Dnia 30 marca 2011r. w Zespole Szkół w Zagoździu odbyło się spotkanie, podczas którego uczniowie mieli okazję obejrzeć zbiory z prywatnej kolekcji pana Andrzeja Olichwiruka. Kolekcjoner przywiózł i zaprezentował militaria związane z I oraz II wojną światową, prezentował również eksponaty dotyczące Ludowego Wojska Polskiego, Straży Pożarnej i Milicji Obywatelskiej.
Dzięki uprzejmości naszego gościa lekcja historii przebiegła w nietypowy sposób: uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się, a nawet dotknąć i przymierzyć rekwizyty historyczne.
Najciekawszymi eksponatami dla uczniów okazały się kajdanki, hełm oddziałów służbowych oraz pałka MO. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że było to dla nich ciekawe doświadczenie.
Lekcję godną uwagi zorganizowała pani Mariola Zientara nauczyciel historii.
Piątek 25.02.2011 r. bez wątpienia był szczególnym dniem dla uczniów gimnazjum w Zespole Szkół w Zagoździu.
Tego dnia z inicjatywy Joanny Osiak i Barbary Fornal odbyło się spotkanie dla młodzieży z udziałem trenera Amnesty International oddziału lubelskiego p. Gabrielą Żebrowską. W ramach tego spotkania odbyły się dwugodzinne warsztaty dla drugich klas gimnazjum - projekt edukacji o prawach człowieka „Edukacja dla Godności” (Education for Human Dignity).
Edukacja o prawach człowieka jest skutecznym narzędziem, które obejmuje nie tylko proces uczenia się, ale i konkretne działania, dotyczące zmian codziennych zachowań i przyzwyczajeń na rzecz poszanowania praw człowieka.
Współczesne rozumienie pojęcia „prawa człowieka” ukształtowało się wkrótce po II wojnie światowej, kiedy to racjonalny świat próbował zrozumieć, co spowodowało, że stosunkowo niewielka grupa ludzi próbowała w sposób bezwzględny podporządkować sobie cały świat w imię przypisanych sobie szczególnych uprawnień do decydowania o losie innych. W efekcie tej ogólnoświatowej refleksji ustalono, że prawa człowieka to zbiór praw i wolności przysługujący pojedynczym osobom, których to praw i wolności naruszać nie wolno.
Poszanowanie praw człowieka i godności ludzkiej jest uznawane za podstawę sprawiedliwości i pokoju na świecie, myślę więc , że edukacja w naszej szkole przyniesie wymierne efekty w dorosłym życiu naszych wychowanków.
Opracowały: Joanna Osiak, Barbara Fornal
14 lutego 2011r. z inicjatywy Koła teatralnego Kukiełka odbył się w naszej szkole bal przebierańców dla dzieci z przedszkola, zerówki oraz klas I- III. Organizatorzy zadbali o nastrojowy wystrój sali oraz właściwą muzykę, którą przygotowali: Oliwia Ostrysz i Patryk Gryczon. Sprzęt muzyczny obsługiwała Ewelina Rosińska, Karina Ostrysz prowadziła zabawy z dziećmi, zaś Ewa Urbanek, Agata Kuryła, Anita Tomasik i Dominika Kajda przeprowadziły konkurs na najciekawsze przebranie. Następnie wszyscy uczestnicy balu obejrzeli inscenizację „Miłość w bajkach się rodzi i na życie przechodzi” przygotowaną przez młodszą grupę Koła teatralnego działającego pod opieką nauczycielki Elżbiety Mroczek.
Z okazji Walentynek odbył się Konkurs Literacki Walentynkowy Wiersz o Miłości, którego celem było:
Przedmiotem konkursu było samodzielne napisanie wiersza o miłości.
Wyniki konkursu:
I miejsce:
Katarzyna Połeć kl. III b- wiersz „Dzieje miłości”
II miejsce:
Natalia Sobiech kl. I b- wiersz „Motyle”
III miejsce:
Ewa Urbanek kl. I b- wiersz „Ty”
W piątek 11 lutego spotkaliśmy się w szkole na klasowym biwaku, naszym opiekunem była p. Joanna Osiak-nasza wychowawczyni.
Od 20.00 był sport, zabawy, gry i rozmowy do białego rana.
Były dwa seansy filmowe :Czarny łabędź i August Rush (Cudowne dziecko).
Od 23.00 rozpoczął się rytuał jak każdego wieczoru-kolacja, toaleta, paciorek i spać…. Od 5.00 pobudka, mycie zębów, zbieranie papierków, mycie podłogi et cetera i do domku spać.
Tańczące Nutki z Zagoździa wzięły udział w XI OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK "NASZE WIECZNE KOLĘDOWANIE" - NIEPOKALANÓW 2011
CEL FESTIWALU:
- Prezentacja tradycyjnych kolęd i pastorałek, poszukiwanie nowych aranżacji i pomysłów twórczych;
- Prezentacja nowych, autorskich pastorałek i pieśni bożonarodzeniowych w ciekawych aranżacjach, promowanie ich wysokiego poziomu artystycznego;
- Prezentacja i promocja regionalnych kolęd i pastorałek, kultury i tradycji ludowej różnych regionów Polski, Polonii oraz gości zagranicznych
- Propagowanie wspólnego muzykowania i kreatywności dzieci, młodzieży i dorosłych;
MIEJSCE I CZAS:
- Festiwal odbywał się 21, 22, 23 stycznia 2011r. w Sali Św. Bonawentury w Niepokalanowie.
Tytuł utworu: „Świąteczny rock n roll"
Skład zespołu:
Śpiew: Weronika Szczerba
Muzyka: Mateusz Rosłoń
Taniec: Karolina Szczerba, Zuzanna Osiak, Patrycja Świeczak, Inga Kurek, Patrycja Cizio Klaudia i Natalia Piotrowskie, Piotr Kurek, Patryk Gryczon, Artur Cizio, Piotr Grudzień, Mateusz Redzik, Paweł i Konrad Zdunek
Opiekun: Jadwiga Grudzień
Podziękowanie za współpracę Paniom: Annie Oskroba –Suśniak, Justynie Redzik.
„Tańczące Nutki”
dziękują Panu Wójtowi Krzysztofowi Kazanie
za pomoc w zorganizowaniu wyjazdów, podczas których prezentowany jest dorobek artystyczny zespołu
Tak uroczystego Dnia Babci i Dziadka w Szkole w Zagoździu jeszcze nie było!
Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum przygotowali niezwykły prezent dla swoich dziadków w dniu ich święta. Pod opieką nauczycielek z przedszkola i nauczania początkowego, dzieci przygotowały część artystyczną. Ze swoim programem wystąpili także tancerze ze szkolnego zespołu ,,Tańczące Nutki”, którzy oprócz znanego repertuaru zaprezentowali zupełnie nowy układ- sambę.
W przerwach pomiędzy występami, dziadkowie mogli spróbować potraw przygotowanych przez mamy małych artystów. W przeddzień uroczystości, w szkole były prowadzone warsztaty kulinarne, na których mamy uczniów uczyły się przyrządzania niezwykłych potraw ze zwykłych produktów.
Po części artystycznej uczniowie wręczyli babciom i dziadkom ręcznie wykonane kwiaty. Na uroczystość przybyło prawie 60 gości- babć i dziadków uczniów, a także przedstawiciele władz gminy.
Na zakończenie tradycyjne podziękowania: babcia podziękowała pani Dyrektor Jadwidze Grudzień za piękną uroczystość, wójt Krzysztof Kazana podziękował uczniom za występ, a pani Grudzień podziękowała wójtowi za wspieranie działań szkoły i zespołu.
Po uroczystości babcie zaczęły śpiewać znane piosenki i w świetnych humorach, najedzeni i zadowoleni udali się do domów.
19 stycznia 2011 roku w ferie odbyło się „Spotkania z mitologią”, na które zostali zaproszeni uczniowie naszej szkoły. Podczas spotkania uczniowie zaprezentowali efekty projektu "Małe i duże mitologiczne podróże".
„Spotkanie z mitologią”- przebieg uroczystości
gr I Kalambury
gr II Gry planszowe
gr III prace plastyczne – Bogowie i bohaterowie mitologiczni
Uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, odgadywali, z jakiego mitu pochodzi przeczytany fragment. Na koniec każdy z uczestników spotkania mógł odpowiedzieć, co mu się w tym dniu najbardziej podobało lub co najbardziej utkwiło mu w pamięci.
„Tańczące Nutki” zajęły II miejsce w kategorii zespołów w II powiatowym Konkursie Kolęd i Piosenek Świątecznych „Anielskie Śpiewanie”. Konkurs odbył się 9 stycznia 2011 w Woli Gułowskiej.Tytuł utworu: „Świąteczny rock n roll"
Skład zespołu:
Śpiew: Weronika Szczerba
Muzyka: Mateusz Rosłoń
Taniec: Karolina Szczerba, Zuzanna Osiak, Patrycja Świeczak, Inga Kurek, Klaudia i Natalia Piotrowskie, Piotr Kurek, Patryk Gryczon, Artur Cizio, Piotr Grudzień, Mateusz Redzik, Paweł Zdunek.
Opiekun: Jadwiga Grudzień
Podziękowanie za współpracę Paniom: Annie Oskroba –Suśniak, Joannie Osiak oraz Beacie Zdunek, Wioletcie Kurek, Annie Gryczon.
17 grudnia 2010r. w Gmachu MEN z rąk Pani Minister Katarzyny Hall Pani Dyrektor odebrała nagrodę im. Anny Radziwiłł za działania na rzecz kształtowania społeczeństwa obywatelskiego.
Celem konkursu, realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, było promowanie i popularyzowanie w środowiskach szkolnych postaw służących budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Nagrodą im. Anny Radziwiłł zostali wyróżnieni dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych między innymi za kształtowanie postaw obywatelskich i tworzenie tradycji szkoły w oparciu o wartości patriotyczne, za współpracę szkoły w ramach realizowanych projektów z instytucjami i organizacjami działającymi w środowisku lokalnym, w tym organizacjami pozarządowymi, oraz za aktywny i trwały udział szkoły w lokalnym życiu społecznym.
W naszej szkole 16 grudnia 2010 odbył się Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy SEZAM 2010 organizowany przez Szkolną Akademię Wiedzy w Warszawie. Do konkursu zgłosiło się 12 uczniów. Uczniowie pisali test, w którym była tylko jedna prawidłowa odpowiedź. Dodatkowo test był podzielony na trzy części, zawierające pytania o różnym stopniu trudności. Każdy uczeń, niezależnie od uzyskanego wyniku, otrzymał dyplom uznania potwierdzający jego udział w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PRZEDMIOTOWYM i ocenę celującą cząstkową z historii. Do konkursu uczniów przygotowała Mariola Zientara.
Wyniki konkursu:
Publiczne Gimnazjum
Katarzyna Cizio klasa I a – 36 miejsce na 99 uczestników
Dominik Kajda klasa I a – 47miejsce na 99 uczestników
Dominik Czernic klasa II b – 48 miejsce na 69 uczestników
Marcin Pieniak klasa II b - 61 miejsce na 69 uczestników
Emilka Szczesniak klasa III a - 41 miejsce na 68 uczestników
Katarzyna Szostek klasa III a - 47 miejsce na 68 uczestników
Kinga Osiak klasa III a - 54 miejsce na 68 uczestników
Ilona Krasuska klasa III a - 58 miejsce na 68 uczestników
Sylwia Dziurdziak klasa III a - 58 miejsce na 68 uczestników
Patrycja Szewczak klasa III a - 62 miejsce na 68 uczestników
Szkoła Podstawowa
Piotr Grudzień klasa VI - 42 miejsce na 301 uczestników
Daniel Kopeć klasa VI - 44 miejsce na 301 uczestników
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników
Opracowała Mariola Zientara
W dniu 6 grudnia 2010r w ramach programu promocji zdrowia ,, Trzymaj formę” i "Zachowaj trzeźwy umysł” pod hasłem ,,Używki i nałogi , to wybór złej drogi”, uczniowie z Zespołu Szkół w Zagoździu wyjechali na basen do Góry Kalwarii. Zorganizowany wyjazd miał na celu podwyższyć poziom ogólnej sprawności fizycznej uczniów, utrwalać prawidłowe nawyki higieniczne oraz zachęcać do sportu na rzecz zdrowego trybu życia.
W wyjeździe uczestniczyło 34 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum, pod opieką nauczycieli, p. Agnieszki Lewandowskiej, p. Małgorzaty Szostek i p. Marcina Łukasika. Podczas 2 godzinnego relaksu na basenie uczniowie mogli korzystać z wielu atrakcji. Największym powodzeniem cieszyła się ogromna zjeżdżalnia, z której uczniowie korzystali przez cały czas pobytu. Kolejną atrakcją, nie tylko dla zmęczonych nauką pływania i grą w piłkę wodną był odpoczynek w jacuzzi. Uczniowie, którzy umieją pływać mogli wykazać się swoimi umiejętnościami na dużym basenie, oczywiście w asyście ratownika.
Wszyscy bawili się znakomicie. Uczniowie byli naprawdę niepocieszeni, gdy określony czas dobiegał końca. Potem było wielkie suszenie i ubieranie się.
Wyjazd na basen był dla wszystkich wielkim przeżyciem. Czas spędzony na basenach przysporzył wszystkim uczestnikom wyjazdu oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń.
Organizacja opisanego przedsięwzięcia była możliwa dzięki owocnej współpracy z Gminną Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Staninie.
Pedagog szkolny
Małgorzata Szostek
26 listopada 2010r. w czasie szkolnych andrzejek odbyła się premiera inscenizacji ballady Adama Mickiewicza "Lilije" w wykonaniu członków koła teatralnego "Kukiełka". Całość wyreżyserowała opiekunka koła Elżbieta Mroczek wg napisanego przez siebie scenariusza, zaś scenografię wykonała nauczycielka plastyki, pani Małgorzata Szostek.
Obsada aktorska:
Pani- Karina Ostrysz
Mąż- Daniel Rendzio
Brat starszy- Marek Świętochowski
Brat Młodszy- Marcin Cizio
Ojciec- Radosław Barszcz
Hanka- Ewa Barszcz
Janek- Krystian Wietrak
Pustelnik- Dominika Osińska
Zjawa 1- Katarzyna Cizio
Zjawa 2- Ewa Urbanek
Zjawa 3- Anita Tomasik
Zjawa 4- Magdalena Cizio
Po raz drugi przedstawienie pokazano rodzicom na zebraniu rodzicielskim dnia 13 grudnia 2010r.
W dniu 11 listopada 2010 roku odbyły się Gminne Obchody Święta Niepodległości w Tuchowiczu. O godzinie 945 Poczty Sztandarowe zebrały się przed Ochotniczą Strażą Pożarną. Potem odbył się uroczysty przemarsz do kościoła pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, w której uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę. Po mszy św. uczestnicy przemaszerowali pod pomnik bohaterów oddając hołd. Po krótkiej modlitwie poszczególne delegacje władz, związków kombatanckich i nasza młodzież złożyli kwiaty oddając cześć Bohaterom Naszej Ziemi.
Przygotowała i opracowała: Mariola Zientara
Nasi uczniowie w dniach 01.10.-15.10 2010 wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Obiady stanisławowskie na kartach historii", który jest podróżą w wyobraźni do czasów panowania ostatniego polskiego króla Stanisława Augusta. Do konkursu przygotowała Pani Marioli Zientara
Konkurs organizowany był przez. PZU, a uczniowie otrzymali szanse uczestnictwa w podziękowaniu za wybranie przez szkołę oferty ubezpieczeniowej. Projekt przybliżył realizującym pracę, mecenat Stanisława Augusta, jego słynne obiady, na które zapraszani byli najznakomitsi uczeni, artyści i politycy tamtych czasów.
Uczniowie: Szcześniak Emilia, Gromada Sebastian, Szewczak Patrycja, Szostek Katarzyna, Kajda Natalia, Krasuska Ilona, Osiak Kinga, Dziurdziak Sylwia, Wardak Małgorzata wyruszyli w podróż w wyobraźni do czasów panowania ostatniego polskiego króla Stanisława Augusta i namalowali obraz przedstawiający ucztujących gości - króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Krasickiego, Franciszka Bohomolca, Hugo Kołłątaja, ... techniką - kolaż.
Plakat został sfotografowany i wysłany pocztą e-mailową. Praca nie została nagrodzona ale dla uczniów to była wspaniała zabawa i zdobycie nowych doświadczeń. Plakat pozostał w szkole i będzie długo służył jako pomoc dydaktyczna w prowadzeniu lekcji historii.
Opracowała Mariola Zientara
W ramach programów „Zachowaj trzeźwy umysł” i „Trzymaj formę”w Zespole Szkół w Zagoździu zostały zorganizowane konkursy plastyczne pod tytułem ,, 1- grudnia – Światowy Dzień Walki z AIDS i HIV” i „ Używki i nałogi, to wybór złej drogi.” Celem konkursów było poszerzenie wiedzy wśród młodzieży z zakresu problematyki HIV/AIDS, kształtowanie właściwych postaw w stosunku do ludzi zarażonych i chorych oraz ukazanie sposobów zdrowego spędzania wolnego czasu, Dnia 9 grudnia 2010 r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów, które zostało poprzedzone prelekcją, skierowaną do uczniów klas drugich gimnazjum przeprowadzoną przez pracowników Państwowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Łukowie p. Beatę Baran i p. Renatę Łukasik. Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się wielu istotnych wiadomości o wirusie HIV, możliwościach zakażenia i związanych z tym konsekwencjach.
Na konkurs wpłynęło 18 prac plastycznych. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrody rzeczowe oraz pamiątkowy dyplom.
Szczególne wyróżnienia otrzymały prace:
Ilony Krasuskiej z kl. III a , Kariny Ostrysz z kl. II b, Anity Pieniak z kl. III b, Katarzyny Cizio z kl.I a, Kingi Osiak z kl. IIIa - z gimnazjum, oraz praca Daniela Brauły z kl. IV szkoły podstawowej.
Nagrody rzeczowe, wręczone uczestnikom konkursu zostały zakupione ze środków przekazanych przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Staninie.
Pedagog szkolny
Małgorzata Szostek
Na zdjęciu: p. Beata Baran, p. Justyna Łukasik, Weronika Szczerba kl. Ib, Ewa Urbanek kl. Ib, Kinga Osiak kl. IIIa, Katarzyna Szostek kl IIIa, Katarzyna Cizio kl. Ia, Ilona Krasuska kl. IIIa
Możecie sprawdzić swoje plany lekcji również na urządzeniach mobilnych. Strona EduPage została dostosowana do urządzeń mobilnych i funkcjonuje poprawnie na smartfonach i tabletach.