14 marca 2024 r. w PSP w Jeleńcu odbyły się gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Uczniowie rywalizowali w dwóch grupach wiekowych kl. I-IV i V-VIII. Pierwsza część konkursu polegała na rozwiązaniu testu. W drugiej uczestnicy staneli twarzą w twarz z komisją w eliminacjach ustnych. Uczniowie musieli wykazać się znajomością przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, ratownictwa medycznego oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie Aleksander Redzik klasa VI, oraz Samuel Dul i Hubert Rendzio VIII. Po zaciętej rywalizacji Aleksander zajął III miejsce i będzie reprezentował Gminę Stanin w zawodach na szczeblu powiatowym. Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe, które ufundował Wójt Gminy Stanin Krzysztof Kazana, a wręczył je Zastępca Wójta Gminy Stanin Sławomir Rzymowski.
Gratulujemy i życzymy powodzenia na szczeblu powiatowym!
Rusza nabór dzieci do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Stanin. Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025 odbędzie się zgodnie z Zarządzeniem nr 4/2024 Wójta Gminy Stanin z dnia 31 stycznia 2024 r. w dniach od 01.03.2024 r. do 15.03.2024 r.
Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2024 / 2025. będzie prowadzona elektronicznie.
Aby zapisać dziecko do oddziału przedszkolnego przy Publicznej Szkole Podstawowej im. St. Grafika w Zagoździu należy:
Przed przystąpieniem do rejestracji kandydata zachęcamy do zapoznania się z zasadami naboru. W przypadku jakichkolwiek problemów służymy pomocą.
Lista kandydatów zakwalifikowanych zostanie podana 25 marca 2024 r. do godz. 10:00.
Uwaga : Informujemy, że rekrutacja dotyczy tylko dzieci trzyletnich i starszych, które jeszcze nie chodziły do naszego odziału przedszkolnego. Dzieci, które uczęszcały do naszego odziału przedszkolnego składaja deklarację kontynuwania do sekretariatu szkoły.
Co roku w bibliotece szkolnej odbywa się wspaniała uroczystość Pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych! Tak też stało się w tym roku, 5 marca.
Spotkanie rozpoczęło się od piosenki „ Z książką w podróż” w wykonaniu uczennic z klasy czwartej. Następnie wszyscy wyśmienicie się bawili przy rozwiązywaniu zagadek nawiązujących do biblioteki oraz wykonywaniu różnych ciekawych zadań. Uczniowie otrzymali garść informacji na temat regulaminu wypożyczania książek i zasad zachowania w bibliotece.
Później pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Pani Dyrektor Joanna Osiak pasowała każdego na czytelnika Biblioteki Szkolnej przy Publicznej Szkole Podstawowej imieniem Stanisława Grafika w Zagoździu.
Kolejnym punktem było złożenie oraz pokolorowanie własnej książki z przygotowanych wcześniej elementów – „ Brzydkie kaczątko” Hans Christian Andersen.
Na zakończenie uroczystości wszyscy otrzymali Wyprawki Czytelnicze, w skład których weszły: książka dla dzieci „Wnuczka antykwariusza” oraz przewodnik dla rodziców pierwszoklasisty „ Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”. Wyprawki te zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci.
Pamiętajmy, że biblioteka szkolna nie jest jedynie wypożyczalnią oraz magazynem książek i podręczników. Pełni wiele funkcji, np. stanowi wsparcie dla edukacyjnej i wychowawczej roli szkoły, jest miejscem animacji kultury, strefą rozwijania talentów i potencjałów. Tutaj liczy się przede wszystkim uczeń, a ten nie potrzebuje jedynie książek, a potrzebuje wsparcia, otwartego serca, uśmiechu, wiary w jego możliwości, na które zawsze może tu liczyć!
Wszystkim pierwszakom, życzymy aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja czytania!
Zapraszamy do biblioteki szkolnej!
4 marca 2024 r. uczniowie klasy 5 na zaproszenie Gminnej Biblioteki w Staninie uczestniczyli w spotkaniu historycznym o: Janie Stanisławie Majewskim, który jako 16. letni młodzieniec rozpoczął pracę w charakterze nauczyciela w Staninie, Jonniku, Anoninie. Dodatkowo był wielkim patriotą, był żołnierzem ale i później inicjatorem wielu inicjatyw społecznych. Był autorem wielu artykułów prasowych, a także kilku książek. Za swoją działalność w czasie II wojny św. został aresztowany, a następnie więziony w Radzyniu, Lublinie, Oświęcimiu.Zginął w 1941 r. w obozie Flossenburg w Bawarii.
Bieg „Tropem Wilczym” obchodzi swoje dziesięciolecie!W pierwszej edycji uczestniczyło w nim kilkunastu pasjonatów historii, w tym roku naszą szkołę reprezentowali:
-pani Izabela Bogusz
uczniowie : Seweryn Szceśniak, Piotr Kowalczyk, Hubert Rendzio, Piotr Zagrodny.
Jak co roku także i w tym roku po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy Dni Bezpiecznego Internetu (DBI). Jest to akcja, która swój początek wzięła z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Początkowo w wydarzeniu brały udział jedynie państwa europejskie, od kilku lat DBI angażuje państwa z całego świata.
W szkole odbył się cykl wydarzeń związanych z bezpieczeństwem w sieci, racjonalnym korzystaniem z TI oraz krytycznym odbiorem treści i rozpoznawaniem fake news'ów.
Nasi uczniowie, w dniach 12-22 lutego 2024r., na informatyce i kodowaniu uczestniczyli w lekcjach online:
Mój (nie)widzialny cyfrowy ślad
Zmieniam świat! – czym jest aktywizm online
Jak odróżnić fake od newsa?
Sieciaki – poznaj bezpieczny internet!
Sieciaki – internet bez przesady.
Podczas spotkań z pedagogiem, na zajęciach świetlicowych, a także podczas godzin wychowawczych poruszano tematy związane z bezpieczeństwem w Internecie.
W pierwszym półroczu roku szkolnego 2023/2024 nauczyciele bibliotekarze oraz nauczyciele języka polskiego przeprowadzili działania, których celem było podniesienie aktywności czytelniczej uczniów, zwiększenie dostępności do książek, promowanie systematycznego czytania oraz kształtowanie twórczych postaw.
Przeprowadzone działania:
Flash mod-uczniowie czytali na głos fragment książki w różnych miejscach szkoły co wywoływało zainteresowanie i zdziwienie wśród uczniów, nauczycieli i rodziców.
Książkolandia zaprasza – przygotowano plakat zachęcający do odwiedzenia biblioteki, opisano stoliki z tematycznie dobranymi książkami, zorganizowano kosze, do których uczniowie wkładali wybrane przez siebie książki.
Książkowy Niekalendarz- projekt realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przez cały rok 2023 Wyzwanie czytelnicze polegało na wykonaniu określonych zadań w każdym miesiącu, które skutecznie zachęcały dzieci do czytania. W projekcie wzięło 10 osób z klasy : II,III,V .
Najbardziej aktywne osoby, które najwięcej czytały w trakcie trwania projektu zostały nagrodzone.
Są to:
I miejsce – Katarzyna Kachniewska , Wiktoria Szcześniak klasa V
II miejsce – Lena Kowalik klasa III
III miejsce – Maria Czajka klasa V
Moja biblioteczka konkurs fotograficzny polegający na zrobieniu zdjęcia swojej domowej biblioteczki w ciekawy sposób. Konkurs skierowany był dla klas I- VIII, zainteresowanie było duże, jednak tylko 6 osób wzięło udzdział. Uczestnicy otrzymali swoje zdjęcia w ramkach, słodycze.
Wszystkie przedsięwzięcia promujące czytelnictwo były bardzo dobrze przyjęte przez społeczność uczniowską i cieszyły się dużą sympatią i zaangażowaniem.
Miniony tydzień (19-23.2024 r.) w obu grupach przedszkolnych minął pod hasłem "Poznajemy skarby Ziemi". Dzieci z ogromną ciekawością brały udział w zajęciach, na których poszukiwały odpowiedzi na pytania takie jak np: Skąd się wziął węgiel? lub Skąd się wizięła sól?. Wszyscy mogli się troszkę pobrudzić gdy poznawali właściwości "czarnego złota", mieli równiesz szansę przeprowadzać doświadczenia i eksperymenty takie jak np: krystalizacja soli, sprawdzanie oczyszczających właściwości węgla oraz zamieniali się w uzdolnionych artystów wykorzystując węgiel drzewny do malowania, a także mieli możliwość zabarwiania soli kolorową kredą. Dzieci były zachwycone, na ich twarzach cały czas panował uśmiech, co niezmiernie cieszyło nauczycielki.
W dniach od 21 do 23 lutego w naszej szkole przebiegała akcja związana z obchodami Dnia Języka Ojczystego. Od kilku lat w tych dniach staramy się zwracać szczególną uwagę na dbałość o język polski, mierzymy się z zadaniami językowymi utrwalającymi zasady poprawnościowe i rozwijającymi zasób słownictwa. W tym roku uczniowie zapoznali się z informacjami na temat historii języka, jego odmian regionalnych i z ciekawostkami językowymi. Podczas przerw mieli możliwość rozwiązywać łamigłówki, łamańce językowe i inne zagadki. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się akcja korytarzowa "Popraw błędy językowe" z wykorzystaniem telefonów i odczytywaniem kodów QR, które zawierały błędne zdania. W piątek podczas godziny z wychowawcą uczniowie wykonali plakaty promujące dbałość o język polski.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to dobra okazja, aby uświadomić sobie, jak ważne funkcje pełni język, bez którego nie bylibyśmy w stanie się komunikować, tworzyć relacji międzyludzkich oraz kultury.
Nad przebiegiem realizacji zadań czuwały p.Iwona Czernic i p. Agata Dolecka.
Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się.
W poniedziałek tj.19 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy nietypowe święto "Światowy Dzień Kota". W tym dniu przedszkolaki oglądały zdjęcia różnych ras kotów, opowiadały o sposobie życia i odżywiania kotów domowych. Śpiewały piosenki o kotach, bawiły się w zabawy, rozwiązywały zagadki, a także uczestniczyły w konkursie "kto pierwszy wypije mleczko" - oczywiście tak jak kot. Sprawiło to dzieciom wiele radości. Wykonywały prace plastyczne, których motywem przewodnim był oczywiście nasz czworonożny przyjaciel. Dzieci rozwijały empatię, uwrażliwiały się na potrzeby wszystkich zwierząt. Głównym celem tego święta jest uwrażliwienie na problem bezdomnych i głodujących kotów, które często wiodą bardzo ciężkie kocie życie.
Dzień przyjaźni i miłości:)
Dzisiaj tj. 14 lutego przedszkolaki świętowały Walentynki. Dzieci zapoznały się z tradycją Walentynek, rozmawiały o tym jak można okazywać szczęście, przyjaźń i miłość bliskim osobom nie tylko od święta. Przygotowywały laurki dla swoich rodziców i miały szansę opowiedzieć swoimi słowami, jak rozumieją słowo MIŁOŚĆ i z czym kojarzy im się to święto. Dziękujemy rodzicom za balony i słodkie upominki.
Bal karnawałowy dla dzieci to czas niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było i u nas. We wtorek 13 lutego w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa dla przedszkolaków. Na parkiecie pojawiły się dzieci przebrane za bohaterów znanych bajek. Można było spotkać wróżki, królewny, motylki, rycerzy, piratów, policjantów, spider-man’a, itp. Magiczny wystrój sali wprowadzał wszystkich uczestników balu w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc w różnych zabawach i konkursach pod okiem nauczycieli.
Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę, a w szczególności rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów oraz poczęstunku dla dzieci.
Ferie zimowe to wymarzony czas dla dzieci.
Jak co roku nasza placówka zorganizowała wiele ciekawych zajęć, Chętne dzieci spotykały się w szkole na zajeciach sportowych i komputerowych. Był to bardzo miły czas, spędzony w aktywny sposób.
Ferie zimowe w naszej szkole rozpoczęły się od zabawy choinkowej, która miała miejsce 27.01.2024r.
Wszyscy uczniowie wraz z rodzinami i zaproszonymi przyjaciółmi mieli okazję miło i tanecznie spędzić sobotnie popołudnie.
Zabawa miała miejsce w sali gimnastycznej, którą udekorowali wychowawcy kl. IV-VI : pani Iwona Czernic, pani Anna Oskroba - Suśniak i pani Bożena Kiełczykowskiej, z pomocą uczniów i nauczyciela wychowania fizycznego pana Andrzeja Osiaka.
Pierwsze takty muzyki, nad którą czuwał profesjonalny didżej, rozbrzmiały o godzinie 14.00, ale zabawa rozkręciła się na dobre nieco później, gdy wszyscy uczestnicy byli już na miejscu, gotowi do choinkowych tańców. Młodsi uczniowie i przedszkolaki korzystali z atrakcji, które prowadziła animatorka; bawili się z Myszką Miki i bohaterem Psiego Patrolu. Mimo iż na dworze śnieg zniknął, to w sali go nie brakowało i ku uciesze dzieciaków padał im na głowy. W przerwach od zabawy dzieci mogły posilić się przygotowanym przez rodziców poczęstunkiem.Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zangażowanie w współorganizację choinki.
Zabawa choinkowa trwała do godziny 19-tej i bez wątpienia stanowiła udany początek ferii zimowych.
W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim za przybycie, pomoc w organizacji zabawy choinkowej i dobrą zabawę.
Obszerną fotorelację znajdziecie poniżej.
Polska Akcja Humanitarna, z siedzibą w Toruniu, przesłała nam dyplom oraz zaświadczenie za udział w akcji ,,Tydzień Edukacji Globalnej z PAH" w roku 2023.
Dziękuję uczniom klasy VII i VIII za aktywne uczestnictwo w zajęciach.
W ramach Narodowego Rozwoju Czytelnictwa powstał NIEKALENDARZ. To inspiracje, aktywności z książką i najważniejsze literackie rocznice. Składa się z 12 kart, z zadaniami na każdy miesiąc, które zachęcą do odwiedzenia biblioteki i sięgnięcia po książkę.W naszej szkole uczniowie bardzo czynnie i chętnie właczyli się w działania, w bibliotece zostały wręczone nagrody dla najaktywniejszych czytelników.
19 styczna odbyło się podsumowania konkursu czytelniczo - fotograficznego „ Moja biblioteczka” oraz projektu „ Książkowy niekalendarz”. Uczestnicy dostali dyplomy, nagrody książkowe oraz słodycze.
„Pasja, pasja, trzeba mieć pasję!…… Przetrwa ten, kto stworzył swój świat” –
Artur Domosławski z książki „Kapuściński non-fiction”
19 stycznia 2024 r. na zaproszenie Pani Dyrektor Joanny Osiak i pań pracujących w bibliotece p.Grażyny Świeczak i p. Anny Oskroba - Suśniak odwiedziła nas Pani Elżbieta Mroczek – emerytka, nauczycielka tejże szkoły, współautorka książki „ Chcę więcej. Jak zarabiać online na swojej wiedzy”. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas IV-VIII.
Myślą przewodnią spotkania był fragment z rozdziału książki (… Warto podążać za swoimi marzeniami, bo nawet najmniejsza iskra może rozpalić ogień kreatywności … ) Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną „Jak powstaje książka”. Następnie Pani Ela w ciekawy sposób opowiadała o swojej pasji, którą jest rękodzieło. Zaprezentowała bogaty zbiór swoich prac. Uczniowie oglądali je z zachwytem.
Po ogólnym spotkaniu, które przebiegło w miłej atmosferze, odbyły się warsztaty szydełkowania dla klasy IV i V, podczas których dzieci nauczyły się podstawowych wzorów i wyraziły chęć powtórzenia zajęć. Opinie uczniów dotyczące spotkania były bardzo pozytywne.
Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach Babcie i Dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. 19 stycznia 2024 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Grafika w Zagoździu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości przygotowano poczęstunek oraz wspaniały program artystyczny. Uroczystość rozpoczęła klasa III, która piosenką pt. ”Laurka dla Babci i Dziadka” wprowadziła wszystkich w odświętny nastrój. Rytmu całej uroczystości dodała grupa taneczna z klas najmłodszych prezentując swój układ taneczny. W kolejnej części uroczystości wystąpiła klasa Oa i Ob mówiąc wiersze i śpiewając piosenki dla naszych kochanych Babć i Dziadków. Wspaniałymi aktorami okazali się uczniowie z kl. I, II i III, którzy zaprezentowali krótką inscenizację wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”. Program artystyczny zapewnił przybyłych gości o tym, że ich wnuczęta nie tylko osiągają wspaniałe wyniki w nauce, ale również posiadają zdolności muzyczne oraz aktorskie. Stroje młodych artystów były przygotowane przez rodziców i zachwycały widownię. Nie zabrakło życzeń skierowanych do najbliższych w wykonaniu kl. I i kl. II oraz zabaw tanecznych dla naszych gości. Każda Babcia i Dziadek otrzymali piękny upominek wykonany przez dzieci. Wzruszeń nie było końca w niejednych oczach widać było radość i szczęście. Oklasków nie brakowało. Po części artystycznej, obecna na uroczystości pani dyrektor Joanna Osiak podziękowała małym artystom i ich opiekunom za przygotowanie uroczystości, jak również złożyła serdeczne życzenia zaproszonym gościom.
Gorące słowa podziękowania należą się rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali dużą pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy oraz przygotowaniu strojów dla naszych aktorów. Dziękujemy również wszystkim paniom i panom pracującym w naszej szkole za pomoc w organizacji uroczystości Dnia Babci i Dziadka.
Agnieszka Lewandowska
12 stycznia 2024 r. nasza szkoła wzięła udział w etapie rejonowym Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką.
Naszą szkołę reprezentowała Alicja Szcześniak – uczennica klasy VIII.
Alicja będzie reprezentowała Gminę Stanin i Powiat Łuków w okręgowym etapie konkursu w Lublinie.
Gratulujemy sukcesu! Szkolny koordynator konkursu - Joanna Osiak.
"Śpiewamy Małemu Jezuskowi"
11 stycznia 2024 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Grafika w Zagoździu odbył się Gminny Przedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek pt: „Śpiewamy Małemu Jezuskowi”. W przeglądzie brały udział przedszkolaki z gminy Stanin. Szkołę w Zagoździu reprezentowała Lena Marzel, którą przygotowywała pani Aleksandra Deres, szkołę w Tuchowiczu reprezentowały Maria i Małgorzata Kazana wraz z Leną Płudowską pod opieką pani Małgorzaty Buczyńskiej, ze szkoły w Zastawiu przyjechała Diana Szewczak ze swoją panią Urszulą Rosa oraz szkołę w Sarnowie reprezentowały Michalina Kopeć przygotowywana przez panią Milenę Skwarek i Adrianna Nurzyńska, którą opiekowała się pani Anna Król.
Wykonawczynie zaprezentowały wysoki poziom śpiewając piękne pastorałki i kolędy. Dziewczynki z grupy 0A przedszkola w Zagoździu przywitały wszystkich urzekającym tańcem, po czym wraz z grupą 0B i wszystkimi gośćmi wspólnie odśpiewano kolędę pt: „Przybieżeli do Betlejem”.
Spotkanie to było prawdziwą ucztą dla ucha i duszy. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz wyrażamy dużą wdzięczność panu wójtowi Krzysztofowi Kazana za ufundowanie upominków dla wszystkich wykonawców.
Aleksandra Deres
3 stycznia 2024 r. w hali sportowej w Publicznej Szkole Podstawowej w Zastawiu odbył się Gminny Turniej Mini Piłki Siatkowej. Gra rozgrywana była w kategorii chłopców i dziewczynek. Do rywalizacji w turnieju stanęło 4 drużyny ze szkół podstawowych Gminy Stanin.
Drużyna chłopców w składzie: Kuba Soćko, Kuba Kiełczykowski, Piotr Sprycha, Daniel Wardak, Hubert Świeczak i Tymek Matuszewski zajęła II miejsce. Gratulujemy.