9 grudnia 2011r. w szkole w Zagoździu odbyło się niecodzienne „Spotkanie z poezją Miłosza”. Celem spotkania było przybliżenie gimnazjalistom sylwetki noblisty, pobudzenie do refleksji nad problemami poruszanymi w jego poezji oraz rozwijanie aktywności artystycznej i zdolności twórczych uczniów. Gimnazjaliści przygotowali nastrojową część artystyczną. Po części oficjalnej odbył się turniej drużyn. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z Zespołu Oświatowego w Szyszkach wraz z opiekunką – panią Justyną Wiśniewską. Zadaniem każdej z drużyn było m. in. przygotowanie prezentacji multimedialnej p. h. „Zachęć mnie do czytania wierszy Miłosza.” Największe zainteresowanie wśród gimnazjalistów wzbudziła prezentacja przygotowana przez uczniów z Szyszek.
Drużyny musiały wykazać się również znajomością biografii poety.
Następnie uczniowie musieli dokonać interpretacji głosowej wiersza wcielając się w rolę małego dziecka, przekupki z targu, księdza i osoby nieśmiałej. Konkurencja ta również wzbudziła zainteresowanie publiczności i pozwoliła zaktywizować naszych widzów. Zadaniem publiczności było bowiem odgadnięcie, w kogo wciela się recytator. Uczniowie uzdolnieni plastycznie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami wykonując ilustrację do podanych wierszy.
Spotkanie zakończyły recytacje wybranych przez młodzież utworów. Zwycięzcami turnieju zostały dwie drużyny- reprezentanci klas drugich gimnazjum z Zagoździa. Miejsce drugie zajęła drużyna z Szyszek, a na miejscu trzecim znaleźli się przedstawiciele klas pierwszych gimnazjum z Zagoździa.
Uroczystość była okazją poobcowania z poezją naszego wybitnego poety. Na zatrzymanie się na chwilę w tym pędzącym na oślep świecie i zastanowienie się nad tym, co tak naprawdę jest ważne w życiu. Była lekcją patriotyzmu dla gimnazjalistów, bo Miłosz niewątpliwie patriotą był. Nigdy bowiem nawet podczas pobytu za granicą nie przestał tworzyć w ojczystym języku. Dlatego temu niecodziennemu spotkaniu przyświecało hasło: „Moja wierna mowo, służyłem tobie”.
A. Kobojek
1 grudnia 2011 Zespół Szkół w Zagoździu odwiedziła delegacja pracowników oświaty z Turcji. Gości powitały: dyrektor Jadwiga Grudzień i wicedyrektor Elżbieta Zdunek. Nauczyciel języka angielskiego Iwona Krasuska zapowiadała występy dzieci. Tancerze z zespołu „Tańczące Nutki” zatańczyli w pięknych strojach.
Dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały swoje umiejętności językowe wykonując ulubione piosenki w języku angielskim. Przedszkolaki pokazały gościom zabawy ruchowe. Po zakończeniu części artystycznej uczniowie wręczyli gościom foldery o szkole w języku angielskim oraz własnoręcznie wykonane upominki zaprojektowane przez A. Sawczuk. Goście z Turcji podziwiali szkołę. Byli w bibliotece u pani Grażyny Świeczak. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pomoce naukowe znajdujące się w salach lekcyjnych. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć jak polscy nauczyciele wykorzystują tablicę interaktywną na zajęciach pozalekcyjnych u Kazimiery Powalskiej W sali gimnastycznej grali z młodzieżą gimnazjalną w piłkę siatkową. Podczas obiadu Iwona Krasuska odpowiadała w języku angielskim na wiele pytań dotyczących edukacji, współpracy z rodzicami i funkcjonowania szkoły. Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze, a goście z Turcji podziwiali polską gościnność.
W dniu 26 listopada od godziny 15.30 do 21.00 na terenie szkoły odbył się projekt edukacyjny „Tropiciel Nauki”, brało w nim udział 107 uczniów ze szkoły podstawowej klasy I-VI i gimnazjum klasy I a i I b.
Projekt miał na celu:
Program zajęć:
Warsztaty studentów - wolontariuszy programu
„PROJEKTOR – wolontariat studencki”
(każdy z warsztatów trwał 30min)
1) Zmiany, zamiany, interakcje, reakcje, odczynniki - w świcie chemii.
2) Czy rewolwer to część mikroskopu? – z biologią na Ty.
3) Co może robot? – tajemnice mechatroniki.
4) Jak odczytać linie papilarne? – zagadki kryminalne.
Korzyści dla uczniów uczestniczących w warsztatach:
Opiekunowie szkolni projektu
Joanna Osiak
Małgorzata Miernicka
Sponsorzy Warsztatów:
Pokazy w planetarium
W dniu 17 listopada do naszej szkoły przyjechało przenośne planetarium GEMINI
Uczniowie uczestniczący w pokazie dowiedzieli się między innymi:
W przenośnym planetarium o średnicy 6 m zaprezentowane zostały krótkie filmy i ciekawe prezentacje multimedialne związane z astronomią oraz specjalny program do oglądania nieba. Wysokiej klasy projektor umożliwił obserwację najdalszych zakątków Wszechświata.
Wszyscy mogli dotknąć i obejrzeć z bliska fragmenty kosmosu, czyli meteoryty.
Projekcje w planetarium, warsztaty i wykłady były doskonałą okazją do zapoznania uczniów w przystępny sposób z takimi dziedzinami nauki jak geografia, astronomia i fizyka. Prezentacje odbyły się w trzech grupach wiekowych. Taką lekcję zapamięta każdy uczeń.
4 listopada 2011 r w Zespole Szkół w Zagoździu odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych gimnazjum. Najpierw odbyła się część oficjalna, w trakcie której starsi koledzy przywitali pierwszoklasistów w murach gimnazjum i przekazali im kilka ważnych wskazówek. Następnie uczniowie klas pierwszych złożyli w obecności sztandaru uroczyste ślubowanie, a pani Dyrektor pasowała każdego na ucznia Publicznego Gimnazjum w Zagoździu.
Po części oficjalnej odbył się turniej klas p.t. „Kocham Cię, Szkoło”. Drogą losowania wyłoniono dwie drużyny, których kapitanami zostali gospodarze klas. Uczniowie rywalizowali ze sobą m.in. w następujących konkurencjach: „ Poprawna polszczyzna”, „ Licytacje muzyczne”, Kalambury”, „Telewiadomości”, „Plotka”. Walka była zacięta. Od początku przewagę miała klasa I a, lecz po konkurencji sportowej wymagającej od uczestników celności i precyzji szala zwycięstwa przechyliła się na stronę klasy I b i to oni ostatecznie zwyciężyli: Gratulujemy. Na koniec starsi koledzy wręczyli pierwszakom słodkie upominki.
A. Kobojek
Zespół Szkół w Zagoździu odebrał zaszczytną nagrodę
„Kryształową Malwę”
w VIII edycji konkursu kuratoryjnego „Kształtujemy tożsamość krajobrazu„
Lubelski Kurator Oświaty Krzysztof Babisz wręczył podziękowania Kryształowe Malwy za aktywne promowanie edukacji krajobrazowej w trakcie sympozjum, które miało miejsce 20 października 2011 roku w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie .
W trakcie trwania sympozjum miało też miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie dla naszej szkoły, a mianowicie występ zespołu tanecznego „Tańczące nutki” przed zaszczytnymi osobami zgromadzonymi w auli. Tancerze zaprezentowali dwa tańce ludowe: polka lubelska i walczyk oraz odśpiewali piosenkę „Czerwone jagody.” Dzieci do występu zostały przygotowane przez p. Jadwigę Grudzień.
W roku szkolnym 2010/2011 hasłem przewodnim konkursu było „Wykorzystania ogrodu przyszkolnego do innych celów niż tylko realizacja programu nauczania.” W realizacji tegorocznego zadania bardzo pomógł nam sponsor p. Lucjan Kurowski z Końskowoli-właściciel gospodarstwa szkółkarskiego, który podarował szkole krzewy i rośliny ozdobne na kwotę około 5 tys. złotych, które w czerwcu pod czujnym okiem p. Elżbiety Zdunek i p. Joanny Osiak zostały wysadzone na terenie przyszkolnym. W pracach nasadzeniowych brali udział chętni uczniowie i rodzice z naszej szkoły.
Opracowanie: Joanna Osiak koordynator szkolny
konkursu Kształtujemy tożsamość krajobrazu
W dniu 23 września 2011 roku odbył się rajd klasy III b pod opieką wychowawcy klasy Joanny Osiak po terenie Gminy Stanin .
Cel:
Rajd był bardzo udany, dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na temat naszej Gminy, zauroczyły nas piękne krajobrazy, odwiedziliśmy szkoły sąsiadujące z nami, gdzie zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło i serdecznie. Po drodze zatrzymywaliśmy się w okolicznych lasach, gdzie sprawdzaliśmy ich stan czystości.
W Zespole Szkół w Zagoździu tradycją stało się, ze wrzesień jest miesiącem poświęconym patronowi szkoły Stanisławowi Grafikowi i upływa na starannym, angażującym wszystkich uczniów i nauczycieli przygotowaniu się do obchodów „Dnia Patrona”. Koordynatorem wszystkich działań była Grażyna Świeczak.
W tym roku prowadzone były lekcje wychowawcze, mające na celu przybliżenie uczniom sylwetki patrona i pogłębianie w każdym młodym człowieku uczuć patriotycznych. Uczniowie korzystali z opracowań zgromadzonych w bibliotece szkolnej, wśród których największym zainteresowaniem cieszą się wspomnienia Joanny Ostrowskiej zatytułowane „Tak musiało być”. Nauczycielki języka polskiego plastyki: Elżbieta Mroczek, Anna Kobojek i Agnieszka Sawczuk – zorganizowały i przeprowadziły konkursy tematyczne
Kto mieszka w kałuży? Jak zobaczyć DNA? Po czym poznać, że ktoś kłamie, nie używając wykrywacza kłamstw?
Tego wszystkiego i wiele, wiele więcej mogliśmy się dowiedzieć na zajęciach przyrodniczych.
odniczo-Humanistycznego z Siedlec włączeni w program „PROJEKTOR – wolontariat studencki"
Studenci w trakcie realizowanych zajęć pokazywali, że -
NAUKA POTRAFI BYĆ FASCYNUJĄCA
Uczniowie dowiedzieli się, czym jest „pasta dla słonia” i „chemiczna ciuchcia” w jaki sposób powstaje niespalający się papier. Biolodzy oglądają z dziećmi hodowle pantofelków, pająki, grzyby.
Opiekunki przedsięwzięcia:
Małgorzata Miernicka
Joanna Osiak
"Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy" to tytuł największego projektu edukacyjnego realizowanego w naszej szkole.
Celem projektu był rozwój u najmłodszych dzieci różnych typów inteligencji.
Głównym celem zajęć było rozbudzanie zainteresowań poprzez różne formy aktywności twórczej dzieci.
Nauczyciele dokonali diagnozy profilu inteligencji każdego dziecka oraz opracowali autorskie programy zajęć.
Założeniem projektu było wdrożenie elastycznego modelu edukacji wczesnoszkolnej, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego dziecka, poprzez zastosowanie nowych metod pracy. Miał on na celu wieloaspektowe wspieranie rozwoju: umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego i motorycznego. Treści kształcenia były oparte o teorię inteligencji wielorakich amerykańskiego psychologa i neurologa Howarda Gardnera/
1 czerwca w naszej szkole odbył się dzień dziecka. Uczniowie gimnazjum wykonali inscenizację pod tytułem "Dawne wesele lubelskie". Pani Grażyna Świeczak razem z panią Anią Oskrobą-Suśniak włożyły wiele wysiłku w wykonanie tego projektu. Po występie pani derektor pogratulowała nowożeńcom i wręczyła kwiaty.
W niedzielę 5 czerwca „Tańczące Nutki” zaprezentowały swój repertuar taneczno - wokalny na VII Gminnym Festynie z okazji Dnia Dziecka w Kobiałach Starych.
W niedzielę 12 czerwca 2011r. odbył się trzeci w Gminie Łuków „Festyn Sołecki”. Nasi artyści uczestniczyli we wspólnym polonezie na trawie w wykonaniu wszystkich zespołów, które prezentowały się na scenie. Kolorowy korowód prowadził Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”, dalej tańczyli „Wiśniewiacy” i „Tańczace Nutki” oraz „Jagódki” i „Zalesianki”.
Wójt Gminy Łuków wręczył podziękowanie Pani Jadwidze Grudzień za przygotowanie prezentacji dorobku artystycznego „Tańczących Nutek”, które zatańczyły na scenie wiązankę tańców ludowych i bardzo dynamiczne tańce towarzyskie.
Występy naszych artystów podziwiały władze Gminy i Powiatu Łukowskiego.
10 czerwca odbyła się wycieczka do Ośrodka Sportowo- Rekreacyjnego „Izydory” w Stoczku Łukowskim.
Niezwykle atrakcyjnie spędziliśmy czas w plenerze korzystając z takich atrakcji jak: trampolina, pływanie barką, huśtawki itp. Najwięcej emocji dostarczył zjazd tyrolski, z którego mogli korzystać tylko starsi uczestnicy wycieczki.
Na koniec posililiśmy się upieczonymi w ognisku kiełbaskami. Do szkoły wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.
Organizatorem wycieczki były Panie Mariola Zientara i Elżbieta Mroczek.
Polecamy aktywny sposób wypoczynku!
W dniu 24 maja po raz kolejny -już po raz 11 w Zespole Szkół w Zagoździu odbył się Gminny Przegląd Teatrzyków Ekologicznych .
W tym roku tematyką przeglądu był las ponieważ 2011 rok ogłoszono „Świętem lasu”.
Przegląd cieszy się ogromna popularnością , od lat zaprzyjaźnione szkoły np. SP w Zastawiu, we Wnętrznem, Staninie i Tuchowiczu chętnie biorą w nim udział.
Nagrody w postaci zestawów edukacyjnych sponsorował Wójt Gminy Stanin Krzysztof Kazana i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach projektu „Barwy ekologii”, którego pomysłodawcom i realizatorem jest Joanna Osiak nauczyciel ZS Zagoździu i Magdalena Gozdołek pracownik Urzędu Gminy w Staninie.
Gośćmi honorowymi przeglądu byli pracownicy Urzędu Marszałkowskiego z Lublina z Biura Planowania Przestrzennego.
Przegląd to doskonała forma wykazania się młodych talentów i jednocześnie forma edukacji proekologicznej młodego pokolenia.
30 maja uczniowie z klasy II b z Publicznego Gimnazjum w Zagoździu uczestniczyli w Ogólnopolskim Przeglądzie Projektów Młodzieżowych, który miał miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie ze swoim projektem „OZE konieczny powiew w energetyce”.
W dniu 09.05.2011r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Siedlcach z/s w Chodowie odbył się
I Festiwal Kultury Chodów 2011 - Dzień Tańca.
W konkursie wzięło udział 30 formacji tanecznych.
Cele imprezy:
1. Prezentacja propagowanie, popularyzacja upowszechniania kultury wśród dzieci i młodzieży, jak również rozbudzanie zainteresowań dziedzictwem kulturowym wyrażającym się w pielęgnowaniu gwary, zwyczajów, obrzędów, pieśni i tańca.
2. Wymiana doświadczeń, nawiązywanie i rozwój współpracy pomiędzy szkołami.
3. Promocja uzdolnionych uczniów i ich osiągnięć w dziedzinie kultury.
4. Prezentacja dorobku artystycznego w dziedzinie tańca, teatru, muzyki i plastyki.
Powołana komisja po obejrzeniu wszystkich występów postanowiła przyznać III miejsce - Zespółowi "Tańczące Nutki" z Zespołu Szkół w Zagoździu w kategorii taniec ludowy.
Katarzyna Cizio uczennica kl. I Publicznego Gimnazjum w Zagoździu osobiście otrzymała gratulacje i słowa uznania od Marszałka Krzysztofa Hetmana. Jako jedyna uczennica w Gminie Stanin otrzymała stypendium „Marszałka Województwa Lubelskiego dla uczniów szczególnie uzdolnionych”.
Do nauczycieli Zespołu Szkół w Zagoździu Marszałek skierował następujące słowa: „… jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy przyczynić się do wsparcia Państwa działań przyznając stypendia. To wielkie szczęście móc prowadzić młodego człowieka, który podąża za swoimi marzeniami. Gratulujemy umiejętności pracy z uczniem zdolnym, cieszymy się, że uczniowie Ci nie są osamotnieni w odkrywaniu tajemnic otaczającego świata. Niech obrana droga zawodowa przynosi Państwu jak najwięcej satysfakcji oraz uznania i szacunku w społeczeństwie i u wychowanków”.
„Nasi przodkowie żyjący 220 lat temu wiedzieli, rozumieli, czym jest prawdziwa wolność i potrafili znaleźć wyjście dla upadającej ojczyzny”, a uczniowie Zespołu Szkół w Zagoździu te wydarzenia przypomnieli 4.05.2011 uroczystością upamiętniającą rocznicę Konstytucji 3 Maja, na której zwrócili uwagę na postawę patriotyzmu młodego człowieka.
Uroczystość poprowadzili: Emilia Szcześniak i Dominik Czernic. Patriotyczne wiersze wyrecytowali Katarzyna Szostek, Patrycja Szewczak, Ilona Krasuska, Kinga Osiak oraz Marcin Pieniak. Szkolny chór przypomniał pieśni związane z tym radosnym dniem.
Była to prawdziwa lekcja patriotyzmu w wykonaniu gimnazjalnej młodzieży.
Opiekunem przedsięwzięcia była pani Mariola Zientara – nauczyciel historii
Zwycięzcy konkursu przyrodniczego pt. „Żywioły” w szkole podstawowej to:
I miejsce Piotr Grudzień kl. VI
II miejsce Daniel Kopeć kl. VI
III miejsce Milena Goławska kl. VI
Nagrody zostały ufundowane ze środków pochodzących z realizacji projektu „Barwy ekologii” finansowanego przez WFOŚiGW w Lublinie