Konkurs plastyczny: jak fundusze unijne zmieniły Twoją okolicę.
Kapituła konkursowa, na czele z Marszałkiem Województwa Lubelskiego Jarosławem Stawiarskim, spośród ponad 600 nadesłanych prac, wybrała laureatów konkursu, który skierowany był do uczniów klas I-VIII szkół podstawowych z województwa lubelskiego, a jego celem był rozwój umiejętności plastycznych wśród dzieci oraz popularyzowanie wiedzy o funduszach unijnych.
W naszej szkole zostały docenione prace trzech uczniów klasy VI.
Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie, niezależnie od miejsca i czasu, światopoglądu i religii. Na kilka dni przed świętem ludzie porządkują groby swoich bliskich, zdobią je kwiatami. Zgodnie z polską tradycją, to właśnie 1 listopada – Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym dniu zapalamy znicze pamięci na ich grobach – dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień. Święto Zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach i miejscach pamięci o bohaterach.
Taka idea przyświecała akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej - Szkoła Pamięta, do której przyłączyła się po raz kolejny również społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. St. Grafika w Zagoździu. Celem akcji jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia, uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
W czwartek 27 października klasa VI wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Miernicką i rodzicami p. Beatką Szcześniak i p. Agnieszką Świętochowską, udali się na parafialny cmentarz w Tuchowiczu, aby uporządkować Grób Nieznanego Żołnierza. W ciszy i spokoju, jakim emanuje to miejsce, uczniowie złożyli wiązankę i zapalali znicze. Zapalili też światełko pamięci na bezimiennych i opuszczonych grobach, aby wspomnieć wszystkich zmarłych z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych. Dzieci poznawały tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych. Dbały również o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.
W piątek 28 października na lekcji wychowawczej uczniowie klasy VI pamiętali również o patronie naszej szkoły Stanisławie Grafiku, kierowniku szkoły w latach 1937-1943, który za działalność przeciwko okupantowi został stracony na zamku w Lublinie w 1943 roku, sprzątając i zapalając znicze przy pomniku poświęconym pamięci nauczycieli, którzy zginęli podczas II wojny światowej.
Niewątpliwie, takie wyjście na miejsce pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego.
Małgorzata Miernicka
25 października 2022r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Staninie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski
pt. „W kręgu poezji romantycznej”. Naszą szkołę reprezentowali:
Prezentacje recytatorów oceniało Jury w składzie:
• Sławomir Żyłka- instruktor ds. recytacji -przewodniczący;
• Zofia Mateńko- przewodnicząca sekcji emerytów i rencistów w Staninie przy ZNP w Łukowie;
• Sebastian Ignaciuk- dyrektor Zespołu Administracyjnego Szkół w Staninie.
Jurorzy, oceniając występy uczestników, kierowali się następującymi kryteriami: dobór repertuaru (wartości artystyczne utworów oraz ich dobór do możliwości wykonawczych uczestnika), interpretacja utworów, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.
Nasi uczniowie zaprezentowali się wspaniale i zdobyli honorowe miejsca na podium.
I miejsce: Jakub Wołoszka
II miejsce: Alicja Szcześniak, Bartosz Kopeć
III miejsce: Aleksander Redzik
Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom oraz rodzicom!
Dziękujemy pani dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej - Anecie Rosa za ciepłe przyjęcie, miłą atmosferę i słodki poczęstunek.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmików.
„Pasowania nadszedł czas,
uczniem będzie każdy z nas”.
21 października 2022 roku w naszej szkole miało miejsce uroczyste wydarzenie, podczas którego do grona społeczności uczniowskiej dołączyło siedmioro dzieci z klasy pierwszej. Oficjalnie zostali przyjęci do grona uczniów po złożeniu ślubowania i pasowaniu przez dyrektor szkoły panią Joannę Osiak. Niecodzienne wydarzenie uświetnił program artystyczny w wykonaniu pierwszaków i starszych kolegów z klasy trzeciej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Uczniowie otrzymali również upominki od rodziców i uczniów klasy trzeciej. Rodzice nie zapomnieli o słodkim poczęstunku, na który zaprosili również starszych kolegów z klasy trzeciej wraz z wychowawczynią. Ten wyjątkowy dzień pozostanie w pamięci nas wszystkich.
W Publicznej Szkole Podstawowej w Zagoździu od kilku lat obchodzimy EU Code Week. W tym roku szkolnym, święto kodowania przypadało w dniach 8-23 października 2022r., a w naszej szkole zajęcia z kodowania odbywały się w między 17, a 21 październikiem.
W tym roku zajęcia odbyły się pod hasłem "Build games & play games". Uczniowie na lekcjach informatyki oraz zajęciach pozalekcyjnych wykorzystywali aplikację Kodu Game Lab do tworzenia dwu- i trójwymiarowych gier. Aplikacja ta jest prosta w obsłudze, a jedncześnie daje dużo przestrzeni na kreatywność, co umożliwia uczniom realizowanie własnych koncepcji.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, był to ciekawy i interesujący sposób promowania i popularyzowania programowania oraz umiejętności cyfrowych. Dzięki zajęciom uczniowie już od najmłodszych lat uświadamiją sobie korzyści, jakie płyną z nauki kodowania.
Dnia 9 października 2022 roku uczniowie klasy V naszej szkoły wybrali się wraz z opiekunem do CKiSz w Siedlcach na spektakl pod tytułem ,,Ziemia niczyja”. Aktorzy w niezwykle ciekawy sposób przedstawili jak będzie wyglądała nasza planeta w 2222 r. tonąca w toni ton śmieci. Ludzie aby móc dalej żyć, przenieśli się na inne planety. W sztuce zostały zawarte kwestie dotyczące ekologii.
We wtorek 11 października zostały przeprowadzone zajęcia z tabliczką mnożenia dla uczniów szkoły podstawowej od klasy IV . Nauczyciele sprawdzali „tabliczkową wiedzę” także wśród młodszych uczniów na zajęciach świetlicowych. Celem akcji jest promowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Uczniowie uzupełniali tabliczkowe sudoku, matematyczne łamigłówki oraz tabliczkowe kolorowanki. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. To matematyczne święto, weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie.
Edukacja matematyczna jest efektywniejsza, gdy jest połączona z zabawą. Chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki. Musimy pamiętać, że przedmiot ten towarzyszy nam przez całe życie. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia.
21 października 2022 roku odbyło sie w naszej szkole spotkanie z pracownikami placówki terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Łukowie : z p. Agnieszką Posiadała oraz p. Eweliną Malon- Skwarek
Panie inspektor bardzo ciekawie poprowadziły prelekcję na temat :
Na koniec odbył się konkurs z nagrodami, gdzie uczniowie mogli wykazać się wiedzą zdobyta podczas spotkania.
Zwycięzcy konkursu to:
-Maciej Olęder kl. II
-Wiktoria Szczesniak kl. IV
-Amelka Piskorek kl. V
W poniedziałek 17 października odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. O godzinie 11.40 na sali gimnastycznej licznie zebrały się przedszkolaki oraz uczniowie z klas I – VIII naszej szkoły.
Po przywitaniu wszystkich przez Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, Adam Czajka przedstawił historię powstania Dnia Edukacji Narodowej. Następnie swoje talenty wokalne zaprezentowali wszyscy uczniowie naszej szkoły. Występ szkolnego chóru przygotowała pani Ania Oskroba-Suśniak.
Występ chóru ogromnie się spodobał zarówno uczniom, jak i nauczycielom!
Po występach chóru, życzenia wszystkim pracownikom szkoły, w imieniu braci uczniowskiej złożyła Przewodnicząca SU Nikola Smolinska, następnie uczniowie wręczyli nauczycielom i pracownikom szkoły własnoręcznie wykonane kwiaty z bibuły i papieru.
Występ zakończyły życzenia i podziękowania dla uczniów i nauczycieli wygłoszone przez Panią Dyrektor.
Tradycyjnie, każdego roku w naszej szkole obchodzimy Światowy Dzień Serca, który przypada w ostatnią niedzielę września.
Głównym celem działań jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia.
To ważna i potrzebna kampania prozdrowotna, ponieważ choroby układu sercowo-naczyniowego są nadal najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Mogą one rozwijać się przez długie lata, nie dając żadnych objawów, dlatego tak istotne są regularne badania i profilaktyka. To dzięki nim można zapobiec chorobom oraz wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości wskazujące na chorobę serca, co daje większą szansę na jej wyleczenie.
W tym roku, dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I- VIII, pod opieką wychowawców przygotowali na drzwi swojej klasy serca z przesłaniem zdrowotnym w formie wiersza.
7 października z okazji Dnia Chłopaka, uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców, uczestniczyli w integracyjnym wyjeździe do sali zabaw „Arkabos" w Łukowie. Podczas dwugodzinnego pobytu, uczniowie korzystali z wielu atrakcji. Nawiększym powodzeniem cieszyła się trampolina, basen z kulkami oraz mini pojazdy. Wizyta w sali zabaw pozwoliła nie tylko doskonalić sprawność fizyczną, ale także stanowiła doskonałą okazję do rozładowania dziecięcej energii i co najważniejsze – radosnej zabawy.Wizyta w sali Pod koniec pobytu, uczniowie z apetytem zjedli pyszny poczęstunek i szczęśliwi wrócili autokarem do szkoły.
Za oknem piękna, słoneczna jesień. Warto więc jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu, aby „ładować nasze akumulatory” przed zbliżającymi się już chłodniejszymi miesiącami. Pretekstem do takiego wspólnego spotkania integracyjnego uczniów klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej im. St. Grafika w Zagoździu był Dzień Chłopaka. W czwartkowe przedpołudnie, 06 października 2022r. dzięki zaangażowaniu rodziców zorganizowano klasowe ognisko połączone z jazdą konną i wspólną biesiadą. Tego dnia podwórko p. Edyty Krasuskiej w Józefowie służyło dzieciom do różnych zabaw na świeżym powietrzu, karmienie koni marchewkami , jabłkami i gruszkami, ciąganie bryczki oraz jeżdżenie konno. Wygranymi byli wszyscy uczestnicy zabawy. Dobre humory udzieliły się wszystkim uczniom i rodzicom. Przy ognisku wypiekano pyszne kiełbaski oraz chlebek. Dla każdego było coś miłego. A dla naszych klasowych Panów nie zabrakło okrzyków i wiwatów na ich cześć. Zostali również obdarowani upominkami – słodyczami.
W wyśmienitych humorach wróciliśmy do szkoły. Już mamy pomysł na kolejną taką rozrywkę - zaczekamy tylko na zimę i śnieżne ferie!
Wszystkim rodzicom uczniów klasy VI bardzo dziękuję za zaangażowanie, pomoc w organizacji i wspólną miłą zabawę przy ognisku.
Małgorzata Miernicka
W ramach realizacji szkolnego projektu ph. Nigdy więcej wojny 5 października uczniowie klasy siódmej i ósmej oraz uczniowie ze szkoły podstawowej we Wnętrznem pojechali na wycieczkę do Lublina.
Celem tej podróży było zapoznanie młodych ludzi z historią byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku.
Podczas zwiedzania obozu mieliśmy okazję zobaczyć warunki w jakich byli przetrzymywani ludzie
i dowiedzieć się, z odczytywanych wspomnień, informacji o życiu, które tam prowadzili. Należy wiedzieć, że nieodłączną częścią codzienności więźniów były choroby, strach i kary polegające na nieustannym biciu. Każdego dnia setki ludzi mordowano w komorach gazowych. Spośród prawdopodobnie 150 tysięcy więźniów, którzy przeszli przez Majdanek, życie straciło blisko 80 tysięcy osób. Wśród nich byli mężczyźni, kobiety i dzieci różnych narodowości. W budynkach na terenie obozu oglądaliśmy wystawy dotyczące więźniów. Te relacje i wspomnienia, które się zachowały, ukazywały przerwane życiorysy i dramaty. Grozę wiszącą w powietrzu dało się odczuć szczególnie w krematorium, w którym zacierano ślady zbrodni. Innym miejscem, przyprawiającym o gęsią skórkę, była kopuła, pod którą rozsypano ludzkie popioły.
Po mocnych i przykrych doświadczeniach emocjonalnych udaliśmy się do Strefy Wysokich Lotów, czyli do parku trampolin. Ta atrakcja bardzo podobała się wszystkim uczniom i wpłynęła na poprawę nastrojów. Podczas pobytu w parku były organizowane konkursy, które sprawdzały równowagę, refleks i celność rzutów.
Wycieczkę zakończyliśmy spacerem po Starym Mieście, które posiada piękną architekturę. Wśród budynków było wiele zabytków, a widoki uświetniały oryginalne rzeźby. Ponieważ wszystkie atrakcje wyczerpały nasze siły fizyczne, odwiedziliśmy miejsce, które było bardzo oczekiwane, mianowicie McDonalda. Po uzupełnieniu spalonych kalorii wróciliśmy do autokaru i bezpiecznie dotarliśmy do naszych domów.
relację zapisała Alicja Szczęśniak z kl. VII
Nigdy więcej wojny – to hasło tegorocznego Dnia Patrona w naszej szkole.
Od 22 lat uroczyście obchodzimy Dzień Patrona - Stanisława Grafika i zawsze spotkanie zaczynamy od wyjścia pod pomnik, na którym widnieją nazwiska bohaterów z naszej okolicy, którzy oddali życie za ojczyznę. Tak też stało się w bieżącym roku, 30 września.
Po oddaniu czci bohaterom, udaliśmy się do kościoła parafialnego pod wezwaniem Chrystusa Króla w Jedlance, gdzie odbyła się Masza Święta w intencji Patrona oraz całej społeczności szkolnej. Zwieńczeniem uroczystości była część artystyczna.
Bardzo serdecznie dziękujemy księdzu proboszczowi za odprawienie Mszy Św. , wszystkim gościom, którzy przyjęli nasze zaproszenie i swoją obecnością uświetnili uroczystość. Szczególnie ciepłe słowo – dziękujemy kierujemy do syna Patrona pana Ryszarda Grafika.
Grażyna Świeczak, Anna Oskroba-Suśniak
Zapraszamy do obejrzenia filmów z tego wydarzenia
W dniu 12.09.2022 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie szkoły z klas IV-VIII. Wzięło w nim udział 57 uczniów, wybierających swoich przedstawicieli spośród 2 kandydatów. 5 uczniów było nieobecnych. Wszystkie oddane głosy były ważne.
W wyniku głosowania wybrano przedstawicieli Rady Uczniowskiej na rok szkolny 2022/23:
Przewodnicząca: Smolińska Nikola klasa 8
Wiceprzewodnicząca: Matuszewska Oliwia klasa 8
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!!
Opiekun SU
Tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbywa się w Roku Romantyzmu Polskiego, ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z okazji obchodzonej w 2022 roku dwusetnej rocznicy pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.
9 września 2022 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły po raz kolejny włączyli się w ogólnopolską akcję, której patronuje polska para prezydencka.
Uczniowie klasy V zaprezentowali utwór "Powrót taty", przeczytali go z podziałem na role i zainscenizowali historię kupca i jego dzieci zaatakowanych przez zbójców. Uczniowie klasy VII przeczytali również z podziałem na role, balladę "Świtezianka". Słuchaczy w nastrój grozy i tajemniczości wprowadziła odpowiednia muzyka.
Takie spotkania zachęcają dzieci i młodzież do odwiedzenia biblioteki, do zwrócenia uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości narodowej.
Dziękujemy wszystkim wykonawcom i słuchaczom za udział w akcji
Iwona Czernic, Anna Oskroba -Suśniak, Grażyna Świeczak
Wojewódzki konkurs plastyczny „Misja: czyste powietrze. Projekt: Smogożerca”
Miło nam poinformować, że uczennica klasy III, Adrianna Wardak otrzymała wyróżnienie w wojewódzkim konkursie plastycznym „Misja: czyste powietrze. Projekt: Smogożerca”, którego celem było kształtowanie odpowiednich postaw, zachowań i działań proekologicznych związanych z ochroną powietrza wśród najmłodszej części społeczeństwa.
Organizatorem konkursu był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie.
Konkurs ukierunkowany był na poszerzanie wiedzy na tematy związane z ochroną środowiska, a także na pobudzanie u dzieci kreatywności i zainteresowania otaczającą ich przyrodą oraz osobistej odpowiedzialności każdego człowieka za stan środowiska.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Rozkład autobusu :
od 6.09.2022
KIJ KOLONIA (obok krzyża), KIJ Wieś - planowany przyjazd 7.35 / 7.40
Autobus zawraca z Kij Kolonia w kierunku Kij Wieś
GÓZD –7.40/7.45
dzieci dojeżdżające powinny stać koło budynku straży- świetlicy wiejskiej , nie obok sklepu p. Marzela, ponieważ autobus następnie jedzie w kierunku kapliczki św. Jana do Lipniaka .
LIPNIAK -7.50 /7.55
planowany przystanek w szkole 8.02
dzwonek na pierwszą lekcje będzie o 8.05
pierwsza przerwa międzylekcyjna trwa dlatego 5 minut
Jeśli chcielibyście współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących naszej szkoły, zgłaszać wnioski i opinie w imieniu społeczności szkolnej, organizować różne aktywności, konsultować inicjatywy czy mieć realny wpływ na to co się dzieje w naszej szkole, kandydujcie do SU!
12 września zaplanowane są wybory do szkolnego Samorządu Uczniowskiego. Jeżeli jesteś zainteresowany(a) kandydowaniem, zgłoś chęć udziału w wyborach do opiekuna SU p. Janusza Fijał. Stwórz plakat wyborczy ze swoimi postulatami i przynieś go najpóźniej do 9 września do szkoły. Plakat należy umieścić na drzwiach wejściowych do swojej klasy. Galeria plakatów będzie wywieszona do 12 września i umożliwi innym uczniom poznanie planów kandydata. W piątek 9 września na lekcji wychowawczej odbędzie się prezentacja kandydatów i ich programów. Wybory zostaną przeprowadzone w dniu 12 września. Kandydat mogą być uczniowie naszej szkoły którzy uczeszczają do klas IV-VIII
Drodzy Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele i Pracownicy.
rozpoczyna się nowy rok szkolny 2022/2023, kolejny rok pełen nadziei i planów – wyznaczający optymistyczną perspektywę ich realizacji.
Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego życzę :
Uczniom sukcesów i wielu powodów do radości, a także wesołych chwil w gronie bliskich.
Nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły satysfakcji, która płynie z pracy z młodzieżą.
Rodzicom zaś, życzę cierpliwości w mądrym i konsekwentnym wychowaniu młodego pokolenia.