Święta Bożego Narodzenia to tajemnica serca, której rozum pojąć nie może. Odnaleźć Boga - to uwierzyć. Dlatego Wigilia to opłatek, życzenia, podarunki, to radość spotkania przy wspólnym stole.
Życzymy wszystkim;
nadziei - by nie opuszczała,
radości - by rozweselała,
miłości - by odrodziła,
dobroci - by zawsze była.
22 grudnia 2022r. tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbyło się wspólne spotkanie z udziałem dyrekcji, nauczycieli, pracowników szkoły, wszystkich uczniów oraz zaproszonych gości: pana wójta Krzysztofa Kazany, pana dyrektora ZEAS-u Sebastiana Ignaciuka oraz nauczycieli emerytów.
Dla kogo dziś niebo się otwiera? Dla kogo przychodzi Boży Syn na ziemię? Do odpowiedzi na te refleksyjne pytania i do głębokich duchowych przeżyć skłoniła całą społeczność naszej szkoły i zaproszonych gości przepiękna część artystyczna, w której wystąpili uczniowie klasy VIII, V, III. Atmosferę uroczystości podkreślała piękna dekoracja przygotowana pod kierunkiem p. Małgorzaty Szostek i oprawa muzyczna, którą kierowała p. Anna Oskroba -Suśniak.
Po wysłuchaniu aktorskich występów naszych uczniów został odczytany fragment Pisma św. i wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem.
Pyszne potrwy wigilijne przy pięknie nakrytych stołach serwowały panie kucharki.
Nad przebiegiem i organizacją uroczystości czuwały P. Barbara Fornal i p. Iwona Czernic
Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat.
W dniach 30 listopada, 6 grudnia oraz 19-22 grudnia w naszej szkole miały miejsce wydarzenia związane ze zbiórką środków na kosztowne leczenie Wojtusia Jonczyka. Uczniowie klas VII i VIII oraz rodzice zorganizowali sprzedaż wypieków i słodkości podczas zabawy andrzejkowej. Uczniowie klas V i VI z pomocą rodziców przygotowali kiermasz mikołajkowy. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wykonania stroików świątecznych, które również zostały sprzedane.
Dziękujemy za zaangażowanie, na rzecz potrzebujących pomocy, całej społeczności szkolnej.
Sukces młodych piłkarzy.
Nasi zawodnicy w składzie :
Natalka Bogusz, Wiktor Bogusz, Krystian Kuryła, Bartek Kucharski, Igor Wardak, Wojtek Ostrysz,Bartek Piotrowicz, Seweryn Szcześniak zajęli II miejsce w Mikołajkowym turnieju w piłkę nożną o puchar Wójta Gminy Stanin.
Dnia 7 grudnia 2022 r. klasy V i VI wybrały się pod opieką nauczycieli na wycieczkę. W pierwszej kolejności pojechaliśmy do Parku Trampolin w Siedlcach. Celem wycieczki było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku,zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu oraz integracja zespołów klasowych.
Na terenie parku znajdują się: basen z gąbkami, ścianka wspinaczkowa, trampoliny rozbiegowe i sportowe. Przed wejściem na główną halę dzieci miały rozgrzewkę pod okiem profesjonalnych trenerów. Po rozgrzewce, pod okiem instruktorów, uczniowie wykonywali ciekawe ćwiczenia. Pobyt w parku trampolin okazał się dla uczniów świetną zabawą.
Z pewnością, dla każdego, ta niezwykła lekcja wf -u była ciekawym doświadczeniem.
Następnie udaliśmy się na warsztaty kulinarne. W „ Kulinarnym Poddaszu” powitał nas magiczny świąteczny klimat. Na początku każdy z uczestników otrzymał fartuch kuchenny. Następnie przeszliśmy do pomieszczenia, w którym na stołach znajdowały się pojemniczki z puddingiem o różnych smakach. Naszym zadaniem było rozpoznanie zapachu ukrytego w puddingu. Kolejnym punktem warsztatów było przygotowanie Elfowych Domków z piernika. Każdy uczestnik otrzymał masę piernikową i zrobił chatkę według własnego pomysłu. Najprzyjemniejszą częścią spotkania była degustacja przygotowanego przez uczniów jadalnego prezentu.Na koniec zajęć mogliśmy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia indywidualne i grupowe.
Święta tuż, tuż...czas więc na dekorowanie pierników.
Ostatnio w naszym przedszkolu unosił się zapach korzennych przypraw. Wszystko za sprawą upieczonych przez rodziców pierniczków. Gdy pierniczki zostały przyniesione do przedszkola, dzieci przystapiły do ich dekorowania lukrem i barwnymi posypkami słuchając przy tym kolęd i pastorałek. Dekorowanie ciateczek sprawiło dzieciom mnóstwo radości i wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój. Pierniczki wyszły przepiękne a po udekorowaniu, każde z dzieci miało okazję skosztować swojego dzieła. Pozostałe, pięknie udekorowane pierniki dzieci zaniosły do swoich domów. Kolejna porcja dekorowania za rok...
Dziękujemy rodzicom za przygotowanie i upieczenie pierniczków.
Świąteczna atmosfera zagościła już w naszej bibliotece. Panie bibliotekarki przygotowały świąteczne dekoracje. Dla swoich czytelników mamy również książki o przeróżnej tematyce.
Serdecznie zapraszamy do wypożyczania książek na święta i nie tylko, zgodnie z myślą – Jarosława Iwaszkiewicza :
„Czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów.”
Niemożliwe, to jak bajka !
Tu Mikołaj, tam Mikołajka !
Nasza szkoła bierze czynny udział w różnych akcjach społecznych i zbiórkach charytatywnych. Podjęte działania rozwijają empatię, uczą większej wrażliwości na potrzeby i problemy innych ludzi i zwierząt, a przede wszystkim tego, że wspólnie możemy zdziałać więcej! Nie byłyby one możliwe bez ogromnego zaangażowania ze strony rodziców i dzieci. Z góry więc wszystkim dziękujemy za okazaną pomoc i wsparcie.
,,6 grudnia - jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda juz prezenty
wraca do nieba uśmiechnięty."
5 grudnia nasze przedszkole odwiedził symaptyczny i wyczekiwany gość.
Miał czerwony strój, białą brodę, dźwigał na plecach wielki worek a w nim prezenty.
To był MIKOŁAJ- niezwykle wesoły i rozmowny, chętny do wysłuchania wierszyków
i piosenek. Pomimo braku białego puchu, przybył na czas. Spotkanie z naszym gościem przebiegło w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Święty Mikołaj obdarował dzieci prezentami. Na twarzach dzieci malowała sie radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny
i zapraszamy za rok!
Pomaganie jest fajne.
Nasza szkoła uczestniczyła w 22 Akcji Polacy – Rodakom. W okresie od 26 października do 02 grudnia 2022 roku zbieraliśmy produkty spożywcze
i maskotki – przytulanki. Akcja miała na celu pomoc polskim rodzinom i polskim dzieciom mieszkającym w Ukrainie. Patronat nad akcją objął Senator RP Stanisław Gogacz, a koordynatorem akcji w powiecie łukowskim był Starosta Łukowski Dariusz Szustek. Dnia 02.12. 2022 roku zebrane artykuły zostały przekazane do Biura Senatorskiego w Łukowie.
Dziękuję dzieciom, rodzicom, nauczycielom za pomoc w zbiórce żywności dla naszych rodaków.
Elżbieta Gajownik
Nic tak słodko nie przywodzi na myśl Bożego Narodzenia,
jak wspólne pieczenie i dekoracja pierniczków...
Zbliża się najwspanialszy okres Świąt Bożego Narodzenia, czas świątecznych wypieków, dekorowania i innych przedświątecznych przygotowań. I to właśnie ta przedświąteczna „gorączka” stała się doskonałą okazją do kultywowania tradycji pieczenia i dekorowania pierników w naszej szkole.
W piątek 2 grudnia uczniowie klasy II wzięli udział w zajęciach kulinarnych, gdzie pod opieką wychowawcy i rodziców mieli okazję nauczyć się wypieku pysznych,
świątecznych pierników. Z wielką radością wałkowały przygotowane przez mamy ciasto, wycinały foremkami ulubione kształty, związane z motywami Świąt Bożego Narodzenia. Z wielkim zaangażowaniem dekorowały upieczone pierniczki mając do dyspozycji mnóstwo kolorowych ozdób: spożywcze pisaki, posypki, czekoladę i lukier.
Akcja wspólnego pieczenia pierników przyciągnęła zapachem wielu uczniów. Tego dnia
nasza sala jak i szkoła zamieniła się w prawdziwą fabrykę pierników. Nie obyło się jednak bez zjedzenia choćby jednego ciasteczka, gdyż wspaniałe pierniczki swoim wyglądem i smakiem zachęcały wszystkich. W całej szkole unosił się korzenny zapach przywołujący wśród zebranych – zarówno dzieci, jak i dorosłych – najmilsze wspomnienia świąteczne.
Pieczenie pierniczków sprawiło naszym uczniom wielką radość, a jednocześnie w sposób
miły i praktyczny utrwaliło tradycje Świąt Bożego Narodzenia. „Warsztaty pieczenia świątecznych pierników” wszystkim bardzo się podobały. Dzieci wraz z wychowawcą dziękują rodzicom za opiekę, pomoc i miłą świąteczną atmosferę w klasie.
23 listopada klasa II wzięła udział w „II Gminnym Festiwalu Tańca Ludowego” pod patronatem Wójta Gminy Stanin.
Do udziału w konkursie przystąpiło 12 grup tanecznych w trzech kategoriach: kat. I 5-6 latki 2 grupy; kat. II 5-6 latki 4 grupy; kat. III Klasy I-III 6 grup.
Klasa II z naszej szkoły zajęła IV miejsce dostaliśmy wyróżnienie. Gratuluje serdecznie naszym uczniom i zachęcam do udziału w przyszłym roku.
Agnieszka Lewandowska
Lekcje rozpoczynamy od 8.00
pierwsza przerwa trwa 10 minut
Godziny kursu autobusu szkolnego od 28 XI 2022 r.
poranny przyjazd do szkoły:
KIJ KOLONIA (obok krzyża) - 7. 00
KIJ Wieś - 7.05
GÓZD – 7.10
LIPNIAK - 7.15
PSP ZAGOŹDZIE – 7.20
mogą być lekkie zmiany +/- 5 minut, proszę zachować środki ostrożności w trakcie oczekiwania na autobus
po południu godziny powrotu ze szkoły zostają bez zmian
Uczniowie kl. IV zainspirowani lekturą Jana Brzechwy pt. "Akademia pana Kleksa" wykonali makiety szkoły Ambrożego Kleksa dowolną techniką. Dzieci pracowały w parach lub małych grupach pod okiem rodziców, a na lekcji języka polskiego dokonały ostatnich poprawek. Efekty okazały się wspaniałe. Uczniowie włożyli mnóstwo pracy i zaangażowania. Niezwykła szkoła przybrała postać ogromnych rozmiarów. Z wielką precyzją odtworzone zostały elementy Akademii i jej otoczenie, np. klasa, szpak Mateusz, pan Kleks, globus, sypialnią chłopców czy jadalnia. Wszyscy uczniowie, którzy podjęli się zadania zostali nagrodzeni oceną celującą, a z prac została wykonana wystawa na szkolnym korytarzu, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów.
Andrzejki każdego roku przypadają w nocy z 29 na 30 listopada. To wieczór wróżb i zabawy - chociaż sama tradycja jest związana ze wspomnieniem apostoła Andrzeja.
W naszej szkole zabawa andrzejkowa odbyła się 24 listopada 2022r. i stała się wspaniałą okazją do spędzenia miłego wieczoru w gronie wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.
Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jaka czeka ich przyszłość, jak na imię będzie miała przyszła sympatia, jaki zawód zdobędą w przyszłości, mogli zjeść ciasteczko, w którym znajdowała się wróżba.
Uczniowie klasy VII i klasy VIII zadbali o odpowiedni nastrój dzięki dekoracjom i kostiumom, w które się przebrali oraz zapewnili dobrą muzykę do tańca.
Natomiast rodzice przygotowali bogatą ofertę przysmaków w bufecie; frytki, tosty, popcorn, deserki, ciasteczka i napoje. Cały dochód ze sprzedaży frykasów zostanie przeznaczony na cel charytatywny - pomoc dla Wojtusia Jonczyka.
Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na kolejną zabawę przy muzyce.
Andrzejki zorganizowali uczniowie klasy VII i VIII wraz z wycowawcami przy ogromnym wsparciu rodziców. Dziękujemy wszystkim i zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmików.
Link do filmu
16 listopada to MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. W tym roku nasza szkoła obchodziła go od środy do piątku pod hasłem „Inne jest ciekawe”.
Tolerancja i życzliwość to niezwykle cenne wartości zarówno w relacjach uczniowskich jak i w życiu każdego człowieka. Aby podkreślić ich znaczenie uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w różnych działaniach:
- Uczniowie klas 0-III obejrzeli film, rozmawiali na temat treści zawartych w filmie, oraz uczyli się piosenek dotyczących tolerancji, które zostały nagrane przez wychowawców.
- Uczniowie klas IV-VIII w tych dniach wykonywali plakaty pod hasłem „Tolerancja = równi i różni”. Wykonane plakaty każda klasa umieściła na drzwiach swojej klasy.
W piątek 18 listopada uczniowie klas 0-III przychodzili ubrani w stroje w różnych kolorach:
kl.0- czerwonym, kl.1-żółtym; kl..2- niebieskim; kl. 3- zielonym. Uczniowie klas IV-VIII na godzinie wychowawczej rozmawiali na temat tolerancji, omawiając swoje plakaty. Odrysowali na kolorowej kartce swoją dłoń, napisali słowo związane z tolerancją, wycięli i przyczepili swoje dłonie na przygotowanym „Drzewku tolerancji”.
Głównym celem tych działań było uzmysłowienie uczniom, że wzajemna życzliwość
i tolerancja to początek oraz podstawa w budowaniu zaufania, a także pozytywnych relacjach międzyludzkich.
Efekt pracy uczniów można podziwiać na zdjęciach w galerii. Natomiast na tablicy informacyjnej zostały przyczepione informacje o tolerancji, które przypominają, jak ważna jest akceptacja i zrozumienie drugiego człowieka.
Organizatorzy:
Małgorzata Miernicka
Agnieszka Lewandowska
W ramach realizacji treści z zakresu doradztwa zawodowego, uczniów klas I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedził p. Paweł Mateńko- lekarz weterynarii z Fiukówki.
Głównym celem spotkania było poznanie specyfiki zawodu weterynarza, jak również zdobycie wiedzy na temat właściwego opiekowania się zwierzętami i dbania o ich zdrowie. Zaproszony gość opowiadał o ciekawych i nietypowych sytuacjach napotkanych w jego codziennej pracy, a także o losach zwierząt, które zostały porzucone lub skrzywdzone przez ludzi. Do niektórych z nich los się uśmiechnął, ponieważ zostały adoptowane przez pana doktora i jego rodzinę.
Pan weterynarz pokazał wiele ilustracji przedstawiających różne gatunki leczonych zwierząt oraz zdjęcia psów, na podstawie których dzieci rozpoznawały jakie to są rasy.
Wyjaśnił jak należy się zachować podczas kontaktu z agresywnym zwierzęciem. W sposób praktyczny zademonstrował bezpieczną pozycję, jaką należy przyjąć w sytuacji ataku.
To niecodzienne spotkanie dostarczyło dzieciom wiele wrażeń i emocji, a przede wszystkim pobudziło w nich wrażliwość i potrzebę niesienia pomocy cierpiącym i głodnym zwierzakom.
Wychowawcy klas I-III i oddziałów przedszkolnych
Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości były okazją do wręczenia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Łukowa regionaliście Ryszardowi Grafikowi, honorowemu prezesowi Koła Łuków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Odznaka została mu przyznana przez Radę Miasta na wniosek łukowskich harcerzy oraz społeczności I LO im. T. Kościuszki w Łukowie. Pan Ryszard Grafik otrzymał też listy gratulacyjne od władz powiatu łukowskiego oraz od społeczności szkoły z Zagoździa, która nosi imię Stanisława Grafika, ojca pana Ryszarda.
Moja Ojczyzna jest jak piosenka.
Ta najpiękniejsza na płycie.
Na wielkim torcie słodka wisienka,
Ojczyzna to moje życie.
Dnia 9 listopada odbył się apel z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W części artystycznej, przygotowanej przez uczniów klas: I, II, III, IV i VII, zobrazowano sytuację polityczną, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Recytowane wiersze i pieśni patriotyczne miały wprowadzić zgromadzonych w atmosferę refleksji nad historią i współczesnością naszego narodu.
Strojem galowym i godną postawą cała społeczność szkolna uczciła Narodowe Święto Niepodległości.
Odbyło się wspólne śpiewanie hymnu państwowego w ramach kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. #SzkołaDoHymnu.
9 listopada 2022 r. uczniowie Samuel Dul i Maja Sadło reprezentowali szkołę w gminnym turnieju szachowym w Publicznej Szkole Podstawowej w Zastawiu .
Zdobyli II miejsce.