Nasze projekty

Projekt „Trzymaj formę” profilaktyka nadwagi i otyłości wśród dzieci

Celem  głównym projektu jest wzrost dostępności usług zdrowotnych w zakresie zapobiegania zjawiska nadwagi i otyłości wśród uczniów klas IV–VI szkół podstawowych z terenu pow. łukowskiego, poprzez przeprowadzenie kompleksowej interwencji edukacyjno – zdrowotnej wśród 01.06.2018-31.12.2020.

Rezultatem bezpośrednim projektu będzie liczba osób, u których po opuszczeniu programu zostaną zdiagnozowane i/lub ograniczone problemy zdrowotne oraz zwiększenie świadomości uczniów klas IV-VI szkół podstawowych w zakresie prozdrowotnego stylu życia.

Działania:

• diagnostyczne – przeprowadzenie badań diagnostycznych przez pielęgniarkę.
  • edukacyjne w zakresie edukacji prozdrowotnej, zajęcia praktyczne z dietetykiem z zastosowaniem zasad prawidłowego żywienia, zajęcia z psychologii obejmujące motywację, zaburzenia odżywiania oraz rola czynników psychologicznych w procesie odżywiania. Każdy z uczestników otrzyma skrypt zawierający treści zajęć z edukacji zdrowotnej, dietetyki, psychologii wraz z przykładowymi ćwiczeniami i opisem aktywności fizycznych. Wszystkie w/w działania edukacyjno-warsztatowe będą skierowane do wszystkich uczestników. W zakresie tego etapu odbędą się indywidualne porady dietetyczne z dietetykiem względem uczestnika programu z wykrytą nadwagą/otyłością (co najmniej 41% uczestników) wraz z rodzicem/opiekunem prawnym uwzględniające możliwości podjęcia leczenia oraz przedstawienie sposobu postępowania.
  • praktyczne skierowane do wszystkich uczestników – nauka ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu przez instruktora rehabilitanta.

Uczestnicy otrzymali matę do ćwiczeń, skakankę i piłkę gimnastyczną.

Zaplanowany jest zakup wag z możliwością pomiaru tkanki tłuszczowej oraz ilości wody w organizmie.