W czasie ferii świątecznych miałam przyjemność poznać osobiście zwyciężczynię 5. edycji programu The Voice of Poland Aleksandrę Nizio. Mieszka we wsi Aleksandrów niedaleko Biłgoraja w województwie lubelskim. Od najmłodszych lat interesowała się muzyką, śpiewa i gra na saksofonie, a jej obecnym celem jest występ w Opolu i nagranie płyty folkowo-rockowej. Aleksandra jest osobą radosną i niezwykle sympatyczną. Zachęca wszystkich młodych utalentowanych ludzi do rozwijania swoich zdolności w różnych dziedzinach i brania udziału w konkursach. Twierdzi, że choć często wymaga to wielu wyrzeczeń, warto realizować swoje marzenia. Trzymamy kciuki za rozwój jej kariery artystycznej i życzymy wielu sukcesów.
E. Mroczek
Razem łatwiej i milej’ - w I semestrze roku szkolnego 2014/2015 uczniowie klasy IV mieli mnóstwo okazji, aby zintegrować się ze swoimi kolegami i koleżankami.
WIGILIA KLASOWA 19.12.2014
W ostatnim dniu przed przerwą bożonarodzeniową zorganizowaliśmy poczęstunek wigilijny. Jak nakazuje tradycja po wspólnej modlitwie, dzieleniu się opłatkiem i życzeniach usiedliśmy do stołu. W klasie dało się odczuć miłą atmosferę i radość, może dlatego, że jesteśmy już w czwartej klasie i umiemy się właściwie zachować w każdej sytuacji.
MIKOŁAJKI 05.12.2014
Jesteśmy grzeczną klasą, pewnie dlatego w przeddzień swojego święta tj. 05.12.2014r. odwiedził nas Mikołaj. Cała klasa łącznie z Panią otrzymała wspaniałe upominki. Z niecierpliwością czekamy na ponowne spotkanie z Mikołajem w następnym roku i obiecujemy, że dalej będziemy grzeczni.
BIWAK KLASOWY 28.11.2014
Wspólnie zorganizowaliśmy również 7-godzinny biwak dla wszystkich uczniów klasy IV. Celem biwaku było wspólne dekorowanie naszej sali lekcyjnej i ubieranie świątecznej choinki. Dzięki sprytowi oraz pracowitości uczniów szybko się z tym uwinęliśmy i starczyło nam czasu na wspólną zabawę w podchody. Było już ciemno, ale nie przeszkadzało nam to, mieliśmy ze sobą dobre latarki. Wszyscy byli zmęczeni, ale radośni, kiedy już udało nam się wykonać wszystkie zadania i znaleźć wszystkie produkty potrzebne do przygotowania wspólnej kolacji. Nasza kolacja pachniała w całej szkole i była bardzo smaczna, dodatkowego integracyjnego uroku dodawał jej film „Kevin sam w domu”.
DZIEŃ CHŁOPAKA 30.09.2014
30 września to magiczna data dla chłopców, to ich święto. Dzień Chłopaka został wspaniale przygotowany przez dziewczęta, które doprowadziły każdy szczegół swojego planu do perfekcji. Przez całą godzinę dopisywał wszystkim dobry humor i wspaniała zabawa, a nasi panowie mamy nadzieję, że będą mile wspominać swoje święto.
OGNISKO KLASOWE 18.09.2014
Na terenie naszej szkoły wydzielone zostały dwie strefy – pierwsza to ognisko i stolik ze smakołykami, druga – miejsce gier, zabaw, rozgrywek sportowych – wszystko po to, aby było smacznie, wesoło i sportowo. Od samego początku słychać było śmiech. Podział na dwie strefy był trafiony. Wszyscy byli razem. Zabawa trwała w najlepsze. Na zielonej trawie było też bezpiecznie. Każde dziecko spędziło czas aktywnie, w grupie z innymi. Rodzice bawili się razem z nami.
Okazało się, że wszyscy jesteśmy mistrzami w pieczeniu kiełbasek. Były pachnące i pyszne.
Na koniec na boisku odbyły się rozgrywki sportowe – mecz piłki nożnej.
Wróciliśmy do domów około godziny 18.00. Wszyscy zmęczeni, radośni i szczęśliwi. Ten czwartek 18 września 2014r. z pewnością będzie dla nas niezapomnianym dniem.
OGROMNE PODZIĘKOWANIA NALEŻĄ SIĘ PRZEDE WSZYSTKIM RODZICOM: PANI JOANNIE OSIŃSKIEJ, PANI KATARZYNIE GROMADA I PANI MARZENIE CIZIO, BEZ KTÓRYCH NASZE SPOTKANIA NIE BYŁYBY TAK UDANE. DZIĘKUJEMY!
Justyna Kuryła
W dniu 19.12.2014 w naszej szkole odbyły się jasełka pt. „Bóg się rodzi…” przygotowane przez uczniów klas III gimnazjum. Na naszą uroczystość przybył ks. prefekt parafii Jedlanka Roman Siłuch, radni Gminy Stanin: p. Aneta Witkowska, p. Piotr Sawczuk oraz p. Monika Pawlak – przedstawiciel Rady Rodziców.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości oraz śpiewu kolęd, które wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Na scenę wkroczyli młodzi aktorzy, którzy z wielkim zaangażowaniem wczuwali się w swoje role. Pomiędzy śmieszne dialogi i scenki wplecione były słowa wzruszające, religijne, oddające prawdę o niezwykłości grudniowych Świąt, kiedy to w stajence na świat przyszedł Zbawiciel. Goście z zachwytem i radością wsłuchiwali się także w kolędy wykonywane przez chór szkolny prowadzony przez p. Annę Oskrobę-Suśniak.
Po przedstawieniu ks. prefekt poświęcił opłatek, wszyscy wspólnie zaśpiewali kolędę ” Bóg się rodzi”. Na zakończenie p. Dyrektor Jadwiga Grudzień złożyła wszystkim zebranym świąteczne życzenia. Uczniowie w świątecznych nastrojach udali się do sal, w których odbyły się klasowe spotkania wigilijne.
Barbara Fornal
W dniu 18 grudnia 2014 r. poddając się świątecznej atmosferze, uczniowie klasy I i III pod kierunkiem opiekunów: p. Agnieszki Lewandowskiej i p. Haliny Krasuskiej uczestniczyli w zajęciach kulinarnych i spróbowali swoich sił przy produkcji świątecznych pierników. Podzieleni na grupy uczniowie mieli mnóstwo pracy. Widać było, że wielką radość sprawiła im wspólna praca: przygotowanie ciasta piernikowego, wałkowanie, wykrawanie, układanie na blaszkach do pieczenia i pieczenie pierników. Wychowawczynie szczegółowo opisywały każdy etap przygotowania pierników. Na koniec wszystkie smakołyki zostały polukrowane i ozdobione, a następnie z apetytem zjadane przez dzieci. Uczniowie chętnie również częstowali nauczycieli. Pozostałe pierniczki zostały spakowane dla rodziców, aby w świąteczny czas zdobiły stoły wigilijne.
Zapach korzennych przypraw roznosił się przyjemnym aromatem w całej szkole i sprowadzał do nas uczniów innych klas, którzy też chcieli zobaczyć jak wygląda pieczenie pierników.
Celem głównym zajęć było rozwijanie zdolności kulinarnych i artystycznych poprzez naukę pieczenia pierniczków oraz ich dekorowanie i kultywowanie tradycji i zwyczajów świątecznych. Praca w grupie pozwoliła uczniom na włączenie się w życie klasy i zbliżenie się do siebie. Ponadto zajęcia te wprowadziły w radosny i pełen pozytywnych emocji nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Pozwoliły budować miłą i przyjazną atmosferę świąteczną.
Agnieszka Lewandowska
Halina Krasuska
„Pośnik” to tytuł widowiska, które obejrzeliśmy w Centrum Kultury i Sztuki podczas wycieczki do Siedlec 16 grudnia 2014r. Spektakl ukazywał zwyczaje, wydarzenia ludowe, rytuały i wróżby praktykowane w Wigilię Bożego Narodzenia. Między innymi dowiedzieliśmy się, jakie potrawy zgodnie z tradycją powinny znaleźć się na stole podczas wieczerzy wigilijnej oraz jak w tym dniu można wywróżyć sobie przyszłość. Na zakończenie wspólnie z artystami zaśpiewaliśmy zapomnianą kolędę.
Następnie spędzaliśmy czas na basenach w siedleckim Aquaparku korzystając z przeróżnych atrakcji. Po dwugodzinnej kąpieli bardzo wygłodniali zakończyliśmy wycieczkę w galerii handlowej posilając się w McDonaldzie lub KFC.
Uczestnikami edukacyjno- rekreacyjnej wycieczki byli uczniowie i uczennice klas II-VI szkoły podstawowej oraz Rodzice i Babcie. Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Halina Krasuska i Grażyna Świeczak.
Mamy nadzieję, że ten wyjazd w atrakcyjny sposób przyczynił się do rozwoju świadomego, aktywnego, odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym, zaś uczniom klasy VI pozwolił odprężyć się przed próbnym sprawdzianem szóstoklasistów.
Kierownik wycieczki: Elżbieta Mroczek
12 grudnia 2014 r. odbył się biwak dla klas IV-VI.
pt. ,,Każdy czas jest dobry na naukę”
Celem spotkania było
- rozwijanie zainteresowań,
- popularyzowanie i propagowanie wiedzy przyrodniczo-matematycznej.
Głównym punktem biwaku były pokazy eksperymentów w wykonaniu uczniów, tutaj każdy mógł się poczuć` naukowcem. Ponieważ warunkiem uczestnictwa uczniów w biwaku było właśnie samodzielne przygotowanie doświadczenia. Poprzez przeprowadzone eksperymenty uczniowie rozwijali myślenie naukowe i matematyczne w naukach przyrodniczych.
Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia:
opiekunowie
Bożena Kiełczykowska i Joanna Osiak
Akcja charytatywna ,,Polacy Rodakom”
Po raz drugi w naszej szkole zorganizowaliśmy akcję charytatywną ,,Polacy Rodakom”, która trwała od 3 listopada do 8 grudnia. Celem akcji było niesienie pomocy polskim dzieciom mieszkających na Białorusi i Ukrainie. Akcja polegała na zbiórce i przygotowaniu paczek świątecznych. Zbieraliśmy produkty spożywcze o długim okresie przydatności do spożycia, słodycze, książki dla dzieci, przybory szkolne oraz maskotki.
Podziękowanie dla Tych, którzy chcieli dać radość innym! Wszystkie podarunki traktujemy jako wyraz dobroci i chęci niesienia pomocy potrzebującym dzieciom.
Akcję zainicjował lubelski senator Stanisław Gogacz, a w szkole przeprowadziły ją:
p. Małgorzata Miernicka – koordynator, p. Agnieszka Lewandowska, p. Bożena Kiełczykowska oraz p. Joanna Stańczuk.
Małgorzata Miernicka
Mikołaj to niecodzienny gość, który odwiedził przedszkolaków w dniu 5 grudnia z klasy 0a i 0b. Dzieci spodziewały się go, gdyż wcześniej napisały do niego list. Powitały go wierszami i piosenkami. W nagrodę otrzymały upominki. Jednak nie wszystkie dzieci były tak odważne, by osobiście je odebrać, niektórym asystowały mamy. Najodważniejsze przedszkolaki "przybiły piątkę" i dotknęły brody Mikołaja.
Podsumowanie szkolnego konkursu literacko- plastycznego ,,STOP PRZEMOCY”
W ramach realizacji zadań wynikających ze Szkolnego Programu Profilaktyki i Wychowania w Zespole Szkół w Zagoździu został przeprowadzony konkurs literacko- plastyczny ph. "Stop przemocy", który miał na celu uczulić młodych ludzi na ból i cierpienie drugiej osoby. Uroczyste podsumowanie konkursu, odbyło się 5 grudnia 2014r.
Na konkurs wpłynęło 36 prac . Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Autorzy wyróżnionych prac otrzymali również nagrody rzeczowe, które zostały zakupione z funduszu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Staninie.
Uczniowie w swoich pracach w bardzo ciekawy sposób uwidocznili problem przemocy spotykany środowisku rodzinnym jak i w kontaktach rówieśniczych. Jesteśmy pełni nadziei, że treści ukazane przez dzieci korzystnie wpłyną na postępowanie każdego odbiorcy.
Prace uczniów można obejrzeć i przeczytać w tymczasowej galerii zorganizowanej na korytarzu szkolnym jak również na stronie internetowej szkoły.
Organizatorzy:
Pedagog szkolny – Małgorzata Szostek
N-l j. polskiego – Iwona Czernic
1 grudnia obchodzony był światowy dzień walki z HIV i AIDS. Z tej okazji uczniowie klasy Ia przygotowali gazetkę informacyjną i przeprowadzili akcję społeczną „czerwona kokardka” na znak solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na Aids.
W ramach realizacji programu „Trzymaj Formę” 5 grudnia odbyło się spotkanie uczniów gimnazjum z pracownikiem sanepidu Beatą Baran poświęcone HIV i AIDS.
Uczniowie kl. Ia zaprezentowali krótką, ale bardzo wymowną inscenizację pt. Aids- nasz problem”, w której przedstawili sytuację młodego człowieka dotkniętego tą chorobąi zachowania innych ludzi, począwszy od najbliższej rodziny, przyjaciół, a skończywszy na obcych osobach spotkanych na ulicy. „Wygodnie jest odwrócić głowę w inną stronę i udawać, że się nie widzi i nie słyszy, ...najczęściej wtedy, gdy powinniśmy zareagować, ale nie wiemy jak lub boimy się. Usprawiedliwiamy się bądź nie reagujemy z bezradności i strachu.”
Nasz gość odniósł się do zainscenizowanej sytuacji i wyjaśnił wiele wątpliwości związanych ze stereotypami krążącymi wokół chorych na Aids. Każdy uczeń otrzymał broszurkę informacyjną zawierającą wskazówki dotyczące profilaktyki oraz tego jak ustrzec się przed zarażeniem wirusem HIV.
Uczniowie klas IV- VI wzięli udział w konkursie organizowanym przez MEN, którego celem była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Przedmiotem konkursu było przygotowanie listy maksymalnie 50 książek, o przeczytaniu których marzą uczniowie oraz filmu na temat „Nasza szkoła powinna dostać wymarzone książki, bo…”
Oto lista książek naszych marzeń
sporządzona na podstawie przeprowadzonego wśród uczniów klas IV-VI głosowania
1 Baręsewicz Paweł Na przykład Małgośka
2 Baręsiewicz Paweł Tajemnica człowieka z blizną
3 Boglar Krystyna Klementyna lubi kolor czerwony
4 Bush Penelope Dziennik szczęściary
5 Chotomska Ewa Pamiętnik Felka Pererasa
6 Collins Suzanne Igrzyska śmierci
7 D’Adamo Francesco Iqbal
8 Dahl Roald Matylda
9 Drzewiecka Krystyna Piątka z zakątka
10 Drzewiecka Krystyna Banda z Uroczyska
11 Gardner Lyn Wiejemy do lasu
12 Green John Gwiazd naszych wina
13 Hawkins Rachel Dziewczyny z Hex Hall
14 Jagiełło Joanna Kawa z kardamonem
15 Kasdepke Grzegorz Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko
16 Kasdepke Grzegorz, Kosmowska Barbara Wielki wybuch, czyli K kontra K
17 Kinney Jeff Dziennik cwaniaczka. Biała gorączka
18 Kinney Jeff Dziennik cwaniaczka. Przykra prawda
19 Kinney Jeff Dziennik cwaniaczka. Szczyt wszystkiego
20 Kinney Jeff Dziennik cwaniaczka. Ubaw po pachy
21 Kleberger Ilse. Wakacje z babcią
22 Kowalewska Maria Po nitce do kłębka
23 Leszczyński Grzegorz (wybór) Polskie baśnie i legendy
24 Maleszka Andrzej Magiczne drzewo. Cień smoka
25 Marvell Patricia Alicja z Krainy Kakadu
26 Mull Brandon Baśniobór. Gwiazda Wieczorna wschodzi
27 Mull Brandon Baśniobór. Plaga cieni
28 Mull Brandon Baśniobór. Tajemnice smoczego azylu
29 Mull Brandon Baśniobór. Klucze do więzienia demonów
30 Musierowicz Małgorzata Wnuczka do orzechów
31 Nesbit Edith Historia amuletu
32 Nesbit Edith Feniks i dywan
33 Nowak Ewa Pajączek na rowerze
34 Olech Joanna Dynastia Miziołków
35 Opala Renata Dzienniczek zakręconej nastolatki
36 Opala Renata Kosmiczne wakacje
37 Onichimowska Anna Najwyższa góra świata
38 Onichimowska Anna Dziesięć stron świata
39 Pichon Liz Fantastyczny świat Tomka Łebskiego
40 Podsiadło Jacek Czerwona kartka dla Sprężyny
41 Rekosz Dariusz Skarb królów
42 Sempé Jean-Jacques i Goscinny René Mikołajek i inne chłopaki
43 Skompska Lucyna Wakacje na guziku
44 Simon Francesca Koszmarny Karolek. Nie cierpię się uczyć
45 Stenka Barbara Hela i zajęcia pozaszkolne
46 Stevens Jackie C jak cyklon i Cecylia
47 Stevenson Robert Louis Wyspa skarbów
48 Szczygielski Marcin Arka czasu
49 Szczygielski Marcin Za niebieskimi drzwiami
50 Webb Holly Gdzie jest Rudek
Film pt. „Mole książkowe” możecie obejrzeć tutaj: http://youtu.be/aQRkdVxFnik
Opiekun konkursu: Elżbieta Mroczek
Dnia 9 grudnia 2014 roku uczniowie Gimnazjum wybrali się do Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach na spektakl pt. "Skąpiec, work in progress" na podstawie komedii Moliera. Była to historia o powstawaniu przedstawienia na bazie sztuki Moliera. Uczniowie mogli zobaczyć przed jakimi dylematami stoją aktorzy, z jakimi kłopotami muszą walczyć reżyserzy i scenografowie, różne zawiłości interpretacyjne i produkcyjne, czyli to, co zwykle ukrywa się przed widzem, przeplatało się z perypetiami molierowskich bohaterów. Po zakończonym występie uczniowie mieli możliwość zrobienia sobie selfie z wybranymi aktorami. Wyjazd do teatru poprzedzała wizyta Macieja Czapskiego, aktora i reżysera wnaszej szkole, która odbyła się 26 listopada. Spotkanie miało formę lekcji teatralnej na temat: "Jak rodzi się teatr?". Brało w niej udział około 30 chetnych uczniów. Przygotowywali się oni do odbioru spektaklu. Spotkanie zachęcało do obejrzenia przedstawienia i ukazywało jego formę. Służyło tez przybliżeniu warsztatu aktora i reżysera.
Po wizycie w teatrze wycieczka udała sie na lodowisko. Każdy jeździł jak umiał: niektórzy częściej leżeli na lodzie niż przyjmowali postawę pionową, ale z czasem było coraz lepiej.
Kolejnym i ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Galerii Siedlce, gdzie uczniowie mogli coś zjeść i spędzić czas na wspólnych zakupach.
Dnia 5 grudnia 2014 roku 37 uczniów klas I – III uczestniczyło w wycieczce do Siedlec zorganizowanej z okazji mikołajek. Głównym punktem programu była projekcja filmu ,,Siedmiu Krasnoludków ratuje śpiącą Królewnę” w kinie 3D. Była to pełna wdzięku, urzekająca dowcipem opowieść, która wszystkich zachwyciła. Film okazał się bardzo ciekawy. W drodze powrotnej trwały rozmowy na temat obejrzanej bajki. Następnie pojechaliśmy do Centrum Rozrywki ARBAKOS w Łukowie, gdzie dzieci miały możliwość wypróbować swoje umiejętności na kręgielni. Wielką radością dla dzieci okazał się pobyt na dużym placu zabaw. Przez dwie godziny dzieci bawiły się korzystając z różnych możliwych form rozrywki.
Ten wyjazd okazał się wspaniałym pomysłem. Dzieci cieszyły się, że mogły chociaż trochę zapomnieć o codziennych, szkolnych obowiązkach. Stwierdziły, że z chęcią wezmą udział w następnym takim wyjeździe. Wszyscy pełni wrażeń ok. godz. 16:00 wróciliśmy do szkoły.
Opiekunami wycieczki były wychowawczynie: p. Agnieszka Lewandowska, p. Kazimiera Powalska i p. Halina Krasuska.
Powalska Kazimiera
Mikołajki w szóstej klasie
Uczniowie klasy VI nie spodziewali się w tym roku prezentów mikołajkowych, a jednak Mikołaj ich odwiedził… To prawda, że niektórym przyniósł rózgę, ale również cukierki, a najważniejsze złote myśli dla każdego. Jak myślicie, komu przypadła maksyma Sokratesa: Natura dała nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili?
Okazało się, że Mikołaj nie zapomniał także o wychowawczyni, która otrzymała najpokaźniejszy prezent w dowód uznania w oczach świętego!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:
Klasa VI szkoły podstawowej pod nazwą Fani Przygody bierze udział w kolejnej edycji ogólnopolskiej gry czytelniczej GWO Między nami czytelnikami, która trwa przez cały rok szkolny.
Pierwsze zadanie brzmiało:
Wykorzystując znany Wam opis literacki, przygotujcie przepis kulinarny, a następnie przyrządźcie danie (jedno lub kilka). Efekty swojej pracy sfotografujcie.
Oto jak zrobiliśmy tort Gabrysi- bohaterki książki Małgorzaty Musierowicz Kwiat kalafiora wg przepisu jej cioci z własnymi modyfikacjami:
Składniki:
Ciasto: 4 jajka, 1,5 szklanki cukru, 1,5 szklanki mąki, 1 margaryna, proszek do pieczenia, 4 łyżki mleka, 4 łyżki kakao, otarta skórka z cytryny
Masa śmietanowa: 0,5 l śmietany, 2 serki mascarpone, wanilia, sok z cytryny, opcjonalnie cukier puder
Masa maślana: masło, masa kakaowa odlana po zagotowaniu (od tej na ciasto)
Masa lukrowa: 70 ml wody, 4 łyżeczki żelatyny, 1,5 łyżeczki margaryny planta, 1,5 łyżki gliceryny spożywczej, 10 dag glukozy w proszku, 80 dag cukru pudru,
Do ozdabiania: barwniki spożywcze, pisaki do ciasta.
Wykonanie:
Włóż do garnka margarynę, dosyp cukru odrobinę, dolej mleko i kakao, gotuj, by zabulgotało.
Zestaw z ognia i mieszając wystudź masę żółtko dając, białko wylej do miseczki, z garnka odlej pół szklaneczki.
A do reszty wrzuć trzy żółtka i z cytryny startą skórkę, dosyp mąkę oraz proszek i wymieszaj wszystko troszkę.
Na sam koniec ubij białko, delikatnie zmieszaj z masą, potem wszystko wlej na blaszkę, wsuń do piekarnika ciasto.
Jak się placek zarumieni, a patyczek się nie klei, odstaw go do wystudzenia, by był gotów do krojenia.
Upiec drugi by się zdało, pomijając w nim kakao, żeby torcik był wspaniały, a ponadto czarno- biały.
Teraz, by czas ci się nie dłużył, wlej śmietanę w garnek duży, ma być dobrze wystudzone, dodaj puder, mascarpone.
Sok z cytryny i wanilię, po czym ubij to przez chwilę. Gdy krem będzie lśniący, gładki, przełóż przekrojone placki.
Masło wyłóż do miseczki, dodaj masy pół szklaneczki, oczywiście niezjedzonej, tylko dobrze wystudzonej.
Ukręć masę na puszysto i na ciasto wylej wszystko, przykryj boki oraz wierzch, teraz resztę możesz zjeść!
Po czym rozpuść w garnuszeczku żelatyny cztery łyżeczki w odmierzonym wcześniej płynie i spożywczej glicerynie.
I do tego dodaj plantę, wsyp glukozę, zmieszaj papkę, wylej ją na cukier puder, plastelinę z tego ulep.
Potem cienko ją rozwałkuj, przykryj torcik po kawałku, zrób grzbiet książki i okładkę i koniecznie też zakładkę.
A tymczasem pokaż talent, bo okładki malowanie. Kopia to czy oryginał? Czy podoba wam się finał?
Jak to było sprawdźcie sami w naszej sesji ze zdjęciami, w dużej mierze te zmagania zachęciły do czytania.
My się świetnie bawiliśmy, przy okazji czytaliśmy fragment książki Musierowicz, jak tort czekoladowy zrobić .
Nam sprawiło wielką radość, rozbudziło w nas ciekawość, no i wszyscy przyrzekają, ze w całości przeczytają.
Było śmiechu co niemiara, ale każdy z nas się starał, a najlepsze w tym zadaniu było książki pożeranie!
Wszystkie informacje o grze można znaleźć na stronie czytamy.gwo.plDołącz do nas na Facebooku: CzytaMy
W Krynicy Zdroju 13-15 listopada, pod patronatem Polskiego Związku Kickboxingu, odbył się Puchar Polski Kadetów Muszynianka CUP II. Oprócz uczestników z Polski, walczyli sportowcy ze Słowacji. Łuków reprezentowali zawodnicy z Klubu Sportów Walki KSW Łuków. Zawodnicy z Łukowa zdobyli aż osiem złotych medali oraz III miejsce w generalnej klasyfikacji.
Uczennica kasy II naszej szkoły Wiktoria Skrobas zdobyła złoty medal w kategorii do 28 kg.
Gorąco gratulujemy!!!
Wieczór Andrzejkowy, obchodzony zwykle w wigilię św. Andrzeja, w tym roku w naszej szkole przybrał formę Andrzejkowych Wróżb. Uczniowie postanowili uczcić tradycyjny zwyczaj „przepowiadania przyszłości” i wybrali ku temu popołudnie 27 listopada. Wróżki z klasy III gimnazjum wprowadziły zebranych w tematykę obchodów Andrzejek (pochodzenie święta i tradycje z nim związane) oraz przybliżyły sylwetkę św. Andrzeja, patrona dziewcząt. Na uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły czekał specjalnie przygotowany pokój wróżby, gdzie każdy mógł „poznać swoją przyszłość” dzięki wróżbom. Jednym z najbardziej obleganych stanowisk okazały się te, przy których można było wylosować sobie zawód, czy poznać imię przyszłej sympatii. Uczestnicy zabawy częstowali się pierniczkami wykonanymi na zajęciach technicznych pod opieką p. E.Mroczek.
Klasy II gimnazjum, specjalnie na ten wieczór, pod czujnym okiem p.M.Miernickiej i p. A.Kobojek przygotowały super śmieszne skecze, a dziewczęta z klasy VI ciekawy układ taneczny.
Przez cały czas uczniowie naszej szkoły bawili się w ryt skocznej muzyki.
Zabawy, uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny wieczór Andrzejkowy w naszej szkole.
Uważamy, że był to bardzo udany dzień i fajny sposób na oderwania się od codziennej nauki.
Joanna Osiak i Barbara Fornal-opiekunki spotkania
Od września 2014 roku Zespół Szkół w Zagoździu jako 1 z 10 szkół w Polsce i jedyna szkoła na terenie województwa lubelskiego realizuje projekt Centrum Nauki Kopernik „Opracowanie i pilotaż aktywnych metod pracy nauczyciela z uczniem opartych na metodzie badawczej”.
W ramach projektu do naszej szkoły
Dostarczono do przetestowania sprzęt. Lista testowanego w pilotażu wyposażenia wynika z zalecanego sposobu pracy nauczycieli z uczniami polegającego na zastosowaniu w czasie lekcji metody badawczej, właściwej dla warsztatu naukowców.
Odbywają się również obserwacje zajęć przyrody przez pracownika Centrum Nauki Kopernik metod pracy w pracowniach przyrodniczych. Obserwacje trwają przez osiem tygodni-osiem godzin lekcji przyrody w tygodniu.
W ramach tego projektu nauczyciel przyjmuje rolę przewodnika uczniów, wspierając ich w samodzielnym zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Wzmacnia motywację, wspiera zaangażowanie, zachęca do współpracy z innymi – wspólnego doświadczania i rozwiązywania problemów. Daje to uczniom możliwość aktywnego rozwijania kompetencji oraz lepszego, głębszego zrozumienia omawianych zagadnień.
Co dalej?Efekty pilotażu posłużą Ministerstwu Edukacji Narodowej do upowszechnienia w szkołach podstawowych formuły edukacji przyrodniczej opartej o zastosowanie metody badawczej w pracy z uczniami. Stanie się to możliwe dzięki funduszom unijnym dostępnym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), dostępnych dla samorządów w nowej perspektywie finansowej.
„Nie rzucim ziemi skąd nasz ród! Nie damy pogrześć mowy.”
Chór Zespołu Szkół w Zagoździu, który prowadzi Anna Oskroba – Suśniak już trzeci rok z rzędu koncertował 9 listopada 2014r. w siedleckim Muzeum Regionalnym podczas uroczystości z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – DNI NIEPODLEGŁEJ.
Członkowie chóru zaprezentowali 22 pieśni patriotyczne. Ponad godzinę publiczność wspólnie z młodymi artystami śpiewała przygotowane pieśni. Występ został przyjęty bardzo ciepło, solistka Katarzyna Kiełczykowska bisowała śpiewając pieśń „Taki kraj” - Jana Pietrzaka.
Już dwa dni później, 11 listopada, chór wystąpił po raz kolejny, tym razem w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Chrystusa Króla w Jedlance. Chórzyści rozpoczęli Mszę Świętą pieśnią „11 listopada”, a na zakończenie liturgii zaśpiewali „Boże coś Polskę”. Uczniowie rozpoczęli i zakończyli Mszę Świętą, następnie dali koncert, podczas którego słyszeliśmy również pieśni patriotyczne. Parafianie nagrodzili chórzystów gromkimi brawami.
Występując przed tak liczną publicznością uczniowie poczuli się jak prawdziwi chórzyści. Wykonując taki repertuar budują i umacniają wartości patriotyczne pamiętając o ważnych historycznych wydarzeniach w naszym kraju.
Anna Oskroba-Suśniak
14.11.2014 r. maluchy z naszego przedszkola zostały pasowane na przedszkolaków w obecności rodziców, nauczycieli, uczniów. Uroczystość uświetniły wiersze i pląsy wykonane przez dzieci. Przedszkolaki wykazały się również odwagą zjadając plasterek cytryny. Po uroczystości była miła niespodzianka-słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.