W słoneczny piątek 22.09.2023r. uczniowie klasy VII z wychowawczynią i rodzicem p. Agnieszką Świętochowską wyruszyli na wycieczkę do stadniny koni – „Akademia Jazdy Konnej” w Gręzówce.
Celem wyjazdu było poznawanie zwierząt, ich środowiska życia, promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia, kształtowanie wrażliwości i szacunku do zwierząt, komunikacja i praca w grupie oraz doskonała zabawa na świeżym powietrzu.
Podczas pobytu w stadninie odbyły się warsztaty, dzięki którym dowiedzieliśmy się jak wygląda stajnia, jakich warunków potrzebuje koń, czym się żywi i jak należy o niego dbać oraz jak się przy nich zachować. Poznaliśmy elementy uprzęży, imiona koni, jak się ich czyści i myje. Następnie uczniowie uczestniczyli w jeździe bryczką po terenach lasu.
Później nastąpił wyczekiwany przez młodzież moment – wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku i zabaw na trawie.
Wracaliśmy w doskonałych humorach podziwiając piękne, jesienne okolice przyrody, zajechaliśmy na plac zabaw - „Amonit - Leśny Zespół Rekreacyjno-Edukacyjny”.
Wycieczka była bardzo udana. Spędziliśmy miło czas. Uczniowie wrócili zadowoleni, radośni i uśmiechnięci.
Małgorzata Miernicka
Idzie jesień, plony niesie, jesień kolorowa...
Jesień to piękna pora roku, która rozpoczyna się 23 września. Liście drzew żółkną, czerwienią się i przybierają ciekawe ubarwienie. 22 września dzieci wraz z Panią Dyrektor powitały w przedszkolu wyjątkowego gościa – Panią Jesień, która przyniosła ze sobą kosz ze skarbami. Te skarby to dary jesieni, które znalazły miejsce w naszym przedszkolu. Były to kasztany, żołędzie, szyszki, jarzębina, jabłka, dynia, cukinia, marchew, pietruszka itp. Niezwykły gość zaprosił dzieci do wspólnych zabaw i tańca aby wspólnie z przedszkolakami świętować nadejście nowej pory roku. Dzieci ochoczo rozwiązywały zagadki , tańczyły oraz śpiewały piosenki. Następnie cała grupa dostała pyszne jabłka z sadu Pani Jesień. Wizyta ta dla dzieci była wspaniałą zabawą.
Leży Gmina Stanin w Łukowskiej Równinie,
dwie nieduże rzeki przez jej obszar płynie.
Jest ta nasza gmina pięknie położona,
no i z każdej strony lasem otoczona.
Tereny są piękne, choć pofałdowane
piaszczyste, zielone doliny kochane.
Stanin mała gmina, ale nie uboga,
przecież przez nią wiedzie wojewódzka droga.
Jeśli lubisz ryby, to też nie ma sprawy,
w dolinie Wilkojadki są trzy duże stawy.
Romantyczny spacer z pewnością się uda,
gdy tylko odwiedzisz zabytkowe cuda.
Zacznij od kościołów, przypatrz się dzwonnicy,
to prawdziwe dzieła mówią historycy.
Są też parki wiejskie, dworki i aleje,
sporo się też dzisiaj w naszej gminie dzieje.
Coroczne festyny zawsze się udają,
jedni sobie tańczą, a inni śpiewają.
Jeśli chcesz odpocząć, nabrać nowej siły,
przyjeżdżaj tu do nas, my cię ugościmy.
Wy droga młodzieży, o tym pamiętajcie,
stąd wasze korzenie, zawsze tu wracajcie.
Wśród licznych wykonawców, cieszących się długim stażem artystycznym, nasi czwartoklasiści byli najmłodsi
i zaśpiewali przy akompaniamencie p. Anny Oskroby-Suśniak z pełną werwą i bez tremy. Wyglądali pięknie
w barwnych strojach ludowych. Zdobyli wyrazy uznania i podziękowania z ust Wójta Gminy Stanin Krzysztofa Kazany i pani Zofii Czubek - Przewodniczącej Rady Gminy. Otrzymali również słodkie upominki.
Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji występu.
Iwona Czernic
19 września 2023 r. uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców p. Małgorzaty Szostek, p. Izabeli Bogusz i Agnieszki Lewandowskiej byli na wycieczce edukacyjnej w Warszawie dofinansowanej w ramach programu Poznaj Polskę w wysokości 5 tyś. zł. Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” jest częścią Polskiego Ładu.
Uczniowie byli w :
1. Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie
2. Historycznym zespóle miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem
„Woda jest wielkim darem i skarbem. Z niej wyszliśmy i dzięki niej istniejemy.”
Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „EKO SZKOŁA”.
Jednym z obszarów tego projektu jest „Czysta i dostępna woda”.
W dniu 15.09.20023r. uczniowie klasy VIII i VII z wychowawcami: Elżbietą Gajownik i Małgorzatą Miernicką odwiedzili Stację Uzdatniania Wody w Jeleńcu. Na stacji przyjął uczniów Dyrektor Gospodarki Komunalnej w Staninie – Marek Kopeć. Oprowadził młodzież po obiekcie, pokazał maszyny, przekazał informacje o sposobie uzdatniania wody, aby stała się wodą pitną.
Na koniec pan Kopeć zaskoczył nas słodkim poczęstunkiem.
Dziękujemy za spotkanie.
15 września - Międzynarodowy Dzień Kropki- święto kreatywności, odwagi i zabawy
W naszej szkole po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Kropki. Z tej okazji, dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III, pod opieką swoich wychowawców, uczestniczyły w wielu ciekawych zajęciach z kropkami w tle. Uczniowie starszych klas oraz inni nauczyciele również przyłączyli się do obchodów tego niezwykłego święta.
Kropki pojawiły się wszędzie, było kolorowo i radośnie. Obchody rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu o małej dziewczynce o imieniu Vashti. Ta niezwykła historia uświadomiła wszystkim, że każdy człowiek i mały i duży – ma swoją wartość. Każde dziecko ma zdolności i talenty! Każde dziecko jest kreatywne! Tego dnia dzieci wykonały różnymi technikami wiele prac plastycznych z kropką w roli głównej.
Dzień był wyjątkowy, z pewnością przyniósł wiele wrażeń, ukazał cenne wartości, umiejętności i talenty dzieci. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza u najmłodszych, którzy dopiero zaczynają przygodę „odkrywania świata”, a wszelka zachęta i motywacja sprzyja ich pięknemu, kreatywnemu i wszechstronnemu rozwojowi.
8 września 2023r. nasi uczniowie i nauczyciele włączyli się w ogólnopolską akcję pod patronatem Prezydenta RP – Narodowe Czytanie.
W tym roku czytaliśmy fragmenty powieści Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.
„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu” – podkreślił w liście okolicznościowym Prezydent RP Andrzej Duda.
Nasi uczniowie z klas: VI,VII i VIII przenieśli nas w świat XIX – wiecznego Korczyna i Bohatyrowicz i zapoznali nas z głównymi bohaterami, ich codziennymi obowiązkami, zwyczajami i troskami. Słuchacze z wielkim zainteresowaniem i w skupieniu wsłuchali się w zainscenizowane w dialogach fragmenty i przez chwilę mogli wyobrazić sobie jak wyglądało codzienne życie ówczesnych ludzi, mieszkających w otoczeniu wspaniałej nadniemeńskiej przyrody.
Wszystkim uczniom i tym czytającym i tym słuchającym serdecznie dziękujemy.
Dziękujemy p. dyrektor Joannie Osiak za wsparcie akcji i miłe słowa uznania.
Nauczyciele poloniści i bibliotekarze
W sierpniu chętne dzieci z oddziałów przedszkolnych z Gminy Stanin miała możliwość uczęszczania w ramach dyżuru wakacyjnego na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze zorganizowane w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Grafika w Zagoździu. Dzieci bawiły się na placu zabaw wyposażonym w nowe urządzenia rekreacyjne. Miały również możliwość rozwijania swoich zdolności i umiejętności plastycznych, a także szlifowanie talentów muzycznych. W naszym przedszkolu nie było czasu na nudę. Niemal do ostatniej chwili dzieci świetnie się bawiły i przy okazji uczyły.
Oddziały przedszkolne rozpoczynają pracę w piątek, 1 września 2023 r.
Przedszkole funkcjonuje w godzinach od 7.30 - do 15.00.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się w poniedziałek, 4 września 2023 r. o godzinie 9:00 w sali gimnastycznej, po uroczystej akademii, spotkania organizacyjne z wychowawcami klas.
Uczniów obowiązuje strój galowy.
Msza święta o godzinie 8.00 w kościele parafialnym Chystusa Króla w Jedlance.
4 września 2023 r. - poniedziałek- autobus szkolny będzie 8.30 pod szkołą we Wnętrznem. Do innych miejscowości w tym dniu, czyli 4 września autobus nie kursuje, uczniowie przyjeżdżają we własnym zakresie do szkoły.
od 5 września - wtorek - godziny kursowania autobusu szkolnego według poniższej rozpiski.
Godziny kursowania autobusu szkolnego od 5 września 2023r.
Kurs poranny:
Lipniak 7.20
Gózd 7.25
Kij 7.30-7.32
Kij (krzyż) 7.35
Niedżwiadka 7.40
Wnętrzne 7.45
szkoła w Zagoździe 7.55
Kursy popołudniowe:
I odjazd z szkoły 13.30 Lipniak/ Gózd/ Kij/ Niedźwiadka/ Wnętrzne
II odjazd z szkoły Lipniak/ Gózd/ Kij/ Niedźwiadka/ Wnętrzne
na spotkaniu z wychowawcą będą omówione sprawy ważne dla ucznia : legitymacja potrzebna do dojazdu autobusem, kluczyki do szafek, książki, opłaty za obiady (numer konta) oraz wszystkie ważne sprawy dotyczące funkcjonowania placówki.
Dotacja podręcznikowa nie obejmuje religii, dlatego te podręczniki należy zakupić.
ZESTAW PODRĘCZNIKÓW - RELIGIA
na rok szkolny 2023/2024
Klasa I Religia „Poznaję Boży świat” K. Mielnicki, E. Kondrak - wydawnictwo Jedność
Klasa II Religia „Odkrywam królestwo Boże” K. Mielnicki, E. Kondrak - wydawnictwo Jedność
Klasa III Religia „Poznaję Jezusa” + zeszyt ćwiczeń K. Mielnicki, E. Kondrak - wydawnictwo Jedność
Klasa IV Religia „Odkrywam życie z Jezusem” K. Mielnicki, E. Kondrak - wydawnictwo Jedność
Klasa V Religia „Szczęśliwi, którzy szukają prawdy” K. Mielnicki, E. Kondrak - wydawnictwo Jedność
Klasa VI Religia „Szczęśliwi, którzy odkrywają piękno” K. Mielnicki, E. Kondrak - wydawnictwo Jedność
Klasa VII Religia „Szczęśliwi, którzy czynią dobro” K. Mielnicki, E. Kondrak - wydawnictwo Jedność
Klasa VIII Religia „Szczęśliwi, którzy zdobywają świętość” K. Mielnicki, E. Kondrak - wydawnictwo Jedność
Niech wakacje będą dla Was czasem odpoczynku i wspaniałej zabawy. Do zobaczenia we wrześniu!
W naszym przedszkolu uroczyste zakończenie roku odbyło się 30 czerwca . Zakończenie było wyjątkowe. W tym dniu żegnaliśmy dzieci, które w większości były z nami od samego początku. Rozpoczynały one edukację jako 3-latki. Przez te wszystkie lata śledziliśmy ich postępy, widzieliśmy jak rosły i się rozwijały. Na wstępie uroczystości, po powitaniu przez panią dyrektor Joannę Osiak wszystkich dzieci, rodziców i wychowawców, grupy młodsze pożegnały starszaków oraz przedszkole na czas wakacji. Dzieci wprowadziły nas w wakacyjny nastrój śpiewając piękne piosenki.oraz wykonały wspólnie z panią dyrektor, rodzicami oraz wychowawcami wspaniały taniec. To był wspaniały rok cudownych chwil, pełnych uśmiechu i radości. Wszystkim przyszłym pierwszoklasistom życzymy sukcesów w szkole.
Uczniowie, którzy dostali nagrodę Wójta Gminy Stanin:
1.Alicja Szcześniak klasa VII - wychowawca Elżbieta Gajownik
2.Bartek Szcześniak klasa VI - wychowawca Małgorzata Miernicka
3. Wiktoria Szcześniak i Ilona Kopeć klasa IV - wychowawca Anna Oskroba - Suśniak
W imieniu Wójta Gminy Stanin wielkie gratulacę dla uczniów, ich rodziców oraz wychowawców przekazała Joanna Osiak dyrektor szkoły.
Ruszamy więc w nadziei szlak.,
Ruszamy, by odkrywać świat.
Żegnamy dziś beztroski czas...
Te słowa przyświecały uroczystości pożegnania szkoły przez uczniów klasy ósmej.
W części artystycznej uczniowie wyrazili swoją wdzięczność pani dyrektor, wychowawcom, nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom. Podziękowali za przekazaną wiedzę, wpajanie szacunku dla ojczyzny i języka, za serce, cierpliwość i wyrozumiałość. Miłym gestem wdzięczności były kwiaty wręczone pedagogom i pracownikom szkoły oraz własnoręcznie wykonane upominki - wręczone rodzicom.
Młodszym koleżankom i kolegom życzyli wielu sukcesów i podziękowali za wspólne wycieczki i biwaki. Wyrecytowane wiersze i wyśpiewane piosenki uświetniły uroczystość i zachwyciły wszystkich zaproszonych gości.
Uczniowie klasy siódmej sprawili miłą niespodziankę swoim starszym koleżankom i kolegom, przygotowali krótkie rymowanki o każdym uczniu kl. VIII, które trafnie scharakteryzowały każdą osobowość oraz wręczyli okolicznościowe upominki.
Następnie głos zabrała p. dyr. Joanna Osiak i skierowała serdeczne słowa uznania do uczniów, rodziców i wychowawcy klasy.
Pani Agnieszka Świętochowska jako przedstawiciel rodziców podziękowała nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w edukację i wychowanie młodzieży.
Łzy wzruszenia popłynęły podczas pożegnania wychowawczyni z klasą, nie tak łatwo się rozstać po wspólnie spędzonych latach...
Wszyscy uczniowie otrzymali świadectwa ukończenia Publicznej Szkoły Podstawowej im. S. Grafika w Zagoździu i oficjalnie stali się absolwentami naszej szkoły. Najzdolniejsi i najbardziej pracowici uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, nagrody książkowe, a ich rodzice - listy gratulacyjne.
Drodzy absolwenci:
cieszcie się małymi rzeczami,
róbcie to, co Was uszczęśliwia,
śmiejcie się tyle razy, ile oddychacie,
kochajcie tak długo, jak będziecie żyć,
Tańczcie, jakby nikt nie patrzył,
żyjcie tak, aby niczego nie żałować.
Uroczystość zakończyła się przy kawie, herbacie i pysznym cieście przygotowanym przez rodziców.
Życzę wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły miłych, bezpiecznych i pełnych przygód wakacji.
Iwona Czernic
Dziękuję za wysiłek i współpracę, życzę wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom naszej szkoły, by nadchodzące wakacje były radosne i pełne niezapomnianych wrażeń.
Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze na złocistych plażach, w górach czy nad jeziorami.
dyrektor szkoły Joanna Osiak
Słowa uznania dla nauczycieli i wszystkich uczniów złożył pan Sławomir Skwarek poseł na Sejm RP.
23 czerwca 2023 roku przejdzie do szkolnej historii, jako dzień pożegnania w związku z odejściem na emeryturę p. Krysi Redzik nauczyciela Publicznej Szkoły Podstawowej im. St. Grafika w Zagoździu.
W imieniu całej Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców oraz wdzięcznych uczniów życzymy:
„Żyj tak, aby każdy kolejny dzień
był niesamowity i wyjątkowy.
Wypełniaj każdą chwilę tak,
aby potem wspominać ją z radością.
Czerp energię ze słońca,
kapiącego deszczu i uśmiechu innych.
Szukaj w sobie siły, entuzjazmu i namiętności.
Próbuj życia i układaj je w swój własny sposób.
Żyj najpiękniej jak umiesz. Po swojemu.
Spełniaj się...!”
Wakacje to przede wszystkim czas zabawy i odpoczynku. Każdy z nas ma swój pomysł i sposób na spędzenie wolnego czasu. Jedni udają się na rodzinne wyjazdy, inni wybierają wyjazdy zorganizowane takie jak kolonie lub kursy językowe.
Pod tym linkiem są wiadomości zebrane w pigułce.
https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/bezpieczne-wakacje-pamietaj-o-najwazniejszych-zasadachhttps://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/bezpieczne-wakacje-pamietaj-o-najwazniejszych-zasadach
Odwiedził nas policjant i przypomniał uczniom podstawowe zasady.
Ważne jednak, by w każdym miejscu pamiętać o bezpieczeństwie i zachowaniu odpowiedniej ostrożności.
19 czerwca 2023 r. 1 uczeń klasy VI oraz 11 uczniów klasy IV przystąpiło do praktycznego egzaminu na kartę rowerową. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu praktycznego było pozytywne zaliczenie testu z zakresu znajomości zasad ruchu drogowego. Test zawierał 25 pytań jednokrotnego wyboru, na które trzeba było uzyskać min. 80% poprawnych odpowiedzi.
W części praktycznej egzaminu ocenianiu podlegało:
Wysoki poziom umiejętności jazdy na rowerze oraz solidna wiedza teoretyczna, pozwoliły wszystkim uczniom zdać egzamin. Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy samych bezpiecznych kilometrów :)
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. St. Grafika w Zagoździu byli 13 czerwca 2023 r. na zaproszenie posła VIII kadencji Sławomira Skwarka w murach Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.
W Sejmie oprowadzał nas Pan Poseł Sławomir Skwarek, który z racji tego, że był nauczycielem historii bardzo ciekawie nam opowiedział o powstawaniu tego miejsca. Następnie udaliśmy się na galerię dla gości w sali posiedzeń Sejmu. Wrażenie było ogromne: piękna, obszerna sala, z wyściełanymi zieloną tkaniną miejscami dla posłów, fotelem Marszałka Sejmu, Prezydenta, a na ich tle flaga narodowa z godłem Polski. To tutaj zapadają ważne uchwały i decyzje, to tutaj toczą się burzliwe dyskusje między ugrupowaniami parlamentarnymi, to tutaj był w 1999 Jan Paweł II - Papież Polak, to stąd dziennikarze przekazują sprawozdania na żywo do wiadomości telewizyjnych. Ucieszyliśmy się, kiedy do naszej grupy przyszła Pani przewodnik, która dalej zaprowadziła nas do miejsca na parlamentarnym korytarzu, gdzie widniała pamiątkowa tablica. To właśnie na tym korytarzu dziennikarze czekają na polityków, aby przeprowadzić z nimi wywiad. Dowiedzieliśmy się , ze w całym Gmachu Parlamentu w bardzo wielu miejscach są ekrany telewizyjne, na których można oglądać aktualne wydarzenia z posiedzeń, konferencje i inne ważne spotkania z politykami. Inną ciekawostką była wiadomość, że posłowie i senatorowie muszą uczestniczyć w posiedzeniach Sejmu i Senatu, w pracach komisji, jeśli zaś ten obowiązek zostanie naruszony, są na nich nakładane kary w postaci wysokiej grzywny. Dowiedzieliśmy się ile poseł zarabia i jakie ma obowiązki. Wyjazd uważamy za bardzo udany i niezwykle edukacyjny.
Jak co roku przedszkolaki i uczniowie klas I-III z wielkim zaangażowaniem i trudem przygotowali występy dla ukochanych Mam i Tatusiów które odbyły się w naszej szkole 6 czerwca. W ten niezwykle ważny dzień dzieci z przedszkola i uczniowie przedstawili programy artystyczne obchodząc wspólnie „Dzień rodziny". Podczas przygotowanych występów prezentowali swe talenty recytatorskie, wokalne i taneczne, budząc zachwyt w oczach najbliższych. Występami chcieli wyrazić swoją ogromną miłość i wdzięczność rodzicom za ich trud, oddanie i poświęcenie, jakie wkładają w codzienną opiekę i wychowanie nad nimi.„Dzień rodziny” to wspaniały czas pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić tylko ze sobą bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień. Święto Rodziny zakończyło się wręczeniem wykonanych przez dzieci upominków. Dziękujemy za ten dzień spędzony w miłej i rodzinnej atmosferze.
„Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”.
Konkurs został zorganizowany w ramach działań prewencyjnych na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym. Celem działania skierowanego do uczniów szkół podstawowych oraz przedszkoli z terenów wiejskich jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Konkurs przebiegał pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a współorganizatorami tego przedsięwzięcia są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizaci Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3 w dowolnej technice, obrazującej upowszechniane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sposoby zapobiegania skutkom niewłaściwego stosowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji, m.in. środków ochrony roślin, nawozów, paliw.
W konkursie wzięło udział troje przedszkolaków z naszego przedszkola. Dzieci wykonały przepiękne prace plastyczne i zostały wyróżnienie w swojej kategorii. Serdecznie Gratulujemy!