Do prac związanych z wykonaniem sztandaru przystąpiono we wrześniu 1999 roku. Przedstawiono wtedy Sztabowi ŚZŻAK trzy projekty sztandaru. Wybrano projekt z twarzą patrona, który został także zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną i Radę Gminy.
W grudniu 1999 roku zlecono wykonanie sztandaru Siostrom Służkom Najświętszej Marii Panny Niepokalanej w Miastkowie. Nastąpił okres licznych wyjazdów do Miastkowa oraz spotkań i konsultacji w szkole w Zagoździu lub na posiedzeniach Sztabu ŚZŻAK w Łukowie. Wiele kłopotów sprawiło wykonanie wizerunku twarzy patrona. Po kilku nieudanych próbach oraz uzgodnieniach Sztabu ŚZŻAK w Łukowie i Rady Pedagogicznej zamiast twarzy patrona wprowadzono widok frontowy starego, obecnie już nie istniejącego, budynku szkoły, który istniał w Zagoździu od 1937 do 1999 roku i wielu pokoleniom uczniów pozostał w pamięci.
W sprawach związanych z wykonaniem sztandaru wiele ofiarności i bezinteresowności wykazali ze strony ŚZŻAK: Polikarp Paduch ze Środowiska Warszawskiego, Tomasz Wasak (były Prezes Koła Łuków, Stanisław Osypiński Prezes Koła Łuków, Jan Dębski i Ryszard Grafik z Koła Łuków, a ze strony szkoły: dyr szk. Barbara Świętochowska, Krystyna Zdunek - nauczycielka, Bożena Kiełczykowska, Danuta Świętochowska i Lidia Pawlak - reprezentantki Komitetu Rodzicielskiego, Uroczystość poświęcenia sztandaru odbyła się w niedzielę 10 września 2000 roku.
Sztandar Szkoły Podstawowej w Zagoździu składa się z płata, głowicy, drzewca i kokardy. Płat Sztandaru stanowi tkanina o kształcie kwadratu 100cm x 100cm. Sztandar wykonany jest z tkaniny w kolorach białym, czerwonym i złotym.
Główna strona Sztandaru (awers) zawiera w centrum wizerunek orła białego. ustalony dla godła Rzeczypospolitej, na biało-czerwonym tle - nasze symbole narodowe. Nad godłem widnieje na półokręgu napis: BÓG-HONOR-OJCZYZNA. Pod godłem zaś w prostej linii napis: A.D. 2000. Na dole płata głównego, w lewym rogu widnieje Krzyż Armii Krajowej, w prawym symbol Polski walczącej - tzw. "Kotwica". Orzeł wykonany haftem wypukłym nicią srebrna, korona, dziob i pazury haftowane nicią złotą. Wszystkie napisy na awersie wyhaftowano nicią złota.
Lewa strona płata poświęcona jest patronowi i szkole. Na złotym tle symbolizującym wiarę i wiedzę - prawdziwe bogactwo człowieka, w centrum znajduje się fragment widoku frontowego budynku szkoły z lat 1937-1999. Ten budynek już nie istnieje, ale pozostał on w pamięci wielu roczników absolwentów naszej szkoły i jest symbolem naszej przeszłości i szacunku dla tradycji. Jasne kolory szkoły mówią o radości i optymizmie. Po lewej stronie widoczny srebrny kaganek - symbol oświaty. Jego duże, czerwone płomienie przypominają o przesłaniu pozostawionym przez naszego patrona, który dał przykład, jak postąpić, gdy Ojczyzna jest w potrzebie. Czerwień jest symbolem przelanej krwi Srebrny napis: SZKOŁA PODSTAWOWA im STANISŁAWA GRAFIKA w ZAGOZDZIU wypływa z płomienia, otacza szkołę, a następnie układa się jak solidny fundament - rolą szkoły jest bowiem przekazanie każdemu wychowankowi właściwych wzorów dotyczących postaw moralnych, umiejętności i wiedzy. Te wzorce powinny być tak czyste i jasne, jak srebro liter i galonu zamykającego rewers.
Drzewiec sztandaru wykonany jest z jasnego drewna z niklowanymi okuciami. Na zwieńczeniu drzewa znajduje się niklowana puszka, a na niej orzeł w złotej koronie. Na puszce widnieją napisy:
- od strony rewersu SZKOŁA PODSTAWOWA w ZAGOŹDZIU,
- od strony awersu IMIENIA STANISŁAWA GRAFIKA,
- po bokach zaś wygrawerowano symbole Armii Krajowej.
Na drzewcu umieszczono także metryczkę z następującym napisem:
SZTANDAR POŚWIĘCONY PODCZAS MSZY ŚWIĘTEJ W SZKOLE W ZAGOŹDZIU W DNIU 10 WRZEŚNIA 2000 ROKU PRZEZ KSIĘDZA KANONIKA HENRYKA DEMIAŃCZUKA – PROBOSZCZA PARAFII JEDLANKA.
Źródło:
Adam Redzik, Historia Szkoły Podstawowej im. St. Grafika w Zagoździu na tle historii szkolnictwa, Zagoździe - Lublin 2000.