Babcia i Dziadek to osoby, które w życiu każdego dziecka odgrywają bardzo ważną rolę, dlatego już tradycyjnie w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Grafika w Zagoździu nie mogło zabraknąć dziadków na uroczystości przygotowanej specjalnie dla nich. Obchody Dnia Babci i Dziadka odbyły się 18 stycznia 2025r., licznie przybywający do naszej szkoły goście zasiadali na przygotowanych dla nich miejscach. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość, skupienie oraz nutkę niepokoju.
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Joanna Osiak, która serdecznie przywitała przybyłych gości i zaprosiła na występy przedszkolaków grup 0a i 0b oraz uczniów klas 1-3. Jako pierwsza wystąpiła grupa przedszkolna krasnale wyśpiewując życzenia dla dziadków grając przy tym na gitarach. Po nich wystąpiła grupa słoneczka śpiewając dla babć i dziadków oraz tańcząc ze wstążkami. Po tańcu grupy przedszkolnej,uczniowie klas 1-3 zaprezentowali przedstawienie pt.,,Zimowa randka Babci i Dziadka" - zaprezentowali przy tym piekną historię Babci i Dziadka,Pani Zimy,śnieżynek i bałwanków,którzy recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tańczyli dla swoich dziadków. Występy zakończyły się pokazem tanecznym.
Wszyscy dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować dziadkom za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za czas, który zawsze mają dla swoich wnuków. Wzruszenie dostojnych gości było ogromne, a ukradkiem ocierane łzy świadczyły o miłości i zadowoleniu z ukochanych wnuków, którzy obdarowywali swoich najbliższych własnoręcznie przygotowanymi prezentami i życzeniami. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen radości oraz dumy. Szczęśliwe i uśmiechnięte twarze Babć i Dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.
16.01.2025 roku po raz drugi w PSP im. St. Grafika w Zagoździu odbył się II Gminny Przedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek. W tym roku na występy zgłosiło się 15 uczestników ze wszystkich przedszkoli w gminie Stanin. Cała uroczystość zakończyła się wielkim sukcesem, dzieci były wspaniale przygotowane, pięknie śpiewały pokonując swoją tremę. Przedszkolaki z naszej szkoły cudnie przywitały gości piosenkami, recytacją i tańcem. Wszyscy goście byli zachwyceni występami, czuło się atmosferę radości. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone dyplomami i prezentami ufundowanymi przez wójta gminy Stanin Krzysztofa Kazanę, za które bardzo gorąco dziękujemy. Podziękowania należą się również wszystkim tym, którzy z wielkim zaangażowaniem pomagali w organizacji uroczystości. Po zakończonych występach wszyscy wspólnie miło spędzali czas na rozmowach przy kawie i cieście.
Nasza szkoła włączyła się w akcję Szkoła Anielskich Bohaterów, która miała na celu przeprowadzenie zbiórki na rzecz dokończenia budowy Hospicyjnego Domu Aniołków – miejsca przeznaczonego dla nieuleczalnie chorych dzieci.
Wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia jest nieocenione i może przyczynić się do stworzenia przestrzeni, gdzie dzieci oraz ich rodzice znajdą spokój, opiekę i wsparcie w najtrudniejszych momentach życia. Każda złotówka ma ogromne znaczenie.
Akcja spotkała się z entuzjastycznym odzewem. Pieniądze były zbierane do puszek przez wolontariuszy z klasy VIII. Wolontariusze, oraz uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami przygotowali stroiki świąteczne, ze sprzedaży których cały dochód został przeznaczony na budowę hospicjum.
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem przygotował kiermasz ze słodkościami, z którego część pieniędzy
przekazał na naszą akcję.
Po zsumowaniu pieniędzy zebranych do puszek i pozyskanych z kiermaszu świątecznego przekazano darowiznę w kwocie 1467zł dla Fundacji Z Serca Dla Serca na rzecz budowy Domu Hospicyjnego dla nieuleczalnie chorych dzieci.
Środki pieniężne zostały przekazane na wskazany cel.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, pomoc materialną, dobre serce.
Koordynator akcji - Barbara Fornal
Grudzień pachnie nadzieją na cud. K. Kowalewska
Dzieci z przedszkola bardzo dobrze przygotowały się do Świąt Bożego Narodzenia. Poprzez różnorodne zadania i aktywności, które były umieszczone w kalendarzu adwentowym, dzieci mogły każdego dnia rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nową wiedzę. Grudzień był dla nas wszystkich miesiącem pełnym magii, radości i miłych spotkań - warsztaty, wizyta Mikołaja, koncert, wspólne strojenie choinki, pieczenie pierniczków oraz wspólna Wigilia z całą społecznością szkolną. Szczęśliwego Nowego Roku!
We wtorek 17 grudnia 2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu autorskim ze znanym aktorem i prezenterem telewizyjnym – Michałem „Miśkiem” Koterskim. Spotkanie odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Staninie. Podczas spotkania aktor opowiedział swoją historię walki z uzależnieniami od alkoholu i narkotyków, którą opisał w książce pt. „Michał Koterski. To już moje ostatnie życie”. W swoich opowieściach dzielił się doświadczeniami z jego życia, uzależnieniach, dzieciństwie spędzonym w rodzinie obarczonej nałogami, o sławie i jej mrocznych stronach, ale również o miłości, Bogu i życiu w trzeźwości. Swoją historię opowiada, ku przestrodze, szczerze. Podkreślał, jak ważne jest działanie na rzecz potrzebujących, że „warto robić cokolwiek, nawet jeśli dzięki temu uratuje się choćby jedno życie”. To było niezwykłe wydarzenie, które z pewnością wywarło pozytywny wpływ na naszych uczniów. Każdy z uczestników miał okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Michałem i otrzymać autograf.
Niech w naszych sercach zamieszka Radość, Pokój i Miłość
20 grudnia 2024r. w naszej szkole odbyła się uroczysta wigilia, która wprowadziła całą społeczność szkolną w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Było to wyjątkowe wydarzenie pełne ciepła, radości i wspólnoty, które na długo pozostanie w naszej pamięci.
Już od samego początku można było poczuć magię świąt, gdy Kuba, grając na saksofonie kolędę Cicha noc, napełnił salę niezwykłym spokojem i zadumą. W jego wykonaniu melodia ta brzmiała wzruszająco i wprowadziła wszystkich w refleksyjny nastrój. Następnie Amelia zachwyciła zgromadzonych swoim występem wokalnym, śpiewając przepiękną pieśń opowiadającą historię Maryi – jej głos poruszył serca i sprawił, że atmosfera stała się jeszcze bardziej uroczysta.
Centralnym punktem uroczystości były jasełka przygotowane przez uczniów klas V i VI. Przedstawienie ukazało walkę Anioła Stróża i diabła o dusze dzieci, co zostało zobrazowane w sposób pełen emocji i głębi. Uczniowie doskonale wcielili się w swoje role, a całości dopełniały piękne kolędy śpiewane zarówno przez aktorów, jak i widownię. Te wspólne śpiewy sprawiły, że wszyscy poczuliśmy się częścią jednej wielkiej rodziny.
Przepiękna, świąteczna dekoracja sali dodała wydarzeniu niepowtarzalnego charakteru. Na stołach, które ustawiono w długie rzędy, pojawiły się tradycyjne wigilijne potrawy, a blask zapalonych choinek tworzył ciepłą i rodzinną atmosferę. Nie zabrakło również najważniejszego elementu – dzielenia się opłatkiem, które było wyrazem jedności i wzajemnej życzliwości.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście – emerytowani nauczyciele i rodzice, którzy z radością uczestniczyli w świątecznych obchodach.
Pani dyrektor Joanna Osiak podziękowała wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie wigilii, podkreślając, jak ważne jest wspólne przeżywanie takich chwil. Na koniec złożyła wszystkim serdeczne życzenia zdrowia, pokoju i radości na nadchodzące święta.
Szkolna wigilia była wyjątkowym czasem, który pozwolił nam zatrzymać się na chwilę w codziennym biegu i docenić to, co najważniejsze – wspólnotę, tradycję i bliskość drugiego człowieka.
Uroczystość przygotowały: p. Barbara Fornal, p. Iwona Czernic, p. Anna Oskroba - Suśniak i p. Małgorzata Szostek.
18 grudnia 2024 r. w Zespole Szkół w Staninie odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Stanin. Rywalizacja była zacięta, a jednak nikt nie zapomniał o poszanowaniu zasady fair play.
II miejsce zdobyła drużyna z kategorii klasy I
III miejsce zdobyła drużyna z kategorii klasy II-III
Zwieńczeniem zmagań były oczywiście nagrody rzeczowe, medale i puchary.
Gratulujemy naszym zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów!
Tydzien Edukacji Globalnej to ogólnoświatowa kampania, której celem jest podnoszenie świadomości na temat edukacji globalnej jako narzędzia budowania solidarności i zmiany oraz przyczynianie się do bardziej zrównoważonego, pokojowego i sprawiedliwego świata.
Tegoroczna akcja odbyła sie pod hasłem "Globalne współzależności w naszej szkole".
9 grudnia dzieci z przedszkola miały okazję spotkać się z pewnym wyjątkowym gościem...... Świętym Mikołajem. Przedszkolaki czekały na niego z wielkim podekscytowaniem, a gdy już się pojawił radości nie było końca. Dzieciaczki przywitały go piosenkami i wierszykami, a w zamian otrzymały wspaniałe prezenty i dyplom ze specjalną pieczątką Mikołaja. Owy św. Mikołaj oprócz tego, że sprawił radość naszym przedszkolnym dzieciom, współpracuje również ze stowarzyszeniem "Przyjaciele szkoły". Dobrowolne datki, które zostały zebrane od rodziców, zamienił w prezenty dla dzieci przebywających na oddziale dziecięcym szpitala w Radzyniu Podlaskim. Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom. DOBRO POWRACA!!!
"Nie czekaj na magię – twórz ją sam."
Święta Bożego Narodzenia to dla wszystkich szczególny czas. 6 grudnia w naszym przedszkolu w grupie 3-4 latków odbyły się warsztaty Bożonarodzeniowe z udziałem rodziców, a także pani dyrektor Joanny Osiak. Celem warsztatów było wykonanie ozdób świątecznych oraz wywołanie wśród dzieci radości z powodu zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Rodzice i dzieci z wielkim zapałem wykonywali piękne ozdoby, wykazując się pomysłowością i kreatywnoścą. Ozdoby wykonane przez dzieci i rodziców ozdobiły przedszkolną choinkę. Serdecznie dziękuję rodzicom za pomoc, zaangażowanie oraz liczne przybycie i wspólnie spędzony czas.
Postać świętego Mikołaja wywodzi się z historycznej postaci biskupa Mikołaja z Miry, żyjącego w IV wieku na terenie dzisiejszej Turcji. Był znany ze swojej dobroci, hojności i pomocy potrzebującym. Legenda głosi, że potajemnie obdarowywał biedne rodziny, wkładając im pieniądze do butów lub przez okno. Ta opowieść stała się fundamentem współczesnej tradycji obdarowywania dzieci i nie tylko.
W piątek, 6 grudnia, w naszej klasie, obchodziliśmy Mikołajki – radosne święto, które wprowadziło nas w magiczny klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Był to szczególny dzień, pełen uśmiechów, niespodzianek i wspaniałej atmosfery.
Nasza klasa została pięknie udekorowana na tę okazję. Uczniowie przynieśli z domu różne ozdoby – światełka, bombki, choinkę oraz łańcuchy i gwiazdki. Dzieląc się zadaniami, wspólnie i bardzo szybko ozdobiliśmy naszą salę, co sprawiło, że stała się bardzo przytulna i świąteczna.
Na tę okazję przygotowaliśmy również pyszny poczęstunek. Nasza wspólna uczta była pełna radości, a słodkości szybko znikały ze stołu.
Jednak największą atrakcją Mikołajek były oczywiście prezenty. Każdy z nas wylosował osobę, której miał podarować drobny upominek. W sali panowała radosna atmosfera, gdy otwieraliśmy prezenty – były to różnorodne niespodzianki, od zabawek po książki i przybory szkolne. Uśmiechy na twarzach uczniów były najlepszym dowodem na to, że prezenty przyniosły nam wiele radości.
Mikołajki w klasie IV były wyjątkowym dniem, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Wspólne dekorowanie klasy, smaczny poczęstunek oraz radość z obdarowywania się nawzajem stworzyły niezapomnianą atmosferę. Mamy nadzieję, że za rok znów będziemy mogli wspólnie świętować to piękne wydarzenie.
Dnia 6 grudnia, w piątek, uczniowie klas piątej i szóstej uczestniczyli w biwaku mikołajkowym, który odbył się w naszej szkole. Był to dzień pełen radości, wspólnej zabawy i świątecznego nastroju.
Pierwszym punktem programu były gry zespołowe w sali gimnastycznej, wszyscy bawili się doskonale, dopingując się nawzajem.
Po wysiłku fizycznym uczestnicy przenieśli się do świetlicy szkolnej, gdzie czekały na nich gry planszowe. Stoły szybko zapełniły się różnorodnymi grami, od klasycznych „Chińczyka” i „Monopoly”, po bardziej nowoczesne tytuły. Gry planszowe dostarczyły nie tylko rozrywki, ale także okazji do rozwijania umiejętności strategicznego myślenia i współpracy w grupie.
Po grach planszowych przyszedł czas na wspólny posiłek. Specjalnie na tę okazję zamówiono pizzę, frytki i kebaby, które błyskawicznie zniknęły, ciesząc się ogromnym powodzeniem wśród uczniów. Smaczny posiłek dodał wszystkim energii na dalszą część wieczoru.
Najbardziej wyczekiwanym momentem było wręczanie sobie mikołajkowych prezentów, które sprawiły wiele radości. Następnie uczniowie przystąpili do dekorowania pierników. Na stołach pojawiły się lukry w różnych kolorach, posypki i cukrowe ozdoby. Każdy uczestnik mógł stworzyć własne, unikatowe świąteczne ciasteczka. Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością, a udekorowane pierniki szybko zniknęły – część została zjedzona, a reszta zabrana do domu jako pamiątka.
Kolejnym punktem wieczoru była zabawa w chowanego. Szkoła, odpowiednio zabezpieczona na czas biwaku, zamieniła się w wielką arenę do poszukiwań. Uczniowie z entuzjazmem ukrywali się w najróżniejszych zakamarkach, a ich śmiech i okrzyki rozbrzmiewały na korytarzach.
Biwak zakończył się o godz. 20.00.
Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie: P. Anna Oskroba-Suśniak i p. Iwona Czernic
W dniu 5 grudnia, w czwartek, odbył się biwak mikołajkowy, w którym uczestniczyli uczniowie klasy ósmej naszej szkoły. Było to wyjątkowe wydarzenie pełne atrakcji i niezapomnianych chwil.
Chłopcy mieli okazję spróbować swoich sił w pieczeniu pizzy. Pod okiem wychowawczyni przygotowali ciasto, dodali ulubione składniki i upiekli pyszne pizze, które później wspólnie z koleżankami degustowali.
Dziewczęta natomiast miały spotkanie z kosmetyczką, która przeprowadziła warsztaty makijażu. Uczennice mogły dowiedzieć się więcej o technikach makijażu oraz skorzystać z profesjonalnych porad.
Po zakończeniu warsztatów i pieczenia pizzy, wszyscy uczestnicy zebrali się na wspólne rozdanie prezentów mikołajkowych. Każdy otrzymał drobny upominek, co wywołało wiele radości i uśmiechów.
Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Dyrektor Joanna Osiak oraz rodzice pani Agnieszka Świętochowska i pani Adriana Gac, którzy aktywnie wspierali organizację biwaku
i uczstniczyli w jego atrakcjach.
Biwak zakończył się późnym wieczorem, podczas którego wszyscy dzielili się wrażeniami i planowali kolejne wspólne wyjazdy.
Małgorzata Miernicka
Dnia 03.12.2024r. dzięki uprzejmości Gminnej Biblioteki Publicznej w Staninie uczniowie klas 1-3 oraz oddziały przedszkolne wzięły udział w koncercie zespołu Mała Orkiestra Dni Naszych pt. „Mikołaju Przybywaj!”
Był to bardzo radosny, przyjemny i aktywnie spędzony czas. Podczas występu dzieci i opiekunowie mogli wspólnie z artystami zaśpiewać, zagrać na różnorodnych instrumentach i zatańczyć do świątecznego repertuaru.
Dzięki tej inicjatywie liczymy na to, że w taki sposób udało nam się zachęcić Świętego Mikołaja do odwiedzenia naszej szkoły.
W dniu 28.11.2024r. uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w IV Gminnym Festiwalu Tańca Ludowego pod honorowym Patronatem Wójta Gminy Stanin w Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sarnowie. Dzieci, pod opieką pani Izabeli Bogusz pięknie zatańczyły otrzymując wyróżnienie.
Celem festiwalu było promowanie tradycji ludowych i wspomaganie dzieci w rozwoju uzdolnień. Cele zostały osiągnięte. Uczniowie przywieźli ze sobą dyplom, atrakcyjne upominki i słodycze. Dzieci były ubrane w przepiękne ludowe stroje. Nasi tancerze zatańczyli do piosenki "W moim ogródecku".
Gratulacje dla naszych tancerzy!
Dnia 28 listopada 2024 roku w naszej szkole odbyła się tradycyjna zabawa andrzejkowa, w której uczestniczyli uczniowie wszystkich klas. Wydarzenie miało miejsce
w udekorowanym korytarzu szkolnym, który na ten dzień zamienił się w magiczne miejsce pełne wróżb i zabaw.
Impreza andrzejkowa rozpoczęła się o godzinie 16:00. Uczniowie mieli okazję skorzystać z różnych stanowisk wróżbiarskich, gdzie mogli poznać swoją przyszłość. Wróżby pobudzały wyobraźnię, uczyły kreatywności, pozwalały oderwać się od rzeczywistości
i przenieść w świat marzeń i fantazji. Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Andrzejkowa zabawa nie mogła obejść się również bez słodkich ciasteczek. Dodatkową atrakcją smacznej przekąski były karteczki z andrzejkowymi wróżbami, przepowiadającymi przyszłość.
Rodzice zorganizowali bufet, w którym oferowali własnoręcznie upieczone słodkości, sprzedawane na rzecz klas VII i VIII. Było to doskonałe uzupełnienie wieczoru, a zebrane środki zostały przeznaczone na potrzeby uczniów.
Wieczór andrzejkowy zakończył się o godzinie 19:00 wspólnym tańcem
i podziękowaniami dla wszystkich zaangażowanych w organizację wydarzenia.
Zabawa andrzejkowa była świetną okazją do integracji uczniów, nauczycieli
i rodziców. Wszyscy uczestnicy bawili się doskonale, a atmosfera była pełna radości i magii. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej, wydarzenie okazało się wielkim sukcesem. Serdecznie dziękujemy rodzicom za ich wsparcie i zaangażowanie.
25.11.2024 roku dzieci w przedszkolu obchodziły Dzień Pluszowego Misia. To wesołe święto sprawiło wiele radości przedszkolakom. Każde z nich przybyło do szkoły ze swoim ulubionym misiem przytulakiem. W trakcie całego dnia odbyło się wiele wesołych zabaw. Dzieci odgadywały zagadki o sławnych misiach z kreskówek, układały puzzle z ich podobiznami, dużo malowały, wycinały i tworzyły kolorowe prace związane z pluszowymi bohaterami.
Nasza szkoła przystąpiła do akcji „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2024” zorganizowanej przez UNICEF Polska w roku szkolnym 2024/2025.
Dnia 22 listopada w piątek został przygotowany apel z okazji 35. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W ten sposób uczciliśmy powstanie tego najważniejszego dokumentu stanowiącego
o prawach najmłodszych. W tym dniu dominował kolor niebieski, jako znak solidarności
z dziećmi na całym świecie. Hasłem, które nam towarzyszyło w tegorocznych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, było: „Dla każdego dziecka – dzieciństwo”.
Dzieciństwo jest szczególnym etapem dla rozwoju człowieka i każde dziecko na świecie powinno mieć zapewnione jak najlepsze warunki do rozwoju w tym czasie. Wszystkim dzieciom, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Uczniowie wiedzą, że korzystając z własnych praw, nie mogą ograniczać praw innych – koleżanek, kolegów i dorosłych. Każdy człowiek – czy to dziecko, czy dorosły – ma prawo do godnego życia – w pokoju, miłości i poczuciu bezpieczeństwa. Grupy przedszkolne w tym dniu oglądały film o życzliwości. Uczniowie klas 1-3 narysowali na płatkach od kwiatów życzliwości prawa dziecka. Starsze klasy przygotowały bajki terapeutyczne, w których opowiedziały o najważniejszych prawach dzieci. Klasy 6-8 uczestniczyły w marszu ulicami Zagoździa, niosąc ze sobą przygotowane transparenty i niebieskie balony. Na koniec uroczystości zaśpiewaliśmy piosenkę „Piosenka
o prawach dziecka”, a także przypomnieliśmy sobie, jakie mamy obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka swoich rodziców, Polaka i człowieka.
Dzisiejszy apel był jednym z wielu zadań podejmowanych w naszej szkole w ramach edukacji globalnej, która sprzyja kształtowaniu takich postaw jak: odpowiedzialność, szacunek, uczciwość, otwartość i osobiste zaangażowanie.