„ Jestem nie po to, aby mnie kochano i podziwiano,
ale po to bym działał i kochał,
obowiązkiem otoczenia nie jest pomagać mnie,
ale to ja mam obowiązek troszczenia się o świat i człowieka”.
Janusz Korczak
Uczniowie Zespołu Szkół w Zagoździu bardzo chętnie włączają się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Tym razem ochoczo odpowiedzieli na akcję zorganizowaną przez Oddział PCK w Łukowie i wzięli udział w zbiórce pieniędzy do puszek. Zbiórka była prowadzona na terenie szkoły. Zebrane pieniądze będą przeznaczone dla osób najbardziej potrzebujących. Dziękujemy naszym uczniom!
Barbara Fornal
Uczniowie klasy VI uczestniczą w programie promocji zdrowia „Znajdź właściwe rozwiązanie”.
Najważniejsze cele programu to:
- kształtowanie postawy dbania o własne zdrowie
- zachęcenie i przyzwyczajenie do zdrowego stylu życia
- umożliwienie uczniom rozwoju ich potencjału oraz wzmacnianie poczucia własnej wartości
- przybliżenie istoty stanu uzależnienia i wynikających konsekwencji oraz umożliwienie dokonania właściwego wyboru.
W związku z tym na lekcjach wychowawczych omówiliśmy zagadnienia o tematyce antynikotynowej. Uczniowie przygotowywali również scenki ukazujące negatywny wpływ nikotyny na nasze relacje z innymi ludźmi. Jedna z nich zostanie zaprezentowana w ramach podsumowania programu w dniu 28 kwietnia 2017r.
Justyna Kuryła
”Jedz warzywa i owoce, bo skrywają mega moce” – pod tym hasłem odbył się biwak klasy IB gimnazjum. Było to działanie przeprowadzone w ramach projektu „Trzymaj formę”. Nasza klasa realizuje bowiem w tym roku zagadnienie „Zdrowie na talerzu”.
Celem naszego spotkania było podzielenie się przepisami i przygotowanie pysznej kolacji. Plan został wykonany. Okazało się, że nawet zwolennikom chipsów, zdrowe i pożywne sałatki przypadły do gustu.
Oprócz biwaku postanowiliśmy przeprowadzić konkurs wśród uczniów naszej szkoły ph. „Przepis na zdrowie”. Udało nam się zgromadzić ciekawe pomysły na zdrowe dania, podzieliliśmy się nimi ze społecznością szkolną wywieszając je na tablicy na dolnym korytarzu.
Na podsumowanie projektu przygotowujemy scenkę, której gwiazdą będzie nikt inny jak …… sama Magda Gessler! Zdjęcia z biwaku posłużą nam do przygotowania fotoreportażu, który również zaprezentujemy w najbliższy piątek. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania naszej prezentacji, mamy nadzieję, że zachęcimy Was do wprowadzenia w życie kilku zdrowych nawyków.
Klasa IB z wychowawcą
W ramach realizacji programu TRZYMAJ FORMĘ klasa I a realizowała temat „Od aktywności do zdrowia”.
Realizując to zadanie przygotowaliśmy plakaty promujące zdrowy styl życia. Nagraliśmy filmiki zachęcające do uprawiania sportu. Każdy uczeń przygotował karykaturę i ciekawostkę dotyczącą aktywności fizycznej i jej wpływu na stan zdrowia.
Pracując nad realizacją naszego tematu uczniowie pogłębili wiedzę i pamiętają o tym, że:
Wych. klasy I a Agnieszka Mućka
Uczniowie szkoły podstawowej uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych, ćwicząc sztukę składania papieru bez użycia kleju. Zajęcia mają na celu rozwijać :
Podczas zajęć uczniowie pomagają sobie wzajemnie i przezwyciężają niewiarę we własne siły. Ćwiczą orgiami płaskie i modułowe. Składają różne moduły wykonując czynności według ściśle określonej kolejności.
Z okazji Dnia Kobiet uczniowie klasy VI złożyli dla swoich Mam kwiaty lotosu, a na kolejnych zajęciach efektowne kwiaty słonecznika. Wiosnę powitali kolorowymi tulipanami.Wiele pracy wymagało wykonanie nieregularnych schodów i wiosennego żonkila. W kwietniu podczas ostatnich zajęć w klasie szóstej uczniowie przygotowali wystawę prac.
Z kawałka papieru można wyczarować fantastyczny świat postaci, zwierząt, kwiatów i różnych przedmiotów. Origami nie potrzebuje specjalnych narzędzi, wystarczą tylko dwie ręce, które z czasem stają się coraz bardziej sprawne.
To fantastyczny sposób spędzania wolnego czasu i rozwijania zainteresowań.
Elżbieta Zdunek
W kwietniu klasa piąta uczestniczyła w lekcji przyrody praktycznej, dotyczącej prawidłowego sadzenia drzew. Posadziliśmy 65 sadzonek jodły i 20 sadzonek świerka.
Uczestnicy zajęć mogli na własne oczy zobaczyć, jak wiele czasu i pracy wymaga posadzenie jednego drzewa, pomyśleć nad tym jak długo ono rośnie i nade wszystko zastanowić się nad sensem i skutkami karczowania lasów przez ludzi.
Dzieciom zajęcia bardzo się podobały, a możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą oraz samodzielnego posadzenia drzew dostarczyła im wielu wspaniałych przeżyć. Jestem dumna z pracy naszych uczniów i ich wzorowego zachowania podczas lekcji.
Jesteśmy wdzięczni Nadleśnictwu Gręzówka za nieodpłatne udostępnienie sadzonek. Podziękowania kierujemy też do Pani Justyny Komorniak, z jej inicjatywy odbyła się ta akcja i Pani Barbary Pawlak, panie przekazały nam cenne instrukcje prawidłowego sadzenia drzewek.
Joanna Osiak
W czasach rozwoju komunikacji elektronicznej, nie unikniemy tematu zagrożeń z tym związanych. Dlatego postanowiliśmy zaprosić do szkoły rodziców uczniów klas I. gimnazjum, aby porozmawiać i poszukać sposobów na uchronienie naszych podopiecznych przed zjawiskiem cyberprzemocy. Uważamy bowiem, że warto zrobić wszystko, aby ulepszyć i usprawnić sposób komunikowania, wzajemnego wsparcia i zaufania. Podczas spotkania, które odbyło się 10 kwietnia 2017. r, rodzice wysłuchali e-szkolenia „Świadomy rodzic – problem agresji w Internecie.”
Cel szczegółowy szkolenia:
Szkolenie miało na celu ułatwić komunikację na linii rodzic-nauczyciel oraz zmniejszyć bądź zapobiegać pojawieniu się przypadków agresji elektronicznej.
Rodzice zostali poinformowani:
Potem swoją prezentację odnośnie nawiązywania pozytywnych relacji między nastolatkiem a rodzicem zaprezentowała pani pedagog Małgorzata Szostek. Natomiast wychowawczynie klas przekazały informacje o sprawach bieżących. Między innymi ustalony został dokładny termin akademii z okazji Dnia Matki.
Anna Kobojek, Agnieszka Mućka
6 kwietnia 2017r. uczniowie klas pierwszych i trzecich gimnazjum wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę do Warszawy. Głównymi punktami programu były: spektakl teatralny i niewidzialna wystawa. W teatrze Buffo uczniowie obejrzeli komedię Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Dla trzecioklasistów była to doskonała okazja do przypomnienia sobie przed egzaminem treści lektury obowiązkowej, pierwszoklasiści będą omawiać utwór na lekcjach języka polskiego. Znakomita gra aktorska i atmosfera teatru przyczyniły się do lepszego zrozumienia zarówno treści jak i konstrukcji utworu dramatycznego.
Niewidzialna Wystawa to wyjątkowa interaktywna podróż w niewidzialny świat, podczas której zwiedzający mogli odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy godzina bycia niewidomym może otworzyć Ci oczy? Uczniowie doświadczyli tego jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, węchu, dotyku, równowagi. Przewodnikami po wystawie były osoby niewidome. Pod ich opieką uczniowie i nauczyciele odwiedzili specjalnie wyposażone i całkiem wyciemnione pomieszczenia. Doświadczyli jak poruszać się po mieszkaniu, w miejskim zgiełku, jak zapłacić za kawę w barze czy spacerować po lesie. Wystawa miała na celu zbliżyć do siebie doświadczania – osób widzących i niewidomych, a poprzez pozytywne przeżycia nauczyć nas, jak możemy pomóc niewidomym oraz jak ich zrozumieć.
Iwona Czernic, Elżbieta Gajownik, Anna Kobojek
W dniu 7 kwietnia uczniowie pod opieką swoich wychowawców uczestniczyli w społecznej akcji „Wiosenne sprzątanie Gminy Stanin” zorganizowanej z inicjatywy Wójta Gminy Stanin Krzysztofa Kazany.
Cele akcji to:
Wyrzucane do lasu różnego rodzaju odpady zagrażają nie tylko przyrodzie i środowiska, w którym żyjemy, ale wpływają niekorzystnie dla zdrowia człowieka, dlatego uzbrojeni w worki rozdzieliliśmy się na zespoły i każdy wyruszył w trasę, aby posprzątać wyznaczone rewiry.
Poprzez udział w akcji udało nam się poprawić wizerunek miejsca, w którym żyjemy, mieszkamy i pracujemy. Chcemy spacerować po czystych ulicach, lasach, z dumą zapraszać do miejsca zamieszkania przyjaciół spoza gminy. Był to również znakomity pomysł, aby wśród dzieci i młodzieży już od najmłodszych lat szerzyć proekologiczne postawy.
Niech troska o estetyczny wygląd naszej Gminy będzie naszym wspólnym celem!
Joanna Osiak - szkolny koordynator akcji
Pomimo zdominowania piłki nożnej przez mężczyzn, zarówno FIFA, jak i UEFA odnotowują zwiększające się zainteresowanie futbolem wśród młodych dziewczyn i kobiet. Według danych UEFA z 2015 roku liczba zarejestrowanych w Europie zawodniczek wynosi już 1,2 miliona. Liczba zwiększyła się aż 5-krotnie w ciągu ostatnich 20 lat.
Dlatego w dniu 5 kwietnia reprezentacja dziewcząt z Publicznego Gimnazjum z Zagoździa w składzie :
uczestniczyła w gminnych gimnazjadzie w piłkę nożną. Dziewczyny wspaniale zaprezentowały się, były bardzo waleczne, ale niestety okazało się to za „mało”, żeby zostały zakwalifikowane do dalszego etapu gimnazjady.
opiekun Andrzej Osiak
W dniu 31.03.2017 roku w Zespole Szkół w Zagoździu odbyło się podsumowanie międzyszkolnego konkursu historyczno-technicznego pt. „BUDOWLE HISTORYCZNE NASZEGO REGIONU”. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać makietę budowli i dołączyć do niej krótki opis historyczny.
Pomysłodawcami i organizatorami konkursu były Pani Barbara Kachniarz i Pani Mariola Zientara, które zorganizowały go przy współpracy z Wójtem Gminy Stanin Krzysztofem Kazaną i Panią Dyrektor Jadwigą Grudzień.
Wójt Gminy Stanin objął konkurs patronatem i ufundował cenne nagrody, m.in. tablet firmy Lenovo, powerbanki, słuchawki bezprzewodowe.
Na konkurs wpłynęło 22 prace, które były tworzone w grupach dwuosobowych lub indywidualnie przez uczniów z gimnazjum: Jedlanka, Jeleniec, Stanin oraz Zagoździe. Kreatywność uczniów zaskoczyła wszystkich. Włożyli oni dużo pracy i wysiłkuw przygotowanie makiet, dbając o każdy szczegół i estetykę swoich dzieł. Powstały wspaniałe prace, które zasługują na wielki podziw i uznanie.
Jury w składzie Pan Wójt Krzysztof Kazana (przewodniczący komisji), Pani Dyrektor Jadwiga Grudzień ( Zagoździe), Pani Marlena Luty (Jedlanka), Pani Monika Siemionek (Jeleniec), oraz Pan Stanisław Skorupa (Stanin) podjęło trudną decyzję i wytypowało zwycięzców.
Mateusz Sokołowski z Gimnazjum w Jeleńcu otrzymał nagrodę główną za makietę dworuw Jeleńcu
II miejsce zajęli Rafał Bielecki i Kamil Lewandowski z Gimnazjum w Staninie za makietę drewnianego kościółka ze Stanina (od 2009 roku Pratulin)
III miejsce uzyskały Izabela Porębska i Julia Porębska z Gimnazjum w Jeleńcu za makietę dworku w Sarnowie
Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia: pendrive 16 GB, gadżety związanez Gminą Stanin oraz dyplomy za udział w konkursie.
Wszystkim uczestnikom oraz opiekunom serdecznie dziękujemy za zainteresowanie i udział w naszym konkursie. Dziękujemy również wszystkim osobom, które pomogły w realizacji naszego pomysłu.
Mariola Zientara
Barbara Kachniarz
Wiosenny koncert tanecznyw Łukowskim Ośrodku Kultury 2 kwietnia 2017
Wiosna to motyw przewodni występów siedemnastu formacji tanecznych utworzonych przy szkołach i ośrodkach kultury w powiecie łukowskim.Z naszej szkoły wystąpili uczniowie w trzech grupach wiekowych:
Dziewczyny z gimnazjum: Patrycja Kurowska, Ola Fijał, Aneta Buczyńska, Ula Piotrowska i Monika Białach połączyły swe siły i talent z młodzieżą z grup starszych trzech innych szkół: Szkoły Podstawowej w Zastawiu, Szkoły Podstawowej w Krynce oraz z gościnnym udziałem koleżanek z Gręzowa i pokazały, że nawet podczas bardzo nieprzewidywalnej aury wiosennej, kiedy czasem świeci Słońce, a czasem pada deszcz, można przyjemnie spędzać czas.
Tancerze z grupy średniej: Ala Matuszewska,, Ula Pogonowska, Maja Szewczak, Amelka Czernic, Amelka Ostrysz, Kacper Gryczon, Maciek Gac, Kacper Szostek i Dawid Pawlak udowodnili, że nawet kiedy trochę się rozpada, to nie problem, bo co może być lepszego od tańca w ciepłym wiosennym deszczu ? Tancerze wystąpili w choreografii „Deszczowa piosenka” w wersji musicalowej.
Wiosenna magia, którą aż czuć w powietrzu, sprawiła, że nawet żaby i bociany razem zatańczyły w rytmie twista. Nasi najmłodsi tancerze: Nikola Smolińska, Nikola Cieńkowska, Natalia Kuryła, Zuzia Król, Wiktoria Szcześniak, Ala Szcześniak, Dominika Muszyńska, Wiktoria Świętochowska, Emilka Pogonowska, Ola Kachniarz, Wojtek Król, Filip Rosa i Malwinka Kucharska zatańczyli do utworu Śpiewających Brzdąców „Żabie kroki”. Koncert odbył się dwukrotnie ze względu na bardzo liczną widownię.
Dziękujemy paniom instruktorkom: Wioli Stachowicz za przygotowanie choreografii, Małgosi Czarnockiej za zorganizowanie koncertu i włączenie nas do wspólnej prezentacji ponad stu tancerzy powiatu łukowskiego oraz rodzicom za ogromną pomoc i wsparcie w przygotowaniu dzieci, przywożenie na próby i obecność podczas występów.
Iwona Czernic- opiekun grup tanecznych
3 kwietnia 2017roku uczniowie klasy IIIa gimnazjum pod kierunkiem p. Barbary Fornal przygotowali część artystyczną pt. ”W poszukiwaniu Krzyża ”mającą na celu wprowadzenie wszystkich uczestników w nastrój Wielkiego Tygodnia i uczczenia 12 rocznicy śmierci Jana Pawła II.
Część słowno- muzyczna była przeplatana wypowiedziami Ojca Świętego, który nawoływał, aby nie wstydzić się krzyża, nie uciekać przed krzyżem, podejmować krzyż w swoim życiu i odpowiadać na miłość Chrystusa.
Uczniowie wypowiadając swoje kwestie byli wzruszeni, a w oczach niektórych pojawiły się łzy.
Całość uświetnił występ chóru pod batutą p. Anny Oskroba- Suśniak.
Był to czas zadumy, refleksji nad ciężarem własnego krzyża.
Jestem pewna, że wszyscy dokładnie zapamiętamy ten dzień.
Barbara Fornal
Anna Oskroba- Suśniak
24 marca 2017r. w naszej szkole wystąpiła grupa artystyczna zajmującą się organizowaniem pokazów historycznych dla szkół podstawowych i gimnazjalnych. Prowadzący pokazy Pan Szymon to pasjonata historii, którą starał się zarazić słuchaczy, dając możliwość nauki poprzez zabawę oraz bezpośredni kontakt z kolekcją rekwizytów będących replikami starożytnego uzbrojenia. "Żywa lekcja historii" jest najlepszym sposobem na wzbudzenie zainteresowania wiedzą, historią i kulturą, ponieważ namacalny z nią kontakt najlepiej pobudza wyobraźnię. Pan Szymon zachęcił do wspólnej podróży, aż do czasów antycznej Grecji, gdzie podczas pokazu opowiedział o :- życiu w starożytnej Grecji i rządzących nią prawach- spuściźnie kulturowej antyku tj. teatr, sport, nauka i filozofia- wierzeniach - czyli mitologii- słynnych dziełach Homera i jego bohaterach- najsłynniejszych bitwach i Greckich militariach- wpływie cywilizacji antycznej na dalsze dzieje Europy Pokaz obfitował w liczne atrakcje dla słuchaczy, gdyż prowadzony był on w formie interaktywnego udziału widzów, co stanowiło świetne uzupełnienie treści przedstawienia. Forma pokazu była dostosowana do grup wiekowych, dzięki czemu młodsza publika nie miała czasu na nudę, a młodzież gimnazjalna otrzymała przydatną dawkę merytorycznej wiedzy, okraszonej młodzieżowym humorem.
Z dzisiejszego wydarzenia można również czerpać pomysły, jak przygotować się do wyboru dalszej drogi kształcenia.
Zajęcia z doradztwa zawodowego w klasach trzecich gimnazjum
15 marca 2017r. uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół nr1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie przeprowadzili lekcję fizyki, w którą zaangażowali uczniów naszej szkoły.Podczas zajęć uczniowie brali udział w różnych eksperymentach dotyczących m.in. przewodzenia prądu, zmiany koła w samochodzie na czas.
Uczniom klas trzecich bardzo podobała się prezentacja szkoły średniej.
Iwona Czernic
Anna Kobojek
2 marca 2017r. w kl. IIIa gimnazjum odbyła się lekcja otwarta, na temat: Dopalacze-narkotyki nowej generacji.
Kształtowanie negatywnej postawy wobec substancji psychoaktywnych to główny cel zajęć poprowadzonych przez pedagoga szkolnego, w trakcie których uczniowie wcielili się w role: prokuratora, świadków, pokrzywdzonych oraz psychologa sądowego. Podczas krótkiej rozprawy sadowej poruszyli bardzo ważne kwestie dotyczące: przyczyn sięgania po dopalacze, składu chemicznego tych substancji, zdrowotnych konsekwencji zażywania dopalaczy oraz czynników chroniących przed zażywaniem dopalaczy. Aktywność i zaangażowanie uczniów podczas lekcji zaprocentowało stworzeniem wspólnego muru obronnego przed dopalaczami, który był zbudowany z cennych wartości takich jak: zdrowie, rodzina, współpraca, pobożność, wiara, sprawiedliwość itp.
Lekcję obserwowali: pani dyrektor, pedagodzy z innych szkół i nauczyciele uczący w naszej szkole.
Małgorzata Szostek
W dniu 3 marca 2017 roku uczniowie klasy 6 w ramach projektu edukacyjnego „Jak okazywać szacunek?” zorganizowali Dzień Kobiet dla mam i koleżanek ze swojej klasy. Celem spotkania była integracja zespołu klasowego oraz wychowanie do wartości – zwrócenie uwagi na normy i wartości obowiązujące w społeczeństwie.
Nasze działania były wieloetapowe:
1. Przygotowanie krótkiej części artystycznej – próby rozpoczęliśmy już na początku drugiego semestru
2. Wykonanie tortu oraz poczęstunku dla zaproszonych gości
3. Własnoręczne przygotowanie okazjonalnych upominków
4. Podsumowanie działań oraz prezentacja efektów naszej pracy podczas klasowej uroczystości.
Po zakończeniu części oficjalnej nadszedł czas wspólne na gry i zabawy sportowe na sali gimnastycznej. Podczas całego spotkania wszyscy dbaliśmy o życzliwą i przyjazną atmosferę. Był to jeden z najpiękniejszych dni w roku
Kuryła Justyna
„Poezja jest wszędzie, poeci są blisko”.
10.03. 2017 r. w Zespole Szkół w Zagoździu gościła regionalna poetka Regina Kachniarz zamieszkała w Wólce Zastawskiej, w ramach realizacji szkolnego projektu promującego czytelnictwo wśród młodzieży.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas II gimnazjum. Młodzież miała okazję usłyszeć recytację wybranych przez poetkę utworów. Były to teksty proste, jak podkreślała poetka ale pisane z serca, wzruszające, dotyczące wspomnień z dzieciństwa oraz miłości do Ojczyzny i otaczającego świata. Poetka z nieukrywanym wzruszeniem opowiadała o swojej fascynacji wsią, mówiła o pięknie otaczającego nas krajobrazu .
Wielokrotnie podkreślała, że bardzo lubi czytać książki i że to one dają jej tak bogate słownictwo. Namawiała wszystkich do przelewania na papier emocji, uczuć, spostrzeżeń, które nam towarzyszą na co dzień.
Wszyscy z uwagą wsłuchiwali się w opowieści pani Reginy, a następnie podjęli próbę napisania krótkiego wiersza zaczynającego się od słów Życie nie po to jest …. Na zakończenie spotkania uczniowie serdecznie podziękowali Pani.
Efekty:
Dla uczniów była to niecodzienna lekcja – nie tylko literatury, ale przede wszystkim opowieść o ciekawym, trudnym i pracowitym życiu.
Organizatorzy
Grażyna Świeczak- nauczyciel bibliotekarz
Joanna Osiak i Iwona Krasuska – wychowawcy
Dla nas Polaków historia odgrywa ważną rolę i dlatego nie mogliśmy zapomnieć o Żołnierzach Wyklętych. W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie. Dzień ten jest szczególnym symbolem dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia – tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”
Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku i po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”
Upamiętniając ten dzień w naszej szkole została przeprowadzona prelekcja przez nauczycieli historii. Po jej wysłuchaniu uczniowie wyrazili swoje emocje w formie prac artystycznych.
Podjęte działania miały na celu upamiętnienie ofiar, które walczyły o Naszą Ojczyznę. BÓG, HONOR, OJCZYZNA – to hasło, którym się kierowali.
Mariola Zientara