„Życie to czas, w którym szukamy Boga…
Śmierć to czas, w którym Go znajdujemy.
Wierność to czas ,w którym Go posiadamy”.
Św. Franciszek Salezy
Dnia 31 października 2012 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum przygotowali montaż poetycki na Święto Zmarłych pt. ,,Pamiętamy…”. Scenariusz poruszał problematykę śmierci.
Celem głównym było:
Pamięć zmarłych została uczczona minutą ciszy, a delegacja uczniów złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem żołnierzy AK znajdującym się na placu szkolnym.
Zespół Szkół w Zagoździu bierze udział w programie eTwinning. Program promuje szkolną współpracę międzynarodową za pomocą technologii informacyjno – komunikacyjnych.
W związku z tym pierwszym zadaniem naszej szkoły jest udział w projekcie „Christmas cards”, w którym chętni uczniowie z klas IV – V pod opieką Pani Justyny Kuryła wykonują 14 kartek bożonarodzeniowych, oczywiście w języku angielskim oraz wysyłają je do szkół partnerskich z wybranych krajów Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Turcji, Macedonii, Chorwacji i Szwajcarii.
Cele programu:
- zwiększenie kompetencji językowych
- podniesienie umiejętności wykorzystania nowoczesnych technologii
- pogłębienie znajomości realiów krajów europejskich
- rozwijanie postawy akceptacji i tolerancji dla innych kultur i tradycji
- wypracowanie umiejętności współpracy w grupie
- zdobycie umiejętności planowania, decydowania i odpowiedzialnego wykonywania zadań
W dniu 21 października 2012 roku odbył się wyjazd dzieci i młodzieży do Warszawy na mecz T-Mobile Ekstraklasy.
Widowisko odbyło się w pełni zadaszonej Trybunie Głównej, zapewniającej doskonałą widoczność. Oprócz szansy obejrzenia ligowego szlagieru meczu dwóch utytułowanych drużyn Polonia Warszawa z Ruchem Chorzów było przygotowane dla młodych kibiców szereg atrakcji, tak by wieczór spędzony na kibicowaniu Polonii pozostał niezapomniany.
Atmosfera piłkarskiego święta łączyła najmłodszych sympatyków futbolu z tymi, którzy na trybunach zasiadali nierzadko jeszcze przed wojną. Kibice Czarnych Koszul sami wprowadzili zasadę ograniczenia wulgaryzmów w dopingu, którym wspierają zawodników. Tuż po ostatnim gwizdku z młodymi kibicami spotkali się zawodnicy Polonii, by rozdać autografy oraz pozować do wspólnych zdjęć. Dzięki konkursom oraz drobnym upominkom nikt nie opuścił stadionu z pustymi rękami. O dobrą zabawę zatroszczyła się również maskotka zespołu Jaguarzyca Beata.
Wyjazd ten mia`ł na celu pokazanie atmosfery stadionu pełnego entuzjastów piłki nożnej i zachęcanie do aktywnego spędzania czasu wolnego, którzy oglądając gwiazdy polskiej piłki na żywo, sami odejdą od komputera i spróbują swoich sił w sporcie. Uczestnicy mogli zobaczyć jak powinien zachowywać się prawdziwy kibic-była to lekcja wychowania: jak być prawdziwym kibicem, a nie „kibolem”.
Organizator wyjazdu Andrzej Osiak
– nauczyciel wychowania fizycznego
W dniu 19 października od 1800 do 2300 odbył się biwak klas pierwszych gimnazjum
Cel główny: integracja zespołów klasowych
oraz
Na początek spotkaliśmy się na sali gimnastycznej gdzie wszyscy uczestnicy brali udział w zabawach integracyjnych.
Pierwsza zabawa to - „pozwólcie, że się Wam przedstawię”
Każdy uczestnik mówił swoje imię i krótką informację o sobie w ten sposób
wzajemnie poznaliśmy się, dowiedzieliśmy się, co kto lubi robić w wolnym czasie, co jest jego pasją
W ramach programu „Uczenie się przez całe życie” dnia 3 października 2012 roku Zespół Szkół w Zagoździu odwiedzili specjaliści z dziedziny edukacji z Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji, Turcji i Macedonii. Tematem wizyty był wpływ technologii informatyczno – komputerowych na proces nauczania i uczenia się.
Uczestnicy z zachwytem obserwowali lekcje języka angielskiego prowadzone przez Panią Iwonę Krasuską (w klasie III) i Panią Justynę Kuryła (w klasie V). Goście zwiedzili też budynek naszej szkoły i porozmawiali z naszymi uczniami, oczywiście w języku angielskim.
Po obiedzie uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną w języku angielskim na temat technologii ICT i aplikacji stosowanych w naszej szkole w procesie uczenia się i nauczania.
Na koniec jeden z uczestników wizyty tak ocenił naszą placówkę: „Jestem pod ogromnym wrażeniem poziomu nauczania języka angielskiego w Waszej szkole, mogłem z wieloma osobami swobodnie rozmawiać”. Goście wyjechali od nas nie tylko z ogromnym bagażem wspomnień, ale również z ulotkami informacyjnymi o naszej szkole w języku angielskim przygotowanymi przez uczniów naszej szkoły
Wrzesień w szkole w Zagoździu kojarzy nam się nie tylko z rozpoczęciem roku szkolnego, lecz również z osobą Patrona. Ta tradycja sięga roku 2000, kiedy szkole nadano imię Stanisława Grafika, byłego kierownika, który został stracony w czasie okupacji niemieckiej za działalność konspiracyjną. Podejmowane działania w tym roku przebiegały pod hasłem: Różne są drogi wiodące przez życie. Uczniowie poznawali życiorys,pisali listy do Patrona, brali udział w konkursie literackim Mam pomysł na własne życie oraz w konkursie plastycznym.
Uwieńczeniem naszych działań był uroczyście obchodzony Dzień Patrona 1października 2012r. Uroczystość rozpoczęła się na placu szkolnym, przy pomniku ku czci nauczycieli/m.in. Patrona szkoły/, uczniów i mieszkańców obwodu szkolnego- żołnierzy AK poległych w czasie II wojny światowej. Uczciliśmy ich pamięć poprzez odśpiewanie hymnu szkoły oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
Dalsza część odbywała się w szkole na sali gimnastycznej.Słowo wstępne wygłosiła pani dyrektor Jadwiga Grudzień, która powitała przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczycił nas między innymi syn patrona, pan Ryszard Grafik z żoną.
Następnie rozpoczęła się uroczysta akademia, w czasie której uczniowie przypomnieli drogę życia Stanisława Grafika. W części artystycznej zostały wykorzystane fragmenty książki pt. Rzecz o Rawiczu, seminarium nauczycielskim, uczniach rocznika maturalnego 1929 współautorstwa pana Ryszarda Grafika, który złożył autografy posiadaczom książki.
Na zakończenie celebrowana była Msza w intencji Patrona oraz społeczności szkolnej. Ksiądz Proboszcz w wygłoszonej homilii jeszcze raz podkreślił, że Patron naszej szkoły był człowiekiem wrażliwym, uczciwym, bezinteresownym i prawym. Słuchaliśmy z zadumą o tamtych dniach i ludziach- herosach, bohaterach- wiernych do końca swojemu narodowi i Ojczyźnie. Wielu z nich, jak nasz Patron – Stanisław Grafik– na ołtarzu wolności złożyło swoją młodość i życie. Możemy być dumni z naszego Patrona.
Dzień Patrona był dla nas kolejną wyjątkową lekcją historii przypominającą poprzez poezję i piosenkę żołnierski los.
Uczniowie klas 4 – 6 szkoły podstawowej brali udział w konkursie plastycznym pt.: „RPO zmienia przyszłość, namaluj swój świat” - zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie. Pomysłodawcą akcji był marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman.
Adrian Kopeć z klasy 4 pod opieką pani Agnieszki Sawczuk wygrał dla naszej szkoły wyjątkową nagrodę w postaci zestawu interaktywnego, w którego skład wchodzą tablica Interactive IP Board 85, projektor multimedialny BenQ MX880UST oraz oryginalne oprogramowanie.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 10 września br. w Filharmonii Lubelskiej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: wójt gminy Stanin pan Krzysztof Kazana, dyrektor Zespołu Szkół w Zagoździu pani Jadwiga Grudzień i zwycięzca konkursu Adrian Kopeć. Konkurs miał na celu promocje Regionalnego Programu Operacyjnego i zwiększenie wiedzy o funduszach europejskich wśród najmłodszych mieszkańców regionu. Przez zabawę dzieci mogły lepiej poznać RPO, a szkoły zyskały wysokiej klasy sprzęt edukacyjny. Konkurs polegał na stworzeniu plakatu prezentującego efekty wykorzystania środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego na Lubelszczyźnie. Forma była dowolna. Można było go namalować, naszkicować, zrobić wycinankę lub kompozycję z gotowych zdjęć. Prace oceniło profesjonalne jury: Jarosław Koziara, znany lubelski artysta plastyk, Anna Nawrot-Gryka, prowadzi Galerię Białą w Lublinie i Bernard Homziuk, wykładowca na Wydziale Artystycznym UMCS w pracowni Malarstwa i Rysunku. Do plastycznych zmagań zaproszono 822 szkoły ze 173 gmin województwa lubelskiego. Ostatecznie udział w konkursie potwierdziło 642 placówki. Na przygotowanie plakatu dzieci miały prawie dwa tygodnie. W ciągu 2 lat w cyfrowe zestawy edukacyjne urząd wyposażył jedną szkołę w każdej gminie. Łącznie 213 samorządów. Środki na przeprowadzenie obu edycji konkursu, łącznie z zakupem 213 zestawów edukacyjnych i pozostałych nagród oraz szkoleniami dla nauczycieli z obsługi nowych urządzeń, pochodziły Regionalnego Programu Operacyjnego (puli przeznaczonej na promocję programu) oraz budżetu województwa. Łącznie na ten cel wydano ponad 1,9 mln zł.
W czwartek uczestnicy "Wakacji z angielskim" w celu dostarczenia ciekawych tematów do konwersacji udali się na wycieczkę.
Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łukowie, gdzie spotkaliśmy się z doradcą zawodowym Hanną Zachoszcz celem uzyskania informacji dotyczących wyboru zawodu oraz zawodów przyszłości.
Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w łukowskim Muzeum Regionalnym.
Zwiedziliśmy tam wystawy:
- „… miałem kiedyś narzeczoną z Łukowa” Edward Dwurnik,
- Łukowskie Amonity,
- Sztuka Ludowa,
- Kolorowy świat zabawek.
Następnie spotkaliśmy się z Burmistrzem Łukowa Dariuszem Szustkiem oraz zwiedziliśmy budynek Urzędu Miasta.
Ostatnim etapem wycieczki była Wola Okrzejska gdzie po Muzeum Henryka Sienkiewicza oprowadził nas dyrektor muzeum Antoni Cybulski.
W Zespole Szkół w Zagoździu uroczyście zakończono rok szkolny 2011/2012. Z tej okazji odbył się Piknik Rodzinny w ramach Ogólnopolskiej Kampanii "Postaw na Rodzinę”.
Mimo tropikalnej pogody do Zagoździa licznie przybyły rodziny z całej gminy Stanin. Podczas spotkania podsumowano dwuletnią pracę przedszkoli z Zastawia, z Sarnowa i z Zagoździa. Występy spotkały się z wielkim uznaniem ze strony widowni. Z okazji ukończenia edukacji przedszkola dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Pomiędzy występami dzieci, publiczność podziwiała tańce ludowe i towarzyskie w wykonaniu „Tańczących Nutek” Podsumowano także konkurs plastyczny w ramach projektu "Wrota Lubelszczyzny”. Następnie Wójt Gminy Stanin Krzysztof Kazana, wicewójt Ewa Niebrzegowska i dyrektor ZEAS-u Karol Kłos wręczyli nagrody najzdolniejszym uczniom i listy gratulacyjne dla ich rodziców.
Bardzo ważnym i interesującym punktem uroczystości okazał się Gminny Przegląd Występów Artystycznych. ,,Kropelki Rosy” z Zespołu Szkół w Tuchowiczu zaprezentowały się jako pierwsze, następnie wystąpili uczniowie ze Stanina, którzy zaśpiewali piosenki przy akompaniamencie Jolanty Skwarek- opiekuna zespołu. Uczniowie z Zespołu Szkół w Jeleńcu i Sarnowa pod opieką Hanny Jamborskiej wystąpili z bardzo bogatą ofertą artystyczną. Na zakończenie obejrzeliśmy występy uczniów z Zastawia i Zagoździa. Przebieg tej uroczystości prowadziła Anna Oskroba-Suśniak, a całość przygotowały Iwona Czernic i Małgorzata Szostek. Po zakończeniu przeglądu wszyscy uczestnicy otrzymałi podziękowania i upominki zakupione z funduszy Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Staninie.
Podsumowując całą uroczystość, można stwierdzić, że wszyscy uczestnicy świetnie się bawili. Wspaniałą, niepowtarzalną, rodzinną atmosferę tworzyły uśmiechy najmłodszych dzieci, które biegały wśród dorosłych z kolorowymi balonikami z logo Kampanii ,,Postaw na Rodzinę”, mającej na celu integrować pokolenia, wzmacniać więzi rodzinne i zachęcać do aktywnego spędzania czasu wolnego. W pikniku uczestniczyło ok. 300 osób z całej Gminy Stanin.
W dniu 30.05.2012r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Siedlcach odbył się Dzień Tańca w ramach II Festiwalu Kultury Chodów 2012. Celem Festiwalu była konfrontacja artystyczna dokonań szkół, Ośrodków Kultury z terenu całego kraju, popularyzacja różnych form artystycznych w szkołach oraz kierunkowanie dalszego rozwoju działalności kulturalnej, wymiana doświadczeń, popularyzacja upowszechniania kultury wśród dzieci i młodzieży.
W konkursie wzięło udział 40 formacji tanecznych, wśród których znalazł się zespół „Tańczące Nutki” z Zagoździa.
Komisja w składzie:
po obejrzeniu wszystkich grup tanecznych podała werdykt w poszczególnych kategoriach
„Tańczące Nutki” zajęły III miejsce
Młodzież Zespołu Szkół w Zagoździu wzięła udział w XV Ogólnopolskim IX Międzynarodowym konkursie „Igłą malowane” organizowanym przez Zespół Szkół Odzieżowych im. Krzysztofa Kieślowskiego w Gorzowie Wielkopolskim Patronat konkursu objął Lubuski Kurator Oświaty i prezydent miasta Gorzów Wielkopolski. W dniach od 29.03.2012r do 13.04.2012r prace wykonane techniką haftu krzyżykowego tworzyły wystawę konkursową. Wśród uczestników znalazła się również kolekcja pani Justyny Komorniak. Tak piękne i staranie wykonane wytwory wymagały dużo czasu oraz cierpliwości. Prace uczniów spotkały się z uznaniem jury. Nasi uczestnicy otrzymali Nagrodę Dyrektora w postaci albumu książkowego: „ 100 wyjątkowych miejsc. Zobacz, zanim znikną.” Wszystkie prace można podziwiać na wystawie w ZS w Zagoździu.
"Malowanie igłą” to piękna sztuka rozwijania wrażliwości i myślenia plastycznego, forma spędzania wolnego czasu. Udział w konkursie umożliwił prezentację dorobku twórczego uczniów i osób dorosłych. Opiekę na uczestnikami konkursu sprawowała Elżbieta Zdunek.
W roku szkolnym 2011/2012, uczniowie z Zespołu Szkół w Zagoździu po raz kolejny przystąpili do ogólnopolskich programów promujących zdrowy styl życia - ,,Trzymaj formę” i ,,Zachowaj trzeźwy umysł”, nad którymi pracowali uczniowie gimnazjum. Natomiast uczniowie szkoły podstawowej realizowali programy, które poruszają temat szkodliwości palenia tytoniu pt. ,,Znajdź właściwe rozwiązanie” i ,,Nie pal przy mnie proszę”.
Oficjalna prezentacja wypracowanych efektów odbyła się 30 kwietnia 2012r. Uczestniczyli w niej uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły podstawowej i gimnazjum oraz przedstawiciele Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łukowie p. Renata Łukasik i p. Beata Marzec. Podczas podsumowania gościliśmy licznie zgromadzonych rodziców, którzy z wielkim zainteresowaniem oglądali występy uczniów oraz aktywnie uczestniczyli w konkurencjach mających na celu zdobycie dodatkowych punktów dla danej klasy.
Zaplanowane zadania uczniowie opracowywali metodą projektów pod kierunkiem swoich wychowawców, które miały na celu ukazać negatywne skutki sięgania po używki. W pierwszym semestrze z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS, pracownicy sanepidu z Łukowa przeprowadzili prelekcję dla klas II gimnazjum z tej okazji odbył się również konkurs plastyczny. W grudniu na zebraniu z rodzicami policjanci z Komendy Policji w Łukowie wygłosili prelekcję na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich. W lutym, podobne zagadnienia zostały poruszone na spotkaniu z młodzieżą gimnazjalną. Każda klasa wykonała plakat atyuzależnieniowy techniką collage, przeprowadziła ankietę wśród uczniów i rodziców w celu określenia skali problematyki w środowisku lokalnym. Rezultaty i wnioski swoich działań uczniowie zaprezentowali w formie prezentacji multimedialnych, które zawierały krótką charakterystykę danego uzależnienia, oraz najczęstsze przyczyny sięgania po używki.
Na zakończenie uroczystości, p. dyrektor Jadwiga Grudzień i p. Elżbieta Zdunek podziękowały uczniom i nauczycielom za wkład i zaangażowanie podczas realizacji programów. Każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom oraz zestawy artykułów papierniczych zakupione ze środków Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Staninie. Pracownicy sanepidu wyrazili szczególne podziękowania rodzicom, wręczając im dyplomy uznania.
W dniu podsumowania ogółem uczestniczyło około 180 uczniów, 20 nauczycieli i 25 rodziców.
Pedagog szkolny- Małgorzata Szostek
Młodzież z Publicznego Gimnazjum w Zagoździu podsumowała realizowany przez dwa miesiące projekt edukacyjny „Jesteśmy przedsiębiorczy”. Efekty pracy swoich dzieci obejrzeli rodzice.
Projekt miał na celu zapoznanie uczniów z prawami rządzącymi rynkiem pracy. Dzięki podjętym działaniom dowiedzieli się oni jakich formalności trzeba dopełnić, aby założyć własną firmę, na czym polega marketing, jak utworzyć biznesplan. Pracując w zespołach zakładali bowiem fikcyjne przedsiębiorstwa. Powstały między innymi: fitness klub „Eskada”, firma wedding plannerska „Białe marzenie” , kwiaciarnia „Magnolia”, cukiernia „Kruszynka”, zakład mechaniki samochodowej „Złota rączka”, firma promująca zdrową żywność „Ekosery”, studio nagraniowe ”Just music”. Na zakończenie wystąpiła firma „Kogucik” z rewelacyjnym filmikiem reklamowym, którym rozbawiła wszystkich zgromadzonych.
Część uczniów wcieliła się w rolę bezrobotnych. Ich zadaniem było zapoznanie się z ofertami pracy (przedstawionymi przez swoich kolegów-przedsiębiorców), a następnie złożenie swoich CV i listów motywacyjnych na wybrane stanowiska.
Spotkanie wzbogaciła prezentacja pani Hanny Zachost – pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Łukowie. Dzięki niej uczniowie dowiedzieli się na jakie zawody będzie zapotrzebowanie w przyszłości. Mieli możliwość zastanowienia się nad swoimi predyspozycjami zawodowymi.
Miejmy nadzieję, że dzięki nabytym umiejętnościom młodzież z Publicznego Gimnazjum w Zagoździu nie zasili rzeszy bezrobotnych, ale uda im się z sukcesem zaplanować swoją karierę zawodową. Opiekunkami były nauczycielki Agnieszka Mućka i Anna Kobojek
Zespół „Tańczące Nutki” 21 marca 2012r wystąpił na II wojewódzkim konkursie 7 talent prezentując trzy układy taneczne: rock and roll, cza-cza I, cza-cza II. Popisy tancerzy spotkały się z uznaniem jury w składzie:
1. Bożena Saulska – przewodnicząca jury, adiunkt Wydz. Art. UMCS, Instytut Muzyki, Zakład Kształcenia Wokalnego;
2. Aneta Sakowska – nauczyciel, instruktor tańca, choreograf, organizator konkursu tanecznego „ Talenty”;
3. Dariusz Tokarzewski – muzyk, kompozytor, wokalista Zespołu VOX.
4. Katarzyna Redas – Bartosik – dziennikarz, Prezes Fundacji Solidarności Obywatelskiej;
5. Marek Podgajny – redaktor Kuriera Lubelskiego
„Żaden człowiek nie ma ścieżek gotowych.
Rodzimy się jak gąszcz, który może zapłonąć
podobnie jak krzak Mojżesza lub może uschnąć.
Ścieżki trzeba przecierać wciąż, bo mogą zarosnąć na nowo,
przecierać je trzeba tak długo, aż staną się proste… ”
Jan Paweł II
23 lutego w naszej szkole w ramach podsumowania projektu edukacyjnego Żył dla nas – żyje z nami miała miejsce uroczystość o wyjątkowym charakterze, ponieważ poświęcona była niezwykłemu człowiekowi - błogosławionemu Janowi Pawłowi II, największemu z rodu Polaków, jak również dlatego, że przybyli do nas nadzwyczajni goście- wychowankowie Domu Dziecka w Radoryżu Smolanym.
Poprzez poezję, wybrane myśli i przesłania Papieża po raz kolejny mieliśmy okazję zaczerpnąć z pozostawionego nam przez Niego dziedzictwa.
Uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny Koncert serc, w którym m.in. wykorzystano nagrania przemówień Jana Pawła II do młodzieży. Płynący z głośników głos Papieża podniósł rangę i charakter uroczystości. Po raz pierwszy wzięli udział w akademii rodzice, nauczyciele czytając wybrane myśli Jana Pawła II.
Treści montażu, dekoracja, płonące świece sprawiły, że po raz kolejny byliśmy blisko naszego kochanego Papieża i z wielkim wzruszeniem słuchaliśmy Jego nauk, które są drogowskazem w życiu codziennym każdego z nas, jak i w wychowaniu młodego pokolenia. W przygotowanie uroczystości zaangażowani byli nauczyciele: Elżbieta Mroczek, Joanna Osiak, Anna Oskroba- Suśniak, Grażyna Świeczak.
27 stycznia 2012 r w zespole Szkół w Zagoździu odbył się przegląd kolęd i pastorałek. W przeglądzie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zastawiu, Wnętrznym i Zagoździu. Uczestniczy ciekawie zaprezentowali swoje zdolności muzyczne i językowe śpiewając kolędy w różnych językach (polskim, angielskim i rosyjskim). Publiczność nagradzała występy gromkimi brawami. Jury dokonało oceny i wyłoniło zwycięzców, którym wręczono dyplomy i słodkie upominki.
Iwona Krasuska
Barbara Fornal
Elżbieta Gajownik
Dnia 26 stycznia bieżącego roku chętni uczniowie z Zespołu Szkół w Zagoździu wzięli udział w wycieczce do Centrum Nauki Kopernik. Do Warszawy pojechało 40 uczniów pod opieką Joanny Osiak i Barbary Fornal. Centrum Nauki Kopernik jest miejscem niezwykłym,to nowoczesne muzeum techniki, w którym znajduje się kilkuset interaktywnych stanowisk w sześciu galeriach stałych: • Świat w ruchu, • Człowiek i środowisko, • Korzenie cywilizacji, • Bzzz!, • Strefa światła, • RE: generacja • W głównym holu wejściowym znajduje się Wahadło Foucaulta Na dzieciach wszystko zrobiło duże wrażenie, zobaczyły jak powstaje tornado, uniosły się na latającym dywanie, grały na laserowej harfie, uczestniczyły w trzęsieniu ziemii wielu innych doświadczeniach.
Pobyt w tym miejscu pozwolił dzieciom zrozumieć świat podczas zabawy, udowodnił, że każdy jest odkrywcą przez całe życie.
Dnia 19 stycznia 2012 r. odbyła się wycieczka do Lublina. Wzięli w niej udział uczniowie z klasy III, IV, V i VI. Na początku w Teatrze Kameralnym obejrzeliśmy sztukę Szatan z siódmej klasy wyreżyserowaną przez Jana Wojciecha Krzyszczaka na podstawie książki Kornela Makuszyńskiego o tym samym tytule, która jest lekturą klasy VI. W czasie przedstawienia z zainteresowaniem obserwowaliśmy spór między matematykiem a historykiem o to, która dziedzina jest ważniejsza. Adam Cisowski- główny bohater widowiska, zaskakiwał nas bystrością umysłu i detektywistycznym talentem. Odnalazł prawdziwy skarb, ale i tak ważniejsze dla niego okazały się fiołkowe oczy panny Wandy. Stasiek Burski natomiast tryskał dowcipem i humorem.
Po tej uczcie dla ducha udaliśmy się na lodowisko ICEMANIA. Wszyscy w pośpiechu założyli łyżwy i rozpoczęła się jazda….. Niektórzy długo będą odczuwać skutki niejednego fikniętego kozła. Mimo tego, ci, którzy nie mieli odwagi wejść na lód, bardzo żałowali. Nawet Pani Halina Krasuska zarzekała się, że następnym razem nie odpuści. Zastanawiamy się tylko, czy wytrwa w tym postanowieniu.
Wycieczka zakończyła się tradycyjnie w McDonaldzie, gdzie mogliśmy uczynić coś dla ciała. Syci i zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka dostarczyła nam wielu wrażeń i emocji. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że należy ten wyjazd zaliczyć do udanych. Może za rok znów wyruszymy???
Dzień Babci i Dziadka w Zespole Szkół w Zagoździu
21 i 22 stycznia obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. To była dobra okazja, by przypomnieć sobie o osobach, którym często zawdzięczamy większość rozkoszy dzieciństwa. W tych dniach Babcie i Dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości.
Uczniowie Zespołu Szkół w Zagoździu także pamiętali o swoich Babciach i Dziadkach, dlatego też 23 stycznia przygotowali dla nich uroczyste spotkanie. Punktualnie o godzinie 12-ej szacowni goście zajęli miejsca przy stołach. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości przygotowano poczęstunek oraz wspaniały program artystyczny.
Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Jadwiga Grudzień, następnie głos zabrał Wójt Gminy Stanin Pan Krzysztof Kazana, który złożył serdeczne życzenia przybyłym gościom. Zrobił wszystkim wielką niespodziankę śpiewając refren piosenki Andrzeja Rybińskiego Nie liczę godzin i lat…. i obdarowując zarówno gości jak i występujące dzieci mandarynkami.
Część artystyczną rozpoczęli mali aktorzy, począwszy od przedszkola po klasę III szkoły podstawowej. Wyrecytowali wiele pięknych wierszy o miłości i wdzięczności. Nie mogło zabraknąć występu szkolnego zespołu tanecznego Tańczące nutki.
Kochani dziadkowie mogli przenieść się na chwilę w lata młodości, za sprawą inscenizacji przygotowanej przez uczniów gimnazjum Na wsi wesele.
Program artystyczny, który zaprezentowali uczniowie zapewnił przybyłych gości o tym, że ich wnuczęta nie tylko osiągają wspaniałe wyniki w nauce, ale również posiadają zdolności muzyczne, aktorskie oraz taneczne.
Na twarzach można było zaobserwować uśmiech, radość, łzy szczęścia i wzruszenia. Wielką przyjemność sprawiły babciom i dziadkom drobne, własnoręcznie wykonane upominki wręczone przez wnuków.
Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu, była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzania czasu, bliższego poznania się.
Grażyna Świeczak
Anna Oskroba - Suśniak
Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy szczególnie pochylamy się w stronę samotnych, starszych, chorych.
Dlatego w sobotę 17 grudnia br. w Zespole Szkół w Zagoździu we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Staninie została zorganizowana „Wigilia dla samotnych”. Przy świątecznych stołach zasiadło ponad stu mieszkańców, których z terenu gminy przywiózł specjalnym autobusem Mikołaj. W uroczystości wzięły udział władze gminy w osobach: wójta i zastępcy, urzędnicy GOPS- u orazdyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły. Swoją obecnością zaszczycił nas również ksiądz Proboszcz Parafii Jedlanka Henryk Demiańczuk.
Zebranych powitała kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Staninie, następnie głos zabierali: wójt gminy, dyrektor szkoły oraz sołtys wsi Kij. Składając najserdeczniejsze bożonarodzeniowe życzenia wszyscy wyrażali zadowolenie ze spotkania i podkreślali, iż jest ono przejawem solidarności całej naszej lokalnej społeczności.
W świąteczny nastrój wprowadził obecnych dziecięcy zespół „Tańczące nutki”, który zaprezentował tańce tradycyjne i towarzyskie. Barwne stroje, skoczne melodie i umiejętności taneczne młodych artystów wzbudziły powszechny zachwyt.
Słowami wiersza J. Liberta: „ … a mały Chrystus smutny patrzy w drzwi i czeka, by pośród witających zobaczyć człowieka” rozpoczęła się druga, podniosła część akademii. Montaż poetycko- muzyczny oparty został na przesłaniach błogosławionego Jana Pawła II, ponieważ w szkole realizowany jest projekt poświęcony Papieżowi „Żył z nami- żyje dla nas”. Pięknie recytowane wiersze skłaniały do refleksji i podkreślały słowa Jana Pawła II, że „Boże Narodzenie to święto wielkiej radości (…), będące zaczynem duchowej odnowy, z której rodzi się pokój i szczęście”. Całość dopełniały starannie wkomponowane kolędy i pastorałki śpiewane przez chór szkolny.
Następnie ksiądz odmówił modlitwę i pobłogosławił pokarmy, po czym, jak każe tradycja, zebrani łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia. Magię świąt podkreślał bogaty wystrój sali oraz tradycyjne potrawy wigilijne, a czas biesiadowania umilał zespół ludowy „Czerwona jarzębina” śpiewając regionalne melodie.
Aby utrwalić wspomnienie tej chwili, wszyscy obecni otrzymali drobne upominki świąteczne wykonane przezuczniów, ci zaś zostali obdarowani słodkimi mikołajkami.
Organizatorom największą radość sprawiły uśmiechy na twarzach obecnych, będące świadectwem tego, że mogliśmy dać tym ludziom odrobinę radości i pociechy w dzisiejszych czasach zagubienia i pustki.
Elżbieta Mroczek