Jestem uczennicą klasy VI. Od września wraz z moimi braćmi uczęszczam do Zespołu Szkół w Zagoździu. Wcześniej mieszkaliśmy w Zalesiu. Od tego roku mieszkam w miejscowości Kij wraz z rodzicami i rodzeństwem Konrad(13), Norbert (9) Maja(5) Nikola (2).
Już 2 lata trenuję zapasy pod okiem Trenera Ryszarda Wałachowskiego. Od najmłodszych lat interesowałam się tym sportem.
Zapasy to sport walki, polegający na fizycznym zmaganiu dwóch zawodników - walka odbywa się wręcz przez stosowanie chwytów. Zapasy charakteryzują się położeniem przeciwniczki na łopatki. Walka trwa 3 rundy po 2 min w tym 30 sekund przerwy. Trenuję w kategorii 34 kg. Wielokrotnie brałam udział w zawodach.
W grudniu mury naszej szkoły odwiedził niecodzienny gość p. Katarzyna Gajownik z Józefowa k/ Łukowa, studentka studiów doktoranckich w dyscyplinie zootechnika oraz absolwentka Wydziału Przyrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach, która została pierwszą Królową Mleka w Polsce.
Po zwiedzeniu szkoły przeprowadziła ona prelekcję dla uczniów klas IV-VI o wartościach odżywczych mleka i nabiału. Poprzez działania edukacyjne Królowa pokazała dzieciom związek między spożywaniem mleka, a zdrowiem, wdziękiem i intelektem.
Joanna Osiak
W piątek 20.12.2013 roku w Zespole Szkół w Zagoździu odbyło się spotkanie opłatkowe. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Wójt gminy Stanin Krzysztof Kazana.
W świąteczny nastrój wprowadził obecnych występ chóru, który uświetnił część artystyczną przygotowaną przez uczniów klas trzecich gimnazjum. Część artystyczna skłaniała do refleksji "Jak kierować swoim życiem i jakie decyzje podejmować, aby odnaleźć Boga w swoim życiu." Podkreślały, że "Boże Narodzenie to czas radości, miłości i przebaczenia." Jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.
Po przedstawieniu Pani Dyrektor Jadwiga Grudzień wraz z Panem Wójtem Krzysztofem Kazana złożyła wszystkim obecnym świąteczne życzeniaWszyscy w atmosferze wzajemnej życzliwości składali sobie życzenia i dzielili się opłatkiem. Goście dodatkowo otrzymali drobne upominki świąteczne wykonane przez uczniów.
Barbara Fornal
W dniu 12 listopada 2013r. w Zespole Szkół w Jeleńcu odbyła się Gminna Gimnazjada. Z radością informujemy, że nasi koledzy zajęli wysokie miejsca w drużynowym tenisie stołowym.
I miejsce - Mateusz Chudzyński, Cezary Redzik.
II miejsce - Adrian Gromada, Bartłomiej Szewczak.
Sukces zawdzięczamy panu Andrzejowi Osiakowi i wytrwałej pracy chłopców.
Dziękujemy za reprezentację naszej szkoły i życzymy dalszych sukcesów!!
Klasa IIIa
Dnia 11 grudnia 2013r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta w Łukowie odbyło się spotkanie podsumowujące Wizytę Studyjną na temat „W jaki sposób technologie informacyjno – komputerowe wspomagają proces uczenia się i nauczania”, gdzie wicestarosta łukowski Pan Krzysztof Tymoszuk wręczył listy gratulacyjne dyrektorom i nauczycielom zaangażowanym w projekt: Pani Jadwidze Grudzień, Justynie Kuryła i Iwonie Krasuskiej. Na sali obecny był również przedstawiciel FRSE, który poza gratulacjami zaprezentował nowy program unijny ErasmusPlus na lata 2014-2020.
W dniach od 21 października do 5 grudnia 2013r. w naszej szkole przeprowadzona była akcja ,,Polacy Rodakom”, która polegała na zbiórce i przygotowaniu paczek świąteczno – noworocznych dla polskich dzieci mieszkających na Białorusi i Ukrainie. Zbierane były produkty spożywcze o długim okresie przechowywania, słodycze, książki dla dzieci, przybory szkolne oraz maskotki.
Akcję patronował Stanisław Gogacz - Senator RP.
Koordynatorem akcji na terenie powiatu łukowskiego był Dariusz Szustek - Burmistrz Miasta Łuków.
Akcję w szkole organizowały: p. Małgorzata Miernicka – koordynator, p. Agnieszka Lewandowska oraz p. Barbara Fornal.
Małgorzata Miernicka
Mikołaju nasz, długą brodę masz,
Ja Ci wierszyk powiem, Ty mi prezent dasz!
W piątek 6 grudnia wszystkie dzieci z przedszkola w Zespole Szkół w Zagoździu z utęsknieniem czekały na niezwykłego gościa. Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały czy nie słychać dzwonka Świętego Mikołaja. Na to spotkanie zaproszeni byli również rodzice.
Gdy tylko Mikołaj wszedł do sali na buziach dzieci pojawiło się zdziwienie, zaskoczenie ale przede wszystkim widoczny był uśmiech. Jak się okazało Mikołaj nie był sam, przybyła z nim na to spotkanie Śnieżynka, która pomagała wręczać prezenty dzieciom. Jednak zanim Mikołaj przystąpił do rozdawania upominków, grupa 4 i 5- latków powitała go częścią artystyczną. Na jego wizytę dzieci nauczyły się wielu piosenek i wierszyków przygotowanych specjalnie dla niego.
Po wspaniałych występach nadszedł najbardziej oczekiwany przez dzieci moment – rozdawanie prezentów! Przedszkolaki otrzymały zabawki oraz słodycze.
Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Dzieci obiecały Mikołajowi, że będą grzeczne w domu i w przedszkolu.
Szkoda, że ten wspaniały gość odwiedza nas tylko raz w roku .
Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb. Dlatego właśnie 28 listopada nasza szkoła zamieniła się w magiczny salon, w którym zgodnie z tradycją, odbyły się różne wróżby i zabawy, w których udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, nauczyciele i rodzice. Organizatorem tej uroczystości była pani Małgorzata Miernicka. W dekoracji sali udział wzięli p. Krystyna Redzik i p. Andrzej Osiak.
Najpierw opowiedzieliśmy sobie o historii andrzejkowych tradycji, następnie uczniowie przedstawili część artystyczną, przygotowaną pod kierunkiem p. Iwony Czernic. P. Elżbieta Gajownik kierowała przygotowanymi przez uczniów wróżbami. Każdy chciał poznać swoją przyszłość, np. losując za pomocą czarodziejskiego klucza wróżbę, czy wybierając pewien atrybut przyszłości schowany pod kubeczkiem. Czytaliśmy również horoskopy, dowiedzieliśmy się też, jakie cechy charakteryzują nasz znak zodiaku. Oczywiście uczniowie wiedzą, że wszystkie wróżby traktujemy z przymrużeniem oka, jednak Andrzejki mają niezaprzeczalnie magiczny klimat.
Oczywiście nie mogło zabraknąć andrzejkowej dyskoteki. Przy wspaniałej muzyce wszyscy bawili się doskonale! Było bardzo miło i wesoło. W przerwie między piosenkami, dzieci mogły kupić i posilić się przygotowanymi przez rodziców: goframi, frytkami, hot dogami, napojami i słodyczami.
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat tradycji i zwyczajów andrzejkowych oraz zintegrować się poprzez wspólną zabawę i działanie.
Organizator Małgorzata Miernicka
SUKCES ANNY OSTRYSZ I GABRIELI SPRYCHA W KONKURSACH
"LEŚNIK GOSPODARZEM LASU" I "OZDOBA CHOINKOWA INSPIROWANA LASEM"
Konkurs "Leśnik gospodarzem lasu" zorganizowany został przez Nadleśnictwo Łuków. Celem konkursu było: zainteresowanie lasem i ludźmi w nim pracującymi; poznanie otaczającej nas przyrody; poznawanie pracy leśnika; poznanie problemów leśników np. dotyczących utrzymania czystości w lesie, pożarów lasu itp.; popularyzacja Nadleśnictwa Łuków oraz zagadnień związanych z leśnictwem; rozwijanie kreatywności i zainteresowań twórczych, których inspiracją jest przyroda; rozwijanie zdolności manualnych uczestników. Nadleśnictwo Łuków również ogłosiło konkurs na ozdobę choinkową inspirowaną lasem. Celem konkursu było: poznanie otaczającej nas przyrody; popularyzacja Nadleśnictwa Łuków oraz zagadnień związanych z leśnictwem; rozwijanie kreatywności i zainteresowań twórczych, których inspiracją jest przyroda; rozwijanie zdolności manualnych uczestników; kształtowanie wyobraźni dzieci i młodzieży poprzez prace plastyczne. Technika wykonania prac dowolna, z użyciem materiałów pochodzących z lasu
Rozstrzygnięcie obu konkursów nastąpiło 6 grudnia w siedzibie Nadleśnictwa Łuków. Uczennice Zespołu Szkół w Zagoździu Anna Ostrysz i Gabriela Sprycha zajęły III miejsca w konkursach. Ania w konkursie "Leśnik gospodarzem lasu" a Gabrysia w konkursie "Ozdoba choinkowa inspirowana lasem". Szkolnym koordynatorem konkursu była p. Agnieszka Sawczuk. Na oba konkursy wpłynęło około 300 prac.
W dniu 6 grudnia na terenie Zespołu Szkół w Zagoździu odbyły się warsztaty przyrodniczo- plastyczne dla dzieci z okazji Mikołajek.
Dzieci pomimo bardzo niekorzystnych warunków pogodowych przybyły do szkoły i uczestniczyły w zabawach w specjalnie przystosowanych do tego salach:
POKÓJ ZIELONY: Roztańczony świat i zabawy ze Śnieżynkami.
POKÓJ NIEBIESKI: Niebiańska przygoda w chmurze laboratoryjnej magii
POKÓJ CZERWONY: Christmasowa loteria – każdy wygrać może o ile magia świąt mu troszkę pomoże
POKÓJ RÓŻOWY: Wszystko o śniegu i Świętach - prace plastyczne
POKÓJ ŻÓŁTY: W świecie młodego biologa co szukał grzybów i sprawdzał jakie ptaki po Ziemi fruwają
Zajęcia były prowadzone we współpracy z Projektorem –wolontariatem studenckim- odział Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Opiekunowie: Bożena Kiełczykowska, Agnieszka Lewandowska, Joanna Osiak
Chór szkolny pod kierunkiem Pani Anny Oskroba – Suśniak wystąpił z ponadgodzinnym programem pieśni patriotycznych w ramach organizowanych przez Muzeum Regionalne w Siedlcach „Dniach Niepodległej” .
Zaproszenie dla naszej młodzieży wystosował Dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach Sławomir Kordaczuk.
W szkole w Zagoździu mieliśmy okazję gościć delegację turecką. Przygotowaliśmy uroczyste powitanie w holu szkoły – uczniowie wystąpili z pocztem sztandarowym i wraz z chórem szkolnym pod kierunkiem p. Anny Oskroba – Suśniak odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy, a następnie goście wysłuchali przepięknej pieśni patriotycznej i zostali udekorowani kotylionami wykonanymi przez dzieci. Następnie zostali zaproszeni na górę do klasy IIIa, w której p. Anna Kobojek przeprowadziła lekcję wiedzy o społeczeństwie dotyczącą procesu legislacyjnego . Lekcja miała na celu pokazanie uczniom jak i zaproszonym gościom w jaki sposób obywatele Polski mogą wpływać na proces tworzenia ustaw w naszym kraju.
Po lekcji Turcy zwiedzali szkołę oraz spotkali się z rodzicami. Zadawali mnóstwo pytań odnośnie funkcjonowania polskiej szkoły oraz współpracy rodziców z placówką. Tłumaczeniem na język angielski zajmowały się panie Justyna Kuryła i Iwona Krasuska.
Grupa wesołych dzieci prawdziwymi przedszkolakami!
15 listopada to najważniejszy dzień dla najmłodszych z Zespołu Szkół w Zagoździu. W tym dniu dołączyły one do grona prawdziwych przedszkolaków.
Podczas uroczystości pasowania na przedszkolaka dzieci zaprezentowały to czego nauczyły się w przedszkolu. Były wierszyki i piosenki wykonane przez małych artystów przed licznie zgromadzonymi rodzicami. Występy dzieci zostały nagrodzone głośnymi brawami publiczności.
Dzieci wygłosiły uroczyste „przyrzeczenie wzorowego przedszkolaka”, a pani Dyrektor symbolicznym ołówkiem pasowała każdego malucha i przyjęła do grona społeczności przedszkolnej.
Z zadowoleniem i uśmiechem na twarzy dzieci przez cały dzień rozbrzmiewał w szkole tekst piosenki: „My jesteśmy przedszkolaki, hopsasa..!”
Sukces Patrycji
Wiersz o przyjaciółce ujął jury VI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. I. Golec pt. „Czerwone róże dla Niej”.
Patrycja Strzyżewska uczennica kl. II Publicznego Gimnazjum w Zagoździu zdobyła wyróżnienie i została zaproszona na uroczysty finał konkursu i wręczenie nagród, które odbyło się 3 listopada 2013r. w Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kąkolewnicy.
Uczennica otrzymała pamiątkowy dyplom i książkę. Konkurs odbył się pod patronatem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji narodowej Pana Tadeusza Sławeckiego.
W dniu 15października 2013 r w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbył się finał X edycji konkursu pod hasłem Kształtujemy tożsamość krajobrazu, którego organizatorem jest Kuratorium Oświaty we współpracy z WFOŚiG. Podczas uroczystości szkoła w Zagoździu otrzymała nagrodę rzeczową o wartości 800zł .
Szkoła posiada już Kryształową malwę i wiele innych nagród rzeczowych uzyskanych w poprzednich latach. Ogród szkolny w Zespole Szkół w Zagoździu jest nie tylko przyjemną dla oka oprawą budynku szkolnego, lecz również służy celom dydaktyczno-wychowawczym. Jest ściśle związany z pracą szkoły, a przede wszystkim z nauczaniem przyrody.
Dzięki współpracy z władzami Gminy Stanin, Radą Rodziców i właścicielami gospodarstw szkółkarskich w Końskowoli możliwa była realizacja treści edukacji przyrodniczej i regionalnej. Praca w ogrodzie przynosi wiele radości i satysfakcji uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły.
Szkoła szczyci się tym, że niektóre zakątki ogrodu są fotografowane jako wzór do naśladowania. Pracownicy mają wciąż wiele pomysłów, chcą dalej upiększać otoczenie szkoły aby być wzorowym ogrodem w środowisku lokalnym. W okresie letnim ogród szkolny był wielokrotnie miejscem sesji zdjęciowych upamiętniających uroczystości ślubne młodych par z naszego lokalnego środowiska.
Pracując w ogrodzie z dziećmi i młodzieżą pracownicy szkoły są przekonani, że wychowanie przez pracę przyniesie pożądane efekty.
Elżbieta Zdunek
Dnia 31 października uczniowie klasy Ia i Ib gimnazjum przygotowali apel z okazji zbliżającego się dnia Uroczystości Wszystkich Świętych. Poprzez recytację wierszy wprowadzili wszystkich obecnych w klimat zadumy, refleksji nad życiem. Wyjątkowych wzruszeń dostarczyły nam wszystkim piosenki zaśpiewane przez uczniów. Na końcu uczciliśmy minutą ciszy pamięć wszystkich zmarłych, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze pod pomnikiem żołnierzy AK.
Barbara Fornal
W piątek 18 października 2013 r. odbyło się Pasowanie na Gimnazjalistę.
Uczniowie z klas pierwszych, którzy rozpoczęli 2 września naukę zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej w naszym gimnazjum. Złożyli Oni uroczyste przyrzeczenie na sztandar szkoły w obecności Pani wicedyrektor Elżbiety Zdunek, wychowawców klas p. Agnieszki Mućka i p. Anny Kobojek i przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Bartka Czernica. Następnie symbolicznym dotknięciem ołówka Pani wicedyrektor pasowała każdego pierwszoklasistę na ucznia gimnazjum. Uczniowie klas drugich wręczyli pamiątkowe długopisy swoim młodszym kolegom, życząc by przyniosły im szczęście w zdobywaniu dobrych ocen.
Żeby tradycji stało się za dość każdy, świeżo upieczony gimnazjalista wziął udział w konkurencjach sportowych, muzycznych. Ponadto przedstawiciele klas pierwszych musieli wykazać się znajomością kroków rock and rolla oraz pokazać czy mają pojemne brzuchy i płuca.
Szczególnym punktem programu artystycznego była prezentacja tańca integracyjnego- belgijka w wykonaniu uczennic i uczniów klas pierwszych, którego nauczyli się pod kierunkiem nauczycieli wychowania fizycznego p. Marioli Zientara i p. Andrzeja Osiaka.
Wszystkim Pierwszoklasistom życzymy wszystkiego najlepszego w nowej szkole, znalezienia swojej pasji i wspaniałych przyjaźni. Dobrą radą będą dla Was słowa, które były mottem uroczystości: Niech wyrosną z Was tacy, którzy ku gwiazdom wzlecieć zapragną.
Opiekunowie spotkania - J.Osiak i B.Kachniarz
W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października co roku, obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Jest to święto wszystkich pracowników oświaty. Ponieważ jest to dzień wolny od zajęć lekcyjnych, z tego powodu święto to jest lubiane nie tylko przez nauczycieli, ale również przez uczniów .
Z tej okazji Samorząd Uczniowski, pod kierunkiem Bartka Czernica przewodniczącego SU oraz Oli Mateńko v-ce przewodniczącej SU, przygotował uroczystą akademię z wieloma atrakcjami. Swój występ uczniowie zadedykowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali bogaty program artystyczny- recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz przedstawiali scenki z życia szkoły. Uroczystość uświetnił również chór szkolny pod przewodnictwem p. Anny Oskroba-Śuśniak. Po zakończonej akademii uczniowie złożyli nauczycielom życzenia i podziękowania oraz wręczyli własnoręcznie wykonane upominki.
Absolwenci szkoły też o nas nie zapomnieli! Odwiedzili nas liczną grupą, podzielili się wrażeniami z nowych szkół, oraz złożyli życzenia nauczycielom. Było to dla nas bardzo miłe i sympatyczne
Na koniec Pani Dyrektor złożyła życzenia nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły oraz podziękowała SU za przygotowanie uroczystości.
W roku szkolnym 2013/2014 w klasach 0-III Szkoły Podstawowej im. St. Grafika w Zagoździu realizowany jest projekt edukacyjny ph. „Jestem bezpieczny”.
Koordynatorem projektu jest p. A. Lewandowska, a nad przebiegiem działań czuwają nauczyciele klas O-III oraz nauczyciele świetlicy.
Głównym celem projektu jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci w szkole i poza nią.
Planowane są następujące działania:
W miesiącu wrześniu realizowano tematy dotyczące bezpieczeństwa w szkole przez wszystkich wychowawców klas, tworzono regulaminy zachowania się w szkole, na świetlicy, przeprowadzone zostały gry i zabawy integracyjne. Panie na świetlicy realizowały tematy dotyczące bezpieczeństwa w czasie przywozów i odwozów uczniów. Wszyscy wychowawcy organizowali wycieczki w celu poznania terenu wokół szkoły i uczyli bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Pani Agnieszka Lewandowska wykonała gazetkę na temat „Bezpieczna droga…”oraz zorganizowała spotkanie z policjantem, na które został zaproszony przez panią Jadwigę Grudzień dyrektor ARiMR w Lublinie pan Andrzej Bieńko. Podczas spotkania odbyła się krótka część artystyczna przygotowana przez wychowawców klas oraz QUIZ dotyczący bezpieczeństwa przygotowany przez panią Halinę Krasuską. Za wyróżniającą się wiedzę uczniowie otrzymali dyplomy.
Pan Łukasz Kępa z Komendy Policji w Stoczku Łukowskim przeprowadził krótką prelekcję dotyczącą bezpieczeństwa. Na zakończenie dyrektor ARiMR w Lublinie wręczył dzieciom kamizelki i elementy odblaskowe, które zostały upamiętnione na zdjęciu grupowym.
Dalsze działania będą dotyczyły następującej tematyki:
Działania podejmowane podczas zajęć edukacyjnych i pozalekcyjnych zmierzają do wyeliminowania wszelkich zagrożeń i niebezpieczeństw, na które mogą być narażone nasze dzieci.
Agnieszka Lewandowska
W dniu 30 września 2013r. w Zespole Szkół w Zagoździu odbyła się uroczystość upamiętniająca Patrona szkoły – Stanisława Grafika. Przybyli liczni goście: rodzina Patrona – syn Ryszard z żoną, Józef Puderecki, proboszcz parafii Jedlanka ks. Piotr Kardas, Piotr Michalak – dyrektor ZEAs-u w Staninie, radny gminy Stanin – Piotr Szewczak oraz rodzice.
W nastrój tego dnia wprowadziła wszystkich uczestników zajęć lektura „Wspomnień” Joanny Ostrowskiej .
Zanim odbyła się część oficjalna uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez wychowawców. Pracując w zespołach tworzyli i rozwiązywali krzyżówki oraz pisali wiersze poświęcone Patronowi. Zadaniem uczniów było również przedstawienie biografii Stanisława Grafika w dowolny sposób graficzny. Powstały w ten sposób „mapy życia” i taśmy chronologiczne, które ozdobiły salę gimnastyczną.
O 10.45 zgromadziliśmy się przed pomnikiem upamiętniającym poległych, aby oddać im hołd. Następnie podczas części artystycznej przygotowanej przez p. A. Kobojek i A. Oskroba – Suśniak uczniowie upamiętnili zasługi Patrona podkreślając jego umiłowanie Boga i Ojczyzny. Po występie uczniów głos zabrał wzruszony Ryszard Grafik, który odczytał list A. Grafika bratanka Patrona. Dziękował za kultywowanie pamięci jego ojca.
O godz. 12.00 odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji śp. Stanisława Grafika oraz całej społeczności szkolnej odprawiona przez proboszcza parafii Jedlanka ks. Piotra Kardasa. Po odprawionej Eucharystii, przedstawicielki Rady Rodziców p. J. Świeczak i M. Pawlak złożyły na ręce proboszcza podziękowanie za sprawowanie mszy św., a nauczycielom szkoły za wychowanie dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu.
Głos zabrała również p. Cecylia Goławska Prezes Koła Nauczycieli Emerytów Gminy Stanin wyrażając swoje uznanie dla organizatorów oraz Piotr Michalak, który podkreślił, że jako obywatele musimy pamiętać, że oprócz praw mamy również obowiązki wobec swojej Ojczyzny.
Uroczystość ta była podsumowaniem corocznie realizowanego w naszej szkole projektu „Wrzesień – miesiącem Patrona”.