Historia biblioteki Z życia biblioteki Regulamin biblioteki Regulamin ICIM Regulamin wypożyczania Nowości Lektury szkolne klasy I-III Lektury szkolne klasy IV-VIII

Z życia biblioteki

Pierwszaki czytelnikami biblioteki szkolnej

Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

który puste życie napełnia światłem,

a puste serca wzruszeniem.

Kornel Makuszyński

Dnia 11 lutego 2020 r. uczniowie klasy I zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, wysłuchali wierszy zachęcających do czytania, poszanowania książek w wykonaniu uczniów należących do Koła Przyjaciół Biblioteki.

Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Następnie  zostali pasowani na czytelnika.  Pani dyrektor wręczyła dzieciom dyplomy,  które będą przypominały uczniom o tym wydarzeniu oraz  kredki ogłaszając konkurs na Najpiękniejszą ilustrację z mojej pierwszej książki.  Radość nowych czytelników była największa, gdy sami wybierali książki, które chcą przeczytać. Gośćmi spotkania byli rodzice,  a także babcia jednego z uczniów. Ważnym elementem spotkania było zachęcenie rodziców do  czytania książek wspólnie ze swoimi dziećmi.

Nauczyciel bibliotekarz

Grażyna Świeczak

Podziękowanie dla Sponsorów

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom prywatnym oraz instytucjom,  które wsparciem finansowym przyczyniły się do realizacji naszych celów i zamierzeń. Dzięki Wam biblioteka stała się sercem szkoły. Do jej odwiedzania zachęcają nie tylko zgromadzone zbiory, lecz także ciekawe wizualnie wnętrze.

Im dajesz więcej tym, większym się stajesz. Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować. Bowiem dawać to nie znaczy tracić.

Antoine de Saint- Exupery

Powyższe motto dedykujemy naszym Sponsorom:

• Sz. P. Dariuszowi Gajownikowi Usługi Remontowo- Budowlane. Anonin 6A
  • Sz. P. Robertowi Kobojkowi. Jedlanka ul. Warszawska 27
  • Sz. P. Marioli Krasnodębskiej Zakład Robót Drogowych i Budowlanych Markop. Szczygły Górne 26
  • Sz. P. Elżbiecie Konopce - Mularzuk, Pawłowi. Wojciukowi
    NZOZ " Ośrodek Zdrowia w Staninie”
  • Sz. P. Januszowi Lewandowskiemu. Lipniak 50
  • Sz. P. Markowi Lewandowskiemu Firma USL TRANSPORT. Stoczek Łukowski
  • Sz. P. Jolancie Łazudze Textiles. Kosuty 52A
  • Sz. P. Grzegorzowi Ostryszowi Usługi Transportowe. Niedźwiadka 5
  • Sz. P. Sławomirowi Rzymowskiemu zastępcy wójta Gminy Stanin
  • Sz. P. Stanisławowi Stolarczykowi

Handel Materiałami Budowlanymi "Staszko". Anonin 9A

• Sz. P. Jarosławowi Szostkowi. Lipniak 21
  • Zarządowi Banku Spółdzielczego w Łukowie

Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa... wtedy proste „dziękujemy” zawiera wszystko, co chcemy wyrazić, dlatego jeszcze raz chcielibyśmy podziękować za okazane wsparcie.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Uczniowie

Publicznej Szkoły Podstawowej im. St. Grafika

w Zagoździu

Sprawozdanie z realizacji Priorytetu 3

„Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Grafika w Zagoździu otrzymała w roku 2019 na zakup książek 5000 złotych. Dzięki temu księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 332 woluminy.

Cenną wskazówką dla tworzenia zamówienia były wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań przekazywane podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej. Przeprowadzono także konsultacje z polonistami pod kątem wzbogacenia księgozbioru w nowości wydawnicze oraz w lektury szkolne. Na podstawie opinii uczniów, rodziców oraz nauczycieli listy zostały wzbogacone i ujednolicone. Dzięki otrzymanym środkom finansowym biblioteka została doposażona w pozycje należące do kręgu zainteresowań dzieci i młodzieży. Lektury szkolne stanowiły 31% zakupionych książek.

Jednak wiadomym faktem jest to, że największym zainteresowaniem cieszą się tzw. nowości wydawnicze, które stanowiły drugi filar zamówienia. Pojawiły się wśród nich: 11 zanim 12 L. Greenwald ,13 powodów J. Asher, Czynnik miłości A. Łaciny,  Sposób na elfa M. Pałasza, Absolutnie prawdziwy pamiętnik A. Sherman, Dawca L. Lowry,  Chłopak z lasu M. Melin, Afryka Kazika Ł. Wierzbicki i inne. Nie zapomniano podczas zamówienia o rozchwytywanych dotąd przez uczniów książek z serii dla najmłodszych Zaopiekuj się mną, Zosia i jej zoo, oraz dla starszych uczniów 13-pietrowy domek na drzewie, Magiczne Drzewo, Geno, itp. Podczas zamówienia pamiętano o uzupełnieniu dotychczas posiadanych serii wydawniczych w nowe części. W realizacji zamówienia znalazły się książki z powiększoną czcionką, kolorowym tekstem i przewagą ilustracji dla najmłodszych dzieci. Pamiętano także  o pięknie ilustrowanych, zabawnych, wzruszających historyjkach do wspólnego czytania, z serii wydawniczych, które idealnie nadają się do rozmów z dziećmi na różne tematy. Są to książki poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości i pomocy innym.

Wraz z pojawieniem się książek w szkole został wydzielony  regał opatrzony logo  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, wskazujący tym samym na nowości wydawnicze udostępnione dla uczniów.

O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, czytanie to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. Dlatego zakup książek to nie jedyna zaleta realizacji projektu. W ramach realizacji programu czytelniczego cała szkoła zaangażowała się w realizację różnych akcji czytelniczych.