Uczniowie Zespołu Szkół w Zagoździu wzięli udział w uroczystości upamiętniającej 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego, która odbyła się 8 maja 2013r. w Staninie.
Nauczyciele historii przygotowali uczniów do uczestnictwa w konkursach. Celem tych konkursów było upowszechnienie wiedzy z zakresu przebiegu powstania styczniowego na terenie powiatu łukowskiego oraz rozbudzenie zainteresowania historią naszego regionu.
Pierwszy konkurs organizowała Miejska Biblioteka w Łukowie. Wzięło w nim udział łącznie 18 uczniów naszej szkoły.
Cizio Katarzyna kl. III a
Kajda Dominik kl. III a
Fijał Paulina kl. III a
Szczerba Weronika kl. III b
Wołoszka Joanna kl. III b
Sobiech Magdalena kl. III b
Tomasik Anita kl. III b
Urbanek Ewa kl. III b
Sobiech Natalia kl. III b
Grudzień Piotr kl. II a
Kopeć Daniel kl. II a
Cizio Patrycja kl. VI
Kiełczykowska Agata kl. VI
Kopeć Adrian kl. V
Białach Weronika kl. V
Gołębiowska Aleksandra kl. V
Szcześniak Adam kl. IV
Piskorek Karolina kl. IV
Drugi konkurs ”JEDEN Z 10” organizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Staninie Jego uczestnikami byli:
Cizio Patrycja kl. VI
Kiełczykowska Agata kl. VI
Strzyżewska Patrycja kl. Ia
Urbanek Aleksandra kl. Ia
Białach Marcin kl. Ia
Świeczak Patrycja kl. I b
Brauła Daniel kl. I b
Udział w tych przedsięwzięciach pozwolił uczestnikom usystematyzować wiedzę z tego okresu historycznego i zaprezentować się na forum gminy.
Opiekunami i koordynatorami wszystkich przedsięwzięć były nauczycielki historii: Mariola Zientara i Joanna Stańczuk.
W dniu 18.04.2013r. w Biłgoraju odbyła się uroczystość wręczania nagród i dyplomów laureatom Ogólnopolskiego Konkursu języka rosyjskiego poświęconego 100-leciu urodzin Siergieja Michałowa.
Uczennica klasy IIIb Natalia Sobiech odebrała nagrodę i dyplom z rąk Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego pani Ludmiły Szypielewicz. Podczas gali finałowej uczennicy towarzyszyły dyrektor Jadwiga Grudzień i nauczyciel Elżbieta Gajownik.
Uroczystość miała miejsce w Biłgoraju podczas otwarcia I Międzynarodowego dziecięcego teatralnego festiwalu w języku rosyjskim.
Wszyscy mamy już dosyć zimy, a tegoroczna Wiosna nie jest zbyt punktualna, ale nie z takimi problemami już sobie poradziliśmy! 21 marca w naszej szkole wspólnie przywoływaliśmy wiosnę kolorami, tańcem i śmiechem. A czym najłatwiej zwiększyć produkcję endorfin? Oczywiście zdrową rywalizacją i zasłużonymi nagrodami! Co za tym idzie, pierwszy dzień wiosny w naszej szkole opierał się na ciekawych konkursach i konkurencjach. Pierwszą z nich było „klasowe przebranie”. Polegało ono na tym, że wszyscy uczniowie danej klasy mieli włożyć stroje w wybranym drogą losowania kolorze, dzięki czemu, tego dnia, korytarz mienił się barwami tęczy. Kolejne konkurencje to: konkurs na najbardziej wiosenny plakat i krzyżówkę; „Przywitajmy wiosnę wierszem lub piosenką!”; marcowy aerobik; „Żabi skok i rzut kamieniem do stawu”- czyli odrobinka sportowej rywalizacji; „Jak dobrze znam swoją klasę” oraz „Zgadnij kto to”- wychowankowie w roli swoich nauczycieli. Całość podlegała ocenie jury w składzie: p. Elżbieta Zdunek, p. Barbara Fornal i Natalia Sobiech, które przyznawało punkty za każde wykonane zadanie. Uczestnicy starali się zdobyć ich jak najwięcej, bo i było o co walczyć-SU przygotował bardzo oryginalne i praktyczne nagrody takie jak: 2dni bez pracy domowej, czy odpowiedzi ustnej. Po burzliwych naradach szala zwycięstwa przechyliła się na stronę zielonej Ib. Drugie miejsce zajęła IIIb, a trzecie wywalczyli sobie uczniowie IIIa. Nie o zwycięstwo tu jednak chodziło. Najważniejsza była możliwość wspólnej zabawy i rozrywki. A wiośnie nie pozostaje nic, jak tylko przyjąć nasze zaproszenie!
Od dnia 18.03.2012r. do 22.03.2013r. w naszej szkole odbył się konkurs „Na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną”.
W konkursie uczestniczyli uczniowie klas 0-III nauczanie 36 uczniów, IV-VI szkoła podstawowa 12 uczniów i klasy I-III gimnazjum 11 uczniów. Razem w konkursie wzięło udział 59 uczniów.
Celem konkursu jest kultywowanie tradycji wykonywania palm związanych
z okresem Wielkanocy oraz rozwijanie umiejętności plastycznych i technicznych dzieci i młodzieży.
Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w wykonanie swoich palm, które były bardzo ciekawe i ładne.
Komisja postanowiła przyznać uczniom z nauczania następujące miejsca:
I - Bartosz Cizio kl.I
II - Patrycja Kowalik kl.I
III- Mateusz Piotrowicz kl.II
W szkole podstawowej:
I - Magdalena Gromada kl.V
II - Piotr Kurek kl. VI
III- Konrad Zdunek kl.V
W gimnazjum:
I - Paweł Zdunek kl.Ib
II – Kinga Świętochowska kl.IIb
III- Piotr Grudzień kl.IIa
Podsumowanie konkursu odbyło się 03.04.2013, uczniowie otrzymali dyplomy i drobne nagrody. Mamy nadzieję, że tradycja wykonywania pal wielkanocnych wśród dzieci i młodzieży będzie wciąż żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Organizatorzy: Barbara Fornal
Agnieszka Lewandowska
26 marca 2013r w Gimnazjum nr 3 im. J. Piłsudskiego w Łukowie odbyło się uroczyste podsumowanie III Powiatowego Konkursu Literacko-Plastycznego „Artystyczne Inspiracje”.
Konkurs był objęty patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Miasta Łuków, a także patronatem medialnym była: Telewizja Master, Wspólnota Łukowska , Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24.
Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej związanej z hasłem konkursu: „Człowiek potrzebuje człowieka, żeby być człowiekiem” .
Natalia Murawiec Uczennica Zespołu Szkół w Zagoździu zdobyła II miejsce wykonując pracę plastyczną pt. „Pragnienie bycia kochanym”.
Opiekunem uczennicy była p. Agnieszka Sawczuk
Siatkówka to takie puzzle, w których
każdy element musi do siebie pasować.
W dniu 26 marca na sali gimnastycznej odbył
Szkolny Turniej Piłki Siatkowej- rywalizacja klasowa.
Cel turnieju:
Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem, do zawodów sportowych stanęło sześć klas. W skład każdej drużyny wchodziło 3 chłopców i 1 dziewczyna. Turniej przebiegał systemem pucharowym z podziałem na drużyny.
Grupa I Grupa II
Klasa I a Klasa IIIb
Klasa IV Klasa IIa
Klasa Ib Klasa IIb
Ia-VI 2:1 III b-II a 2:0
VI-Ib 2:1 II a-II b 0:2
Ia-Ib 2:0 III b-II b 2:0
Klasyfikacja końcowa
I miejsce –drużyna klasy IIIb
II miejsce-drużyna klasy Ia
III miejsce –drużyna klasy II b
Rywalizacja odbywała się na wysokim poziomie zarówno sportowym jak i organizacyjnym. Dzieci i młodzież bardzo żywiołowo reagowały na przebieg poszczególnych spotkań i w przerwach pomiędzy meczami dopingowały drużyny znajdujące się na boisku.
nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwał Andrzej Osiak
Dnia 12 marca 2013 r. odbył się występ Zespołu „Tańczące Nutki” w Zespole Szkół w Staninie.
Uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum z Zespołu Szkół z Zagoździu zatańczyli przed wspaniałą publicznością, którą byli nauczyciele-emeryci.
Pani Cecylia Goławska – przewodnicząca Zarządu Koła Emerytów i Rencistów ZNP podziękowała naszym uczniom miłym słowem oraz wręczyła słodki upominek.
Uśmiech i zadowolenie na twarzach byłych nauczycieli podsumowały występ młodych artystów.
Opiekunem wydarzenia była pani Dyrektor Jadwiga Grudzień.
W lutym uczennica naszej szkoły wzięła udział w ogólnopolskim konkursie języka rosyjskiego pod hasłem „МЬІ ДРУЖНЬІ С ПЕЧАТНЬІМ СЛОВОМ” w kategorii: Mój ulubiony utwór S. Michałkowa.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski.
Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o twórczości Siergieja Michałkowa oraz inspirowanie do twórczej interpretacji tekstu poetyckiego.
Natalia Sobiech uczennica klasy III b gimnazjum uzyskała 2 miejsce.
Opiekun pani Elżbieta Gajownik.
W listopadzie uczennica naszej szkoły wzięła udział w kuratoryjnym konkursie z języka rosyjskiego i uzyskała tytuł laureata w okręgowych eliminacjach.
Natalia Sobiech uczennica klasy III b gimnazjum na etapie wojewódzkim uzyskała tytuł finalisty kuratoryjnego konkursu.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Celem konkursu było rozbudzenie i pielęgnowanie zainteresowań językiem i kulturą rosyjską.
Opiekun pani Elżbieta Gajownik
Aby pogłębić wiedzę na temat tradycji naszego regionu wzięliśmy udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Etnolog- zaloguj się na ludowo”. Nadaliśmy mu własny tytuł „Śladami naszych przodków”.
W ramach projektu odkrywamy, badamy i twórczo rozwijamy tradycje ludowe naszych miejscowości. Wychodzimy ze szkoły i angażujemy się w życie społeczności lokalnej, dostrzegając i doceniając oryginalność, specyfikę i bogactwo kultury duchowej i materialnej, którą przez stulecia tworzyli nasi przodkowie.
W ramach realizacji projektu podjęliśmy następujące działania:
- wyszukiwanie przedmiotów dawnego użytku, rozmowy z mieszkańcami wsi dotyczące ich przeznaczenia i urządzenie wystawy;
- wzięcie udziału w warsztatach z etnografem;
- wykonanie prezentacji „Przetwórstwo wiejskie” i „Wspomnienia w fotografii”;
- wykonanie broszury o dawnych zwyczajach, potrawach i zawodach;
- prowadzenie etnobloga polegające na dokumentacji wszystkich działań;
- zorganizowanie spotkania z seniorami jako podsumowania projektu.
Dawny zwyczaj bywa wszędzie
Przychodzimy po kolędzie
Tak powitaliśmy szacownych gości przybyłych do naszej szkoły 29 stycznia 2013 roku. A zaszczycili nas swoją obecnością babcie, dziadkowie i rodzice, włączając się czynnie w podsumowanie naszego projektu.
W inscenizacji pt. „Hej, kolęda, kolęda!” przypomnieliśmy dawny zwyczaj chodzenia po domach grup przebierańców, składających wierszem i pastorałką życzenia wszelkiej pomyślności „Byście sobie zdrowi byli, długo i szczęśliwie żyli. Na ten nowy rok, na ten nowy rok”.
Nasi goście mieli okazję przenieść się na chwilę w swoje młode lata i powspominać jak kiedyś spędzali święta kościelne, rodzinne uroczystości i czas wolny. Opowiadali o swoich obowiązkach i zabawach,
a my czerpaliśmy u źródła bogatą wiedzę o naszych przodkach.
Za chęć przybycia, życzliwe słowa i barwne opowieści nasi seniorzy otrzymali upominki, które przygotowaliśmy własnoręcznie techniką decoupage'u. Zaprosiliśmy również gości na poczęstunek – tradycyjne ciasteczka i racuchy domowego wypieku. Przy ludowych dźwiękach polki i oberka czas miło płynął na dalszych konwersacjach.
Dnia 22.11.2012r w Zespole Szkół w Zagoździu 15 uczniów przystąpiło do Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego pt. ,,Biblia i Przypowieści Biblijne’’. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkoły podstawowej kl. I-VI i dla klas I-III gimnazjum.
Celem konkursu było pogłębienie wśród dzieci i młodzieży zagadnień z wiązanych z Pismem Świętym.
Test sprawdzający wiedzę obejmował 30 pytań, do każdego pytania podane były cztery warianty odpowiedzi, z których co najmniej jeden był prawidłowy. Za udzielenie prawidłowej odpowiedzi uczestnik otrzymywał 1 punkt . Za udzielenie błędnej odpowiedzi -1 punkt.
Patrycja Cizio uczennica klasy VI wywalczyła 10 miejsce otrzymała Dyplom Wyróżnienia.
Pozostali uczniowie zajęli miejsca od 11 do 35.Wszyscy uczestnicy otrzymali Dyplomy Uznania.
Szkolny koordynator konkursu
Barbara Fornal
Pozwól by dziecko ucząc się czuło, że wchodzi do świata magii i radości,
tak by nigdy nie chciało już wracać.
Projekt edukacyjny „MÓZGONALIA”
Dzieci zostały podzielone na grupy eksperckie, które pracowały przez dwie godziny w formie seminarium ze studentami w zakresie takich nauk jak:
CHEMIA, BIOLOGIA, ELEKTRYKA
Następnie po wyznaczonym czasie odbyły się pokazy zdobytych umiejętności przez uczniów.
opiekun projektu Joanna Osiak
W Zespole Szkół w Zagoździu zorganizowano konkurs Szopek Bożonarodzeniowych i Ozdób Świątecznych.
Cel konkursu to:
Konkurs adresowano do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Organizatorem i opiekunem konkursu była p. Agnieszka Sawczuk.
Konkurs cieszył się wielkim powodzeniem, bowiem do organizatora wpłynęło łącznie 23 prace, które prezentowały wysoki poziom artystycznyczny. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem, dokładnością i pomysłowością. Szopki i ozdoby świąteczne wykonane zostały z naturalnych materiałów. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się 21 grudnia 2012r podczas szkolnego spotkania opłatkowego.
Uczestnicy konkursu to prawdziwi artyści, którym gratulujemy ciekawych pomysłów i zapału twórczego. Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych konkursach. Wszystkie prace prezentowane były podczas Wigilii dla Samotnych w Zespole Szkół w Jeleńcu.
Czasami się wygrywa,
czasami się przegrywa, a czasami remisuje.
Kazimierz Górski
W sobotę 8 grudnia 2012 roku został rozegrany Międzygminny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Stanin. Organizatorami turnieju byli nauczyciele wychowania fizycznego Andrzej Osiak i Wojtek Góral.
Miejscem rozgrywek była hala sportowa w Zespole Szkół w Zagoździu. Zawody były skierowane do wszystkich miłośników tenisa stołowego z podziałem na kategorie wiekowe.
W zawodach wzięło udział 85 osób. Rozpoczęcie turnieju poprzedziło losowanie, które zadecydowało także o kolejności rozgrywek. Zawody rozegrano systemem turniejowym według przepisów Polskiego Związku Tenisa Stołowego.
Turniej przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze na wysokim poziomie technicznym, do którego niewątpliwie przyczyniło się bardzo dobre przygotowanie uczestników, gratulujemy wszystkim opiekunom. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników - co bardzo cieszyło organizatorów - oraz prezentowaną przez nich postawę fair-play.
Dnia 20.11.2012 roku do Zespołu Szkół w Zagoździu przybył ks. Kazimierz Gajowy. Od prawie 30 lat pracuje w Libanie . Wśród licznych obowiązków misyjnych w szczególny sposób odpowiedzialny jest za pracę z młodzieżą. Na spotkaniu Ksiądz opowiadał o życiu i warunkach młodzieży libańskiej, która podobnie jak nasza ma swoje marzenia, smutki i radości.
Uczniowie gimnazjum z wielką uwagą i zainteresowaniem słuchali opowiadań o pracy misyjnej, która jest piękna a jednocześnie trudna, daje dużo satysfakcji, uczy odpowiedzialności za drugiego człowieka, ale równocześnie wymaga wielkiego samozaparcia.
Spotkanie to uświadomiło młodzieży naszej szkoły, że watro czynić dobro, pomagać innym, być misjonarzem w swojej „małej ojczyźnie”.
Barbara Fornal
Tydzień Edukacji Globalnej 2012
pod hasłem „Na rzecz wspólnego świata!”
Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa akcja, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństw Europy na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach globalnych poprzez intensywne i różnorodne działania skierowane przede wszystkim (ale nie tylko) do dzieci i młodzieży.
Ideą Tygodnia jest:
Najważniejszym wyzwaniem Tygodnia Edukacji Globalnej jest uświadomienie mieszkańcom państw europejskich współzależności pomiędzy nami i mieszkańcami mniej rozwiniętych obszarów globu, pokazywanie problemów wspólnych dla całej ludzkości i kierowanie uwagi na poszukiwanie potencjalnych rozwiązań.
W ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej na terenie Zespołu Szkół w Zagoździu zostały przygotowane wystawy tematyczne:
Odbędą się projekcje filmów „Zatruty ogień „ i „Podróż czerwonej lodówki”, po których będzie czas na dyskusję i pracę warsztatową.
Wszystkie osoby zainteresowane tematem serdecznie zapraszamy do czynnego udziału.
Koordynator projektu Joanna Osiak
Patronat na projektem sprawują:
Dnia 14 listopada 2012 r. o godzinie 600 uczniowie klas IV, V, VI i I, II gimnazjum wyruszyli na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Organizatorami wycieczki były panie Elżbieta Mroczek i Grażyna Świeczak. Opiekę nad uczniami sprawowała też pani Bożena Kiełczykowska.
Rozpoczęliśmy od zajęć edukacyjnych w najbardziej nowoczesnej w Europie Środkowo-Wschodniej Mediatece START META, gdzie przeżyliśmy przygodę z multimediami w interaktywnym centrum edukacji – MultiCentrum - wykorzystującym nowe technologie, specjalistyczne programy i nowoczesne pomoce naukowe. W przygotowanych i odpowiednio wyposażonych modułach mieliśmy możliwość poszerzania wiedzy z wielu dziedzin nauki. Za pomocą klocków K’NEX tworzyliśmy własne roboty, które dzięki programom komputerowym „ożyły”.W multimedialnej pracowni plastycznej MultiArts tworzyliśmy za pomocą komputera własne prace plastyczne, krótkie filmy i animacje. W MultiMusic tworzyliśmy własną muzykę przy użyciu multimedialnych instrumentów współpracujących z systemem komputerowym.
Obejrzeliśmy także interaktywną wystawę Baśniowe Światy zorganizowaną przez Goethe – Institut dla uczczenia 200 rocznicy ukazania się pierwszego wydania zbioru baśni Braci Grimm. Prezentacja w interaktywny sposób wprowadziła uczestników w krainę fantazji. Zwiedzający w fantastycznym lesie odkrywali baśniowy świat. Dużą atrakcją okazała się specjalna wygłuszona tuba, gdzie dzieci ze wszystkich sił postarały się, aby udowodnić, że drzemią w nich potężne siły. Natężenie głosu sięgnęło 110 dB i zabrakło skali.
Następnie pełni wrażeń ruszyliśmy do gmachu Telewizji Polskiej S.A. przy ul. Woronicza 17. Nasz przewodnik pan Michał Fajkowski oprowadził nas po tajemnych miejscach w telewizji, niedostępnych dla widzów. Zobaczyliśmy jak wyglądają studia m.in. Studio nr 5 - największe w telewizji, gdzie powstaje program Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, program Grażyny Torbickiej Kocham kino i właśnie w tym studio byliśmy świadkami nagrania do programu Jaka to melodia Roberta Janowskiego. Biorąca udział w nagraniu pani Ewa Bem bardzo serdecznie nas pozdrowiła. Zwiedziliśmy kameralne studio redakcji sportowej, w którym swoje "królestwo" mają, m.in. Przemysław Babiarz i Maciej Kurzajewski. Ogromne wrażenie wywarła tzw. "reżyserka" z mnóstwem monitorów, konsolami, mikserami, wysokiej klasy sprzętem elektronicznym i informatycznym. Kolejne obejrzane przez nas studio, to miejsce realizacji porannego Pytania na śniadanie. Domowa scenografia, wygodne kanapy, kwiaty, kuchnia - to wszystko robiło wrażenie, choć samo studio jest o wiele mniejsze, niż to widać na ekranach naszych telewizorów. Zaskoczył nas, unoszący się jeszcze w powietrzu, zapach potraw, które były przygotowywane tego dnia w porannej emisji programu. Niestety, nic z tych specjałów dla nas nie zostało. Podczas zwiedzania pan Michał Fajkowski, emerytowany pracownik TVP z czterdziestoletnim stażem, starał się nam przekazać w pigułce, jak wygląda praca reżyserów, aktorów, ekip realizacyjnych. Ogromne wrażenie wywarła na nas architektura nowego gmachu telewizji - budynku ze stali, szkła i luster oraz mieszczące się tam maleńkie muzeum poświęcone historii TVP ze sprzętem technicznym używanym pięćdziesiąt lat temu, takim jak: telewizory, przeglądarki taśmowe, stoły monterskie. Zobaczenie telewizji „od kuchni” było dla nas dużym przeżyciem.
Po godzinie 15.00 wsiedliśmy do autokaru i udaliśmy się na posiłek do Mc Donalda Na 15.40 stawiliśmy się w kinie Promenada, gdzie obejrzeliśmy film w 3D Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości, który wszystkim się bardzo podobał. Wycieczka została uznana za udaną i interesującą. Do domu dojechaliśmy cali, zdrowi i szczęśliwi około godziny 20.30.
Uczniowie Zespołu Szkół w Zagoździu na specjalne zaproszenie pana Sławomira Kordaczuka - zastępcy dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlicach wzięli udział w obchodach święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pod kierunkiem pani Anny Oskroba – Suśniak uczniowie zaśpiewali 24 pieśni patriotyczne wraz z publicznością zgromadzoną w sali muzeum. Udział w obchodach to dla uczniów lekcja historii, która ma na celu kształtowanie postaw patriotycznych, budzenie wrażliwości na święta narodowe oraz emocjonalne i racjonalne tworzenie więzi z Ojczyzną.