W dniu 4 czerwca 2013 roku na terenie Zespołu Szkół w Zagoździu odbył się po raz 13 Gminny Przegląd Teatrzyków Ekologicznych.
Cel:
W tym roku uczestniczyły trzy zespoły teatralne:
Gościem honorowym tegorocznego przeglądu była p. Karolina Barc pracownik nadleśnictwa Łuków, która opowiedziała uczniom o Rezerwacie Jata. Słuchacze mogli się dowiedzieć między innymi o tym, że rezerwat Jata pod względem długości istnienia ustępuje tylko Białowieskiemu Parkowi Narodowemu. Powstał on 21 marca 1933 r. z inicjatywy prof. Władysława Szafera. Jego osobliwością są wspaniałe bory jodłowe z udziałem świerka i sosny. Pani Karolina opowiedziała ciekawostkę historyczną związaną z rezerwatem, który ma nie tylko wspaniałą przyrodę, ale i pomniki historyczne. To tu, po upadku powstania styczniowego, ukrywał się ks. Brzóska. W latach 1942–45 na tym terenie znajdowały się trzy obozy partyzanckie (AK, NSZ i radziecki) nigdy niezdobyte przez okupanta.
Efekty: Udział w przeglądzie to doskonała forma edukacji ekologicznej, młody człowiek biorąc udział w przedstawieniach teatralnych o treściach ekologicznych pobudza procesy poznawcze, wzbogaca słownictwo, wrażliwość estetyczną, zasób wiadomości. Pobudza go to również do przeżywania różnorodnych pozytywnych emocji.
Opracowała:
Joanna Osiak- koordynator przeglądu
W Zespole Szkół w Zagoździu w dniu 27 maja odbyły się dwie uroczystości. Pierwsza to podsumowanie projektu pt. „Domowi detektywi” , w którym klasa V szkoły podstawowej brała czynny udział.
Główne cele programu:
- opóźnienie momentu, w którym młodzi ludzie po raz pierwszy sięgną po alkohol, czyli opóźnienie tzw. inicjacji alkoholowej
- zmniejszenie spożycia alkoholu przez młodych ludzi, którzy już próbują pić;
- ułatwienie współpracy pomiędzy nauczycielami, a rodzicami.
Na spotkanie kończące projekt przybyli bardzo licznie rodzice uczniów klasy V, pani dyrektor J. Grudzień i pani wicedyrektor E. Zdunek. Przybyli rodzice wysłuchiwali czterech zespołów, które przedstawiały jak radzić sobie ze stresem nie sięgając po alkohol. Następnie braliśmy czynny udział w grach i zabawach, które bardzo nas rozweseliły i bardzo nam się podobały, jednocześnie zintegrowały rodziców i uczniów naszej klasy.
Nadszedł czas na drugą część uroczystości poświęconej naszym kochanym mamom. Każde dziecko wręczyło własnoręcznie przygotowany prezent, powiedziało wierszyk oraz zaśpiewaliśmy mamom wspólnie 100 lat.
Wszystkie mamy zostały zaproszone na herbatkę i ciasto. Po miłym wieczorku z uśmiechem na twarzy udaliśmy się do domu.
Koordynatorem projektu "Domowi detektywi" oraz odpowiedzialna za przygotowanie uroczystości Dnia Matki była Mariola Zientara, wychowawca klasy V.
PS. Dziękuję rodzicom za pomoc w przygotowaniu
Uczennice klasy III gimnazjum na zajęciach kulinarnych odbywających się w ramach zajęć technicznych uczyły się komponowania codziennego jadłospisu, zasad zdrowego żywienia i jego znaczenia dla rozwijającego się organizmu oraz poznawały zasady higieny i bezpieczeństwa podczas samodzielnego sporządzania potraw.
W maju, na jednych z zajęć dziewczęta wykonywały torty śmietanowe. Zachwycały one nie tylko wyglądem, ale również smakiem.
W dniu 25-26.05.2013 drużyna Szkoły Podstawowej w Zagoździu w składzie: Niemczuk Mateusz, Grzegorz Kosiba, Muszyński Daniel, Wietrak Adrian, Błaszczyk Karol, Nawrocki Kuba, Chojecki Marcin, Osiak Szymon pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Andrzeja Osiaka uczestniczyła w XI turnieju Piłki Nożnej Chłopców pod patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej w Radoryżu Smolanym.
Ideą tych zawodów jest doskonalenie umiejętności młodych piłkarzy w rywalizacji z zespołami powiatu łukowskiego oraz nawiązywanie nowych przyjaźni oraz promowanie Uczniowskich Klubów Sportowych poprzez aktywizację środowisk lokalnych i szerzenie zdrowego stylu życia.
Drużyna rozegrała 25.05.2013 r. cztery mecze
Zagoździe: „DAF 2” 4:0
Zagoździe: Huta Dąbrowa 1:1
Zagoździe: Okrzeja 0:2
Zagoździe: Stanin 5:0
Wyniki tych meczy zasądziły wyjściu z grupy i kwalifikacji do etapu finałowego.
W niedzielę 26.05.2013 r. chłopcy grali w Wielkim Finale o I miejsce z zespołem „DAF 3”
Zagoździe: „DAF 3” 2:1
Następnie rozegrali mecz o trzecie miejsce
Zagoździe: Okrzeja 2:1
Chłopcy zajęli III miejsce, każdy z nich otrzymała medal oraz nagrody rzeczowe w postaci piłek. Szymon Osiak otrzymał dodatkowo statuetkę dla najmłodszego uczestnika turnieju.
„Matce dziękuj i o niej pamiętaj
W nocy, w dzień, o każdej porze
Ona tobie życie dała
Razem z Ojcem wychowała”
W dniu 24 maja 2013 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji „Dnia Matki i Ojca” w wykonaniu klas pierwszych gimnazjum zorganizowana pod opieką wychowawczyń p. Bożeny Kiełczykowskiej i p. Joanny Osiak oraz nauczyciela muzyki p.Anny Oskroba-Suśniak
Miała on na celu:
- kształtowanie właściwego stosunku do matki i ojca
- doskonalenie umiejętności zaprezentowania się przed szerszą publicznością.
Uczniowie uczcili ten dzień w sposób bardzo uroczysty i wyjątkowy.
Słowem i muzyką wyrazili miłość do swoich rodziców. Występ , zadeklamowane wiersze i wyśpiewane z serca piosenki wywołały u rodziców wzruszenie. Uściski ukochanych rodziców były wyrazem głębokiej miłości i podziękowania za to, że są, że kochają, i że są najlepsi na całym świecie.
Uczniowie wręczyli rodzicom podarunki wykonane pod kierunkiem nauczyciela plastyki p. Agnieszki Sawczuk.
Aby uatrakcyjnić czas swoim rodzicom, uczniowie przygotowali konkurs karaoke.
Uroczystość przebiegła w ciepłej i miłej atmosferze.
Takie wydarzenie na długo pozostanie w pamięci dzieci i rodziców.
Dnia 21 maja 2013 r. zespół „Tańczące Nutki” zaprezentował swoje umiejętności na III Festiwalu Kultury w Chodowie.
Cel festiwalu to:
1. Prezentacja, propagowanie, popularyzacja upowszechniania kultury wśród dzieci i młodzieży, jak również rozbudzanie zainteresowań dziedzictwem kulturowym wyrażającym się w pielęgnowaniu gwary, zwyczajów, obrzędów, pieśni i tańca.
2. Wymiana doświadczeń, nawiązywanie i rozwój współpracy pomiędzy szkołami.
3. Promocja uzdolnionych uczniów i ich osiągnięć w dziedzinie kultury.
4. Prezentacja dorobku artystycznego w dziedzinie tańca i muzyki.
Uczniowie zatańczyli wiązankę Tańców lubelskich przed czteroosobowym jury oraz liczną publicznością.
Zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a jury przyznało III miejsce.
„Tańczące Nutki cieszą się z osiągnięcia i już myślą o przygotowaniu kolejnego układu tanecznego na przyszłoroczny festiwal”, powiedziała Pani Jadwiga Grudzień, opiekun zespołu.
W dniu 13.05.2013 roku na gminnym Orliku w Kosutach odbył się gminny turniej w piłkę nożna dla chłopców rocznik 2002/2000.
Szkołę Podstawową w Zagoździu reprezentowali:
1. Niemczuk Mateusz kl.VI2. Kosiba Grzegorz kl.VI3. Muszyński Daniel kl.VI4. Wietrak Adrian kl.VI5. Błaszczyk Karol kl.VI6. Nawrocki Kuba kl.IV7. Chojecki Marcin kl.IV8. Osiak Szymon kl.IV
Drużyna rozegrała 4 zwycięskie mecze.
Chłopcy wygrali wszystkie mecze i zostali reprezentantami Gminy Stanin na Powiatowym Turnieju w Krzywdzie, który odbył się 17.05.2013 roku.
Na turnieju w Krzywdzie drużyna zagrała dwa mecze
Jednak wynik bramek nie pozwolił na wyjście drużyny z grupy.
W naszej szkole planowane są warsztaty dla uczniów gimnazjum: robotyka i architektura.
Mam nadzieję, że udział uczniów w zajęciach z pracownikami Politechniki Warszawskiej powiększy grono inżynierów polskich za kilka lat.
Opiekun przedsięwzięcia
Jadwiga Grudzień
Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z podstawowymi zagadnieniami związanymiz robotyką oraz mechatroniką poprzez realizację własnych robotów. W tym celu w trakcie warsztatów wykorzystywane zostaną zestawy klocków Lego MindStorms NXT 2.0* oraz proste środowisko do ich zaprogramowania.
W trakcie warsztatów uczestnicy zostaną podzieleni na 3-4 osobowe zespoły, z których każdy będzie miał za zadanie zbudować i zaprogramować na kolejnych panelach roboty o coraz bardziej zaawansowanej konstrukcji i wykonujących coraz bardziej rozbudowane funkcje.
W trakcie pierwszego panelu odbędzie się wstęp teoretyczny do robotyki i mechatroniki, a także zostaną omówione dostępne rodzaje czujników i struktura programu, w którym będą powstawały programy sterujące robotami.
Podczas drugiego panelu uczestnicy będą konstruowali prostego robota z wykorzystaniem przykładowej instrukcji, dzięki czemu będą mogli w praktyce zapoznać się z dostępnymi elementami zestawu LEGO MindStorms NXT 2.0. Nauczą się również pracować w programie NXT do pisania programów sterujących robotami. Programy będę tworzone w prosty sposób, poprzez łączenie ze sobą odpowiednich bloczków odpowiadających różnym funkcjom.
Celem panelu trzeciego będzie wykonanie bardziej skomplikowanego modelu robota, wykorzystującego większą liczbę czujników, w stosunku do pierwszej przygotowanej przez uczestników konstrukcji. W ten sposób uczestnicy będą mieli możliwość stworzenia robota, realizującego więcej funkcji lub którego funkcje będą bardziej złożone.
Aby zachęcić do tworzenia samodzielnych projektów i pokazać różne możliwości, jakie daje zestaw, podczas pierwszych paneli uczestnicy mogą realizować takie modele robotów jak: robot jaszczurka, poruszający się na gąsienicach czołg strzelający kolorowymi kulkami, robot sortujący kulki, android niepozwalający się oszukać.
Uczniowie Zespołu Szkół w Zagoździu wzięli udział w uroczystości upamiętniającej 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego, która odbyła się 8 maja 2013r. w Staninie.
Nauczyciele historii przygotowali uczniów do uczestnictwa w konkursach. Celem tych konkursów było upowszechnienie wiedzy z zakresu przebiegu powstania styczniowego na terenie powiatu łukowskiego oraz rozbudzenie zainteresowania historią naszego regionu.
Pierwszy konkurs organizowała Miejska Biblioteka w Łukowie. Wzięło w nim udział łącznie 18 uczniów naszej szkoły.
Cizio Katarzyna kl. III a
Kajda Dominik kl. III a
Fijał Paulina kl. III a
Szczerba Weronika kl. III b
Wołoszka Joanna kl. III b
Sobiech Magdalena kl. III b
Tomasik Anita kl. III b
Urbanek Ewa kl. III b
Sobiech Natalia kl. III b
Grudzień Piotr kl. II a
Kopeć Daniel kl. II a
Cizio Patrycja kl. VI
Kiełczykowska Agata kl. VI
Kopeć Adrian kl. V
Białach Weronika kl. V
Gołębiowska Aleksandra kl. V
Szcześniak Adam kl. IV
Piskorek Karolina kl. IV
Drugi konkurs ”JEDEN Z 10” organizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Staninie Jego uczestnikami byli:
Cizio Patrycja kl. VI
Kiełczykowska Agata kl. VI
Strzyżewska Patrycja kl. Ia
Urbanek Aleksandra kl. Ia
Białach Marcin kl. Ia
Świeczak Patrycja kl. I b
Brauła Daniel kl. I b
Udział w tych przedsięwzięciach pozwolił uczestnikom usystematyzować wiedzę z tego okresu historycznego i zaprezentować się na forum gminy.
Opiekunami i koordynatorami wszystkich przedsięwzięć były nauczycielki historii: Mariola Zientara i Joanna Stańczuk.
W dniu 18.04.2013r. w Biłgoraju odbyła się uroczystość wręczania nagród i dyplomów laureatom Ogólnopolskiego Konkursu języka rosyjskiego poświęconego 100-leciu urodzin Siergieja Michałowa.
Uczennica klasy IIIb Natalia Sobiech odebrała nagrodę i dyplom z rąk Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego pani Ludmiły Szypielewicz. Podczas gali finałowej uczennicy towarzyszyły dyrektor Jadwiga Grudzień i nauczyciel Elżbieta Gajownik.
Uroczystość miała miejsce w Biłgoraju podczas otwarcia I Międzynarodowego dziecięcego teatralnego festiwalu w języku rosyjskim.
Wszyscy mamy już dosyć zimy, a tegoroczna Wiosna nie jest zbyt punktualna, ale nie z takimi problemami już sobie poradziliśmy! 21 marca w naszej szkole wspólnie przywoływaliśmy wiosnę kolorami, tańcem i śmiechem. A czym najłatwiej zwiększyć produkcję endorfin? Oczywiście zdrową rywalizacją i zasłużonymi nagrodami! Co za tym idzie, pierwszy dzień wiosny w naszej szkole opierał się na ciekawych konkursach i konkurencjach. Pierwszą z nich było „klasowe przebranie”. Polegało ono na tym, że wszyscy uczniowie danej klasy mieli włożyć stroje w wybranym drogą losowania kolorze, dzięki czemu, tego dnia, korytarz mienił się barwami tęczy. Kolejne konkurencje to: konkurs na najbardziej wiosenny plakat i krzyżówkę; „Przywitajmy wiosnę wierszem lub piosenką!”; marcowy aerobik; „Żabi skok i rzut kamieniem do stawu”- czyli odrobinka sportowej rywalizacji; „Jak dobrze znam swoją klasę” oraz „Zgadnij kto to”- wychowankowie w roli swoich nauczycieli. Całość podlegała ocenie jury w składzie: p. Elżbieta Zdunek, p. Barbara Fornal i Natalia Sobiech, które przyznawało punkty za każde wykonane zadanie. Uczestnicy starali się zdobyć ich jak najwięcej, bo i było o co walczyć-SU przygotował bardzo oryginalne i praktyczne nagrody takie jak: 2dni bez pracy domowej, czy odpowiedzi ustnej. Po burzliwych naradach szala zwycięstwa przechyliła się na stronę zielonej Ib. Drugie miejsce zajęła IIIb, a trzecie wywalczyli sobie uczniowie IIIa. Nie o zwycięstwo tu jednak chodziło. Najważniejsza była możliwość wspólnej zabawy i rozrywki. A wiośnie nie pozostaje nic, jak tylko przyjąć nasze zaproszenie!
Od dnia 18.03.2012r. do 22.03.2013r. w naszej szkole odbył się konkurs „Na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną”.
W konkursie uczestniczyli uczniowie klas 0-III nauczanie 36 uczniów, IV-VI szkoła podstawowa 12 uczniów i klasy I-III gimnazjum 11 uczniów. Razem w konkursie wzięło udział 59 uczniów.
Celem konkursu jest kultywowanie tradycji wykonywania palm związanych
z okresem Wielkanocy oraz rozwijanie umiejętności plastycznych i technicznych dzieci i młodzieży.
Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w wykonanie swoich palm, które były bardzo ciekawe i ładne.
Komisja postanowiła przyznać uczniom z nauczania następujące miejsca:
I - Bartosz Cizio kl.I
II - Patrycja Kowalik kl.I
III- Mateusz Piotrowicz kl.II
W szkole podstawowej:
I - Magdalena Gromada kl.V
II - Piotr Kurek kl. VI
III- Konrad Zdunek kl.V
W gimnazjum:
I - Paweł Zdunek kl.Ib
II – Kinga Świętochowska kl.IIb
III- Piotr Grudzień kl.IIa
Podsumowanie konkursu odbyło się 03.04.2013, uczniowie otrzymali dyplomy i drobne nagrody. Mamy nadzieję, że tradycja wykonywania pal wielkanocnych wśród dzieci i młodzieży będzie wciąż żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Organizatorzy: Barbara Fornal
Agnieszka Lewandowska
26 marca 2013r w Gimnazjum nr 3 im. J. Piłsudskiego w Łukowie odbyło się uroczyste podsumowanie III Powiatowego Konkursu Literacko-Plastycznego „Artystyczne Inspiracje”.
Konkurs był objęty patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Miasta Łuków, a także patronatem medialnym była: Telewizja Master, Wspólnota Łukowska , Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24.
Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej związanej z hasłem konkursu: „Człowiek potrzebuje człowieka, żeby być człowiekiem” .
Natalia Murawiec Uczennica Zespołu Szkół w Zagoździu zdobyła II miejsce wykonując pracę plastyczną pt. „Pragnienie bycia kochanym”.
Opiekunem uczennicy była p. Agnieszka Sawczuk
Siatkówka to takie puzzle, w których
każdy element musi do siebie pasować.
W dniu 26 marca na sali gimnastycznej odbył
Szkolny Turniej Piłki Siatkowej- rywalizacja klasowa.
Cel turnieju:
Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem, do zawodów sportowych stanęło sześć klas. W skład każdej drużyny wchodziło 3 chłopców i 1 dziewczyna. Turniej przebiegał systemem pucharowym z podziałem na drużyny.
Grupa I Grupa II
Klasa I a Klasa IIIb
Klasa IV Klasa IIa
Klasa Ib Klasa IIb
Ia-VI 2:1 III b-II a 2:0
VI-Ib 2:1 II a-II b 0:2
Ia-Ib 2:0 III b-II b 2:0
Klasyfikacja końcowa
I miejsce –drużyna klasy IIIb
II miejsce-drużyna klasy Ia
III miejsce –drużyna klasy II b
Rywalizacja odbywała się na wysokim poziomie zarówno sportowym jak i organizacyjnym. Dzieci i młodzież bardzo żywiołowo reagowały na przebieg poszczególnych spotkań i w przerwach pomiędzy meczami dopingowały drużyny znajdujące się na boisku.
nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwał Andrzej Osiak
Dnia 12 marca 2013 r. odbył się występ Zespołu „Tańczące Nutki” w Zespole Szkół w Staninie.
Uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum z Zespołu Szkół z Zagoździu zatańczyli przed wspaniałą publicznością, którą byli nauczyciele-emeryci.
Pani Cecylia Goławska – przewodnicząca Zarządu Koła Emerytów i Rencistów ZNP podziękowała naszym uczniom miłym słowem oraz wręczyła słodki upominek.
Uśmiech i zadowolenie na twarzach byłych nauczycieli podsumowały występ młodych artystów.
Opiekunem wydarzenia była pani Dyrektor Jadwiga Grudzień.
W lutym uczennica naszej szkoły wzięła udział w ogólnopolskim konkursie języka rosyjskiego pod hasłem „МЬІ ДРУЖНЬІ С ПЕЧАТНЬІМ СЛОВОМ” w kategorii: Mój ulubiony utwór S. Michałkowa.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski.
Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o twórczości Siergieja Michałkowa oraz inspirowanie do twórczej interpretacji tekstu poetyckiego.
Natalia Sobiech uczennica klasy III b gimnazjum uzyskała 2 miejsce.
Opiekun pani Elżbieta Gajownik.
W listopadzie uczennica naszej szkoły wzięła udział w kuratoryjnym konkursie z języka rosyjskiego i uzyskała tytuł laureata w okręgowych eliminacjach.
Natalia Sobiech uczennica klasy III b gimnazjum na etapie wojewódzkim uzyskała tytuł finalisty kuratoryjnego konkursu.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Celem konkursu było rozbudzenie i pielęgnowanie zainteresowań językiem i kulturą rosyjską.
Opiekun pani Elżbieta Gajownik
Aby pogłębić wiedzę na temat tradycji naszego regionu wzięliśmy udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Etnolog- zaloguj się na ludowo”. Nadaliśmy mu własny tytuł „Śladami naszych przodków”.
W ramach projektu odkrywamy, badamy i twórczo rozwijamy tradycje ludowe naszych miejscowości. Wychodzimy ze szkoły i angażujemy się w życie społeczności lokalnej, dostrzegając i doceniając oryginalność, specyfikę i bogactwo kultury duchowej i materialnej, którą przez stulecia tworzyli nasi przodkowie.
W ramach realizacji projektu podjęliśmy następujące działania:
- wyszukiwanie przedmiotów dawnego użytku, rozmowy z mieszkańcami wsi dotyczące ich przeznaczenia i urządzenie wystawy;
- wzięcie udziału w warsztatach z etnografem;
- wykonanie prezentacji „Przetwórstwo wiejskie” i „Wspomnienia w fotografii”;
- wykonanie broszury o dawnych zwyczajach, potrawach i zawodach;
- prowadzenie etnobloga polegające na dokumentacji wszystkich działań;
- zorganizowanie spotkania z seniorami jako podsumowania projektu.
Dawny zwyczaj bywa wszędzie
Przychodzimy po kolędzie
Tak powitaliśmy szacownych gości przybyłych do naszej szkoły 29 stycznia 2013 roku. A zaszczycili nas swoją obecnością babcie, dziadkowie i rodzice, włączając się czynnie w podsumowanie naszego projektu.
W inscenizacji pt. „Hej, kolęda, kolęda!” przypomnieliśmy dawny zwyczaj chodzenia po domach grup przebierańców, składających wierszem i pastorałką życzenia wszelkiej pomyślności „Byście sobie zdrowi byli, długo i szczęśliwie żyli. Na ten nowy rok, na ten nowy rok”.
Nasi goście mieli okazję przenieść się na chwilę w swoje młode lata i powspominać jak kiedyś spędzali święta kościelne, rodzinne uroczystości i czas wolny. Opowiadali o swoich obowiązkach i zabawach,
a my czerpaliśmy u źródła bogatą wiedzę o naszych przodkach.
Za chęć przybycia, życzliwe słowa i barwne opowieści nasi seniorzy otrzymali upominki, które przygotowaliśmy własnoręcznie techniką decoupage'u. Zaprosiliśmy również gości na poczęstunek – tradycyjne ciasteczka i racuchy domowego wypieku. Przy ludowych dźwiękach polki i oberka czas miło płynął na dalszych konwersacjach.