11 maja 2019r. 34 uczniów naszej szkoły wyjechało na PGE Narodowy w Warszawie, gdzie odbył się 23 Piknik Naukowy. Temat przewodni Pikniku Naukowego to "My i maszyny". Przestrzeń podzielona była na siedem stref tematycznych: przyszłości, zdrowia, kultowych eksperymentów, cywilizacji, rodzinnej, "zrób to sam" oraz gości zagranicznych, w których odbyło się bardzo dużo pokazów.
Głównym celem tej plenerowej imprezy była popularyzacja nauki. Organizatorem pikniku było Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik.
Celem wydarzenia było upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń. Piknik pozwalał zrozumieć i poznać naukę, ukazywał ją jako pasjonującą dziedzinę życia. Przybliżał warsztat naukowca, zachęcał i inspirował do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej. Dzieci z radością brały udział w różnych konkursach, doświadczeniach i chętnie nabywały nowe umiejętności. Zdobywały przy tym różnorodne gadżety. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Mc Donald's na posiłek. Czas, który spędziliśmy był wspaniałą zabawą i nauką. Zachęcamy wszystkich uczniów do brania udziału w tego rodzaju wyjazdach.
Wyjazd zorganizowała p. Joanna Osiak. Opiekunami ponadto byli: p. Andrzej Osiak i p. Halina Krasuska.
Halina Krasuska
15 maja 2019r. dzieci z klas I – V wyjechały na krytą Pływalnię Miejską ,,Garwolanka” w Garwolinie. Grupa liczyła 34 osoby. Organizatorem wyjazdu była p. Agnieszka Lewandowska, a opiekę nad grupą sprawowały również: p. Małgorzata Miernicka, p. Urszula Brauła i p. Halina Krasuska oraz rodzice.
Głównym celem wyjazdu było rozwijanie aktywności ruchowej wśród dzieci. W trakcie pobytu na basenie, widoczna była integracja grupy, co dobrze wpływa na relacje między rówieśnikami. Dobrze jest, w dzisiejszych czasach propagować zdrowy styl życia i zachęcać do czynnego uprawiania sportu.
Uczniowie zostali poinformowani o obowiązujących zasadach zachowania się na basenie. Ratownicy poinformowali czego nie wolno robić, aby nie stwarzać sytuacji niebezpiecznych, jak również omówili dzieciom zasady higieny na pływalni.
Zajęcia, pod opieką instruktorów odbywały się na płytkiej części basenu, gdzie prowadzący zajęcia z dziećmi dokonali podziału na grupy: początkującą- dzieci, które wcześniej nie miały lub miały bardzo małą styczność z wodą oraz nieco bardziej zaawansowaną- dzieci, które wcześniej już miały możliwość zapoznać się z podstawami pływania i potrafiły wykonywać podstawowe ćwiczenia. Każde zajęcia kończyły się krótkim pobytem na rekreacyjnej części basenu, gdzie dzieci pod opieką ratowników mogły aktywnie odpocząć w wodzie. Zajęcia z pływania przyniosły uczniom wiele korzyści. Dzieci z radością brały udział w zajęciach i chętnie zdobywały nowe umiejętności poprzez zabawę.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Mc Donald's na posiłek, a następnie wróciliśmy do szkoły. Czas, który spędziliśmy na basenie był świetną zabawą dla wszystkich, cele wycieczki zostały zrealizowane. Mamy nadzieję, że to nie ostatni taki wyjazd i powtórzymy go niebawem.
Zachęcamy wszystkich uczniów do brania udziału w tego rodzaju wyjazdach.
Agnieszka Lewandowska
W dniu 10.05.2019r. odbyły się Gminne Eliminacje Konkursu Wiedzy Prewencyjnej „Jestem bezpieczny”. Celem konkursu było upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się w codziennym życiu, rozwijanie postaw umożliwiających unikania, zapobiegania i pokonywania niebezpieczeństw, a także zapoznanie dzieci i młodzieży z systemem działania służb i instytucji niosących pomoc w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
Do konkursu przystąpiło 5 szkół z terenu naszej gminy.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:
-Patrycja Rendzio
- Maja Szewczak
- Adrian Wardak
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Zapraszamy za rok, na kolejną edycję.
Małgorzata Miernicka
Wyniki Konkursu "Botaniczna palma wielkanocna"
Kilkoro uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie "Botaniczna palma wielkanocna” organizowanym przez Ogród Botaniczny w Lublinie. Przygotowane palmy były różnorodne, kolorowe, piękne.
Na konkurs wpłynęło 181 prac z placówek z całego województwa lubelskiego.
Komisja Konkursowa dokonała rozstrzygnięcia konkursu. Nasza uczennica Amelia Czernic z klasy V otrzymała wyróżnienie w kategorii I (kl. III-V).
Amelce należą się wielkie brawa, ponieważ znalezienie się wśród najlepszych wyłonionych z tak dużej ilości osób to ogromny sukces.
Wyniki konkursu na stronie:
https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,3655,wyniki-konkursu-botaniczna-palma-wielkanocna,76703.chtm
Anna Oskroba-Suśniak
10 maja 2019roku w Łukowskim Ośrodku Kultury odbył się koncert taneczny dedykowany rodzicom. Wzięły w nim udział zespoły taneczne m.in. z Kosut, Zagoździa, Fiukówki, Krzywdy. Zaprezentowano jedenaście układów choreograficznych do piosenek o tematyce baśniowej.
Tancerze z Zagoździa wystąpili do utworów pochodzących z filmów: Rio i Tupot małych stóp.Zapraszamy do obejrzenia występów.
https://www.youtube.com/watch?v=hymkPhnBVog
https://www.youtube.com/watch?v=TwPYsztNn-Q
Dziękuję rodzicom za pomoc w przygotowaniu koncertu J
Opiekun grupy:
Iwona Czernic
6 kwietnia 2019 r. w Zespole Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie odbył się finał VII Powiatowego Konkursu Wiedzy Technicznej "Zawodowe Aleje".
Główną ideą konkursu jest rozwijanie wśród uczniów gimnazjów zainteresowania wiedzą techniczną, podnoszenie kultury technicznej oraz zwrócenie uwagi na kształcenie w szkołach o profilu technicznym. Uczniowie z gimnazjów powiatu łukowskiego, uczestnicząc w konkursie mogli sprawdzić swoją wiedzę oraz umiejętności praktyczne z podstaw mechaniki, informatyki elektroniki i ekonomii. Konkurs został przeprowadzony w dwóch etapach. W pierwszym etapie uczestnicy udzielali odpowiedzi na pytania testowe. W drugim etapie, w części praktycznej gimnazjaliści wykonywali wylosowane zadanie praktyczne z branży informatycznej, mechanicznej, ekonomicznej lub elektrycznej.
Nasza ekipa w składzie:
- Łukasz Gryczka
- Adam Kajda
- Arkadiusz Zabłocki
zajęła V miejsce. Opiekę na uczniami sprawował p. Janusz Fijał
Dnia 27.03. 2019 roku na hali sportowej w Staninie odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej rocznika 2009 i młodszych o Puchar Wójta Gminy Stanin.
Turniej rozpoczął się o godzinie 9.00 i trwał do godziny 13.00.
W turnieju wzięło udział 6 drużyn chłopców i 2 drużyny dziewcząt.
Podczas turnieju zawodnicy zostali poczęstowani wafelkami.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:
Po zakończeniu zawodów zostały wręczone pamiątkowe puchary, dyplomy i piłki.
Nasza drużyna zajęła III miejsce.
Wszystkim zawodnikom i zawodniczkom gratuluję sportowej postawy i wielkiego ducha walki.
Dziękuję rodzicom za pomoc w organizacji zawodów.
Małgorzata Miernicka
Dnia 26.03.2019r. z okazji Światowego Dnia Poezji odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pt. "Wiosna, ach to Ty", który miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego o tematyce wiosennej. Usłyszeliśmy wiersze poetów, m.in.: Cz. Janczarskiego, E. Zawadzkiej, Wł. Broniewskiego, J. Brzechwy i innych. Organizatorem konkursu była bibliotekarka szkolna, pani Grażyna Świeczak we współpracy z wychowawcami kl. 0 – III.
Celem konkursu było:
- rozwijanie zdolności recytatorskich,
- zainteresowanie uczniów poezją,
- prezentacja umiejętności uczniów,
- uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
22 uczestników z kl. 0 – III zaprezentowało wiersze, które swą treścią nawiązywały do świata przyrody. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Po raz pierwszy w konkursie uczestniczyły dzieci z oddziałów przedszkolnych. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.
Małych artystów oceniało jury w składzie:
przewodnicząca - pani Grażyna Świeczak
członkowie: pani dyrektor Joanna Osiak, pani Ilona Drabarz.
Komisja dokonała oceny według następujących kryteriów:
- opanowanie pamięciowe wiersza;
- oryginalność i dostosowanie do możliwości wykonawczych recytatora;
- słowna interpretacja wiersza;
- ogólny wyraz artystyczny.
W czasie, gdy jury oceniało występy, dzieci śpiewały piosenki o wiośnie.
Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali się wspaniale. Jury miało trudny wybór.
Komisja wyłoniła spośród uczestników konkursu laureatów I-ego, II-ego i III-ego miejsca na poszczególnych poziomach oraz wręczyła dyplomy.
klasa 0a:
I m. – Szcześniak WiktoriaII m. – Kopeć Bartosz
Kachniewska Katarzyna
III m. – Czajka Maria
klasa 0b:
I m. – Gajowy WojciechII m. – Bogusz Natalia
Siwiec ZofiaIII m – Kowalik Lena
klasa I:
I m. – Kucharska MalwinaII m. – Piskorek Amelia
Kuryła NataliaIII m. – Soćko Jakub
klasa II:
I m. - Świętochowska Lena
Szcześniak Bartłomiej
Gac OlgaII m. – Cienkowska Nikola
Świętochowska WiktoriaIII m. – Osińska Rozalka
klasa III:
I m. - Wołoszka JakubII m. - Szcześniak Alicja
Kachniewski AdamIII m. – Rendzio Hubert
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Halina Krasuska
Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci.
Zgodnie z tradycją, 21 marca przedszkolaki i uczniowie klas 0-III pod opieką wychowawców powitały upragnioną wiosnę. Tego dnia zajęcia rozpoczęliśmy od przygotowania sukni dla naszej ,,Pani Wiosny”, opasek i kwiatów. Wspólnie rozmawialiśmy i śpiewaliśmy piosenki o wiośnie. Ubrana w piękną, kolorową sukienkę ozdobioną kwiatami ,,Pani Wiosna” wraz z dziećmi wyruszyła w pochód przez wieś Gózd. Dzieci podczas pochodu śpiewały poznane piosenki o wiośnie, witały wszystkich napotkanych promiennym uśmiechem. Śpiewy i okrzyki wiosenne zostały nagrodzone przez panią sklepową cukierkami.
Po powrocie do szkoły pani dyrektor zaprosiła wszystkie dzieci na ognisko przygotowane przez panie kucharki na placu szkolnym.
Dzieci powróciły do swoich klas z szerokimi uśmiechami i nadzieją, że wreszcie zawitała tak upragniona wiosna. Jeszcze długo będą dzieliły się swoimi wrażeniami z rówieśnikami i rodzicami.
Koordynator:
Agnieszka Lewandowska
Dnia 27.03.2019r. odbyło się spotkanie z księdzem koordynatorem Caritas Diecezji Siedleckiej Pawłem Wojdatem.
Caritas Diecezji Siedleckiej już po raz czwarty bierze udział w międzynarodowej kampanii dobroczynnej „Kilometry Dobra”.
Nasza szkoła włączyła się po raz pierwszy do tej akcji, chcąc wspomóc działania i spełniać marzenia osób z niepełnosprawnością
i starszych.
Podczas spotkania gość nasz opowiedział dzieciom i młodzieży o działalności Caritas i kampanii „Kilometry Dobra”, której celem jest zbieranie złotówek na pierwszy etap remontu i adaptację budynku w Milanowie. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem, zadawali pytania dotyczące pracy Caritas, na którą otrzymywali pełną odpowiedź od księdza.
Uczestnicy spotkania włączyli się do akcji zbierając pieniądze do puszek otrzymanych od Caritas.
Osoby odpowiedzialne za współpracę z Caritas w naszej szkole:
Agnieszka Lewandowska
Barbara Fornal
Od 11.03. – 15.03.2019 roku w klasach 0 – III odbywał się tydzień zdrowego odżywiania ph. Zdrowie w kolorach tęczy.
Celem akcji było:
- promowanie spożywania owoców i warzyw w różnych kolorach,
- propagowanie urozmaiconej w warzywa i owoce codziennej diety i jej pozytywnego wpływu na zdrowie człowieka,
- kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych.
W tym tygodniu jeden dzień poświęcony był warzywom i owocom w jednym kolorze według ustalonego harmonogramu. Każda klasa ubierała się w wyznaczone kolory.
W ramach zajęć przeprowadzaliśmy pogadanki na temat Pięciu porcji warzyw i owoców, dostarczające wiedzy o korzyściach płynących ze spożywania owoców i warzyw w określonym kolorze. Dzieci miały możliwość poznawania krajowych i egzotycznych owoców i warzyw na podstawie ilustracji. Dowiedziały się również o tym, jaki wpływ na nasz organizm ma spożywanie warzyw i owoców w danym kolorze. Uczniowie komponowali także zdrowe posiłki z przyniesionych przez siebie warzyw i owoców. Poznawali przy tym różne walory smakowe. Następnie dzieci kolorowały warzywa i owoce, codziennie w innym kolorze, którymi ozdabiały ,,tęczę” na gazetkach klasowych. Każda klasa zajmowała się warzywami i owocami w swoim kolorze.
Wszyscy uczniowie aktywnie włączyli się w to przedsięwzięcie, którego koordynatorem była p. Halina Krasuska, a nad realizacją zadań czuwali wychowawcy: Krystyna Redzik, Kazimiera Powalska, Halina Krasuska, Agnieszka Lewandowska oraz Barbara Król.
Podsumowaniem akcji był apel, który odbył się 15 marca, gdzie dzieci przedszkolne i uczniowie klas I – III za pomocą wierszy i piosenek starali się przekonać wszystkich, że dla zdrowia najważniejsze jest spożywanie warzyw i owoców oraz ruch. Na to spotkanie zaproszeni zostali uczniowie z klas IV – VI wraz z nauczycielami. Wszyscy uczniowie szkoły, nauczyciele i pracownicy zostali poczęstowani deserkami w kolorach tęczy, wykonanych z galaretek i owoców przez uczniów kl. 0 – III pod nadzorem wychowawców. Następnym punktem podsumowującym akcję będzie udział dzieci w konkursie plastycznym ph. Zdrowo się odżywiam, który przeprowadzony będzie do 22 marca.
Wierzymy, że wiedza i umiejętności uczniów zdobyte podczas realizacji tego przedsięwzięcia przyniosą oczekiwane efekty, gdyż wszyscy dobrze wiedzą, iż zdrowie jest najważniejsze i znają korzyści płynące ze spożywania owoców i warzyw.
Halina Krasuska
W piątek 1 marca 2019 roku grupa uczniów z naszej szkoły wraz z uczniami z Tuchowicza i Stanina była na wycieczce w Warszawie w celu obejrzenia na „żywo” meczu Legia Warszawa- Miedź Legnica w ramach projektu „Kibicuj z klasą”.
Celem wycieczki było:
Prawie 15 tysięcy kibiców dopingowało w piątkowy wieczór Legię Warszawa w meczu z Miedzią Legnica w ramach 24. kolejki Lotto Ekstraklasy. Fani na "Żylecie" przez całą pierwszą połowę machali flagami na kiju, natomiast w drugiej zaprezentowali ogromną sektorówkę "Legia". Ogólne wrażenia uczniów były pozytywne. Uczniowie przekonali się naocznie, że kibicowanie na meczu piłki nożnej może być przyjemne i wbrew obiegowym opiniom bezpieczne.
Andrzej Osiak
W dniu 1 marca 2019 roku drużyna dziewcząt w składzie :
Reprezentowała naszą szkołę na powiatowym turnieju halowym piłki nożnej: „Piłkarska kadra czeka”. Dziewczęta zdobyły na tym turnieju III miejsce w powiecie.
Składam serdeczne gratulacje i życzę dalszych sukcesów sportowych.
Dziękuję rodzicom za pomoc w organizacji zawodów.
Andrzej Osiak
W związku z obowiązkiem publikacji sprawozdań finansowych za rok 2018, sprawozdania będą zamieszczone na BIP ZEAS Stanin.
Link poniżej:
W dniu 17.01.2019 roku reprezentacja naszej szkoły w składzie :
Aneta Buczyńska, Paulina Smyk oraz Patryk Stosio i Bartłomiej Rosłoń
uczestniczyła w zawodach powiatowych w tenisa stołowych w Wojcieszkowie i tam zajęli drugie miejsce, co dało im awans do rozgrywek rejonowych, które odbyły się w Białej Podlaskiej w dniu 25. O1.2019 r , gdzie drużyna dziewcząt zajęła I miejsce a chłopców II miejsce, i to znowu dało im awans do zawodów już na szczeblu województwa lubelskiego, które odbyły się w dniu 30.01. 2019 r. w Werbkowicach , gdzie dziewczęta zajęły 9 a chłopcy 7 miejsce w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży szkolnej w Drużynowym tenisie stołowym.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na arenach sportowych.
Andrzej Osiak
Dzień Babci i Dziadka to jedne z najpiękniejszych dni w roku. Babcia i Dziadek to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tych dniach obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Uczniowie naszej szkoły także pamiętali o swoich Babciach i Dziadkach, dlatego też 22 stycznia przygotowali dla nich uroczyste spotkanie. Przecież wnuczęta to dla nich największy skarb i radość. W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na spotkanie z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar uroczystości szkolnych.
W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Elżbieta Mroczek, która serdecznie przywitała przybyłych gości ciepłymi słowami. Następnie uczniowie klasy III swoim powitaniem wprowadzili wszystkich w odświętny nastrój. Po przywitaniu zaproszonych gości, uczniowie młodszych klas zaprezentowali swój program artystyczny. Szanowni goście obejrzeli najpierw część artystyczną w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego Oa, Ob oraz uczniów klasy I-III. Na zakończenie uroczystości uczniowie klas starszych przedstawili układy taneczne. Dzieci wyrecytowały wiele pięknych wierszy o miłości do babci i wdzięczności za to, że dziadkowie zawsze mają dla nich czas, zaśpiewali piosenki o Babci i Dziadku.
Zaproszeni goście licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Byli pełni uznania dla nich. Podziwiali ich postawę i umiejętności. Frekwencja była wspaniała. Dziękujemy!
Wielką przyjemność sprawiły babciom i dziadkom upominki wręczone przez wnuków. Następnie dzieci wraz z Babciami oraz Dziadkami zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.
Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzania czasu oraz bliższego poznania się.
Uroczystość przygotowały nauczycielki: Barbara Król, Halina Krasuska, Agnieszka Lewandowska, Małgorzata Miernicka, Krystyna Redzik, Wioletta Pieniak, Iwona Czernic.
Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci Babć i Dziadków.
Barbara Król
Dzieciom autorytet jest tak samo niezbędny jak uczucie, a w wieku młodzieńczym staje się nawet jeszcze ważniejszy. Brak autorytetu powoduje utratę poczucia bezpieczeństwa, wywołuje lęk”.
N. Sillamy
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno- edukacyjnej. Skierowana jest ona do uczniów klas IV-VIII i III gimnazjum, ich rodziców i nauczycieli.
Podejmowane działania mają być pierwszym krokiem do odbudowania i wzmocnienia w naszym społeczeństwie autorytetu rodzica i nauczyciela.
Realizację projektu rozpoczęliśmy od przeprowadzenia wśród uczniów ankiety wstępnej, aby dowiedzieć się kim dla nich jest autoryteti jak go postrzegają. Kolejnym krokiem była realizacja zajęć profilaktyczno-edukacyjnych wśród uczniów, rodziców i nauczycieli a następnie wypełnienie ankiety końcowej.
Zarówno uczniowie, rodzice i nauczyciele mieli okazję jeszcze raz zastanowić się jakie znaczenie w naszym życiu ma autorytet. Dlaczego jest dla nas tak waży a w szczególności dla naszych dzieci.
Młodzi ludzie potrzebują pozytywnych wzorców, by poszukiwać właściwej drogi w swoim życiu, a my dorośli powinniśmy im w tym pomóc poprzez bycie autorytetem. W ten sposób mamy szansę ich ochronić przed zagrożeniami współczesnego świata.
Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie internetowej www.autorytet.org .
Dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w realizacji kampanii.
Koordynatorzy:
Małgorzata Szostek
Barbara Kachniarz
W piątek 18 stycznia wszyscy uczniowie naszej szkoły spotkali się na apelu przygotowanym przez Samorząd Uczniowski, aby wspólnie pochylić się nad ostatnimi wydarzeniami, które tak mocno poruszyły Polaków. Uczniowie czuli potrzebę bycia razem i wyrażenia tego, co czują.
Tak trudno było im uwierzyć, że podczas gdy odbywała się zbiórka na sprzęt ratujący życie- komuś to życie odebrano. Jeden człowiek zginął, inni się skłócili. Uczniowie naszej szkoły chcieli być solidarni z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, a szczególnie ideą niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Wysłuchaliśmy piosenek i wierszy recytowanych przez uczennice z gimnazjum. Słowami wiersza zwróciły uwagę zebranych na to, że nasze codzienne gesty wykonywane w kierunku drugiego człowieka mają ogromną moc. Ważne są również słowa jakich używamy. Nasza młodzież wyznaczyła sobie i nam dorosłym ważną misję, której celem ma być zadziwianie świata wzajemną życzliwością, troską, odwagą w czynieniu dobra. Apelowali o to, by pamiętać o istotnych ludzkich wartościach na co dzień, a nie tylko w obliczu tragedii.
Poprzez to krótkie spotkanie poczuliśmy się wspólnotą.