Dziecko lub osoba dorosła z mutyzmem wybiórczym najczęściej swobodnie rozmawia w domu, ale milczy lub nie rozmawia swobodnie w przedszkolu, szkole czy w innych sytuacjach społecznych. Zaburzenie najczęściej rozpoczyna się między drugim, a piątym rokiem życia i powinno być diagnozowane już po miesiącu milczenia w danym miejscu. Niestety często jest diagnozowane dopiero w szkole podstawowej w wieku 8-12 lat. Dziecko z mutyzmem wybiórczym może w ogóle nie odzywać się do nauczycieli, rówieśników lub mówić tylko do wybranych osób. Niektóre dzieci z mutyzmem wybiórczym mają problemy z jedzeniem na terenie szkoły i korzystaniem z toalety. Zazwyczaj nie mają trudności dydaktycznych, a często, w sytuacjach gdy mowa nie jest wymagana, mogą odnosić sukcesy szkolne. Z mutyzmu wybiórczego się nie wyrasta, ale trzeba nad nim pracować! Dzieci z mutyzmem wybiórczym często mają inne zaburzenia lękowe. Zazwyczaj są w normie intelektualnej. Pozostawione bez pomocy są narażone na fobię społeczną, izolację i depresję. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie dotyczące powodu o przyczynę wystąpienia i zdiagnozowania mutyzmu wybiórczego! Powody i czynniki sprzyjające mogą być różnorodne.
Czynniki predysponujące:
Czynniki wywołujące:
Czynniki podtrzymujące:
W miejscach publicznych, szkole czy przedszkolu, dziecko z mutyzmem jest w sytuacji stresowej i często występują zachowania takie jak:
Każdy z nas pewnie zastanawia się jak zachować się w sytuacji, gdy zorientujemy się,
że dziecko może mieć zaburzenia pod postacią mutyzmu wybiórczego. Kilka wskazówek:
Pamiętaj!
Milczenie dziecka nie wynika z uporu, manipulacji czy osobistej niechęci dziecka do Ciebie, ale jest spowodowane silnym lękiem. Każde dziecko z mutyzmem wybiórczym pragnie mówić! Doceń każdą próbę porozumiewania się dziecka z Tobą i uważaj to za indywidualny sukces lecz nie pokazuj tego zbyt okazale – normalność w zachowaniu, także będzie „lekiem” !