Nawigacja

  • PROJEKT EDUKACYJNY CZYTAM Z KLASĄ - LEKTURKI SPOD CHMURKI

    PROJEKT EDUKACYJNY CZYTAM Z KLASĄ - LEKTURKI SPOD CHMURKI

       Uczniowie klas I – III naszej szkoły biorą udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „CZYTAM Z KLASĄ - LEKTURKI SPOD CHMURKI”. Projekt skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu całego kraju oraz zagranicznych szkół polonijnych i trwa od 23 września 2020 roku do 21 czerwca 2021 roku. Realizowany jest w trzech modułach: jesienny, zimowy oraz wiosenny. Celem projektu jest rozbudzanie u uczniów wyobraźni literackiej; sprawienie, by lektura kojarzyła się z czymś fajnym; rozwijanie aktywności czytelniczej; doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania; integracja zespołu klasowego; poruszenie ważnych kwestii  związanych z ochroną środowiska.

       Za nami zakończona już realizacja pierwszego z trzech modułów projektu pod tytułem ,,Mała chmurka w krainie drzew”. Wykonaliśmy wszystkie zadania dotyczące tego modułu. Realizowaliśmy zadania umieszczone w scenariuszu zajęć oraz zadania dodatkowe. Na początku realizacji tego modułu na drzwiach klasy umieściliśmy plakat o udziale w projekcie. Następnie wykonaliśmy wspólnie klasowe drzewo czytelnicze z uroczą chmurką Tosią.

       Książki, które wybraliśmy do I modułu to „Drzewo do samego nieba" Marii Terlikowskiej oraz "Kapelusz Pani Wrony" Danuty Parlak. Dzieci uzupełniły i ozdobiły lekturniki i samodzielnie tworzyły dalsze przygody bohaterów lektury, która bardzo im się spodobała. Na koniec rozwiązały quiz dotyczący lektury i dokonały obiektywnej samooceny. Obserwowały drzewa w pobliżu szkoły, poznając przy tym ich rodzaje i uczyły się rozróżniać ich liście.  Czytały przygotowane przez nauczyciela informacje na temat znaczenia oraz roli drzew w przyrodzie. Obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą najstarszych i najwyższych drzew w Polsce.  Z zasuszonych liści wykonały ,,Album jesiennych liści”, co pozwoliło utrwalić im rodzaj liścia z odpowiednim drzewem. Każde dziecko stworzyło własne jesienne drzewo, wykonane różnymi technikami plastycznymi. W ten sposób powstały bardzo pomysłowe i kolorowe prace, które zostały umieszczone na korytarzu szkolnym.

      Na koniec zebraliśmy i uporządkowaliśmy informacje dotyczące lektury i omawianych zagadnień ekologicznych. To było bardzo ciekawe doświadczenie rozwijające kreatywność dzieci, doskonalące zasady współpracy, planowania, organizacji i efektywnego działania indywidualnie oraz w zespole.

       Udział w projekcie bardzo się dzieciom spodobał. Świadczyło o tym ich zaangażowanie podczas całego cyklu zajęć.

       Teraz czekamy na moduł zimowy.

    Wychowawcy klas I - III

     

  • Pieczemy pierniki

    Pieczemy pierniki

                                          Święta tuż, tuż… czas więc na pieczenie pierników.

                                          Dzisiaj w  naszej szkole unosił się piernikowy zapach.

          Jedną z tradycji w naszej szkole jest pieczenie pierników, więc i w tym roku 10 grudnia przedszkolaki zabrały się do pracy. Kilka dni wcześniej dzieci prosiły o prezenty w listach do Świętego Mikołaja, które wrzucały do specjalnej skrzynki. Więc, chcąc się odwdzięczyć, postanowiły upiec  kilka pierników dla Mikołaja.

          Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste  rączki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne, a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka.  Efektem  naszej pracy były pełne blaszki pierniczków, które zanieśliśmy do kuchni. Tu pod czujnym okiem naszych pań kuchareczek pierniki nabierały koloru piekąc się w piekarniku.                       

    Na koniec pierniczki były dekorowane przez dzieci, które wkładały dużo serca, aby Mikołaj był bardzo zadowolony z przysmaków.

  • WIZYTA MIKOŁAJA U UCZNIÓW KLASY IV

    WIZYTA MIKOŁAJA U UCZNIÓW KLASY IV

    Dzień 6 grudnia jest wyjątkowym dniem dla wszystkich, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jest to dzień wypełniony uśmiechem, radością i życzliwością; dzień, w którym świętujemy imieniny ulubionego przez wszystkich Świętego Mikołaja.

    W naszej szkole przy współpracy  wychowawczyni i  Rady Rodziców zorganizowane zostały obchody tego pięknego dnia, czyli wizyta najważniejszego w tym dniu Gościa – Świętego Mikołaja w domach uczniów klasy IV. Mikołaj w asyście Elfa i wychowawczyni  przygotował dla uczniów niespodziankę – słodkości i upominki. Dzieci były bardzo szczęśliwe i rozpromienione, szczególnie kiedy znalazły się blisko Mikołaja.

    Należy nadmienić, że  paczki dla wszystkich uczniów przygotowali Rodzice -  oczywiście w porozumieniu ze świętym Mikołajem. Dołączył się również do tego p. Marian  Marzel – właściciel sklepu w Goździe, który zafundował cukierki. Za co serdecznie mu dziękujemy.

    Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w organizację Mikołajek.

    Mikołaj rozdał dzieciom prezenty i każdy uczeń musiał odpowiedzieć na pytania Mikołaja, zaśpiewać piosenkę, powiedzieć wierszyk lub dowcip.

    Na koniec wszyscy robili sobie wspólne zdjęcie z Mikołajem. Mikołaj obiecał, że za rok też przybędzie (oczywiście pod warunkiem, że wszystkie dzieci będą grzeczne.)

     Uczniowie oznajmili, że był to fajny, ciekawy dzień… - Długo będą go pamiętać… - Lubią mikołajki… - to słowa dzieci, wspominających ten dzień. A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu, żłóbka.  A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia.

                                                                                                                                                  Wesołych Świąt !!!

    Wychowawczyni klasy IV Małgorzata Miernicka

     

     

  • KONKURS PLASTYCZNY KARTKA ŚWIĄTECZNA

    KONKURS PLASTYCZNY KARTKA ŚWIĄTECZNA

     Do 2 grudnia trwał bożonarodzeniowy konkurs plastyczny ,,Kartka świąteczna” organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Staninie, który był przeznaczony dla  dzieci w wieku 6 - 12 lat.

     Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości plastycznej i artystycznej dzieci, pogłębienie wiedzy na temat symboli związanych z Bożym Narodzeniem oraz promocja osób uzdolnionych plastycznie.

      Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej o tematyce świątecznej dowolną techniką  w formacie A – 5.

      03.12.2020r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. W konkursie wzięło udział 40 uczniów ze szkół z terenu Gminy Stanin. Komisja miała nie lada problem z wyborem najciekawszej kartki. Wszystkie kartki były bardzo oryginalne i staranne, a niektóre z nich zaskakiwały pięknym i kreatywnym wnętrzem. Ostatecznie wyłoniono 5 laureatów. Jedną z nich była uczennica naszej szkoły - Olga Gac z kl. IV, która zajęła III miejsce. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.

    Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

                                                                               Małgorzata Miernicka

      

  • Mikołajki w przedszkolu

    Mikołaju nasz,

    dużo paczek masz.

    Jak cię ładnie poprosimy,to nam jedną dasz!

     

      Mikołajki to jeden z najsympatyczniejszych dni w roku, na który z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci. Niezwykłość tego dnia udziela się zarówno małym, jak i dużym dzieciom, nawet dorosłym. Każde dziecko cały rok ciężko pracuje na to, aby właśnie w tym dniu spotkać niezwykłego gościa. Spotkanie z Mikołajem oraz  pomocnikami wydarzyło się w naszym przedszkolu 4 grudnia, było radosnym przeżyciem dla każdego malucha. Przedszkolaki niezwykłego gościa powitały znaną piosenką ”Hip, hip hura”. Gdy się pojawił, prawie wszystkie dzieci bardzo się cieszyły, ale niektóre kurczowo trzymały się pań. Najważniejsze, że jak zawsze miał dużo  prezentów.

    Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w organizację Mikołajek.

  • Spotkanie z Panią bibliotekarką "Pierwsze czytanki"

    2 grudnia naszych przedszkolaków odwiedziły Pani Aneta Rosa dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej w Staninie i Pani Milena Oskroba -pracownik biblioteki. Celem spotkania było włączenie dzieci do programu „Mała Książka Wielki Człowiek”. Wszystkie dzieci otrzymały kartę czytelnika oraz bezpłatną Wyprawkę Czytelniczą. Następnie podczas kolejnych wizyt w bibliotece, zakończonych wypożyczeniem książki, dzieci otrzymają specjalne naklejki. Każde dziecko, które uzbiera 10 naklejek otrzyma imienny Dyplom.

      Kampania społeczna „Mała Książka – Wielki Człowiek” zachęca do wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka.

       Wszystkie przedszkolaki zadeklarowały, że będą wypożyczać książki.

  • Jesienne pejzaże - wydzieranki z kolorowych gazet

    Prace plastyczne uczniów klas III- VII zostały wykonane pod kierunkiem n-la plastyki M. Szostek i wych. kl III H. Krasuskiej.

     

  • „Z piosenką do wolności”-wyniki konkursu

    Miło nam poinformować, że  Amelia Czernic zajęła zaszczytne II miejsce w konkursie pt. „Z piosenką do wolności” organizowanym przez Gminną Bibliotekę  w Staninie, którego celem  było pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju oraz utrwalanie postaw patriotycznych mieszkańców Gminy Stanin. Opiekunem uczennicy była p. M.Szostek

  • 11 Listopada - Święto Niepodległości Polski

    11 listopada  to szczególny dzień dla każdego Polaka, dzień w którym na nowo odrodziło się Państwo Polskie.

    Nasza szkoła to wyjątkowe święto postanowiła uczcić, przystępując do akcji „Szkoła do hymnu”.

     O godzinie 11.11 uczniowie klas IV-VIII odśpiewali  hymn państwowy  łącząc się online. Chcieliśmy  w ten sposób oddać cześć walczącym  o Wolną, Niepodległą, w której dziś żyjemy.

    „ Niepodległa, niepokorna
    zawsze była, będzie, jest.
    Uskrzydlona bielą orła,
    bije rytmem naszych serc.

    Niepodległa, niepokorna
    już nie zniknie nigdy z map,
    Bo jest nasza, bo jest wolna,
    bo na imię Polska, Polska ma.”

     

  • 14 listopada- ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY

    14 listopada- ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY

    Światowy Dzień Cukrzycy – międzynarodowe święto, obchodzone corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną w 1991 roku. Cukrzyca jest chorobą społeczną, na którą zapada coraz większa liczba osób. Na świecie co 5 sekund diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby. Co 10 sekund ktoś umiera z powodu powikłań tej choroby. Na całym świecie zmaga się z cukrzycą już 285 milionów pacjentów. Szacowana liczba chorych w Polsce wynosi ponad 2,17 miliona, czyli ponad 5 proc. polskiego społeczeństwa, ponad 450 tys. osób nie jest świadomych swojej choroby (świadomość wzrasta wraz wiekiem). W ostatnich  latach  cukrzyca zyskała wysoką rangę w hierarchii najważniejszych problemów zdrowotnych świata. W 2006 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła rezolucję uznając plagę cukrzycy za pierwszą, niezakaźną epidemię współczesnej cywilizacji.

    Jakie są objawy cukrzycy? 

    Duże pragnienie, częste oddawanie moczu, przewlekłe zmęczenie i senność,ogólne rozdrażnienie, spadek masy ciała przy dużym apetycie, nieświeży oddech (zapach acetonu), pogorszenie widzenia, gorsze gojenie się ran, swędzenie skóry, mrowienie i pogorszenie czucia w palcach rąk i nóg

    Profilaktyka cukrzycy

    Tak jak w przypadku każdej innej choroby - lepiej cukrzycy zapobiec na czas niż ją leczyć. Leczenie cukrzycy jest długotrwałe i wymaga ciągłej uwagi.

    Co zrobić by ustrzec się przed cukrzycą?

    • Twoja aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Częsty ruch nie pozwoli ci za bardzo przybrać na wadze. Regularne ćwiczenia poprawiają ukrwienie i dotlenienie organizmu, co pozytywnie wpływa na zdrowie. Ten krok jest szczególnie ważny, jeśli masz genetyczne predyspozycje do cukrzycy.
    • Zdrowa dieta jest niezbędna do odsunięcia od siebie ryzyka zachorowania na cukrzycę. Zbilansowana dieta powinna przede wszystkim zawierać jak najmniej tłuszczów i cukrów.
    • Po 45. roku życia należy regularnie badać krew, a konkretnie poziom glukozy we krwi. Jeśli jesteś w grupie ryzyka - takie badania powinny zacząć się wcześniej.
    • Cukrzyca pojawiająca się u dorosłych zazwyczaj atakuje ludzi z nadciśnieniem. Dlatego regularnie badaj ciśnienie.
    • Zwiększ ilość owoców i warzyw w diecie. Zawierają one witaminy i minerały, a także tzw. flawonoidy (barwniki i przeciwutleniacze). Flawonoidy są uznawane za stymulatory produkcji insuliny. Oprócz tego blokują one proces łączenia się glukozy z białkami (glikację). Przy cukrzycy ten proces się nasila i powoduje starzenie się komórek.
    • Palenie tytoniu jest jednym z czynników zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia chorób naczyniowo-sercowych. Z tego względu zalecane jest zrezygnowanie z palenia wyrobów tytoniowych w profilaktyce cukrzycy
    • Zanim sięgniesz po produkty bez cukru, dokładnie przeczytaj informacje zawarte na opakowaniu. Zamiast cukru, produkty słodzone są słodzikami, które niekoniecznie są dobre dla zdrowia. Jednym z nich jest sorbitol, który w zbyt dużych ilościach może osadzać się w tkankach i je niszczyć.
  • Konkurs plastyczny - PRAWA DZIECKA

    Konkurs plastyczny - PRAWA DZIECKA

    KONKURS PLASTYCZNY

    W związku ze zbliżającym się Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka,

    obchodzonym corocznie 20 listopada

    Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak ogłasza konkurs dla uczniów klas I- IV i V-VIII                                           na prace plastyczne o tematyce związanej z prawami dziecka.

    Format i technika wykonania pracy jest dowolna.

    Do 5 grudnia 2020r należy przesłać zdjęcie swojej pracy na adres email mszostek1@o2.pl

    Komisja szkolna wybierze po 3 prace z danej kategorii i prześle do Biura Rzecznika Praw Dziecka.

    Spośród nadesłanych zgłoszeń z poszczególnych szkół komisja wybierze maksymalnie 20 najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej, które zostaną poddane szczegółowej ocenie w celu wybrania trójki laureatów w każdej kategorii wiekowej oraz pozostałych nagrodzonych prac. Laureaci i pozostali wyróżnieni  w konkursie autorzy prac otrzymają za pośrednictwem  swojej szkoły zestawy nagród rzeczowych, ufundowane przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka.             

    Bardzo serdecznie zapraszam chętnych uczniów do udziału konkursie

                                                                       - pedagog szkolny M. Szostek

  • Pasowanie na czytelnika

    Pasowanie na czytelnika

    Mała książka wielki człowiek to hasło ogólnopolskiej kampanii przypominającej  o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania. Pod tym hasłem odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki.

     Uczniowie oprócz dyplomu potwierdzającego przynależność do grona czytelników  biblioteki otrzymali Wyprawki Czytelnicze, a także wypożyczyli pierwsze wybrane przez siebie książki.

    Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

    Grażyna Świeczak


         

  • Śniadanie daje moc

    Śniadanie daje moc

    Dnia 6 listopada klasy I – III już po raz kolejny włączyły się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem tej akcji było zwiększenie świadomości uczniów na temat roli zdrowego odżywiania. W tym roku, ze względu na Covid -19 uczniowie przynieśli wykonane w domu zdrowe i kolorowe kanapki, a w klasach wykonywali owocowe szaszłyki. Następnie wspólnie spożywali drugie śniadanie. Oprócz tego przeprowadzono pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej  koncentrują swoją uwagę. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa i ciemny chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe.

       

     

  • Ślubowanie uczniów klasy 1

    23 października  2020  odbyła się uroczystość ślubowania na ucznia klasy pierwszej.

    Uczniowie klasy I pod kierunkiem swojej wychowawczyni Barbary Król przedstawili część artystyczną .

    Dziś ślubowania nadszedł już czas

    Pierwszy egzamin na ucznia zdasz

    Rodzice nasi są tutaj z nami,

    żeby egzamin był dobrze zdany.

    Pani dyrektor Joanna Osiak dokonała uroczystego aktu pasowania na ucznia klasy pierwszej.

    Na pamiątkę tej uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki od rodziców i uczniów klasy III.

  • Funkcjonowanie szkoły od 26 października 2020r.

    Funkcjonowanie szkoły od 26 października 2020r.

     

     

    Zgodnie z nowym rozporządzeniem lekcje w klasach IV-VIII szkół podstawowych, od 26 października 2020r., będą odbywały się online. Nauka dla dzieci w przedszkolach i uczniów klas I-III szkół podstawowych pozostaje bez zmian. 

    Zajęcia online przeprowadzane będą za pośrednictwem platformy MS Teams. Pracujemy wg. dotychczasowego planu lekcji.

    Aplikacja jest dostępna w wersji na komputer oraz na urzędzenia przenośne.

    Wersję na komputer można pobrać ze strony 

    Loginy i hasła są takie same jak w ubiegłym roku.

  • Jubileusz 20-lecia

    Jubileusz 20-lecia

    Czas szybko mija, ale pamięć o ważnych wydarzeniach pozostaje na długo. Dwadzieścia lat z patronem….

    Publiczna Szkoła Podstawowa  w Zagoździu 2 października 2020  r. świętowała  jubileusz -20 lecia  nadania imienia szkole – Stanisława Grafika.                                                                                                                     

    Podniosła uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w kościele parafialnym w Jedlance pod wezwaniem Chrystusa Króla, której przewodniczył ks. kanonik Piotr Kardas,  podczas mszy oprawę liturgiczną  sprawowali uczniowie naszej szkoły. Następnie zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie, rodzice  wysłuchali część artystyczną, podczas której uczniowie przypomnieli historie wyboru  imienia oraz tworzenia sztandaru szkole.

    Pani dyrektor Joanna Osiak powitała zebranych, a szczególnie przybyłych gości, rodziców nauczycieli
    i uczniów. Podczas uroczystości miło nam było gościć: państwa Stefanię i Ryszarda Grafików, panią Barbarę Świętochowską- wieloletnią dyrektor szkoły oraz inicjatorkę nadania szkole imienia Stanisława Grafika, księdza kanonika- proboszcza parafii Jedlanka- Piotra Kardasa, władze gminy: Pana Wójta Krzysztofa Kazanę  i dyrektora ZEAS-u Sebastiana Ignaciuka, dyrektora  szkoły podstawowej w Zastawiu p. Agnieszkę Sawczuk, prezesa klubu sportowego- Władysława Muchę, p. Elżbietę Zdunek- emerytowanego nauczyciela i wieloletniego dyrektora szkoły w Zagoździu, nauczyciela emeryta  p. Bożenę Kopeć, oraz radnego Gminy Stanin - Łukasza Stępniewskiego.

    Uczniowie pięknie recytując utwory poetyckie, wykonując pieśni patriotyczne, prezentując sztandar, uświadomili społeczności szkolnej, że Publiczna Szkoła Podstawowa w Zagoździu  – ich „mała ojczyzna” posiada patrona - opiekuna, którym może się szczycić i być dumna, brać przykład i czerpać siły.  Akademię i uroczystość uzupełniały wystawione na szkolnych korytarzach tablice przedstawiające historię nadania imienia szkole.

    W podziękowaniu za przybycie na  uroczystość goście zostali obdarowani  pamiątkowymi   albumami oraz kolażami fotograficznymi. Oglądając je, możemy odbyć podróż do przeszłości i powspominać obchody dnia patrona w naszej szkole, które miały miejsce przez 20-lat.

    Dyrektor Szkoły  podsumowując całość powiedziała:   „ … dziękuję dzieciom za występy, nauczycielom za wszystkie podjęte działania by ta uroczystość miała taki wymiar, księżom za odprawioną Mszę, władzom gminnym za współpracę, ale przede wszystkim dziękuję rodzicom, że są z nami. Bo cóż znaczyłaby szkoła bez uczniów i rodziców. Mam nadzieję, że kolejne rocznicowe uroczystości powiększą dorobek i sukcesy szkoły, czego całej społeczności szkolnej serdecznie życzę.”.

    Podziękowania za zaproszenie oraz za troskę o dobro i wychowanie dzieci na ręce Dyrekcji Szkoły
     i nauczycieli złożył Wójt Gminy Stanin pan Krzysztof Kazana.

    Nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie spotkania to: p. Barbara Fornal, p. Anna Oskroba–Suśniak, p. I. Czernic, p. M. Szostek, p. G. Świeczak,. p. Anna Kobojek, Joanna Stańczuk, p. J. Fijał

    Dziękujemy również rodzicom za pomoc w przygotowanie uroczystości: p. A. Świętochowskiej, A. Brodzik, p. A. Kucińskiej, p. S. Wardak,  p. J. Mućka

     

  • Jubileusz 20-lecia nadania imienia

  • Patron 2020

       

    Obchody Dnia Patrona przez uczniów klas I-III .

       2 października 2020 roku świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Patrona – Stanisława Grafika. Upamiętnialiśmy także uroczystość nadania szkole imienia oraz poświęcenia sztandaru. W tym uroczystym dniu wszyscy uczniowie przyszli do szkoły w strojach galowych. Spotkanie klasowe rozpoczęliśmy od przybliżenia biografii patrona na podstawie informacji zamieszczonych na gazetce klasowej. Na podstawie tych informacji wspólnie utworzyliśmy krótką notatkę, którą uczniowie zapisali w zeszytach. Następnie wyszliśmy pod pomnik, aby oddać cześć swojemu Patronowi. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały szkic - Portret patrona. Była to wspaniała lekcja patriotyzmu.

    Uczniowie zaśpiewali hymn szkoły, hymn państwowy oraz wyrecytowali wiersz:

    Dla pana Grafika

    Kochany Panie Stanisławie,

    sumienny nauczycielu i dzielny żołnierzu.

    Ty naród polski kochałeś

    i w wojnie udział brałeś,

    dając wszystkim nadzieję,

    na wyzwolenie i lepsze dzieje.

    Biografię Twoją wszyscy znamy.

    Z niej bohaterskie wzory do naśladowania mamy. 

    Za to wszystko czego dokonałeś,

    pochwałę otrzymałeś.

    Za wszystko bardzo Cię podziwiamy,

    dlatego w Zagoździu szkołę o Twoim Imieniu mamy.

     

    Na zakończenie zapaliliśmy znicz i wróciliśmy do klasy. Podsumowaniem było namalowanie portretu patrona.

    K. Redzik, B.Król, K.Powalska, H.Krasuska

  • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM)

    Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM)

    W naszej szkole odbył  się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

    Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.

     Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości.

    W klasach IV -VII na lekcjach matematyki uczniowie czytali wiersz z ukrytymi działaniami matematycznymi. Zadaniem uczniów było wyszukanie działań oraz podanie poprawnych wyników.

    Uczniowie wykonali również plakaty z rymowankami dotyczącymi tabliczki mnożenia.

    Na podsumowanie każdy uczeń wykonał kilka działań.

    Poprawne obliczenia zostały nagrodzone certyfikatem ,,Eksperta tabliczki mnożenia”

  • Przemówienie Dyrektora Szkoły z okazji Jubileuszu nadania imienia szkole

    Przemówienie Dyrektora Szkoły z  okazji  Jubileuszu  nadania  imienia szkole

    „Prawda z legendą tworzą historię, trudno odróżnić jedną od drugiej,  ale w pamięci pozostał CZŁOWIEK, który nie myślał tylko o sobie i tym na ludzką pamięć zasłużył”.

     

    SZANOWNI GOŚCIE,

    NAUCZYCIELE I PRACOWNICY SZKOŁY,

    DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE.

    Nadać imię szkole to niejako ustalić jej tożsamość, zasugerować wartości ważniejsze od innych, podkreślić kierunek działań dydaktyczno – wychowawczych poprzez osobę patrona.

    Nadać imię szkole to także wskazać całej społeczności szkolnej: uczniom, nauczycielom, rodzicom pewien autorytet, punkt odniesienia w ich działaniach.

    Dwadzieścia lat temu wybór patrona i nadanie imienia szkole było wyjątkowym i ważnym wydarzeniem w życiu tej placówki oświatowej i społeczności lokalnej. Dzień ten przeszedł do historii naszej szkoły.

    Patron, Stanisław Grafik czyni nas wyjątkowymi, jednakże imię to nie jest tylko zaszczytem – jest przede wszystkim obowiązkiem i zobowiązaniem do pielęgnowania pamięci o tych, których udziałem stała się walka o wolność naszej Ojczyzny.(…)

    Dziękuję wszystkim, którzy przez lata funkcjonowania szkoły tworzyli jej dzisiejszy wizerunek. Osobistym przykładem i zaangażowaniem zachęcali uczniów do wytężonej pracy, kształtowali najlepsze cechy charakteru, wpajali wiarę we własne siły.

    Uczniom życzę, by zarówno dzisiaj jak i w przyszłości realizowali swoje pasje i marzenia a zdobyta wiedza i umiejętności pozwoliły im podjąć kolejny etap kształcenia.

    Historia wyboru patrona szkoły.

    Ówczesna pani dyrektor  szkoły Barbara Świętochowska już w 1996 roku  przedstawiła pomysł nadania Szkole Podstawowej w Zagoździu imienia Stanisława Grafika- Kierownika Szkoły Powszechnej w Zagoździu w latach 1938- 1943.

    Zorganizowano kilka spotkań uczniów i rodziców z synem Stanisława Grafika- Ryszardem.

    24 września 1997 roku Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej- Inspektorat Łuków  wystąpił pisemnie do Dyrektora Szkoły Podstawowej w Zagoździu z propozycją nadania Szkole  imienia Stanisława Grafika.

    Po zebraniu opinii uczniów i rodziców 3 marca 1998 roku pani dyrektor szkoły Barbara Świętochowska wystąpiła z wnioskiem do Rady Gminy w Staninie  o nadanie szkole imienia Stanisława Grafika.

    Rada Gminy Uchwałą z dnia 23 kwietnia 1998 roku postanowiła nadać Szkole Podstawowej w Zagoździu  imię Stanisława Grafika, a jej wykonanie zleciła dyrektorowi szkoły.

     

    W tym czasie w Zagoździu trwała budowa nowej szkoły. Postanowiono wiec, że nadanie imienia odbędzie się po uroczystym otwarciu i poświeceniu nowego budynku.

    Do prac związanych z nadaniem szkole imienia przystąpiono ponownie we wrześniu 1999 roku. Zajęto się także wykonaniem sztandaru. Opracowano trzy projekty Wybrano projekt z twarzą patrona i w grudniu tegoż roku zlecono wykonanie sztandaru Siostrom Służkom Najświętszej Marii Panny Niepokalanej w Miastkowie. Ze względu na trudności w wykonaniu twarzy patrona, na rewersie  sztandaru umieszczono widok frontowy starego budynku szkoły, który istniał w Zagoździu od 1937 do 1999 roku i wielu pokoleniom uczniów pozostał w pamięci.

    Uroczystość nadania szkole imienia, poświecenia sztandaru i tablicy pamiątkowej odbyła się 10 września 2000 roku.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. St. Grafika w Zagoździu,
    Lipniak 5
    21-421 Tuchowicz
  • 25 796 18 12

Galeria zdjęć