazjum
Forma prac: film(reportaż filmowy) - „Szkoła na przestrzeni wieku”: długość materiału filmowego nie powinna przekraczać 10 minut.Plik z filmem (format .avi, .mpeg., mpg. lub mp4) należy nagrać na płycie CD lub DVD, z wpisanym imieniem, nazwiskiem, i klasą.
Film można wykonać w zespołach dwuosobowych.
Kategoria – klasy IV-VI SP
Forma prac: plakat
Tematy plakatów nawiązywać mają do hasła konkursu „Nasza Szkoła na przestrzeni wieku”
Prace indywidualne wykonane dowolną techniką plastyczną na brystolu. Format A1 (594×841 mm).
Prace powinny być opisane na odwrocie: imię i nazwisko, klasa
Kategoria – klasy I-III SP
Forma prac: kartka okolicznościowa na Jubileusz 100-lecia szkoły
Praca indywidualna. Technika wykonania dowolna, format kartki A5 (złożonego na pół formatu A4) .
Każda kartka musi posiadać na odwrocie dane uczestnika konkursu: imięi nazwisko, klasa.
Zachęcamy do aktywnego udziału w konkursie.
Organizatorzy:
Barbara Kachniarz
Mariola Zientara
W dniu 30 marca 2016r, 40 uczniów gimnazjumz Zespołu Szkół w Zagoździu pod opieką Anny Kobojek, Iwony Czernic i pedagoga szkolnego, wyjechało do ŁOK-u na spektakl profilaktyczny w reżyserii Marka Terczy pt. ,,Wspomnienia narkomanki”. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie książki autorstwa Barbary Rosiek ,,Pamiętnik narkomanki”.
Autorka szczerze opisała swoje doświadczenia i pokazała, jak uwikłała się w pułapkę uzależnienia. Na scenie w jej postać wcieliła się młoda dziewczyna, która przedstawiła życiową drogę od nastolatki sięgającej po raz pierwszy po narkotyki, po dorosłą kobietę zamkniętą na oddziale psychiatrycznym, walczącą o życie. Jej przejmujące, niejednokrotnie bardzo drastyczne świadectwo rodzi prawdę o piekle, jakim jest uzależnienie. Kierowana ciekawością , chęcią akceptacji przez grupę brnęła w nałóg. Zobojętniała na uczucia i otoczenie, straciła przyjaciół. Została jej tylko samotność, cierpienie i śmierć. Jednak postanowiła żyć. Zaczęła walczyć o siebie, skończyła szkołę, później studia. Sztuka obok detalicznej skrupulatności procesu pogrążania się w nałogu ukazuje heroiczną niemal determinację bohaterki, która robi wszystko, aby nie dać się pochłonąć śmierci.
Obecnie jako dorosła kobieta, została psychologiem ,,od umierania”. Pracuje w hospicjach i pomaga tym, którzy muszą pożegnać się z tym światem . Do dzisiejszego dnia nie czuje się wolna od narkotyków, ponieważ jest świadoma, że to one zdominowały jej życie. Spektakl jest opowieścią o dramatycznej walce z uzależnieniem, o życiu w cieniu śmierci, ale także o odwadze, sile i nadziei.
Widowisko poruszało bardzo bolesny i aktualny temat życia współczesnej młodzieży, jakim jest narkomania. Ukazało bezwzględny mechanizm uzależnienia, dowodząc, że nawet jednorazowe, przypadkowe spotkanie z narkotykami w konsekwencji powoduje bolesne staczanie się człowieka, aż po nieuniknione dno. Uczestnictwo w spektaklu uświadomiło uczniom, jak wielkie ryzyko dla zdrowia, życia niesie decyzja sięgnięcia po narkotyki czy tzw. dopalacze. Była to dla uczniów bardzo ważna lekcja przestrogi.
Pedagog szkolny – Małgorzata Szostek